Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Daca ateii detin adevarul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
189 replies to this topic

#19
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Credinciosii merita trecuti la ateism ca sa nu mai stea in rugaciune, post si milostenii si in cele din urma sa nu castige nimic, ci sa-si dedice timpul si banii placerilor vietii actuale.

#20
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017

 halflife, on 11 martie 2017 - 15:18, said:

vietii actuale.
De parca mai exista alta...

#21
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016
mai, eu am fost ateu.
Si cata vreme am fost ateu, n-am vrut sa platesc taxe si faceam pa dracu in patru sa nu le platesc.
Ma durea la lula si de Dumnezeu si de stat.
Am inceput sa le platesc abia dupa ce am inceput sa cochetez cu crestinismul. Am invatat ca asa se cuvine. Sa platesti taxe.

In rest, e  misto sa nu vrei sa platesti taxe, dar atunci cand te junghie durerea sa te smiorcai dupa ajutor.
Adica nu vrei sa platesti taxe, dar vrei servicii medicale.
Asta-i o contradictie in termeni.

Si de vreme ce  ateii se screm sa fie oameni rationali, eu propun sa fie scutiti atat de taxe cat si de celelalte servicii sociale.
Sa se descurce cu selectia naturala.
Sa vedem dupa aia daca le mai place cu evolutionismul la deal si cu naturalismul la vale.

Edited by Stokkton, 11 March 2017 - 15:26.


#22
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Le cam amesteci. ce fumezi?

#23
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

 halflife, on 11 martie 2017 - 15:18, said:

Credinciosii merita trecuti la ateism ca sa nu mai stea in rugaciune, post si milostenii si in cele din urma sa nu castige nimic, ci sa-si dedice timpul si banii placerilor vietii actuale.
Adica ceva de genul:  " Ba, sa fiti fericiti, ca de nu va ia mama dracului" Posted Image

Edited by Stokkton, 11 March 2017 - 15:30.


#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 halflife, on 11 martie 2017 - 14:21, said:

Daca ateismul se bazeaza pe evolutionism, si evolutionismul este adevarat avand in spate dovezi stiintifice, inseamna ca ateii detin adevarul. Nu ar trebui atunci ca ateii sa impuna adevarul celor religiosi asa cum incearca cei religiosi sa-si impuna credinta lor ? De exemplu o scutire de taxe pentru atei ar putea atrage multe persoane spre lepadarea de credinta.
intr-o societate pe care o vreau libera nu pot sa-mi impun adevarul meu altora.

p.s. vezi ca ai mai deschis un topic cu atei, si n-ai mai dat pe acolo

Edited by MarianG, 11 March 2017 - 15:36.


#25
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 MembruAnonim, on 11 martie 2017 - 14:38, said:

Ateii is o gloata de prosti. No offence. Religiosii, la fel. No offence.
Dar sa negi existenta unui creator si sa arogi complexitatea lumii in care ne aflam pe asa zisul Big Bang ii califica pe atei drept cei mai prosti.
poate n-ai realizat
şi tu poţi fi creator
pune rumeguş umed într-un borcan închis
în scurt timp vei crea purici
mare filosofie....rahat cu mac... dar pînă a-i face proşti pentru că gîndesc... este cale lungă...

#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 Stokkton, on 11 martie 2017 - 15:26, said:

mai, eu am fost ateu.
Si cata vreme am fost ateu, n-am vrut sa platesc taxe si faceam pa dracu in patru sa nu le platesc.
ce treaba are una cu alta?

 Stokkton, on 11 martie 2017 - 15:26, said:

Si de vreme ce  ateii se screm sa fie oameni rationali, eu propun sa fie scutiti atat de taxe cat si de celelalte servicii sociale.
Sa se descurce cu selectia naturala.
Sa vedem dupa aia daca le mai place cu evolutionismul la deal si cu naturalismul la vale.
Cand o sa ii vedem pe credinciosi ca se descurca cu rugaciune si nu cu medicamente.

#27
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

 PlatonX, on 11 martie 2017 - 14:51, said:

Ateismul e una, evolutionismul e alta. Nu au legatura una cu alta. Exsita evolutionisti care cred in Dumnezeu.

Nu ai de unde sa stii daca exista sau nu Dumnezeu. Poate exista, poate nu exista, dar cel mai corect este sa spui ca nu stii decat sa spui: "categoric da sau categoric nu".

Eu sunt un evoluţionist ce cred în Creator. Cred, şi totuşi exist, cum ar spune cineva. Posted Image

De fapt sunt un creaţionisto-evoluţionist, adică, eu cred că lumea a fost creată şi apoi viaţa se adaptează la mediu...sau nu se adaptează. Cea care se adaptează, bine, cea care nu...dispare. Există şi programe digitale de cercetare a vieţii şi evoluţiei, care sunt astfel concepute: sunt create medii şi organisme digitale, pentru a se observa cum evoluează.

Cât despre capacitatea de a şti dacă există sau nu un Creator, asta nu se poate demonstra prin logică, şi o ştim de la Kurt Gödel, care el însuşi a arătat că nu toate situaţiile pot fi demonstrate clar. Logica e limitată de cele 5 simţuri care ne fac să cunoaştem lumea noastră cu 3 dimensiuni, la care se adaugă timpul. Doar prin logică, nu avem acces la o posibilă lume cu 5 dimensiuni, cu 6, cu 7 sau cu mai multe.

Edited by lupini, 11 March 2017 - 15:53.


#28
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
ateii nu detin adevarul, sunt in inselare,minciuna

#29
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
In teorie ca stat nu poti face distinctive in acordarea de beneficii in functie de religie, rasa, sex... in practica exact in functie de asta se acorda cele mai multe beneficii de la stat.
Deci at fi posibila treaba, sa vezi cum brusc aia care isi fac 7 cruci pe minut la biserica vor renunta la obicei daca inseamna bani mai multi in buzunare.
Exceptie vor face asistatii sociali, batranii, si handicapatii ca astia oricum beneficiaza deja de scutiri de taxe si impozite. Ei doar beneficiaza de taxele si impozitele platite de ceilalti.

Edited by valog, 11 March 2017 - 16:07.


#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002

 halflife, on 11 martie 2017 - 14:21, said:

Daca ateismul se bazeaza pe evolutionism, si evolutionismul este adevarat avand in spate dovezi stiintifice, inseamna ca ateii detin adevarul. Nu ar trebui atunci ca ateii sa impuna adevarul celor religiosi asa cum incearca cei religiosi sa-si impuna credinta lor ? De exemplu o scutire de taxe pentru atei ar putea atrage multe persoane spre lepadarea de credinta.
sa-i ardem pe rug pe cei care nu cred ce trebuie!
de unde dracu le scoateti? astea-s mentalitati de evul mediu! cu ce ati fi mai breji decat inchizitia? sa creada fiecare ce vrea atata timp cat nu loveste in libertatile mele!
pe vremuri, Ion Ratiu a enuntat un principiu (probabil si el cita pe altcineva) care va este tare strain voua, generatia Y. "As da si ultima piatura de sange din mine ca tu sa ai dreptul sa nu fi de acord cu mine."

platesti tu psihiatrul pt astia care-i scapi de religie?

Edited by Fane, 11 March 2017 - 16:29.


#31
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 halflife, on 11 martie 2017 - 15:18, said:

Credinciosii merita trecuti la ateism ca sa nu mai stea in rugaciune, post si milostenii si in cele din urma sa nu castige nimic, ci sa-si dedice timpul si banii placerilor vietii actuale.

 halflife, on 11 martie 2017 - 15:18, said:

…. vietii actuale.

 anygel, on 11 martie 2017 - 15:24, said:

De parca mai exista alta...




In timp ce …
credinciosii combat inexistenta existentei
ateii combat existenta inexistentei

#32
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

 MarianG, on 11 martie 2017 - 15:42, said:

1. ce treaba are una cu alta?

2. Cand o sa ii vedem pe credinciosi ca se descurca cu rugaciune si nu cu medicamente.
1. Domnu moderator, dumneata n-ai bagat de sama ca domu cu initiativa tredului ne dadea un exemplu?
Iaca asta:

Quote

Daca ateismul se bazeaza pe evolutionism, si evolutionismul este adevarat avand in spate dovezi stiintifice, inseamna ca ateii detin adevarul. Nu ar trebui atunci ca ateii sa impuna adevarul celor religiosi asa cum incearca cei religiosi sa-si impuna credinta lor ? De exemplu o scutire de taxe pentru atei ar putea atrage multe persoane spre lepadarea de credinta.
2. Domnu moderator, deturnezi subiectul. Era vorba despre scutirea de taxe in favoarea ateilor, nu a credinciosilor.

Edited by Stokkton, 11 March 2017 - 16:38.


#33
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 Stokkton, on 11 martie 2017 - 16:30, said:

1. Domnu moderator, dumneata n-ai bagat de sama ca domu cu initiativa tredului ne dadea un exemplu?
Iaca asta:

2. Domnu moderator, esti ilogici si deturnezi subiectul. Discutia era despre scutirea de taxe in favoarea ateilor.
pai vorbim despre scutirea lor sau despre neplata lor?
Mai mult neplata lor nu vine de la faptul ca s-a pretins ateu.
eu am inteles ca era depse scutirea de taxa in urma lepadarii de credinta.

#34
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 halflife, on 11 martie 2017 - 15:18, said:

Credinciosii merita trecuti la ateism ca sa nu mai stea in rugaciune, post si milostenii si in cele din urma sa nu castige nimic, ci sa-si dedice timpul si banii placerilor vietii actuale.
WTF ?
Cat mai e Kg de ciuperci ?

#35
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.08.2009

 halflife, on 11 martie 2017 - 14:21, said:

Daca ateismul se bazeaza pe evolutionism, si evolutionismul este adevarat avand in spate dovezi stiintifice, inseamna ca ateii detin adevarul. Nu ar trebui atunci ca ateii sa impuna adevarul celor religiosi asa cum incearca cei religiosi sa-si impuna credinta lor ? De exemplu o scutire de taxe pentru atei ar putea atrage multe persoane spre lepadarea de credinta.
Evoluționismul până la urmă e doar o teorie. Ateismul înseamnă pur și simplu negarea existenței zeităților, nu există o mișcare ateistă antireligioasă organizată care să incerce să propage evoluționismul ca adevăr absolut, deci nu poți spune ca ei dețin adevarul, evoluția e doar cea mai plauzibilă explicație a apariției omului, o posibilitate. Să incerci să impui credința într-o teorie denotă ignoranță și o viziune îngustă.

#36
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 halflife, on 11 martie 2017 - 14:21, said:

De exemplu o scutire de taxe pentru atei ar putea atrage multe persoane spre lepadarea de credinta.

Daca credinta unui om poate fi cumparata cu o taxa, nu mai e "credinta".

Edited by Phobos, 11 March 2017 - 16:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate