Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Plata in lei, cont in euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
Salut, se poate face o plata dintr-un cont in lei intr-un alt cont in euro? Banca converteste automat sau ce se intampla?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
da, face banca automat conversia

#3
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Eu nu cred ca face banca automat conversia.

Invers da, din euro in lei, dar lei-euro nu cred.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Banca face automat conversia dar vezi care e cursul de schimb al bancii ca ajungi sa iti dai pumni in cap.
Uneori cursul asta de schimb automat e secret si difera de ala afisat.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Daca amberel conturi sunt ale tale si la aceeasi banca da, se poate, se numeste schimb valutar (intre conturi) Posted Image

In rest platitorul ordona un transfer in LEI. Ce se intampla cand contul beneficiar nu e in LEI depinde de banca unde e deschi acel cont.
  • Unele banci vor refuza transferul. Banii se intorc la platitor, cu costul de rigoare (comisioane care se scad din suma returnata).
  • Altele ofera un serviciu de incasari cross-currency, adica iti face incasarea in contul indicat cu conversie valutara automata. Nu stiu la ce curs si care sunt exact conditiile. O astfel de banca este BCR.
  • Exista si situatia ca banca beneficiara sa deschida automat un cont in moneda transferului, deci nu se face conversie valutara ci apare un cont nou. Am vazut asa ceva la Banca Transilvania in lista de comisioane (‘deschiderea automatã de cont, pentru clientii persoane fizice care primesc sume în altã valutã decat valuta contului’ 10EUR). Nu stiu ce se intampla daca exista deja cont in valuta platii dar acesta este alta decat cea a contului beneficiar. Poate fi considerat transfer eronat si fie se percepe un comision de modificare cu incasare in contul bun, fie este refuzat trasferul.


#6
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Cel mai avantajos este sa folosesti un program online de genul transferwise/transfergo.
Comisioanele si cursul de schimb sunt mult mai bune

#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Mie mi-a schimbat banca euro in lei la un curs de 4.65.
Iti dai seama cati bani am pierdut la mii de euro?

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Față de cursul de azi al Raiffeisen care e de 4,485 (de exemplu), la fiecare 1.000 de euro ai cîștigat 165 lei.
Ești sigur că era vorba de euro în lei? Nu cumva era invers?

#9
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Am plătit ceva în euro cu cardul în ron.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate