Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

DaVinci Residence Tineretului-Vacaresti

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009
Am deschis topicul acesta cu scopul de a aduna aici cat mai multe informatii posibile legate de acest complex, mentionez din start ca e un proiect nou fara legatura cu topicul complexului de pe str. Spinei.

Preturile sunt suspect de "relaxate" si evident ca m-ar tenta data fiind si zona.
Link:
http://www.central-apartments.ro


Este cineva in discutii cu agentii/dezvoltatorii complexului?
Ce informatii se pot trimite legate de acestia din proiectele trecute?


Multumesc!

Edited by al3xUnder, 09 March 2017 - 11:45.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
85.000 - 100.000 de euro inseamna "pret relaxat"?
La capitolul finisaje si dotari arata foarte-foarte saracacios.
In cazul de fata dezvoltator inseamna speculantul care construieste pe banii potentialilor clienti,nu pe banii lui?

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
m-am uitat si eu de curiozitate pe site, ce dubiosi si astia... am ales la intamplare un apartament de 3 camere, tip H, la care scrie asa:

Pret: De la 84.276 Eur +TVA
Suprafata totala: 94 mp

suna bine, daca e tva-ul 5% vine cam 1.000 de euro pe mp, nu-i putin, dar pt zona nu e nici exagerat. si apoi am inceput sa ma uit la detalii, si vad de fapt:

supr utila - 64 mp
supr construita - 84 mp
terasa - 5.90 mp
suprafata totala - 90.64 mp

mi-e neclar de unde vine acel 94 de mp din capul paginii, dar practic platesti 90k euro pe 64 de mp patrati (dupa normative, supr care conteaza e cea utila fara balcon, supr construita nu prea are nicio relevanta). deci de fapt pretul ar fi de ~1500 euro / mp, care e cam lux de lux.

Edited by born2lose, 09 March 2017 - 12:06.


#4
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Termen finalizare: Martie 2017.
Esti nebun, e deja gata ?

#5
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009

 adisz, on 09 martie 2017 - 11:56, said:

85.000 - 100.000 de euro inseamna "pret relaxat"?
La capitolul finisaje si dotari arata foarte-foarte saracacios.
In cazul de fata dezvoltator inseamna speculantul care construieste pe banii potentialilor clienti,nu pe banii lui?

Ma uitasem la niste oferte pana in 70.000 E cu aprox. 51 mp suprafata utila ceea ce da, mi se parea un pret "relaxat" pentru zona aceea, e ce mi-a sarit in evidenta Posted Image.

Dar printre altele ceva mi se pare dubios si de asta caut informatii.

Edited by al3xUnder, 09 March 2017 - 12:18.


#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 born2lose, on 09 martie 2017 - 12:05, said:

dar practic platesti 90k euro pe 64 de mp patrati (dupa normative, supr care conteaza e cea utila fara balcon, supr construita nu prea are nicio relevanta). deci de fapt pretul ar fi de ~1500 euro / mp, care e cam lux de lux.
Suprafața construită este relevantă dat fiind că și aia cere bani și ai nevoie și de ea - adică scări, holuri, structură etc. Evident, cu cît raportul dintre suprafața utilă și cea construită e mai mare, cu atît mai bine. Tot ce trebuie să ai grijă e să compari mere cu mere și să bagi și criteriul eficienței în calcul pentru că de plătit, vei plăti oricum și suprafața construită aferentă apartamentului și cota de teren și partea aferentă din costul branșamentelor și ce mai e din lucrurile care sînt necesare dar nu sînt la vedere.

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 born2lose, on 09 martie 2017 - 12:05, said:

m-am uitat si eu de curiozitate pe site, ce dubiosi si astia... am ales la intamplare un apartament de 3 camere, tip H, la care scrie asa:

Pret: De la 84.276 Eur +TVA
Suprafata totala: 94 mp

suna bine, daca e tva-ul 5% vine cam 1.000 de euro pe mp, nu-i putin, dar pt zona nu e nici exagerat. si apoi am inceput sa ma uit la detalii, si vad de fapt:

supr utila - 64 mp
supr construita - 84 mp
terasa - 5.90 mp
suprafata totala - 90.64 mp

mi-e neclar de unde vine acel 94 de mp din capul paginii, dar practic platesti 90k euro pe 64 de mp patrati (dupa normative, supr care conteaza e cea utila fara balcon, supr construita nu prea are nicio relevanta). deci de fapt pretul ar fi de ~1500 euro / mp, care e cam lux de lux.
Inselatorie pe fata... deci e un apartament de 64mp cel mult

 radunic, on 09 martie 2017 - 12:35, said:

Suprafața construită este relevantă dat fiind că și aia cere bani și ai nevoie și de ea - adică scări, holuri, structură etc. Evident, cu cît raportul dintre suprafața utilă și cea construită e mai mare, cu atît mai bine. Tot ce trebuie să ai grijă e să compari mere cu mere și să bagi și criteriul eficienței în calcul pentru că de plătit, vei plăti oricum și suprafața construită aferentă apartamentului și cota de teren și partea aferentă din costul branșamentelor și ce mai e din lucrurile care sînt necesare dar nu sînt la vedere.
La nici unul din apartamentele aflate la vanzare pe piata de 27 de ani incoace nu se discuta de suprafata construita ci de suprafata din cadastru.
Dezvoltatorii au inceput insa sa se foloseasca de porcaria asta cu suprafata construita in care includ si parte din holul intrare eventual ca sa ia ochii oamenilor cand compara cu apartamentele vechi.

Chiar daca ai nevoie si de hol etc, totusi in final, ca uzanta generala si pt a fi mai usor de comparat, ai nevoie de suprafata utila, ca sa poti compara cu un apartament "vechi" de ex.

 al3xUnder, on 09 martie 2017 - 12:16, said:

Ma uitasem la niste oferte pana in 70.000 E cu aprox. 51 mp suprafata utila ceea ce da, mi se parea un pret "relaxat" pentru zona aceea, e ce mi-a sarit in evidenta Posted Image.

Dar printre altele ceva mi se pare dubios si de asta caut informatii.
Tot nu pare un pret "relaxat".

#8
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Pai ai si tu parte de o bucata din suprafata aia construita.Ce,nu poti dace un dulap frumos pe hol? :)
Lasand la o parte strategiile de marketing,desi la noi nu exista asa ceva deoarece agentii de la noi nu au pregatirea,viziunea,ideea sa faca un marketing  corect..ci doar oferte ca sa ia ochii fraierilor..nu am cum sa nu remarc ca orice s-ar construi,oricum,oricat,romanul este dispus sa cumpere,sa dea si 10000 euro avans pe o simpla schita,in multe cazuri chiar inaintea inceperii lucrarilor pentru ca mai apoi sa urle pe forumuri ca au fost tepuiti,ca au pierdut banii sau ca au primit ceva ce nu corespunde cu ce a fost promis.
Lectia 2007,boomul imobiliar si efectele lui au fost uitate.
Ok,fiecare vrea casa lui,ca asa am fost crescuti,asta este ideologia noastra,sa ai lucrul tau.Si eu m-am bagat la un credit pe 30 ani dar era blocul gata,apartamentul gata,am vazut inainte pe ce dau banii.
Prefer sa nu beneficiez de reducere si sa platesc ceva in plus dar sa vad produsul final si nu o randare 3D pe internet despre cum,poate va arata apartamentul care va fi construit.

#9
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 radunic, on 09 martie 2017 - 12:35, said:

Suprafața construită este relevantă dat fiind că și aia cere bani și ai nevoie și de ea - adică scări, holuri, structură etc. Evident, cu cît raportul dintre suprafața utilă și cea construită e mai mare, cu atît mai bine. Tot ce trebuie să ai grijă e să compari mere cu mere și să bagi și criteriul eficienței în calcul pentru că de plătit, vei plăti oricum și suprafața construită aferentă apartamentului și cota de teren și partea aferentă din costul branșamentelor și ce mai e din lucrurile care sînt necesare dar nu sînt la vedere.

poate sa fie relevanta doar la casa (nu deplexuri). Daca ai un perete comun cu vecinul, platesti si tu si el aceeasi suprafata construita aferenta peretelui?

 Groh, on 09 martie 2017 - 14:02, said:

Pai ai si tu parte de o bucata din suprafata aia construita.Ce,nu poti dace un dulap frumos pe hol? Posted Image

N-am facut constructii, dar eu traiam cu impresia ca suprafata construita este suprafata utila + suprfata peretilor construiti. Adica suprafata utila include oricum si holul...

sau ma insel?

#10
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 un_dac, on 09 martie 2017 - 14:05, said:

poate sa fie relevanta doar la casa (nu deplexuri). Daca ai un perete comun cu vecinul, platesti si tu si el aceeasi suprafata construita aferenta peretelui?



N-am facut constructii, dar eu traiam cu impresia ca suprafata construita este suprafata utila + suprfata peretilor construiti. Adica suprafata utila include oricum si holul...

sau ma insel?
Pai tu bagi si peretii  ? Baga si tavanul atunci.

Edited by cataspo, 09 March 2017 - 14:08.


#11
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 cataspo, on 09 martie 2017 - 14:07, said:

Pai tu bagi si peretii  ? Baga si tavanul atunci.

facepalm

@cataspo, tu ai casa japoneza? la tine peretii au grosimea unei coli de hartie?

hai ca tot gogu' e sefu' lor:

Quote


SUPRAFATA CONSTRUITA DESFASURATA
Suprafata construita desfasurata a unui imobil reprezinta suma ariilor sectiunilor orizontale (planurilor) ale tuturor nivelurilor cladirii, delimitate de conturul exterior al anvelopei cladirii. Nu se iau in calculul suprafetei construite desfasurate: suprafata subsolurilor cu inaltimea libera de pana la 1,80 m, suprafata subsolurilor cu destinatie stricta pentru gararea autovehiculelor, spatiile tehnice sau spatiile destinate protectiei civile, suprafata balcoanelor, logiilor, teraselor deschise si neacoperite, teraselor si copertinelor necirculabile, precum si a podurilor neamenajate, aleile de acces pietonal / carosabil din incinta, scarile exterioare, trotuarele de protectie. [pentru textul exact si integral va rugam sa revedeti ultima actualizarea a Legii 350/2001]


SUPRAFATA CONSTRUITA
Suprafata construita a unui imobil reprezinta aria construita la nivelul solului, cu exceptia teraselor descoperite ale parterului care depasesc planul fatadei, a platformelor, scarilor de acces. Proiectia la sol a balcoanelor a caror cota de nivel este sub 3,00 m de la nivelul solului amenajat si a logiilor inchise ale etajelor se include in suprafata construita. [pentru textul exact si integral va rugam sa revedeti ultima actualizarea a Legii 350/2001]


SUPRAFATA INCALZITA (SUPRAFATA UTILA)
Suprafata incalzita (suprafata utila) se refera la suprafetele unui apartament sau imobil incalzite direct sau indirect, prin transfer de caldura prin elementele interioare de constructie. Suprafata incalzita in cazul cladirilor rezidentiale sau a apartamentelor rezulta ca diferenta dintre suprafata construita desfasurata si suprafata ocupata de pereti, stalpi si alte elemente structurale. Pentru a determina suprafata incalzita (suprafata utila) a unui apartament adunam suprafetele utile (vazute) alte tututor incaperilor. In aceasta categorie intra camerele de zi, dormitoarele, baile, toaletele, bucatariile, spatiile de depozitare (camari, debarale) si cele de circulatie din interiorul apartamentului.


SUPRAFATA LOCUITA
Suprafata locuita se determina ca suma a suprafetelor camerelor locuite / ocupate din zona principala a cladirii
.

Deci, pe scurt: suprafata utila desfasurata = toata suprafata ariei PE ORIZONTALA a planurilor constructiei pana la anvelopare, deci incluzand si PERETII (nu pe vertical si fara tavan)

Edited by un_dac, 09 March 2017 - 14:19.


#12
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
gogule :
PERÉTE, pereți, s. m. 1. Element de construcție așezat vertical (sau puțin înclinat), făcut din zidărie, din lemn, din piatră etc., care limitează, separă sau izolează încăperile unei clădiri între ele sau de exterior și care susține planșeele, etajele și acoperișul.

Apropo, ia mai zi cum e cu suprafata ariei ...

Edited by cataspo, 09 March 2017 - 14:47.


#13
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009

 unbrutus, on 09 martie 2017 - 13:45, said:

Chiar daca ai nevoie si de hol etc, totusi in final, ca uzanta generala si pt a fi mai usor de comparat, ai nevoie de suprafata utila, ca sa poti compara cu un apartament "vechi" de ex.

Tot nu pare un pret "relaxat".

Am mai studiat putin azi concurenta de prin zona si as putea spune ca am gasit niste oferte mai ok (Citadela Residence de exemplu) la raportul suprafata utila/pret, o sa continui sa sap, dar e important sa existe pareri si analize  din experientele altora.
Nu stiu daca exista in vreo zona raportul de echilibru absolut.
Toate vin cu un compromis, periferia ofera preturi bune dar distanta pe masura + dezavantaje la capitolul salubritate in unele locuri (canalizari care nu fac fata debitului generat de dezvoltarea din zonele respective), altii spun ca solurile nu ar fi conforme in anumite zone, in zonele centrale prea scump.
Ce mi se pare putin deplasat, observ mai ales la apartamentele cu 3 camere ca multe merg pe stilul Living room = Living room + bucatarie pentru iluzia extinderii spatiului ceea ce ma deranjeaza personal, prefer separate cele 2 camere.

Edited by al3xUnder, 09 March 2017 - 15:21.


#14
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 cataspo, on 09 martie 2017 - 14:47, said:

gogule :
PERÉTE, pereți, s. m. 1. Element de construcție așezat vertical (sau puțin înclinat), făcut din zidărie, din lemn, din piatră etc., care limitează, separă sau izolează încăperile unei clădiri între ele sau de exterior și care susține planșeele, etajele și acoperișul.

Apropo, ia mai zi cum e cu suprafata ariei ...

gogule, peretele ala asezat vertical ocupa si o suprafata ORIZONTALA ca doar nu e radiografie.

ce drq e asa de greu?

#15
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 al3xUnder, on 09 martie 2017 - 15:20, said:

Am mai studiat putin azi concurenta de prin zona si as putea spune ca am gasit niste oferte mai ok (Citadela Residence de exemplu)

La citadella am fost si eu acum aproape 3 ani la o vizionare. Era imediat dupa darea in folosinta a blocului (a unuia dintre cele doua blocuri de fat) si se muteasera cativa locatari. Complexul era vandut (sau executat, n-am inteles exact) de BCR.

La apartamentele de 3 camere, modelul cu bucataria inchisa si balconul pe lung avea dormitorul mare foarte mic.. efectiv nu aveai unde sa pui patul in el. La intrare era baia care ocupa din camera (adica baie in interiorul dormitorului), iar spre balcon aveai geam de sus pana jos.

Patul nu aveai cum sa-l pui pe lungimea camerei (ca fie dormeai cu capul spre usa de la baie fie spre geam) dar nici pe latimea camerei nu mergea (asa cum era in poza de pe brosura) fiindca latimea era de 2m si un pic (chiar am masurat latimea cu ruleta la fata locului).

Finisajele mi s-au parut proaste (intre tamplaria de la usa si perete puteai sa bagi palma de exemplu). La final am zis sa vedem si parcarea si boxele de la subsol, supriza: din tevi tasnea apa iar subsolul era inundat, ceea ce pentru un bloc nou mi se pare inadmisibil.

Edited by un_dac, 09 March 2017 - 16:15.


#16
dupre_23

dupre_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.08.2010

 un_dac, on 09 martie 2017 - 16:14, said:

La citadella am fost si eu acum aproape 3 ani la o vizionare. Era imediat dupa darea in folosinta a blocului (a unuia dintre cele doua blocuri de fat) si se muteasera cativa locatari. Complexul era vandut (sau executat, n-am inteles exact) de BCR.

La apartamentele de 3 camere, modelul cu bucataria inchisa si balconul pe lung avea dormitorul mare foarte mic.. efectiv nu aveai unde sa pui patul in el. La intrare era baia care ocupa din camera (adica baie in interiorul dormitorului), iar spre balcon aveai geam de sus pana jos.

Patul nu aveai cum sa-l pui pe lungimea camerei (ca fie dormeai cu capul spre usa de la baie fie spre geam) dar nici pe latimea camerei nu mergea (asa cum era in poza de pe brosura) fiindca latimea era de 2m si un pic (chiar am masurat latimea cu ruleta la fata locului).

Finisajele mi s-au parut proaste (intre tamplaria de la usa si perete puteai sa bagi palma de exemplu). La final am zis sa vedem si parcarea si boxele de la subsol, supriza: din tevi tasnea apa iar subsolul era inundat, ceea ce pentru un bloc nou mi se pare inadmisibil.

Posibil sa fie vorba despre o confuzie? Citadela inca nu a inceput constructia sau cel mult sunt la fundatie.

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 un_dac, on 09 martie 2017 - 14:05, said:

poate sa fie relevanta doar la casa (nu deplexuri). Daca ai un perete comun cu vecinul, platesti si tu si el aceeasi suprafata construita aferenta peretelui?
Jumi', juma'. Dacă între tine și vecin e un perete de 25 cm la tine sînt 12,5 iar suprafața ta e 12,5 cm înmulțit cu lungimea peretelui. Pereții spre spațiul comun sînt complet ai tăi, la fel ca pereții care sînt la tine in casă. Din spațiile comune ai o cotă indiviză proporțional cu suprafața apartamentului.

#18
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009

 un_dac, on 09 martie 2017 - 16:14, said:

La citadella am fost si eu acum aproape 3 ani la o vizionare. Era imediat dupa darea in folosinta a blocului (a unuia dintre cele doua blocuri de fat) si se muteasera cativa locatari. Complexul era vandut (sau executat, n-am inteles exact) de BCR.

La apartamentele de 3 camere, modelul cu bucataria inchisa si balconul pe lung avea dormitorul mare foarte mic.. efectiv nu aveai unde sa pui patul in el. La intrare era baia care ocupa din camera (adica baie in interiorul dormitorului), iar spre balcon aveai geam de sus pana jos.

Patul nu aveai cum sa-l pui pe lungimea camerei (ca fie dormeai cu capul spre usa de la baie fie spre geam) dar nici pe latimea camerei nu mergea (asa cum era in poza de pe brosura) fiindca latimea era de 2m si un pic (chiar am masurat latimea cu ruleta la fata locului).

Finisajele mi s-au parut proaste (intre tamplaria de la usa si perete puteai sa bagi palma de exemplu). La final am zis sa vedem si parcarea si boxele de la subsol, supriza: din tevi tasnea apa iar subsolul era inundat, ceea ce pentru un bloc nou mi se pare inadmisibil.

Atatea probleme... sigur e cel de la Tineretului?

Sa punctez altfel lucrurile, exemple de complexe rezidentiale decente ?

Edited by al3xUnder, 09 March 2017 - 16:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate