Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

De ce în România nu mai există emisiuni-concurs de cultură generală?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005

View Postspider_zero_sapte, on 09 martie 2017 - 22:20, said:

Titlul și autorul ultimei cărți citite?

View PostPrien, on 09 martie 2017 - 22:34, said:

Am job. Si sotie . Si plod . Si catelusa care trebuie scoasa de macar 3 ori pe zi.... Si mi-a revenit cheful de depanare...
Eu citesc pe...  acolo unde merge omul singur. Trăiască tableta, noua bibliotecă la purtător.

Edited by mihaicozac, 09 March 2017 - 23:08.


#38
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdjl, on 09 martie 2017 - 21:51, said:

De ce în România nu mai există emisiuni-concurs de cultură generală? Ultima care a existat pe la noi a fost "Vrei să fii milionar" (miliardar nu mai aveai cum să fii după denominarea Leului Românesc *) la...Kanal D.
Şi nu, nu cred că nu ar avea audienţă asemenea emisiuni. Mai ales că ar fi, precum un râu comparativ cu bălţile stătute al televiziunilor din România.

* să vedem cine ştie ce ţară mai are Lei Posted Image
Nu era la PrimaTV emisiunea aia?

Raspunsul meu este pt ca s-au generalizat televiziiunile de genul OTV, care desi a fost desfintat, a fost copiat inclone gen Realitatea, RomaniaTV, Antena3 unde oamenilor li se spala creierul cu "bomba, soc, groaza, decoperiri uluitoare" si emisiuni gen Capatos unde prostituate dovedite sint vedete etc

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,802
  • Înscris: 14.10.2008
A fost VSFM la Prima TV intre 2000 si 2003, pe urma la Kanal D in 2011-2012, cu acelasi Virgin Iantu, singurul concurs de cultura generala care mi-a placut mai ales prin muzica si tensiunea/suspansul prin stilul unic al lui Iantu.

#40
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View PostPrien, on 09 martie 2017 - 22:34, said:

Am job. Si sotie . Si plod . Si catelusa care trebuie scoasa de macar 3 ori pe zi.... Si mi-a revenit cheful de depanare...Am avut o matusa bolnava, care era cu un pas in 92 de ani, (pe 24 martie), dar am si ascuns-o (intre 4 scandurii), deci drumuri,..
Asa ca printre picaturi, luna asta- adica intre 1 si azi 9 martie 2017- am ajuns doar la 245 din 720. "Razboiul care a pus capat pacii" de Margaret Macmillan ..Dupa ce o termin o sa "comentez" la "Cartile WWII", asa cum fac de opbicei.
Si ieri am vazut opera "Puritanii". Sala pest 90% plina. Deci oameni de cultura este si avem..
Dar daca la mocirla....cu cine...
ce e aia plod ?

#41
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postcat1, on 10 martie 2017 - 00:09, said:

ce e aia plod ?
Un cuvânt împrumutat de la conaționalii noștri.

#42
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
E de origine slavă.

#43
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Poate,dar eu la aceia l-am auzit.

#44
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postun_dac, on 09 martie 2017 - 21:59, said:

daca te referi la moneda, atunci Moldova.
Ar trebui Dodon sa ne dea in judecata. Leii sunt numa' moldovenesti! Noi foloseam de fapt kosoni. :P

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 09 martie 2017 - 21:51, said:

De ce în România nu mai există emisiuni-concurs de cultură generală?
Lipsa audienta + costuri mari de productie.

#46
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
imposibil
totuşi acest popor l-a emanat pe un boc!

View PostASCENDED, on 10 martie 2017 - 00:12, said:

Un cuvânt împrumutat de la conaționalii noștri.
greşit

#47
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
de ce djl deschide topicuri prin care sa-si demonstreze lipsa de cunostinte si incompetenta in orice domeniu???
exista emisiuni concurs de cultura generala (in romania) doar ca el nu stie!...
un exemplu ar fi: "te pui cu blondele" (care e la al 18 lea sezon...) oare sa nu fi auzit pana acum de ea?!? Posted Image

Edited by Nero-d, 10 March 2017 - 04:31.


#48
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postcat1, on 10 martie 2017 - 00:09, said:

ce e aia plod ?
https://dexonline.ro...rare/plod/43443
Ca tot vorrbim de cultura. Asa e, e tare greu sa DEX...
Stiu, o sa fiu reclamat pt ironie..(tocmai ) Am (mai) fost..Si vorbesc de cei de la Electronica..
mihaicozac
...tableta..
Chestie de gust. Si da, e mai practica..Dar ce importanta are suportul? Pt mine deloc. Importanta e cartea citita..
De fapt de aia eu -si altii- te citesc/citim cu placere..
Acuma mie imi place mirosul de tipar, fosnetul paginilor, etc, samdp. Dar astea sunt nuante..

#49
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mai exista una, se numeste "roata norocului"!
pe tvh e una "crezi ca stii?"
la europaFM e unul "dublu sau nimic"
deci sunt chiar mai multe decat e necesar!

ideea e sa nu te pronunti categoric intr-un domeniu pe care nu-l stapanesti... deloc!

plus obstinenta pentru intelegerea si interpretarea gresita a rolului si scopului mass-mediei!

Quote

ezotericule combatant,

toate emisiile de enterteiment sunt pentru irationali

ps

nu astept raspuns, da-mi numai like

fifi... șezi blândă!

Edited by Nero-d, 10 March 2017 - 05:30.


#50
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postvalog, on 09 martie 2017 - 22:40, said:

Cand o sa moara conceptul asta ca daca te duci la teatru si opera esti om de cultura... opera si teatrul erau IMAX-ul trecutului, la care initial aveau acces doar burghezii, nimic cult in asta, tot circ, entertainment este. Din cauza ca a fost inventat pentru burghezi a ramas conceptul asta ca e de cultura, deoarece burghezii se autocaracterizau de cultura si tot ce faceau ei era cultura.
Nu conta ca dupa ce ieseau mai omorau cativa oameni sa le fure banii si mai puneau biciurile pe niste sclavi... nu erau criminali si nenorociti (interlopii de astazi), erau oameni culti si inteligenti, cum de altfel se cred si interlopii din zilele noastre.
De vineri seara care a trecut alerg..Cu masina, cu avionul,.. Pt ca matusa a murit, ingropaciune, probleme dupa.  etc.. ..Azi, adica peste cateva ore, ma asteapta alti circa 300km, cu opriri la cozile institutiior de stat, asa ca ma bucur de pe acum..De aia nu am somn.
Dar iti multumesc frumos pt postare. Nu mai sunt trist, nu mai mi-e somn. Doar rad...Ha, ha,
Adevarul e ca dupa ce am iesit de la Opera din Cluj nu am omorat pe nimeni. Ca in exemplul lui matalica..
Si cand ies de la la ONB, sau de la "MET", hi, hi, fac la fel.
Chiar vorbesti serios? Sau aberezi? Pe la discutiile de la Opera nu te stiu.
Da, sunt mic burghez. Am si burta..Ce dracu, daca la +53, cu munca statica, intelectuala, nu ca a lui matale....
Pe scurt, ca sa nu mai iau puncte..esti maret, domnle. Nu IMax ci InVIDIA...
Asa, ca tot vorbim de cultura, vezi ca un tip din acest forum povestea reactia unui mare Operist cand si-a auzit 9 creatia fluierata de un birjar ..Inainte de premiera...
Mda, daca pt matalica Opera= circ,ce sa mai zic. .o dedicatie..Mana birjar,
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QxPIiWduNSw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007

View Postvalog, on 09 martie 2017 - 22:40, said:

Din cauza ca a fost inventat pentru burghezi a ramas conceptul asta ca e de cultura, deoarece burghezii se autocaracterizau de cultura si tot ce faceau ei era cultura.
Cultura e un termen mult mai vast decat crezi tu, si filmele intra la cultura, si manelele tot la cultura. Ca exista cultura inalta si cultura de masa/populara e cu totul altceva. In cazul de fata, simplul fapt ca teatrul e accesat doar de o nisa destul de mica de oameni il face sa faca parte din prima categorie, indiferent daca cei care merg o fac din snobism sau pentru ca chiar le place teatrul sau ca e un teatru care te face sa meditezi la tema abordata sau e unul usurel.

#52
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Societatea românescă se „manelizează” încet dar sigur, cultura generală e considerată de mulţi „nefolositoare”. „80% din ce am învăţat în scoală nu mi-a folosit” ´(!!!), „Pentru asta există Google”, etc., etc.

#53
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
De ce în România nu mai există emisiuni-concurs de cultură generală?

pentru ca alea erau emisiuni tipic comunistoide, de popularizare si propaganda a omului nou, multilateral dezvoltat si in plus de asta cultura asta generala, ce productie da la hectar?
deeeeci, total inutila in epoca adevaratei democratii revolutionare.

postarea se adreseaza strict lui djl, ceilalti, in functie de cultura lor generala, sunt liberi sa creada/inteleaga ce vor ... Posted Image



View PostSidorin, on 10 martie 2017 - 07:45, said:

Pentru asta există Google”, etc., etc.
da, dar lui gugal trebuie sa-i scrii pe litere de ce ai nevoie, din pacate, in zilele de azi se intilneste obsedant de des exprimarea: am nevoie de o chestie d'aia, cam asa, ci o treaba intr-o parte si care sa faca asa cind apesi in partea ai'lanta, de o culoare cam asa si cam asa de mare, stii tu ..

dupa tentativa de denumire a unui limbaj cu cenumirea "ebaica" - limba vorbita de eba .. tipul acesta de limbaj l-as denumi "limbajul așa"

Edited by r_murphy, 10 March 2017 - 08:06.


#54
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai emisiunile concurs sunt adresate unor pasionati, unor eruditi, nu populatiei inculte!...
nu alora care iau BACul cu 5.00 sau care nu-l iau... (sau... care nu ajung sa-l dea)

ca orice concurs, din orice domeniu, are o anumita adresabilitate! (si anumite conditii de partidipare)

Edited by Nero-d, 10 March 2017 - 08:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate