Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

"Ratatul Social"-boala secolului XXI?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#37
green76

green76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.03.2017

View Postcataspo, on 09 martie 2017 - 11:50, said:

Fara " ratatii sociali " nu ati mai fi asa multi destepti.
Si nici nu s-ar mai imbogati unii, precum distribuitorii de alcool, tutun, droguri sau .........distribuitorii si producatorii de electronice, computere si jocuri. Posted Image

View Postandreic, on 09 martie 2017 - 12:24, said:

Nu cunosc filmul, ideea e ca un grad de bullying este peste tot si oricand, se numeste dominare, dar aici intervine modelarea caracterului si a personalitatii. Nu cred ca acest lucru, contactul cu lumea reala te poate dobora decat daca nu esti bine facut mental... si asta incepe cu cei 7 ani de acasa.
Deci, inseamna ca daca un bataus iti baga capul in WC, te inchide in dulap, te "dechiloteaza", iti fura banii de pranz (sau pachetul) , te scuipa cu ghemotoace de hartie, iti lipeste guma de par, iti da un sut in fund, o palma peste ceafa..............iti formeaza caracterul.

Ok



Desi intr-un fel, ai dreptate,  respectivii "abuzati" vor invata pe viitor sa stie sa evite situatiile de genul asta si sa-i infrunte mai eficient pe batausii adulti de la care pot incasa si gloante, nu doar pumni.

Edited by green76, 09 March 2017 - 15:24.


#38
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007

View PostFlat, on 09 martie 2017 - 13:56, said:


Prefer, se cheama restaurant, daca nu te duci cu farfuria, paharele si tacamurile tale in sacosa. Locuitul la comun s-a rezolvat de mult, ce crezi ca sunt blocurile?
Nu orice facilitate individuala aduce confort
Trenul este foarte confortabil, cel putin TGV-ul este preferat de oamenii de afaceri pentru ca pot lucra in timp ce se deplaseaza cu 350km/h
Confortul il masori raportat la costuri (impozit, taxe, parcari, reparatii, asigurari, spalat, accesorii, taxe de drum, carburant) si cu beneficii.
In Europa civilizata transportul in comun este mai rapid si mai eficient, in masina ai parte ocazional de blocaje in timp ce autobuzul zboara pe langa tine pe banda lui

Masina nu este deci neaparat o realizare, este un bun oarecare de care ai nevoie sau nu, si care se depreciaza si iti cauzeaza cheltuieli - deci ar fi stupid sa detii un astfel de bun daca nu ai nevoie de el.

Eu ma refeream la cantina cand spuneam masa in comun, si da si pentru restaurant ramane observatia mea, preferi sa iei o masa in care nu esti sigur daca nu si-au suflat bucatarii nasul, sau o facut pipi. La restaurant mananca aia care cred ca s-au ajuns pentru ca sunt clasa de mijloc, dar in realitate oamenii care au chiar situatie sunt serviti acasa.
Iar calatoria cu trenul e chiar in chin: pleaca cand este programata, imparti spatiu cu niste straini, daca nu cumva chiar stai in picioare pe culoar, femeile sunt expuse la atacul la persoana.
Si bineinteles ca in bun personal trebuie intretinut si te costa, dar morala este ca si o firma, patronul are multe pe cap pt ca trebuie sa administreze dar are si toate parghiile in mana si nu-l paste concedierea.

Bullying-ul e ceva specific scolilor americane, caci selectia nu se face pe baza de performanta academica. Ei uite asa ai impreuna pe unii cu aspiratii stiintifice cu altii mai potriviti pentru munca fizica care si o aplica in raport cu oamenii. Si in Romania problemele de comportament apar in scolile tehnice, nu printr-o universitate teoretica.

#39
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010

View Postgreen76, on 09 martie 2017 - 11:16, said:

Cum definesti un "ratat social" in zilele noastre conform standardelor majoritatii :
  • nu stie sa comunice cu alti oameni, si de aici pleaca totul ca intr-un domino
  • automat, nu se descurca la niciun interviu si nu-si gaseste job
  • mai toata viata a depins de altii, fara sa faca ceva pe propria sa cheltuiala, pe bani munciti si castigati de el
  • se distreaza pe banii parintilor, ducandu-se in cluburi, la petreceri, consumand droguri si  provocand si daune pe cheltuiala lor

M-am oprit acolo!
Cum vine asta?!...nu stie sa comunice cu alti oameni dar e in stare sa se distreze in cubluri? Ca sa te distrezi intr-un club iti trebuie un grup persoane ca sa te distrezi...si cel putin o prezenta feminina(acum depinde de orientare). La fel si cu drogurile, trebuie sa cunosti oameni care sa te puna in legatura cu cei care vand drogurile. Daca nu comunici, automat nu ai cum sa cunosti...sa formezi legaturi.
Deci, cum e pana la urma?

#40
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Cum s-a spus deja, portretul conturat de inițiator pentru a descrie "ratatul" e dezlānat și bazat pe multe preconcepții.

#41
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.08.2009

View Postccf_cristi, on 09 martie 2017 - 15:56, said:

M-am oprit acolo!
Cum vine asta?!...nu stie sa comunice cu alti oameni dar e in stare sa se distreze in cubluri? Ca sa te distrezi intr-un club iti trebuie un grup persoane ca sa te distrezi...si cel putin o prezenta feminina(acum depinde de orientare). La fel si cu drogurile, trebuie sa cunosti oameni care sa te puna in legatura cu cei care vand drogurile. Daca nu comunici, automat nu ai cum sa cunosti...sa formezi legaturi.
Deci, cum e pana la urma?

Ceea ce vrea să spună inițiatorul topicului e că nu contează cine ești, ce faci și cu cine, în viziunea lui ești un ratat oricum (vorbesc la modul general, desigur).
Ești antisocial și nu comunici? Ești un ratat.
Ai prieteni? Te distrezi în cluburi? Îmi pare rău să fiu eu cel care-ți spune, ești un ratat.
Și așa mai departe. Am reușit să fac o sinteză în patru rânduri a ceea ce s-a chinuit el să exprime în.. nu știu, unii au și altele de facut decât să numere rânduri.

Iar pentru a nu fi nevoit inițiatorul să-mi dea reply: sunt un frustrat și m-am simțit lezat de postarea ta. O zi frumoasă!

#42
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postccf_cristi, on 09 martie 2017 - 15:56, said:

Ca sa te distrezi intr-un club iti trebuie un grup persoane ca sa te distrezi...si cel putin o prezenta feminina(acum depinde de orientare).

am fost de multe ori de capul meu in cluburi, nu trebuie sa ai skilluri sociale sa relationezi, drogurile, muzica si alcoolul fac asta pt tine

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsarac.lipit, on 09 martie 2017 - 12:46, said:

şi ce te faci cu părinţii deja ''doborîţi''? speri să dea cei 7 ani ok?
eu nu cred. În primul rînd sistemul lor de valori este inversat... doi soţi, medic şi profesor cu copil... abia-şi dus traiul din salarii...
Pentru parintii incapabili de educatie nu vad viitorul stralucit. Statul nu este capabil sa ia locul parintilor. Cateodata bunicii pot ajuta...

View Postgreen76, on 09 martie 2017 - 15:19, said:

Deci, inseamna ca daca un bataus iti baga capul in WC, te inchide in dulap, te "dechiloteaza", iti fura banii de pranz (sau pachetul) , te scuipa cu ghemotoace de hartie, iti lipeste guma de par, iti da un sut in fund, o palma peste ceafa..............iti formeaza caracterul.
Pai il bagi si tu, il scuipi si tu, porti tricou cu Slayer samd...

Edited by andreic, 09 March 2017 - 19:36.


#44
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Initiator, ai uitat sa mentionezi si urmatoarele:
- deschide subiecte cu texte kilometrice pe softpedia
- are intrebari si probleme la nivel de generala/liceu, pe care n-are cu cine le discuta, pentru ca nu are prieteni

Am vazut eu destui din-astia pe forumuri.

#45
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Post_NeXUS-, on 09 martie 2017 - 11:27, said:

Imi pare rau dar nu putem sa fim toti ca Iohanis, sa cumparam 6 case dintr-un salariu de profesor.

Asa este, e greu, dar putem sa fim toti ca Dragnea, dintr-un salariu de bugetar sa avem tz mii de mp fix in centrul orasului si ditamai viloiul cu piscina cu de toate, o proprietate modesta evaluata doar la cateva milioane de Euro. Nu mai vorbesc de bani prin offshore-uri pe langa care casele lui I. sunt bani de buzunar.

#46
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004

View Postalnegru, on 09 martie 2017 - 13:24, said:

Masina personala nu are cum sa nu fie o realizare, caci orice facilitate individuala aduce confort. Prefera si masa in comun cu vesela comuna, si locuitul in comun sa mergi pana la capat. Cresterea ponderii invatamantului profesional la comanda Occidentului asta si urmareste reducerea confortului si a independentei.

Pentru unii maşina personală e o realizare, pentru alţii de exemplu a avea o linie audio cu "componente" de calitate e o realizare.
Însă cum învăţământul profesional reduce confortul?   :huh:   Că dacă scoţi bani din profesia ta îţi poţi permite de exemplu 2 aparate de aer condiţionat în loc de unul, deci îţi sporeşti confortul.

#47
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postgreen76, on 09 martie 2017 - 11:16, said:

Cum definesti un "ratat social" in zilele noastre conform standardelor majoritatii : - nu stie sa comunice cu alti oameni, si de aici pleaca totul ca intr-un domino
Poate comunica, dar ceilalti nu-i inteleg, daca tinem cont ca:

"Comunicarea se realizează pe trei niveluri – dintre care, cel logic (cel al cuvintelor),  reprezintă doar 7% din totalul actului de comunicare, 38% are loc la nivel paraverbal (ton, volum, viteză de rostire) şi 55% la nivel nonverbal (expresia facială, poziţia, mişcarea etc).

Prin comunicare ne exprimăm gândurile, sentimentele, dorinţele, intenţiile, experienţele trăite, primim şi oferim informaţii. Din dinamica acestor schimburi, prin învăţare, omul se construieşte pe sine ca personalitate.

Capacitatea de a comunica reprezintă o premisă a procesului de construire a relaţiilor interpersonale şi de integrare socială.

Mulţi oameni consideră procesul comunicării ca fiind un proces simplu, deoarece la majoritatea persoanelor el decurge uşor. Dacă ne gândim totuşi ce anume reprezintă comunicarea, vom fi surprinşi de cât de complex este acest proces în realitate." Ce este comunicarea?


Majoritatea oamenilor presupun comunicarea ca fiind cea verbala, dar:

"O comunicare eficienta se face in contextul unei relatii bazate pe respect, incredere, ascultare, atentie, oglindire. Intr-un astfel de context relational, doi oameni pot comunica eficient chiar si in absenta cuvintelor." Cheia spre o comunicare eficienta

Edited by poadol, 10 March 2017 - 13:20.


#48
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postgreen76, on 09 martie 2017 - 11:16, said:

Cum definesti un "ratat social" in zilele noastre conform standardelor majoritatii : automat, nu se descurca la niciun interviu si nu-si gaseste job
Scuze lui George Butunoiu dar este prea bun articolul ca sa-l citez doar partial:

"Stiti ce face un tinar absolvent american obisnuit, care a terminat un colegiu american obisnuit si care isi cauta un job la fel de obisnuit? Ia niste anuare cu firme, isi cumpara ziare, cauta pe Internet si, intr-o luna, trimite vreo 400 de CV-uri.
La o rata medie de raspuns de 5%, primeste cam 20 de invitatii la interviu. Sa zicem ca in vreo zece cazuri nu le-a placut lor de el, in vreo cinci nu i-au placut lui si mai ramin cinci cu care se ajunge la al doilea interviu, din care unul se finalizeaza cu o angajare multumitoare pentru ambele parti.

Ce face tinarul absolvent roman obisnuit, absolvent al unei facultati mediocre? Ia ziarul, se uita la anunturi, selecteaza citeva si trimite CV-ul. Nu primeste nici un raspuns. Dupa citeva luni, intra in panica, familia incepe, si ea, sa se agite.
Cineva ii spune sa trimita CV-ul si la firmele de recrutare. Imi trimite si mie unul, pentru ca a auzit ca la mine vin joburile mari de pe piata. Evident, nu il chem la un interviu, pentru ca eu nu recrutez incepatori. Familia are totusi convingerea ca, daca ar ajunge sa se intilneasca cu mine, destinul lui se va schimba.
Imposibil, eu nu am atit timp ca sa ma intilnesc cu toti cei care imi cer acest lucru. Atunci intervine mama baiatului, care are o cumnata, care e prietena cu o vecina a mamei mele, la Galati. Se fac aranjamentele, ma suna maica-mea si ma roaga sa ma intilnesc cu Baiatu’, iar eu cedez, ca de fiecare data, desi stiu dinainte cum se vor intimpla lucrurile…
Ajunge Baiatu’ la intilnire, cu vreo jumatate de ora mai devreme, si imi expune situatia: „Stiti, imi caut de lucru de vreo sase luni, dar, in ziua de azi, daca nu ai relatii… toata speranta mea e la dvs., sint sigur ca ma puteti ajuta!“. Eu fac pe naivul si intreb, ca si cind nu as cunoaste raspunsul: „De sase luni spui? Si cite CV-uri ai trimis?“. „Oho, o gramada, cred ca peste 20! Si am primit un singur raspuns!“ (retineti rata de reactie de 5%!) „Pai, stii ce cred eu? – ii zic. Cred ca ar fi trebuit sa trimiti cam 20 de CV-uri pe zi, nu in sase luni!“ Baiatu’ se uita stupefiat la mine, cu gura intredeschisa, si nu mai scoate nici un cuvint… „Uite ce e – zic eu – o sa te ajut, deoarece mama ta… cu mama mea… sa vezi cum facem: iti dau eu 500 de adrese, de la cele mai bune firme, cu nume, e-mailuri etc., si tu le trimiti CV-ul. Vino saptamina viitoare sa ti le dau!“ (As fi putut sa i le dau pe loc, insa nu-mi pot abtine satisfactia cinica de a i-o plati, putin, pentru timpul meu irosit.) „Sigur!“, zice Baiatu’ iesind ingindurat pe usa, convins ca, de fapt, nu a fost destul de buna „relatia“… Situatia se repeta de multe ori, de citeva zeci sau chiar sute de ori pe an (am multe neamuri si prieteni).
Niciodata, dar NICI MACAR O DATA, nu s-a intors vreunul dintre „Baieti“, in saptamina urmatoare, ca sa ii dau adresele…"

   Vai, nu-si gaseste Baiatu’ de lucru!



"O suta de companii au venit la un targ de locuri de munca deschis vineri in Capitala cu peste 3.400 de slujbe.
De ele s-au aratat interesati mii de studenti si absolventi, insa unii au gresit din start, spun angajatorii."

"Tinerii prezenti vineri la targ nu au tinut cont de cateva reguli simple, care i-au descalificat.
Nu stiau nimic despre postul pe care si-l doreau, nu aveau un CV bine facut sau nu erau imbracati corespunzator.


Andreea are 22 de ani si a terminat Academia de Studii Economice anul trecut.
De atunci, spune ca isi tot cauta o slujba, insa nu are o tinta anume.


Angajator: "Ce v-ar interesa?"
Andreea Ionita: "Nu stiu, orice!"


Prima greseala, spun angajatorii. Din start, Andreea a ratat sansa de a obtine slujba.
Din cauza ca nu s-a documentat inainte si nu stia nimic despre compania aleasa,
tanara a dat impresia ca nu-si doreste intr-adevar sa ocupe acel loc de munca."

De ce nu-si gasesc de munca tinerii, desi oferte exista. Cele mai frecvente greseli facute la targurile de joburi

Edited by poadol, 10 March 2017 - 14:54.


#49
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
20 de CV-uri pe zi? Posted Image

mai exact cum? nu mai citesti nici denumirea postului, iei primele 20 de anunturi azi si trimiti, maine urmatoarele 20 de anunturi si tot asa. Nu conteaza daca te califici sau nu, CV trimis sa fie.

si foarte elocvent si relevant exemplul cu "in America tinerii trimit sute de CV-uri..." pe bune?

Edited by un_dac, 10 March 2017 - 14:46.


#50
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postandreic, on 09 martie 2017 - 19:34, said:

Pentru parintii incapabili de educatie nu vad viitorul stralucit. Statul nu este capabil sa ia locul parintilor. Cateodata bunicii pot ajuta...
Asta am spus-o și eu de multe ori.
Nu ar strica o nouă știință(socială),materie/modul,etc.,cu specificul acesta,și să fie predată obligatoriu în școli!

Edited by ASCENDED, 10 March 2017 - 14:54.


#51
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postun_dac, on 10 martie 2017 - 14:45, said:

20 de CV-uri pe zi? Posted Image

mai exact cum? nu mai citesti nici denumirea postului, iei primele 20 de anunturi azi si trimiti, maine urmatoarele 20 de anunturi si tot asa. Nu conteaza daca te califici sau nu, CV trimis sa fie.

si foarte elocvent si relevant exemplul cu "in America tinerii trimit sute de CV-uri..." pe bune?
Scrie clar acolo anuare cu firme, ziare si Internet...

View Postpoadol, on 10 martie 2017 - 14:39, said:

"Stiti ce face un tinar absolvent american obisnuit, care a terminat un colegiu american obisnuit si care isi cauta un job la fel de obisnuit? Ia niste anuare cu firme, isi cumpara ziare, cauta pe Internet si, intr-o luna, trimite vreo 400 de CV-uri.


#52
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

View Postpoadol, on 10 martie 2017 - 14:58, said:

Scrie clar acolo anuare cu firme, ziare si Internet...

eu zic ca incurcam mere cu pere. Pentru un tanar din Cluj/Timisoara/Bucuresti, poate chiar gaseste atatea firme unde sa si trimita 20 de CV-uri pe zi cum face tanarul din SUA.

Buuun, ce ne facem daca tanarul este sa zicem din .. Botosani de exemplu, sau din Targoviste unde cel mai mare angajator acum cativa ani a fost spitalul judetean?

Ca sa faca norma de 20 de CV-uri trimise pe zi, asta presupune sa trimiti acelasi CV la aceeasi firma de mai multe ori.

#53
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

View Postun_dac, on 10 martie 2017 - 15:08, said:

eu zic ca incurcam mere cu pere. Pentru un tanar din Cluj/Timisoara/Bucuresti, poate chiar gaseste atatea firme unde sa si trimita 20 de CV-uri pe zi cum face tanarul din SUA.

Buuun, ce ne facem daca tanarul este sa zicem din .. Botosani de exemplu, sau din Targoviste unde cel mai mare angajator acum cativa ani a fost spitalul judetean?

Ca sa faca norma de 20 de CV-uri trimise pe zi, asta presupune sa trimiti acelasi CV la aceeasi firma de mai multe ori.

Niciodata nu o sa ai aceeasi diversitate de job-uri intr-un oras mic, ca intr-unul mare. Daca tu, ca si tanar din Targoviste, astepti sa vina job-urile bine platite la tine, o sa astepti ceva.

Avem libertate de circulatie si de munca in toata europa. Chiar nu inteleg mentalitatea asta cu "m-am nascut in orasul/judetul X. Trebuie neaparat sa gasesc job tot in orasul/judetul X".

Edited by Soulstream, 10 March 2017 - 15:56.


#54
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postgreen76, on 09 martie 2017 - 11:16, said:

Cum definesti un "ratat social" in zilele noastre conform standardelor majoritatii :
Tu esti "majoritatea"? Posted Image

View Postgreen76, on 09 martie 2017 - 11:16, said:

  • se distreaza pe banii parintilor, ducandu-se in cluburi, la petreceri, consumand droguri si  provocand si daune pe cheltuiala lor
  • mereu se asteapta sa primeasca, dar fara sa dea ceva in schimb (fie ca vorbim de simpli copii din clasa de mijloc  care vor telefoane si alte electronice scumpe, fie copii de bogati care primesc masini si motociclete de-a gata, fara sa munceasca pentru ele ).
  • sustine partide, politici  si miscari de stanga, asteapta mai tot timpul ca statul, vreun partid  sau vreo institutie sociala sa-l ajute permanent
  • e sedentar,  sta toata ziua in casa
  • nu iese niciodata din zona de confort , nu-i plac meseriile murdare
  • e fricos, timid si introvertit
  • mai tot timpul e dependent de ceilalti, preferand sa astepte ajutor de la altii
  • nu e in stare sa-si caute oportunitatile, nici sa le valorifice
  • foloseste deseori  "nu pot" , "nu vreau"
  • dau vina pe altii pentru greselile altora
  • se refugiaza in vicii: cei mai multi tineri "ratati sociali" se refugiaza azi pe internet, devenind trolli si zmei  pe retele sociale/forumuri sau se refugiaza  in jocuri, traind intr-o iluzie virtuala..........e acelasi lucru cu drogurile, betia si tutunul.
  • ii jigneste pe cei slabi , dar nu e capabil sa-i infrunte pe cei mai puternici decat el
  • nu e capabil  sa interpreteze si sa deosebeasca sursele de informatii , intr-un cuvant: inghite informati pe nemestecate, fara sa gandeasca.
  • spune ca are dreptate   intotdeauna  ,   nu recunoaste niciodata ca a gresit  si ii  jigneste pe cei care nu au pareri similare  
  • se naste sarac si  moare sarac (asta o spune Bill Gates)
Deci cum? Tanar timid, fricos, introvertit care se duce in cluburi, la petreceri, se drogheaza, distruge, care e sarac si n-are job, n-are nici permis de conducere, dar s-ar putea sa aiba masina, motocicleta, care n-are studii sau poate ca are dar a trecut ca rata prin apa(nu asa fac aproape toti?), sta in casa toata ziua exceptie cand nu sta in casa, inghite informatii pe nemestecate dar in acelasi timp e destul de atipic...

Dupa cum vezi, multe se cam bat cap in cap...

Long story short: ai frustrari in legatura cu cei ce stau pe banii parintilor, traiesc fara sa munceasca(oleak de invidie?), ca in rest nu s-a inteles mare branza ce vrei sa spui... fiecare cu norocul/ghinionul sau... ai vrea si tu sa poti spune mai des "nu vreau", hai recunoaste... cui dracu ii plac meseriile murdare si cui nu i-ar placea o viata fara griji, fara responsabilitati? si am oaresce dubii ca genul vizat de tine(care primesc de la telefoane la masini) sunt votanti de stanga...

Internetul e un "viciu" fiindca nu-i place initiatorului... ok atunci, putem legaliza drogurile, ca si asa nu-i diferenta intre ele...

View Postgreen76, on 09 martie 2017 - 11:16, said:

Dar si mai important:  merita  sa-i ajuti pe cei care manifesta unele dintre caracteristicile enumerate mai sus?
Eu ma intreb daca nu cumva initiatorul are nevoie de ajutor.

Edited by ShadowBroker, 10 March 2017 - 18:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate