Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Comportament ciudat caine

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gabytodoran

gabytodoran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2015
Salut,

     Am o femela cu varsta cam de doi ani jumate si am observat azi un comportament ciudat la ea.In momentul in care i-am dat drumul prin curte in prima faza a inceput sa alerge si sa fie jucausa insa dupa cateva minute am vazut-o cu un os de plastic pe care il avea ca jucarie ,pe care il lua si merse cu el sub un bradut din curte unde isi aranja-se culcus cu labutele si se puse sa stea cu acea jucarie,iar in momentul in care cealalta femela care este puiul ei cam de 8 luni merse la ea incepu sa o maraie.....din ce am observat se pare ca ea crede ca acela ar fi puiul ei insa nu inteleg comportamentul,de ce asa dintr-o data ? E din cauza ca o fi in calduri sau a fost ? Ideea e ca a devenit se pare foarte grijulie fata de acea jucarie si mi-e frica sa o mai las libera deoarece ar putea rani pe cineva .Are cineva idee de unde pana unde acest comportament ?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce preocupari aveti unii... sa vezi tu ce fac oamenii prin Vaslui Posted Image
E simplu... nu vrea sa imparta jucariile cu el. Si copii fac la fel cand sunt mici, nu vezi ca incep sa planga daca imparti ceva si cu celalalt sau incep sa sara la bataie ? Posted Image

Edited by TruculMagic, 10 March 2017 - 23:13.


#3
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Comportament ciudat la un caine e cand incepe sa vorbeasca, nu cand maraie.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gabytodoran, on 10 martie 2017 - 23:05, said:

Salut,
..din ce am observat se pare ca ea crede ca acela ar fi puiul ei insa nu inteleg comportamentul,de ce asa dintr-o data ? E din cauza ca o fi in calduri sau a fost ? Ideea e ca a devenit se pare foarte grijulie fata de acea jucarie

Nici vorba de asa ceva. Cainii sunt posesivi cu lucrurile lor.. os, minge, chestii din astea... nu suporta sa le intre cineva in spatiul personal sa le ia ceva.  Cealalta femela nu mai e puiul ei. Acum face parte din haita, iar in haita sunt reguli si ierarhii...

#5
gabytodoran

gabytodoran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2015
Intradevar poate cam trolez cu intrebarea asta...insa mi se pare cam ciudat sa o vad dintr-o data asa agitata,oricum nu e vorba de impartit jucarii aici.In momentul cand am legat-o si i-am adus osul incepu-se sa schiaune cu el in gura sa o las sa mearga sub brad cu el :P...plus ca in prima faza fiind cu osul in acel culcus si eu fiind prin zona si facand o miscare mai brusca a dat sa sara si la mine,in alte situatii putand sa ii iau mancarea din gura fara probleme,asta m-a pus pe mine pe ganduri,in ideea ca de vine cineva prin curte ar putea sa il nenoroceasca....in fine o tin legata vreo 2 zile poate ii trece.....sigur nu e chestie de teritoriu sau mai stiu eu ce ca pana acuma nici nu baga in seama jucaria aia.....la 3 ani nu prea mai rontaie jucarii,numa aia mica se mai joaca asa.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gabytodoran, on 10 martie 2017 - 23:43, said:

..sigur nu e chestie de teritoriu sau mai stiu eu ce ca pana acuma nici nu baga in seama jucaria aia.....la 3 ani nu prea mai rontaie jucarii,numa aia mica se mai joaca asa.

Ba da, chiar e chestie de teritoriu si de posesiune...Ar trebui desensibilizata intr-un fel... Eventual tinuta in lesa si obligata sa stea langa jucarie un timp mai indelungat fara a avea voie sa se apropie de ea... pana se calmeaza si nu mai e asa de disperata... Stiu ca am avut un ciobanesc german si tot asa facea cu o minge. Cum o prindea... gata frate... incepea sa maraie in stanga si in dreapta, latra la ceilalti caini care treceau la  metri distanta, etc.

Am vazut la "Caesar si cainii" ca ii tinea in lesa, chiar si o jumatate de ora in fata farfuriei cu mancare, si nu le dadea voie sa manance pana nu se calmau si pana nu aveau atitudinea potrivita - adica calm si linistit.

Edited by rosix, 10 March 2017 - 23:57.


#7
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Da si mai ales incetati cu "cred ca are impresia" sau " scheuna sa ii day osul ca sa mearga sub copac"..e doar un caine si cu cat tu ii vei face pe plac, cu atat o sa ti se urce in cap. oricum daca ti-e teama de ea...probabil ca o sa ajunga sa stea legata de acum incolo.

#8
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
probabil ca are lactatie falsa si considera ca ala e puiul ei.
Am patit si eu cu o catelusa , exact acceasi poveste cu o jucarie. Trebuie luat un tratament sa ii treaca mai repede sau lasi si trece de la sine.
Mergi la un vet si vezi ce iti spune.

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sa vezi cand puiul ei ( adevaratul pui ) se apropie de mancarea mamei . E legea asta a supravietuirii celui puternic nu e ca la oameni ca cedeaza papa/jucarii , puiului . O sa maraie si chiar o sa-l indeparteze pe pui cu forta de langa cratita ei . Va face asta din lipsa dresajului si lipsa de atentie a stapanului ( un animal needucat ) , nu o lua ca o jignire dar ca sa cresti o " javra " trebuie sa-i dedici mult timp .

#10
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Câinii mârâie și când se joacă. E posibil însă că mama sa nu mai considere celalalt câine ca și pui și sa nu-i mai cedeze totul.

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005
Parfumeaza-i jucaria cu ceva, spray de exemplu. Ii schimba mirosul, sa vedem ce face dup-aia. :)

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Daca a fost in calduri acum doua luni inseamna ca are gestatie falsa. Nu prea ai ce sa-i faci in afara de a o castra. Dupa faza asta va avea si lactatie nervoasa. Deocamdata isi pregateste cuibul. Ai putea incerca cu hrana care calmeaza.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 Freddy12, on 11 martie 2017 - 11:25, said:

Daca a fost in calduri acum doua luni inseamna ca are gestatie falsa. Nu prea ai ce sa-i faci in afara de a o castra. Dupa faza asta va avea si lactatie nervoasa. Deocamdata isi pregateste cuibul. Ai putea incerca cu hrana care calmeaza.
Da-i cateva linguri de ceai de galbenele cu o seringa fiindca au efect calmant.  Hrana care calmeaza e al dracu' de scumpa si ca element pentru calmare contine extract de galbenele.
http://www.maxi-pet....-caini-2kg.aspx
Peste o luna ar trebui sa o castrezi fiindca episoadele vor apare din 6 in 6 luni, va face si lactatie nervoasa si exista risc de cancer mamar. Se pare ca e vorba de un dezechilibru hormonal.

Edited by Freddy12, 11 March 2017 - 17:06.


#14
gabytodoran

gabytodoran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2015

 Freddy12, on 11 martie 2017 - 16:55, said:

Da-i cateva linguri de ceai de galbenele cu o seringa fiindca au efect calmant.  Hrana care calmeaza e al dracu' de scumpa si ca element pentru calmare contine extract de galbenele.
http://www.maxi-pet....-caini-2kg.aspx
Peste o luna ar trebui sa o castrezi fiindca episoadele vor apare din 6 in 6 luni, va face si lactatie nervoasa si exista risc de cancer mamar. Se pare ca e vorba de un dezechilibru hormonal.
Mersi mult...am sa iti urmez sfatul

#15
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 02.02.2007
ca un caine e posesiv cu un lucru nu e o problema, dar ca ii ti legati, cam este!
sfat: da si celuilalt caine o jucarie similara si o sa vezi ca se va schimba! oricum, pe tine trebuie sa te lasa se iei jucaria! altfel, acela nu este cainele tau, cel mult tu esti cel ce-l hraneste!

#16
gabytodoran

gabytodoran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2015

 richi_e, on 11 martie 2017 - 21:42, said:

ca un caine e posesiv cu un lucru nu e o problema, dar ca ii ti legati, cam este!
sfat: da si celuilalt caine o jucarie similara si o sa vezi ca se va schimba! oricum, pe tine trebuie sa te lasa se iei jucaria! altfel, acela nu este cainele tau, cel mult tu esti cel ce-l hraneste!
Problema am aflat de mai sus care este....si nu e jucaria,seara ii tin dezlegati pe amandoi,din pacate nu am posibilitatea sa ii tin dezlegati toata ziua.....jucaria o pot lua, insa nu sa ma azvarlu pe ea ca binenteles ca se sperie din mom. ce crede ca ar fi puiul ei.Ce sa faci hormonii astia Posted Image ORICUM CAZ INCHIS MERSI DE AJUTOR TUTURORA !!!

Edited by gabytodoran, 11 March 2017 - 23:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate