Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Relatii cu clientii cel.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Am cautat forumul pentru ceva in legatura cu asta, nu am gasit si am deschis un topic nou. Sper sa nu fi gresit :)
Problema este in felul urmator: am luat telefon de pe cel.ro, am aflat ca rom-ul nu era oficial si am cerut o confirmare/infirmare in speranta ca pot cere o inlocuire a produsului (long shot in the dark), din cauza ca vreau update-uri, pe rom-ul neoficial neputandu-se face update, iar daca flashuiesc cu rom-ul oficial s-ar putea (sigur) sa pierd garantia. Ca de, asa e la noi.
Si in sfarsit ajung unde trebuie ... Copie dupa incercarea de socializare cu cel.ro :)

{09:29]  Eidorian: salut
[09:30]  Eidorian: o intrebare
[09:30]  Eidorian: am cumparat de la dumneavoastra in luna decembrie un telefon Mobil Xiaomi Redmi Note 4 Dual Sim 64GB 4G Silver
[09:31]  Eidorian: de atunci tot astept update-uri la versiunea de android ... am intrebat pe forumul oficial al miui si mi s-a spus ca varianta rom-ului este neoficiala
[09:31]  Eidorian: puteti confirma/infirma acest lucru?
[09:31]  CEL.ro: Vom prelua solicitarea dumneavoastra in cateva minute
[09:40]  Eidorian: v-as ruga sa definiti intervalul "cateva minute" - pentru mine inseamna undeva intre 5 si 9 minute ... cam atat a trecut de la ultimul raspuns din partea dumneavoastra
[09:45]  Eidorian: mai sunteti?
[10:11]  Eidorian: sunt 40 de minute
[10:11]  Eidorian: ma mai puteti ajuta?
[10:15]  Visitor 'unlike' this conversation
[10:53]  Visitor 'unlike' this conversation

Deci o ora jumate de asteptat. Rusine! cel.ro, la capitolul relatii cu publicul.

#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Da, comertul din romania... si totusi e in crestere

#3
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 22.07.2004
Slabe sperante ca ala de la call center, platit cu 5 lei pe ora, sa stie ceva despre rom-uri xiaomi...  Probabil a crezut ca il iei la misto.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
in general la cel, orice e post vanzare, e jale. omul invata, in cel mai rau caz, din experienta.

#5
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Ma rog, nu e common knowledge, totusi, am citit un ghid am downloadat ce trebuie si mi-am pus versiune stabila si oficiala. Nu ma interesa sa stie, ma interesa sa raspunda la intrebare, sa sune un supervizor, ala la randul lui sa sune la alt departament si sa dea un raspuns. Da stim ca e neoficial si nu va dam detalii de unde l-am luat, sau nu, nu stim, nu inlocuim, la revedere si un praz verde!
Dar o ora jumate ... am luat ignore

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAlucard, on 09 martie 2017 - 15:56, said:

...
Problema este in felul urmator: am luat telefon de pe cel.ro, am aflat ca rom-ul nu era oficial si am cerut o confirmare/infirmare in speranta ca pot cere o inlocuire a produsului

Cum ai aflat ca rom-ul nu era cel oficial?
Daca rom-ul nu e cel oficial, poate intra in categoria de neconformitate si te poti folosi de asta pentru inlocuire sau retur.

#7
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Screenshot pus pe forum oficial miui, aveam versiune 8.0.5.0.0 ... Ori la miui versiunile au intre 3 si 4 cifre. Nu 5! Nu ma rromesc pentru retur/inlocuire, voiam sa stiu daca mai am garantie dupa ce mi-l pun eu pe cel oficial si stabil.

Lol, autocorect rromesc, scrisesem tzig4n3sc.

Edited by Alucard, 09 March 2017 - 16:31.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAlucard, on 09 martie 2017 - 15:56, said:

Am cautat forumul pentru ceva in legatura cu asta, nu am gasit si am deschis un topic nou. Sper sa nu fi gresit Posted Image
Problema este in felul urmator: am luat telefon de pe cel.ro, am aflat ca rom-ul nu era oficial si am cerut o confirmare/infirmare in speranta ca pot cere o inlocuire a produsului (long shot in the dark), din cauza ca vreau update-uri, pe rom-ul neoficial neputandu-se face update, iar daca flashuiesc cu rom-ul oficial s-ar putea (sigur) sa pierd garantia. Ca de, asa e la noi.
Si in sfarsit ajung unde trebuie ... Copie dupa incercarea de socializare cu cel.ro Posted Image

{09:29]  Eidorian: salut
[09:30]  Eidorian: o intrebare
[09:30]  Eidorian: am cumparat de la dumneavoastra in luna decembrie un telefon Mobil Xiaomi Redmi Note 4 Dual Sim 64GB 4G Silver
[09:31]  Eidorian: de atunci tot astept update-uri la versiunea de android ... am intrebat pe forumul oficial al miui si mi s-a spus ca varianta rom-ului este neoficiala
[09:31]  Eidorian: puteti confirma/infirma acest lucru?
[09:31]  CEL.ro: Vom prelua solicitarea dumneavoastra in cateva minute
[09:40]  Eidorian: v-as ruga sa definiti intervalul "cateva minute" - pentru mine inseamna undeva intre 5 si 9 minute ... cam atat a trecut de la ultimul raspuns din partea dumneavoastra
[09:45]  Eidorian: mai sunteti?
[10:11]  Eidorian: sunt 40 de minute
[10:11]  Eidorian: ma mai puteti ajuta?
[10:15]  Visitor 'unlike' this conversation
[10:53]  Visitor 'unlike' this conversation

Deci o ora jumate de asteptat. Rusine! cel.ro, la capitolul relatii cu publicul.

1. daca dai un search pe google dupa numele magazinului, o sa gasesti o gramada de opinii despre problemel lor cu serviciile post-vanzare. trebuia sa faci asta inainte de a cumpara ceva de la ei :)
2. "nenea" ala cu care te certi tu este un bot :).

#9
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Sunt la prima experienta :) cu sufletul ala de pelican care se ia reper pentru cei din jur. Si sper ca ultima

#10
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
De ce nu ai incercat mai tarziu?
Chiar daca ti-ar fi spus ceva atunci, era egal cu zero. Aia nu tine loc de ceva scris, oficial, cu antet, data, stampila si semnatura.

Probabil ca numarul de reclamatii/incidente raportat probabil la numarul de vanzari e neglijabil. Si atat timp cat le merge si asa... Si rezista! Sunt totusi de ani buni pe piata.

#11
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Cine cumpara Xiaomi trebuie sa fie in stare sa schimbe un ROM, altfel ia altceva. Xiaomi nu e pt. oricine.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
stai linistit, xiaomi sunt niste telefoane excelente. am luat si io un xiaomi si a fost o surpriza foarte placuta.
suportul atat ofiial cat si neoficial, e imens, atat ca nu in romania.
la noi probabil ai garatie la aia de la quick, garantie ca si inexistenta, daca nu mai rau. au mai trimis unii telefonul la quick ca nu merge mufa audio, de exemplu, si s-a intors cu ecranul spart si scos din garantie pe motiv de soc mecanic. daca gasesti in pachet certificat de garantie la service return, io zic sa nu ai tupeu sa te folosesti de el.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Ai primit un raspuns automat. Nu de la un operator.
Doar un auto-reply.

#14
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Pietene, se stie de cel.ro ca nu sta bine la capitolul comunicarii cu clientii.
Telefoanele xiaomi vin cu rom vendor la toate magazinele din Romania si nu numai. Eu il am de la evomag si tot cu rom vendor a venit. Rootezi fain frumos telefonul, pui custom recovery, faci backup si instalezi un rom stabil sau weekly de pe xiaomi.eu, acolo sunt rom-uri fara balarii chinezesti si alte ciudatenii. Verifica intai sa ai bootloaderul deblocat, instalezi ADB and Fastboot drivers, cuplezi telefonul in fastboot mode la laptop si din cmd dai comanda fastboot oem device-info
Daca e deblocat apare true
Daca e blocat apare false

Attached File  Capture4.JPG   49.2K   30 downloads

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Xiaomi Redmi Note 4 vine cu bootloader blocat, daca vrea sa puna ceva de nu e pe miui.com, trebuie sa-l deblocheze.

#16
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Poate aplica pentru deblocare aici http://en.miui.com/unlock/
Dupa aia e liber ca pasarea cerului, poate instala ce doreste

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Post_Smiley_, on 09 martie 2017 - 16:43, said:

1. daca dai un search pe google dupa numele magazinului, o sa gasesti o gramada de opinii despre problemel lor cu serviciile post-vanzare. trebuia sa faci asta inainte de a cumpara ceva de la ei Posted Image
2. "nenea" ala cu care te certi tu este un bot Posted Image.
Pai stai putin, ce alt magazin putea alege? Sint toate la fel de proaste, si in general au acelasi actionariat/proprietar, omul a ales cel cu pretul cel mai mic probabil

View Postandroholic, on 09 martie 2017 - 19:00, said:

Telefoanele xiaomi vin cu rom vendor la toate magazinele din Romania si nu numai.
Nu e adevarat. Pur si simplu.
Xiaomi are si variante International (Xiaomi Redmi Note 3 SE (Special Edition) de ex vine cu totul in engleza, ROM international, fara NIMIC chinezesc.
Si Note 4 are o versiune International sau Second Edition, nu stiu cum ii zice.
Trebuie doar sa stii ce cauti.
Am si eu unul si nu a trebuit sa modific nimic, e ca orice alt telefon la o Samsung, LG etc, totul in engleza

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postunbrutus, on 10 martie 2017 - 00:17, said:

Pai stai putin, ce alt magazin putea alege? Sint toate la fel de proaste, si in general au acelasi actionariat/proprietar, omul a ales cel cu pretul cel mai mic probabil......

sunt o gramada de magazine care nu au problemele pe care le are magazinul ales de el. s-a zgarcit la cativa lei si a ales cea mai proasta solutie posibila.
emag-ul, de exemplu, sta bine la partea de post-vanzare (dar in general are preturile cele mai mari). pcgarage (acum cred ca-i cumparat de emag) si evomag sunt iarasi alternative bune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate