Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Barcelona si 40 municipii vecine vor limita circulatia masinilor mai vechi de 20 de ani

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostPSC, on 09 martie 2017 - 13:03, said:

Eu aş impune forţat programul Rabla pentru maşinile mai vechi de 10 ani - înlocuire automată cu modele similare, noi.
Excepţie ar face acelea care fie sunt adaptate noilor norme de poluare, fie reprezintă modele de referinţă.
Ce e asa nasol la o masina pe benzina de mic litraj "veche" de 10 ani  euro4 si rujal mic specific Romaniei de 100-120k km? Punem pariu ca o masina contemporana pe benzina cu injectie directa si euro6 polueaza mai mult in realitate? Incepand cu particulele emise si terminand cu prezenta HC nearse din cauza consumului de ulei care e des intalnit la injectia directa.
Asa-i ca n-ai avut niciodata masina?

#20
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postunderb, on 09 martie 2017 - 14:10, said:

Asa-i ca n-ai avut niciodata masina?
Sunt mai mult ca sigur ca n-are masina si nici permis, dar vorbeste asa de dragul postarii.

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbusiness11, on 09 martie 2017 - 13:01, said:

foarte bine, ar trebui o lega in toata UE sa dispara jegurile de masini vechi de le cad bucati de pe masina.
sa nu fi vazut tu nici o masina clasica in austria? Sint sute de restauratori pasionati cu masini si de 50 de ani in perfecta stare si cu tabla stralucind.
Si daca sint masini de 20 de ani si sint pe GPL si nu polueaza deci DELOC, de ce sa fie interzise??

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Titul e bombastic. Restricţionează, nu interzice, că dacă ar interzice, nu ai mai avea voie deloc să circului cu ele!
Pe De aLtă parte nu se compară transportul în comun din Barcelona cu cel din Bucureşti... cel din Bucureşti e precum tramvaiul pe 2 osii versus tramvai modern/rapid.

Edited by djl, 09 March 2017 - 14:44.


#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postrich1974, on 09 martie 2017 - 13:18, said:

daca ar fi si niste credite auto cu 2-3%, ce bine ar fi...
masurile astea sunt vrajeli, probabil la lobbyul dealerilor auto.

Mai dar citi s-au gasit sa dea like ...
Creditele sint foarte ieftine; mai ales in tarile cu euro sigur gasesti la citeva procente (posibil zero daca iei ceva de la dealer).
Stiu ca in Romania era la moda sa-ti iei si uscator de par sau memorie de calculator in rate dar totusi, daca ai mai mult de 18 ani nu vad de ce ti-ai lua o masina pe care nu ti-o permiti s-o platesti din ce bani ai. Si chiar la 18 ani "credit" doar asa pina la prima leafa sa ai bani sa-ti iei o cazatura de sub 1000 euro.

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,870
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcolombo2003, on 09 martie 2017 - 13:03, said:

Asta inseamna masini mai vechi de 20 de ani... Cine sau cati mai au asemena masini? Si mai ales in tarile cu apa calda?
Scrie mai sus, 7% autoturisme, 16% furgonete. Le vor vinde in alte regiuni sau le vor duce la fier vechi ...

#25
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postunbrutus, on 09 martie 2017 - 14:39, said:


sa nu fi vazut tu nici o masina clasica in austria? Sint sute de restauratori pasionati cu masini si de 50 de ani in perfecta stare si cu tabla stralucind.
Si daca sint masini de 20 de ani si sint pe GPL si nu polueaza deci DELOC, de ce sa fie interzise??
Dupa cum am citit articolul, in week-end, daca vrei sa dai o tura cu clasica nu-ti interzice nimeni. Aceasta excepție mi se pare de bun gust.

View Postunbrutus, on 09 martie 2017 - 14:39, said:


sa nu fi vazut tu nici o masina clasica in austria? Sint sute de restauratori pasionati cu masini si de 50 de ani in perfecta stare si cu tabla stralucind.
Si daca sint masini de 20 de ani si sint pe GPL si nu polueaza deci DELOC, de ce sa fie interzise??
GPL-ul nu polueaza DELOC? Ce vb dumneata?

#26
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View PostPSC, on 09 martie 2017 - 13:03, said:

Eu aş impune forţat programul Rabla pentru maşinile mai vechi de 10 ani - înlocuire automată cu modele similare, noi.
Excepţie ar face acelea care fie sunt adaptate noilor norme de poluare, fie reprezintă modele de referinţă.
Sponsorizezi tu?

#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, nu mai pune titluri de cancan, ori scrii adevarul, ori o lasi balta. nu facem competiti de titluri pompoase.

ti-am modificat titlul

#28
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005

View PostPSC, on 09 martie 2017 - 13:03, said:

Eu aş impune forţat programul Rabla pentru maşinile mai vechi de 10 ani - înlocuire automată cu modele similare, noi.
Excepţie ar face acelea care fie sunt adaptate noilor norme de poluare, fie reprezintă modele de referinţă.
Sunt de acord. Dar imi platesti tu diferenta.

#29
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View PostDany_Darke, on 09 martie 2017 - 17:54, said:

initiator, nu mai pune titluri de cancan, ori scrii adevarul, ori o lasi balta. nu facem competiti de titluri pompoase.

ti-am modificat titlul


Dany, presupun ca esti moderator sau asa ceva. Am pus titlul articolului din care am citat/tradus. Daca aveai curiozitatea puteai da  click pe link.
Parerea mea e ca nu este un titlu de can can, cu atat mai mult cu cat masurile descrise se pot aplica si mai devreme in cazul in care vor aparea varfuri de poluare, asa cum reiese din articol.
Că pare o masura radicala si de asta te deranjeaza titlul pe care l-am pus...e alta treaba.

As aprecia daca mi-ai spune unde nu am spus adevărul. Pace

Edited by inuendo0, 09 March 2017 - 18:25.


#30
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator - faptul ca articolul specifica foarte clar limitarea, adica asa cum ai tradus si tu, titlul cum ca se vor INTERZICE, e cu totul altceva. limitarea inseamna ceva, interzicerea este altceva. cata vreme titlul nu reflecta discutia, nu are ce cauta aici. respectivii au pus titlul exact in acest scop, sa atraga cititorii si sa faca trafic, e interesul masiv acolo. insa aici nu se pune problema la fel. titlul trebuie sa reflecte discutia, nu o exagerare a ei.

mai concret, titlul ales de tine era in scopul dezinformarii, astfel ca am corectat. aici punem punct discutiei asteia.

#31
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Ok, ai dreptate cu privire la interzicere si limitare. Corect era sa spun ca va fi interzisa circulatia in anumite zile si ale anumitor masini, cum reiese din articol. Nu vor fi interzise total.
Observi ca limitarea devine interdictie in anumite zile si pt anumite masini?
Si scopul era pur informativ, nu dez-informativ, din cauza unei erori.  
Scuze ca am continuat discutia dar nu ma simt ok cand sunt acuzat de dezinformare. Eroarea mi-o recunosc

#32
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostPSC, on 09 martie 2017 - 13:03, said:

Eu aş impune forţat programul Rabla pentru maşinile mai vechi de 10 ani - înlocuire automată cu modele similare, noi.
Excepţie ar face acelea care fie sunt adaptate noilor norme de poluare, fie reprezintă modele de referinţă.
accesul în capitală să fie restricţionat la minim euro5

dup'aia să te văd....

şi să bage la pompă biodizălu naibii...dacă tot îi freacă poloarea...dar numai asta nu se urmăreşte....e ca la cămătari...nu plăteşti împrumutul....

Edited by sarac.lipit, 09 March 2017 - 18:55.


#33
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
"Legea" e doar o propunere care pana in 2019 se poate schimba sau anula. Au mai venit idiotii cu propuneri din astea si s-a ales praful de ele.
In plus exista si alte legi care nu se respecta in Spania, nu m-ar mira sa nu se respecte nici asta (daca va intra in vigoare). In Spania sunt ceva masini mai vechi de 1997, dar in stare buna.

#34
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPSC, on 09 martie 2017 - 13:03, said:

Eu aş impune forţat programul Rabla pentru maşinile mai vechi de 10 ani - înlocuire automată cu modele similare, noi.
Excepţie ar face acelea care fie sunt adaptate noilor norme de poluare, fie reprezintă modele de referinţă.
Adica tu cumperi azi o masina, dar peste 10 ani sa nu mai poti circula cu ea?
Serios?

#35
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Limiteaza in cursul saptamanii, adica atunci cand traficul e mai intens. Practic e mai mult o interzicere si trebuia mers pana la capat, uciderea infidelilor poluatori! Posted Image

#36
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostPSC, on 09 martie 2017 - 13:03, said:

Eu aș impune forțat programul Rabla pentru mașinile mai vechi de 10 ani - Ăźnlocuire automată cu modele similare, noi
BIG LIKE. Daca e 'inlocuire automata', inteleg ca pui tu diferenta sau, orisicat, altcineva, nu eu. Am pregatit 3 modele care te rog sa imi fie inlocuite cu modelul actual, nou.
1. Porsche Cayenne Turbo, 8000 euro: http://suchen.mobile...ber=1&fnai=prev
Solicit inlocuirea cu modelul curent, 150.000 euro.

2. Aston Martin DB 7, 34.000 euro: http://suchen.mobile...ber=1&fnai=prev
Solicit inlocuirea cu modelul curent, DB11, 155.000 euro.

3. BMW 750iL, 2000 euro: http://suchen.mobile...ber=1&fnai=prev
Solicit inlocuirea cu modelul curent, 100.000 euro.

Iti trimit prin PM adresa de unde poti sa le ridici pe cele vechi. Tot acolo te rog sa mi le aduci pe cele noi. Merci!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate