Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

DaVinci Residence Tineretului-Vacaresti

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postdupre_23, on 09 martie 2017 - 16:38, said:

Posibil sa fie vorba despre o confuzie? Citadela inca nu a inceput constructia sau cel mult sunt la fundatie.

nu e vorba de asta de langa Titan Auchan: http://www.citadella-titan.ro/ ?

Edited by un_dac, 09 March 2017 - 16:41.


#20
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009

View Postun_dac, on 09 martie 2017 - 16:40, said:

nu e vorba de asta de langa Titan Auchan: http://www.citadella-titan.ro/ ?

http://www.citadela-...nte-disponibile :), la acesta ma refer.

#21
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postradunic, on 09 martie 2017 - 16:38, said:

Jumi', juma'. Dacă între tine și vecin e un perete de 25 cm la tine sînt 12,5 iar suprafața ta e 12,5 cm înmulțit cu lungimea peretelui. Pereții spre spațiul comun sînt complet ai tăi, la fel ca pereții care sînt la tine in casă. Din spațiile comune ai o cotă indiviză proporțional cu suprafața apartamentului.

asa ar mai avea sens, dar se intampla asta si in practica?

View Postal3xUnder, on 09 martie 2017 - 16:40, said:

Atatea probleme... sigur e cel de la Tineretului?

Nu, eu zic de unul la titan, nu cred ca e acelasi, poate doar coincidenta de nume.

View Postal3xUnder, on 09 martie 2017 - 16:40, said:

Sa punctez altfel lucrurile, exemple de complexe rezidentiale decente ?

Cand am cautat, singurele care mi-au cam ramas in minte a fost Vivenda si Linda.

Vivenda arata ok, foarte modern, curat, finisaje medii dar merge. Nu am mai gasit insa apartamente.

La Linda mi-au placut apartamentele de 3 camera, sunt pur si simplu imense si baile sunt foarte mari. Intretinerea complexului nu era scumpa, boxa la subsol de 30 mp. Dezavantajul major: zona si faptul ca arata ca un complex de camine studentesti.

#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postradunic, on 09 martie 2017 - 16:38, said:

Jumi', juma'. Dacă între tine și vecin e un perete de 25 cm la tine sînt 12,5 iar suprafața ta e 12,5 cm înmulțit cu lungimea peretelui. Pereții spre spațiul comun sînt complet ai tăi, la fel ca pereții care sînt la tine in casă. Din spațiile comune ai o cotă indiviză proporțional cu suprafața apartamentului.
Nu are nici un sens sa ajungem sa impartim firul de par (peretele) in doua.
Ne intereseaza suprafata din cadastru, sa o putem compara cu cea cu care sintem obisnuiti cu totii sa masuram si comparam de zeci de ani de zile.

Vreau sa pot sa pun ruleta din perete in perete si sa aflu suprafata, simplu.
Nu sa intreb "dar la dvs cat e cota din perete"...

#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Io zic că ar trebui să fiți interesați și de suprafețele celelalte, care nu vi se spun în mod normal. Nu de alta, dar intră și ele în prețul apartamentului și, cu cît raportul dintre ele și suprafața utilă e mai mare, cu atît eficiența e mai mică.
Părerea mea, voi faceți cum credeți că banii sînt ai voștri...

#24
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View Postunbrutus, on 09 martie 2017 - 13:45, said:

Inselatorie pe fata... deci e un apartament de 64mp cel mult


La nici unul din apartamentele aflate la vanzare pe piata de 27 de ani incoace nu se discuta de suprafata construita ci de suprafata din cadastru.
Dezvoltatorii au inceput insa sa se foloseasca de porcaria asta cu suprafata construita in care includ si parte din holul intrare eventual ca sa ia ochii oamenilor cand compara cu apartamentele vechi.

Chiar daca ai nevoie si de hol etc, totusi in final, ca uzanta generala si pt a fi mai usor de comparat, ai nevoie de suprafata utila, ca sa poti compara cu un apartament "vechi" de ex.


Tot nu pare un pret "relaxat".

Atat timp cat ai toate informatiile,adica pe langa suprafata construita,ti se ofera si pe cea utila si pe cea a balconului,unde e inselatoria?Daca vei sa construiesti o casa,o sa vezi ca toti constructorii iti vor da un pret pe mp construit,nu util.Costurile unei constructii se calculeaza in functie de suprafata construita (la urma urma suprafata pe care o ocupa peretii intr-un apartament intra in proprietatea cumparatorului,nu ramane a vanzatorului).Pe de alta parte pentru un cumparator e relevanta suprafata utila,ca in ea locuieste.Sunt moduri diferite de a te raporta,dar atat timp cat un dezvoltator ofera toate informatiile (suprafata apartament,suprafata balcon,suprafata construita) nu vad de ce ar considera cineva ca e o inselatorie.
In privinta pretului,si mie mi se pare "relaxat".Daca gasesti un apartament de 3 camere intr-un imobil nou construit,care sa nu fie in porumb si sa coste sub 90000,dau o bere.

#25
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Unde este situat mai exact acest bloc? S-au apucat de treaba?

Edited by ffm, 12 March 2017 - 17:24.


#26
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Zona de la delta vacaresti parca nu era chiar ok pentru constructii, pamant foarte argilos.

#27
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View PostGenesis, on 14 martie 2017 - 14:09, said:

Zona de la delta vacaresti parca nu era chiar ok pentru constructii, pamant foarte argilos.

Sa stii ca e invers,solul argilos e foarte bun pt constructii (nu e singura conditie),dar, din cate stiu, nu prea e cazul in zona,unde solul e mai mult nisipos,o situatie nu prea placuta pentru constructori.Da,zona ridica ceva probleme,dar important cum le rezolva constructorii.

#28
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
corect, nisipos am vrut sa scriu. am citit pe aici de-a lungul timpului pareri ale unor persoane mai indreptatile sa isi dea cu parerea despre constructii. Acum depinde de constructor, cum zici si tu. Preturile nu sunt asa rele la Da Vinci, comparativ cu blocurile din alte ansambluri din imprejurimi si daca nu ma insel cumva, datele tehnice la exterior si interior sunt cam la fel la toate. Daca mai are cineva alte informatii, share. Proiectul e de ceva vreme la vanzare si e surprinzator de putina activitate pe forum in ce il priveste.

Edited by Genesis, 16 March 2017 - 11:11.


#29
Mh_Teodora

Mh_Teodora

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2017
Buna ziua,

Sunt interesata de acest proiect, insa am inteles ca se va construi pe teren mlastinos. Vor folosi piloni de 17m fixati in roca (daca nu ma insel).
Din pacate nu stiu excat ce inseamna asta si daca rezista la cutremure.
Pe harta seismica zona pare a fi ok: http://www.gandul.in...-major-15744598

Are cineva informatii suplimantare?

Multumesc anticipat!

#30
blick

blick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.12.2008
Buna ziua,

Eu cred ca ne-ar ajuta informatii de la cei care s-au mutat in blocurile deja construite de cei de la DaVinci. Au doua proiecte finalizate si vandute 100%.

Multumesc anticipat!

#31
rohry2001

rohry2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 25.08.2008
Ma interesa si pe mine acest complex acum un an si jumatate. Mi se prezentase un termen de finalizare gen inceputul lui 2017.... Nici in ziua de azi nu au miscat nimic in zona in care ar trebui sa fie. A ramas la fel, teren viran.... Din curiozitate m-am uitat la proiect pe net, si am vazut ca au trecut termen de incepere iunie 2017 si finalizare iunie 2018.... Mi se pare mega tzeapa..... Ce faceam daca dadeam acum un an jumatate 30 % avans, si acum trebuia sa platesc rate la un apartament desenat pe o hartie ce ar trebui sa stea cocotzat pe campul plin de balarii de langa Delta Vacaresti ?

Edited by rohry2001, 19 May 2017 - 16:32.


#32
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postal3xUnder, on 09 martie 2017 - 16:43, said:

Ai pus bine intrebarea, pt ca amandoua au aceeasi problema, adica sunt in litigiu.
Inasa, cei din Citadela au anuntat toti clientii si au oprit vanzarile...
Unii promoveaza acest complex in continuare, nici nu m-am obosit sa sun sa aud ce poveste au... https://www.imobilia...3?lista=2387145
Ma intreb daca dezvoltatorul stie ca unele agentii promoveaza ansamblul lor?

Edited by Fastless, 07 March 2018 - 16:14.


#33
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018
Din cate am vazut eu au dat drumul la lucrari undeva pe la inceputul anului, unul din agenti care se ocupa de proiect mi-a spus acum vreun an cand eram interesat de acest proiect ca asteptau autorizatia pentru defrisarea copacilor aflati pe terenul respectiv..... acum nu stiu daca au obtinut tot ce mai aveau nevoie dar cert este ca lucrarile au inceput

View PostFastless, on 07 martie 2018 - 16:11, said:

Ai pus bine intrebarea, pt ca amandoua au aceeasi problema, adica sunt in litigiu.
Inasa, cei din Citadela au anuntat toti clientii si au oprit vanzarile...
Unii promoveaza acest complex in continuare, nici nu m-am obosit sa sun sa aud ce poveste au... https://www.imobilia...3?lista=2387145
Ma intreb daca dezvoltatorul stie ca unele agentii promoveaza ansamblul lor?

Proiectul este promovat si pe site-ul dezvoltatorului, asa ca mai mult ca sigur stie ca este promovat si de agentii imobiliare Posted Image

#34
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postblexandru, on 08 martie 2018 - 09:01, said:

Din cate am vazut eu au dat drumul la lucrari undeva pe la inceputul anului, unul din agenti care se ocupa de proiect mi-a spus acum vreun an cand eram interesat de acest proiect ca asteptau autorizatia pentru defrisarea copacilor aflati pe terenul respectiv..... acum nu stiu daca au obtinut tot ce mai aveau nevoie dar cert este ca lucrarile au inceput



Proiectul este promovat si pe site-ul dezvoltatorului, asa ca mai mult ca sigur stie ca este promovat si de agentii imobiliare Posted Image
Daca am gresit, scuze oficiale, dar eu stiam altceva si anume ca exact aceeasi asociatie i-a dat injudecata ca si pe cei de la Citadela Tineretului si daca aia nu au facut nimic, ma mir ca au rezolvat unii si altii nu, speta fiind identica.
Repet, daca am gresit, scuze.

#35
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Pe site-ul lor este mentionat ca se vand apartamente in Davinci Residence III. Dar care-s I si II???

Mie amplasarea mi se pare extrem de faina. In 30 de sec pot sa fac trail running in Vacaresti, iar in 2 minute in Tineretului.  :)

#36
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

View Post-same-, on 10 martie 2018 - 20:45, said:

Pe site-ul lor este mentionat ca se vand apartamente in Davinci Residence III. Dar care-s I si II???

Mie amplasarea mi se pare extrem de faina. In 30 de sec pot sa fac trail running in Vacaresti, iar in 2 minute in Tineretului.  Posted Image

Dezvolatorul a mai construit un bloc la sincai si unul in zona militari-virtutii, iar referitor la amplasare..... nu stiu cat de fain este tinand cont ca aceste trei blocuri se contruiesc in mijlocul campului (plin de gunoaie si de baraci improvizate unde isi fac veacul cei care valorifica peturile si restul materialelor reciclabile), iar amenajarea "parcului natural vacaresti" probabil va mai dura 10-20 de ani ca doar traim in Romania.....
Referitor la constructie, din cate stiu zona este extrem de periculoasa, cei de la asmita au forat sute de piloni cu un diametru de aprox 1 m la aprox 15 m adancime ( cam cat inaltimea unui bloc de P+4), sunt tare curios cum sunt proiectate aceste 3 blocuri, pe site-ul lor n-am vazut nimic referitor la structura si restul....
Singurul lucru fain este ca vis-a-vis la aprox 300 m se afla o intrare in parcul tineretului.....

PS: o colega de birou care locuieste in complexul asmita se plange mereu pe timpul verii ca sunt foarte multi tantari, iar cand este f cald mai apar si niste mirosuri specifice unei "delte"....

Edited by blexandru, 12 March 2018 - 10:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate