Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

DaVinci Residence Tineretului-Vacaresti

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postblexandru, on 12 martie 2018 - 10:26, said:

Dezvolatorul a mai construit un bloc la sincai si unul in zona militari-virtutii, iar referitor la amplasare..... nu stiu cat de fain este tinand cont ca aceste trei blocuri se contruiesc in mijlocul campului (plin de gunoaie si de baraci improvizate unde isi fac veacul cei care valorifica peturile si restul materialelor reciclabile), iar amenajarea "parcului natural vacaresti" probabil va mai dura 10-20 de ani ca doar traim in Romania.....
Referitor la constructie, din cate stiu zona este extrem de periculoasa, cei de la asmita au forat sute de piloni cu un diametru de aprox 1 m la aprox 15 m adancime ( cam cat inaltimea unui bloc de P+4), sunt tare curios cum sunt proiectate aceste 3 blocuri, pe site-ul lor n-am vazut nimic referitor la structura si restul....
Singurul lucru fain este ca vis-a-vis la aprox 300 m se afla o intrare in parcul tineretului.....

PS: o colega de birou care locuieste in complexul asmita se plange mereu pe timpul verii ca sunt foarte multi tantari, iar cand este f cald mai apar si niste mirosuri specifice unei "delte"....
daca sunt tantari, inseamna ca nu e poluarea atat de mare, eu cand stateam in Iancului, nu vedeam musca sau tantar mai niciodata, cat vis-a-vis de mirosuri, cred ca erau de la Glina si mai putin de la "Delta".

Edited by Fastless, 12 March 2018 - 12:42.


#38
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostFastless, on 12 martie 2018 - 12:41, said:

daca sunt tantari, inseamna ca nu e poluarea atat de mare,

Posted Image

#39
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postmihaigerard, on 12 martie 2018 - 17:29, said:

Posted Image

ataaat... :)

Edited by Fastless, 13 March 2018 - 16:44.


#40
RaduN

RaduN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.09.2006
Astazi am trecut pe acolo. Au sapat fundatia, au introdus tevi pentru extragerea apei din sol, era si o foreza pentru a da gaurile pilonilor fundatiei.
Aveau pregatite armaturile pentru piloni.
Nu sunt de meserie, poate ne spune o parere cineva care se pricepe.

Attached Files



#41
ChupaSKY

ChupaSKY

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.10.2015

View PostFastless, on 12 martie 2018 - 12:41, said:

daca sunt tantari, inseamna ca nu e poluarea atat de e o balta mare langa.

Edited by ChupaSKY, 12 April 2018 - 10:17.


#42
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View PostChupaSKY, on 12 aprilie 2018 - 10:17, said:

cand mergi in Mamaia, unde preturile sunt deja prohibitive, scapi de tantari?

#43
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

View PostFastless, on 26 aprilie 2018 - 10:29, said:


cand mergi in Mamaia, unde preturile sunt deja prohibitive, scapi de tantari?

Ce legatura are mamaia cu balta din văcărești? La mare mergi o săptămână pe an, langa balta te muți pentru multi ani sau o viata intreaga...

#44
real_houdini

real_houdini

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2018
Au mai facut ceva din aprilie? Sau inca scot apa din pamant ca  plouat mult si ii incurca? :))

La blocul din spineni a durat vreo 8 luni pana au scos apa si bagat ciment in pamant pana sa faca ceva efectiv, sau au asteptat sa adune ban din avansuri :)
vezi aici: https://forum.softpe...e__hl__ davinci . Nici nu au intarziat livrarea

Cei din blocul de pe Spineni inca astepta ca DaVinci sa amenajeze parcarea sau macar sa finalizeze actele pentru asociatie, nu mai e mult pana se fac 2 ani de la livrare. E si un grup de facebook daca vreti sa va distrati...

Au zis care sunt taxele de administrare percepute? ;)

#45
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

View Postreal_houdini, on 22 iulie 2018 - 09:00, said:

Au mai facut ceva din aprilie? Sau inca scot apa din pamant ca  plouat mult si ii incurca? Posted Image)

La blocul din spineni a durat vreo 8 luni pana au scos apa si bagat ciment in pamant pana sa faca ceva efectiv, sau au asteptat sa adune ban din avansuri Posted Image
vezi aici: https://forum.softpe...e__hl__ davinci . Nici nu au intarziat livrarea

Cei din blocul de pe Spineni inca astepta ca DaVinci sa amenajeze parcarea sau macar sa finalizeze actele pentru asociatie, nu mai e mult pana se fac 2 ani de la livrare. E si un grup de facebook daca vreti sa va distrati...

Au zis care sunt taxele de administrare percepute? Posted Image

cei de la davinci residence se chinuie de 2 ani sa inceapa acest proiect, vara trecuta cand eram interesat de un apartament mi s-a promis ferm ca primul bloc va fi gata cel tarziu in decembrie 2018 si cel de la agentie tot incerca sa ma convinga ca e o super investitie daca le dau minim 50% ca sa-mi faca un disconut de 5%, in orice caz avansul minim pe care il cereau era de 25%.
Referitor la termenele de predare eu zic ca nici pana in dec 2019 nu o sa fie gata primul bloc, cel mai optimist termen al meu personal este iunie 20-20 :)))
Am tot trecut in ultimele 6 luni pe acolo si lucrarile merg cu viteza melcului, la un moment dat am crezut ca statul a preluat afacerea..... Oricum conform antecontractului pe care ei ti-l impun nu au nici un fel de raspundere daca termenul de predare este depasit, asa ca probabil cele 3 blocuri vor fi gata odata cu inaugurarea autostrazii ploiesti-brasov

PS: uitandu-ma pe site-ul lor am vazut ceva interesant pe care eu personal am luat-o ca pe o gluma: 51% unitati vadute :)))))

#46
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Încep lucrările, am observat că a fost montată macaraua.

Există pe undeva pe șantier panoul legal cu autorizația de construcție? Este totul în regulă, au toate avizele?

#47
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
In primăvara cautam apartament și oscila între Da Vinci și 21th, ambele la stadiul de groapa. Bine ca am ales 21th, deja am finisajele făcute ca în baza Da Vinci..

#48
validng

validng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.12.2010

View Postsubss, on 25 septembrie 2018 - 13:52, said:

Încep lucrările, am observat că a fost montată macaraua.

Există pe undeva pe șantier panoul legal cu autorizația de construcție? Este totul în regulă, au toate avizele?
[ http://i65.tinypic.com/2wfq0zt.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://i65.tinypic.com/2wfq0zt.jpg


Noul termen de finalizare al primului bloc, in actul aditional de prelungire (am semnat acum 2 ani antecontractul), este ... dec 2019
Daca totul merge bine, in 3 ani de la semnare, o sa ma si mut.

Edited by validng, 18 December 2018 - 22:42.


#49
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
3 ani? Wow!

#50
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View Postvalidng, on 18 decembrie 2018 - 22:36, said:


[ http://i65.tinypic.com/2wfq0zt.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://i65.tinypic.com/2wfq0zt.jpg


Noul termen de finalizare al primului bloc, in actul aditional de prelungire (am semnat acum 2 ani antecontractul), este ... dec 2019
Daca totul merge bine, in 3 ani de la semnare, o sa ma si mut.

Poate Decembrie 2020. Avem bloc de 150 apartamente cu structura la etajul 4/6, zidarii pe parter, 1, 2, tampkarie parțial pe parter si etaj 1, si la care avem termen Martie 2020, iar la ei, ca nu se văd măcar din bulevard, sa nu zic ca nu se văd nici de lângă gard, aveți termen Decembrie 2019?! WOW!!! Cum puteți fi atât de naivi?!

Și sa nu dam exemplul nostru, sa dam pe alții din zona: Global Residence, la metrou Mihai Bravu, care au structura la penultimul sau ultimul nivel (au D+P+Mezanin+8+9 tehnic, deci similar ca regim de înălțime și gabarit cu Davinci), zidarii și tâmplărie la etajul 1, și parțial 2-3, și au termen tot Decembrie 2019. Dvs chiar nu analizați piața?!

Probabil colegii de la Concept, dacă tot ei se ocupa de vânzări, se vor supăra pe mine, nu ar fi prima oară, dar ca etica profesională, eu nu as putea sa mint clientul in acest fel. Este cartea lor de vizita!

Edited by ProhilRezidential, 20 December 2018 - 20:29.


#51
sorinvbb

sorinvbb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.02.2018
Eu am fost la o intalnire cu ei acum un an, in februarie 2018 si m-au frapat urmatoarele amanunte:
-toate garsonierele erau deja date (ca fapt divers, oricum nu ma interesa)

-nici nu incepusera munca dar aveau un termen de finalizare al primului bloc - decembrie 2018. Tot ca fapt divers am luat si aceasta informatie, caci niciodata nu am luat de bune estimarile dezvoltatorilor. Totusi, mai exageram, mai mintim, cu cateva luni, hai 6 luni, dar nu este firesc sa avem o limita a bunului simt? Posted Image

-apartamentele de 3 si 4 camere (targetul meu, living spatios si de preferinta la ultimul etaj, cu cat mai putine ziduri comune cu vecinii) erau foarte mici iar compartimentarea nu foarte inspirata. Pentru realizarea unui apartement decent era necesara unirea unor apartamente, chestii complicate. La astfel de apartamente de 3 sau 4 camere, aveau o oferta de aproximativ 1560eur/mp util, TVA inclus si doua locuri de parcare bonus. Preturile erau departe de a fi decente, intrucat am gasit in aceeasi perioada blocuri micute, de 3 etaje, la 300-400 metri de brancoveanu (alunisului), piata sudului (lunca barzesti) sau mihai bravu (gradinari), la 1100-1300 TVA inclus, unele cu garaj inclus si termene de finalizare in cateva luni (le-am si vizionat si aveau compartimentarea interioara terminata)

-la etajele superioare aveau niste asa numite penthouseuri, care nu erau cica scoase la oferta publica, dar preturile ar fi inceput de la 250k fara TVA. Ele urmau sa fie vandute numai la cunoscutii si prietenii dezvoltatorului, prin recomandari. O gogomanie mai mare ca asta nu am auzit de cand sunt Posted Image Ca si cum ce aveau ei acolo era prea ieftin si prea bun pentru consumul public si prin umare alegeau sa vanda doar la cunoscuti... asa ceva! Posted Image Sau poate ca era o strategie de vanzari si nu m-am prins eu Posted Image Prin urmare, nu am mai insistat. Nu stiu daca isi sustin in continuare povestea frumoasa cu apartamente trase pe dreapta "pentru prieteni"

-ca si la asmita, aveai impresia ca esti fix in mijlocul strazii, pentru ca esti langa cea mai circulata artera din bucuresti, 3 benzi pe sens + tramvai. In plus, fata de asmita, blocurile sunt mult mai aproape de sosea

Ca o concluzie, nu am inteles nici pana in ziua de azi cine ar putea cumpara acolo in afara de "latifundiarii"  care isi inchipuie ca dau vreo lovitura inchiriind garsoniere ieftine lui mickey mouse si panterei roz cu 400 euro, intr-o locatie la 1km de metrou Mihai Bravu si 1.4km de metrou Piata Sudului.

Edited by sorinvbb, 04 January 2019 - 16:06.


#52
nikitch

nikitch

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.05.2019
Am trecut pe acolo și mi se pare că nu se construiește deloc. Au făcut doar parterul.
Știe cineva de ce?

#53
cosmin91ro

cosmin91ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.12.2006
Petru cei care nu au aflat inca, DaVinci a vandul proiectul, a fost preluat de Edencapital. Vestea am primit-o vineri, 7 iunie printr-un banal email prin care ma instiintau si imi cereau ca pana luni la ora 10:00 sa le trimit optiunea mea, aveam de ales intre a anula antecontractul si sa mi primesc banii de avans inapoi sau sa le acord un nou termen, dar nu mai devreme de iunie 2020. Normal ca am vrut banii inapoi, am cerut lamuriri telefonic iar dupa ce le-am raspuns pe mail cu faptul ca aleg sa reziliez antecontractul, mi-au spus ca initiativa de refacere a antecontractelor este amanata cu cel putin doua saptamani pentru ca mai au chestiuni de reglementat cu DaVinci. Mi se pare o mare nesimtire si imi pare rau ca nu am citit topicul asta inainte sa ma tepuiesc.

Incurajez pe cei care sunt in aceeasi situatie sa scrie aici, sa schimbam pareri si sa facem un front comun pentru ca sunt aproape sigur ca trebuie sa luam o altfel de atitudine cu oamenii astia. Eu ma gandesc sa consult un avocat.

Edited by cosmin91ro, 11 June 2019 - 16:56.


#54
nikitch

nikitch

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.05.2019

View Postcosmin91ro, on 11 iunie 2019 - 16:34, said:

Petru cei care nu au aflat inca, DaVinci a vandul proiectul, a fost preluat de Edencapital. Vestea am primit-o vineri, 7 iunie printr-un banal email prin care ma instiintau si imi cereau ca pana luni la ora 10:00 sa le trimit optiunea mea, aveam de ales intre a anula antecontractul si sa mi primesc banii de avans inapoi sau sa le acord un nou termen, dar nu mai devreme de iunie 2020. Normal ca am vrut banii inapoi, am cerut lamuriri telefonic iar dupa ce le-am raspuns pe mail cu faptul ca aleg sa reziliez antecontractul, mi-au spus ca initiativa de refacere a antecontractelor este amanata cu cel putin doua saptamani pentru ca mai au chestiuni de reglementat cu DaVinci. Mi se pare o mare nesimtire si imi pare rau ca nu am citit topicul asta inainte sa ma tepuiesc.

Incurajez pe cei care sunt in aceeasi situatie sa scrie aici, sa schimbam pareri si sa facem un front comun pentru ca sunt aproape sigur ca trebuie sa luam o altfel de atitudine cu oamenii astia. Eu ma gandesc sa consult un avocat.

Sincer si noi am cumparat un apartament acolo la DaVinci si mi se pare bine ca au vandut ie proiectul la EdenCapital.
Acum termen nou de finalizare este 30 iunie 2021.
Ne-au dat de ales:
1. Sa luam bani anapoi;
2. Sa cumparam ceva de la EdenCapital;
3. Sa astaptam cand e gata.
Noi dorim sa mai astaptam ptc la pret ce noi am factu antecontractul nu putem gasi nimic.
EdenCapital ne-a oferit an apartament cu 3 camene la Pipera (4city) la 115K - nu mersi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate