Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Autoapărare / arte marțiale Iași

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
userIS

userIS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.03.2017
Salut.
Deși există deja un topic pe tema aceasta, am văzut ca ultimul mesaj e de acum 2 ani iar informațiile s-ar putea să nu mai fie de actualitate.
Care sunt cluburile de arte marțiale care sunt active în prezent în Iași?
Mă interesează cele care pun accent, sau care ajută mai mult pentru auto-apărare. În acest sens, m-am interesat de kick-box dar am un început de astm bronșic, (unde pe pagina lor scrie că nu trebuie să ai înainte de a începe antrenamentele) așa că iese din calcul.

Ca idee, am ~1,85m înălțime și ~75kg. Există un stil potrivit pentru constituția mea?

#2
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Da, loveste si fugi.  Locuiesti in 2baieti?

#3
userIS

userIS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.03.2017

View Postanygel, on 11 martie 2017 - 13:03, said:

Da, loveste si fugi.  Locuiesti in 2baieti?
Nu, nu locuiesc. Ce importanță are? Posted Image

#4
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Acolo iti tre autoaparare. Se schimba treaba daca erai din Dancu...

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Poti face orice sport de contact , dar cu limitarile date de afectiunea ta. Iti va fi mai greu decat celorlalti , dar cu multa munca pot sa iti cresti destul de mult conditia fizica cat sa poti face fata unor lupte de antrenament de 3-5 minute . Mai departe vezi cum evolueaza treaba, Orice te ajuta : box , lupte , judo , karate , kick-box , BJJ , etc.

#6
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Salut userIS,

Dupa cum spune si JurasikMan, poti practica orice in limita posibilitatilor tale.

Eu am avut astm... si acum am ventolin-ul acasa, dar este pt comfort psihologic ( de ani buni nu m-am atins de el, dar cumpar altul cand expira :) cred ca a devenit si un fetis ). Am facut box, Kickbox multi ani, stil traditional, judo, bjj... alerg la marathon si la semimaraton.

Ca sa poti scapa de astm, trebuie a faci sport, sa ai grija la alimentatie, si sa nu dormi undeva unde te pot afecta mirosurile ( gen parter, iar din subsol vine umezeala... ), si sa nu ai parte de stress ( ceva meditatie poate te ajuta sa scapi de praful de pe anumite " rafturi "... )
Lista e cam aceeasi legata de cluburi. La wingchun sunt doua cluburi acum. Alegi ce doresti.

Mai tine cont de ceva, lovitul sacului este unul din cele mai bune exercitii cardio ! treaba asta nu poate sa-ti fie decat de ajutor.

Spor

#7
userIS

userIS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.03.2017
Multumesc @JurasikMan, @tatic_distrat. O sa tin cont de sfaturile primite.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate