Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Recomandare cablu audio interconectare PC - amplificator stereo

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Caut un cablu audio de interconectare intre iesirea Line out a calculatorului si un amplificator stereo.
Prin urmare am nevoie de jack 3,5mm to 2 RCA.
Ce cablu / marca recomandati, din ce se poate gasi online, cu o calitate si pret rezonabile - maxim 50 lei, sau chiar mai putin.
Multumesc.

Edit - am nevoie si de un prelungitor de alimentare pentru amplificator - mufa este de tipul celor cu care se alimenteaza sursele de calculator. La fel, o recomandare.
Sa cumpar direct un cablu de alimentare de 5 metri, sau sa iau unul tip prelungitor cu mufe mama / tata si sa-l mufez cu cordonul de alimentare al amplificatorului?

Edited by addumi, 09 March 2017 - 20:54.


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
http://altex.ro/cabl...ama-122305-1-5m
l-am gasit si pe emag mai ieftin dar nu-mi da voie sa bag link aici.
Pentru cablu de alimentare folosesti un prelungitor mai bun din acelea cu mai multe posturi si protectie la spike-uri ,se gasesc in magazine gen Altex ,Flanco ,Madiagalaxy ,etc

#3
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Intr-adevar arata intr-un fel, dar cam scump.

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,011
  • Înscris: 28.10.2006
Merge absolut orice cablu Jack 3,5--> 2 RCA.
Atata timp cat sursa de redare est eplaca audio onboard de la PC, nu ai nevoie de cablu de calitate. Sursa de semnal fiind limitata de PC, merge foarte bine orice.
Se folosesc cabluri de calitate la conectarea sculelor de calitate, profesionale. Altfel "este" multi bani aruncati degeaba!

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
viceroy56
Raspuns super corect.
Asa ca initiator, intra in primu' magazin care iti iese in cale de unde primu' cablu care are lungimea adecvata...Eventual nu chiar in primul, pt ca poate gasesti mai ieftin daca sapi nitel pe net..

Daca cineva ...cristale zvaronski, ii spun ca am chef sa fac misto Si ca tocmai am mai luat 2+1... de care imi pasa extrem de mult...

Edited by Prien, 09 March 2017 - 22:40.


#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 addumi, on 09 martie 2017 - 21:38, said:

Intr-adevar arata intr-un fel, dar cam scump.
Pai mi-ai dat un buget.
In mod normal colegul viceroy 65 a dat in final raspunsul cel mai corect.

#7
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
http://www.mivarom.r...a 2RCA&x=60&y=4

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,385
  • Înscris: 08.02.2011
La mivarom e 25 de lei comanda minima + 7 lei transport cu posta romana, deci trebuie sa cumperi vreo 15 - 20 de cabluri odata :)

#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Am inteles ideea in legatura cu limitarea calitatii semnalului ce provine din sursa PC (placa de sunet onboard).
Este limpede ca nu trebuie sa cumpar ceva mai scump de 15 lei, oricat de lung ar fi cablul.
Multumesc!

#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Conexiunile nebalansate de lungimi mari sunt foarte ptetentioase la cablu.
Nu pretul e indicatorul unui cablu de calitate.
Un cablu bun trebuie sa fie gros si foarte bine ecranat.Alea subtiri care au cateva lite pe post de tresa sau sunt facute din altceva decat cupru sunt niste porcarii.
Cel mai bine cauti cablu de microfon la metru si conectica de calitate si le confectionezi singur.

#11
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Cam greu de confectionat cablul asta cu jack stereo de 3,5 mm si doua mufe RCA, iar cablul ecranat sa fie si gros: cablul nu intra in mufe, iar pentru ca sa lipesti firele pe lamelele minuscule iti trebuie mana si ochi de chirurg . Plus ca mufele RCA ieftine ce se gasesc la noi in magazine sunt de cea mai proasta calitate. Am avut de confectionat cateva cabluri de genul si mi-au scos peri albi, nu neaparat la lipit, cat din cauza proastei calitati a mufelor. Mufe jack de 3,5 si RCA de calitate am comandat din Germania (odata cu alte scule audio). Parerea mea este ca @initiator sa intre intr-un magazin specific si sa-si cumpere cel mai ieftin cablu, gata confectionat.

#12
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Cablu Cordial cu mufe Neutrik/Rean ( metalice ) - http://www.senia.ro/...y-3-wcc/17104-1

Nu cred ca gasesti ceva mai bun la 41 lei.

N-as lua porcariile alea de la Mivarom, chit ca functioneaza. Poate mai foloseste cablul asta la altceva vreodata.

Edited by bibiaudiofil, 11 March 2017 - 23:07.


#13
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,668
  • Înscris: 23.10.2006
Si eu iti recomand cablul de la Cordial, folosesc unul de 6m de la laptop la diferite surse de amplificare, home si PA si nu imi induce nici un zgomot suplimentar, cablurile ieftine si subtiri imi introduc brum in semnalul audio din cauza lungimii si ecranajului deficitar.

Edited by baribalu, 12 March 2017 - 13:04.


#14
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Multumesc pentru directionarea spre Cordial!

1,5 metri era la limita, 5 metri deja prea lung, insa acesta de 3 metri este exact ce trebuie.
Sa inteleg ca mufele (toate) se pot servisa, in sensul ca se pot desface?
La ce foloseste acea "cutiuta" din care ies separat cele doua RCA-uri?
Multumesc.

Edited by addumi, 12 March 2017 - 13:56.


#15
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 addumi, on 12 martie 2017 - 13:53, said:

Sa inteleg ca mufele (toate) se pot servisa, in sensul ca se pot desface?
La ce foloseste acea "cutiuta" din care ies separat cele doua RCA-uri?


Da, se desfac, dar nu prea ai motive sa umbli in ele.

Ce cutiuta ?

#16
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Am inteles, doar ca idee intrebam.
"Cutiuta", m-am exprimat in lipsa unui termen adecvat. Era vorba despre acel separator Y.

Inca o intrebare - am sa-l comand online - daca ati cumparat acest cablu, cum ar trebui sa arate? Ambalat in propria cutie/punga/blister - sigilat? Asta ca sa stiu ce primesc de la curier.
Multumesc.

Edited by addumi, 12 March 2017 - 14:44.


#17
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 bibiaudiofil, on 11 martie 2017 - 23:04, said:

Cablu Cordial cu mufe Neutrik/Rean ( metalice ) - http://www.senia.ro/...y-3-wcc/17104-1

Nu cred ca gasesti ceva mai bun la 41 lei.

N-as lua porcariile alea de la Mivarom, chit ca functioneaza. Poate mai foloseste cablul asta la altceva vreodata.

Cablul asta de la Cordial e "lux". N-am vazut cablurile alea de la Mivarom, dar parca n-as cumpara un cablu de 1 leu. Chit ca am vazut prin unele magazine de profil componente aduse de la Mivarom, cu pret dublu sau de zece ori mai mare. Ei, parca e altceva cand dai 10 lei pe-un cablu de 1 leu! "Suna" altfel! Posted Image N-am vazut nici bugetul alocat de @initiator. Am citit fugitiv. (Personal n-as da 40 de lei pe-un cablu. L-as face singur. Posted Image  ) Lasand gluma, e o recomandare foarte buna.

#18
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Inca nu am comandat.
Am o nelamurire intre doua marci - Cordial si Hama, motiv pentru care intreb cunoscatorii pentru care motivu pretl este mult mai mare pentru Hama, asa cum arata exmplul de mai jos:
1,5 metri
Cordial = 38 lei
Hama = 60 lei

3 metri
Cordial = 42 lei
Hama = 67 lei

Este justificat prin calitate pretul mai mare pentru Hama?
Multumesc.

Edited by addumi, 13 March 2017 - 20:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate