Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Consola vs Pc- gaming only. dezbatere

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#37
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Cea mai tare combinatie e sa le ai pe toate PC + PS4 Pro + Xbox One S Posted Image  Imi plac consolele care de fapt sunt niste calculatoare mai limitate software si hardware dar nu as renunta la PC in favoarea lor. Consola o vad ca o completare a PC-ului. Desi acum poti sa ai totul pe calculator avand in vedere ca ai acces la PlayStation Now iar mai nou au inceput sa bage pe langa jocurile de PS3 si cele de PS4...

#38
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
PS now nu este valabil in Romania, inca.

#39
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
E doar o chestiune de timp, cateva saptamani sau luni pana cand se lanseaza si in Romania. Sony a anuntat deja ca numai produce si nu mai suporta PS3-ul pentru ca vor sa se concentreze pe PS4 si PS Now(PC). De altfel au si renuntat la eticheta "PS4 exclusiv" in favoarea la "Only on Playstation" pentru ca jocurile ajung pe Steam sau PS Now.

Toti vor din "felia" de PC gaming fie ca vorbim de Microsoft cu Xbox Play Anywhere sau de Sony cu PS Now.

Edited by Papillon_, 31 March 2017 - 11:04.


#40
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai DA , fiindca pc-urile sunt mult mai raspandite/diversificate/performante decat o consola de jocuri dedicata
E bine totusi ca exista si aceasta "concurenta" intre console , fiindca ai de unde "alege" si preturile lor nu sunt "monopolizate" doar de catre un brand

#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru mine lucrurile sunt simple si clare:
Orice joc AAA care apare multi-platforma o sa il cumpar pentru PC. Ce este exclusivitate Playstation, evident, nu prea am de ales si il voi achizitiona pentru PS.
In timp sunt convins ca diferentele grafice intre console si PC vor scadea pana eventual vor disparea ... moment in care majoritatea celor ca mine (care baga bani in PC doar pentru eye-candy si control) vor migra cu gamingul exclusiv pe consola.

Daca ne uitam la ce este posibil in ziua de azi pe PC cu portul Thunderbolt 3 (suport de GPU extern, plug and play) nu m-ar mira ca PS5 sa aiba asa ceva in oferta. La urma urmei Sony castiga bani din software, facand rabat puternic la pretul cerut pe hardware ... prin urmare o consola de baza ieftina expandabila oricand cu un GPU de top printr-un port dedicat mi se pare un pas logic pentru ei.
Ganditi-va cum ar fi acum sa puteti cupla un 1080Ti la PS4 si sa aveti totul pe "ultra" :) ...

#42
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Nu stiu sigur cat de ușor ar fi asa ceva, dacă lasa la latitudinea ta sa adaugi ce GPU vrei. Eventual dacă au un pachet de "baza" cu consola cheală, și niște pachete extra pe nivele: medium, high, ultra,care sa aibă niște placi video bine definite (probabil un singur producător care sa le ofere toate cele 3 soluții hardware).
Asta ar presupune un efort titanic din partea producătorilor de jocuri și nu cred ca ar mai reuși sa ne ofere niște bijuterii vizuale cum sunt Uncharted 4 sau Horizon Zero Dawn cu hardware relativ "slab".

Edited by Hider141, 31 March 2017 - 15:52.


#43
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Pentru PS Now(PC) iti trebui doar o conexiune buna la internet si un ecran de calitate, numai ai treaba cu procesore si placi video scumpe...

Viitorul o sa fie cloud gaming-ul fie ca vorbim de PS Now, GeForce NOW ,GameFly etc. Acolo numai ai treaba cu hardware-ul poti sa te joci pe orice PC, televizor, tableta sau telefon.
La filme, muzica avem deja Netflix, Hbo GO, Google Play, Spotify.

Edited by Papillon_, 31 March 2017 - 16:23.


#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostHider141, on 31 martie 2017 - 15:51, said:

Asta ar presupune un efort titanic din partea producătorilor de jocuri și nu cred ca ar mai reuși sa ne ofere niște bijuterii vizuale cum sunt Uncharted 4 sau Horizon Zero Dawn cu hardware relativ "slab".
La faza asta nu sunt de acord. Efortul nu ar fi deosebit de ce presupune acum pe PC. Aceleasi titluri AAA le poti juca si pe un low-end gaming PC in 720P cu detaliile pe minim sau mediu dar si pe un i7 cu 2x1080Ti in SLI in 4K cu totul pe ultra. De putut se poate cu certitudine, totul e sa se vrea.

Si nu ma gandeam la o consola cheala cu care sa nu poti face nimic ci la o consola standard cu un port extra. Daca vrei mai mult, bagi un GPU mai solid pe portul extern si gata, ai putere de calcul grafica extra ...
La urma urmei texturile actuale din jocurile de consola sunt optimizate ca sa fie randate pe rezolutia nativa a consolei (tipic 1080 azi) si in acelasi timp sa incapa in VRAM-ul alocat. Pe versiunea PC se pot impinge texturi mai rafinate.

CUm au facut astia de la Razer cu ultrabookul lor poate face si orice producator de console daca este dorinta:
https://www.razerzon...trabook-desktop

View PostPapillon_, on 31 martie 2017 - 16:04, said:

Viitorul o sa fie cloud gaming-ul ..
De acord 100% ... doar ca mai trebuie sa evolueze internetul pana sa aiba o masa mare de populatie banda cat sa transfere real-time imagini 4K pe care sa le controleze cu latenta acceptabila dintr-un controller legat la TV (sau la ochelarii VR daca e cazul). Pana atunci mai trebuie ceva geenratii de console ...

#45
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai jocurile 4K sunt de abia la inceput si nici foarte multe dintre consolele actuale ofera suport pt el ( 4K )
Pt pc e altceva , insa in ambele cazuri ca sa poti avea o calitate cat mai buna a imaginii jocului iti trebuie neaparat un monitor 4K si de regula costa cat un pc sau mai mult
Sunt si tv-uri 4K true , insa tot nu se apropie asa mult ca respectivele monitoare
Ca sa numai scriu ca daca joci un joc la rezolutie 4K pe un tv pseudo 4K , diferenta de calitate a imaginii va fi si mai mare , mult mai vizibila

#46
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
PS4 pro ofera suport 4K (asa, incipient cum e el, dar e acolo). Asta inseamna un singur lucru: urmatoarea serie de console va avea 4K nativ (cu limitarile hardware impuse de o consola, evident), dar va fi mainstream.
Pe PC deja 4K este foarte popular mai ales intre maniacii care baga saci de bani in configuratii de top cu placi grafice in SLI.

#47
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Nearly 40% Of All Steam Games Were Released In 2016 http://kotaku.com/ne...2016-1789535450

In 2014 Steam-ul a explodat.... de la 565 la 1772 de jocuri lansate intr-un an. In 2016 au fost 4207!!
Sunt peste 200 de milioane de jucatori si 8000 jocuri la vanzare... Asta fara sa luam in calcul Origin sau Battle.net.

STEAM STATS
Active users (2 weeks): 38,554,981 ± 170,558
Active users (total): 223,449,801 ± 283,369
Games in the database: 14,407
Countries in the database: 254

Edited by Papillon_, 12 April 2017 - 15:23.


#48
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Jocurile de pe Steam sunt nasoale foarte multe dintre ele, fiind indie facute de niste baieti de apartament si cu titluri funny cica, gen Gaben nu stiu cum bla bla, si alte rahaturi facute in graba, desigur sunt si jocuri de la producatori indie foarte bune, gen Life is strange, dar daca sunt mai multe jocuri, asta nu inseamna ca sunt si bune.

#49
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostPapillon_, on 12 aprilie 2017 - 15:23, said:

Sunt peste 200 de milioane de jucatori si 8000 jocuri la vanzare...
8000 de jocuri si 7900 dintre ele cacat pe batz. De-aia si-au si schimbat politica, pentru ca puneau pe piata prea multe gunoaie.

Acuma cine vrea sa joace la 1080p si 30 de rahati pe secunda, cu caderi de fps cind trag mai multi deodata, n-are decit sa aleaga consola. Cine vrea sa joace shootere cu auto-aim, tot consola. Cine vrea sa se plimbe jde minute prin meniuri imbecile cretine retardate (gen Skyrim), is foarte bune consolele. Cine NU vrea sa aibe 17000 de optiuni grafice sau posibilitatea de modificare a fisierelor de configurare sau posibilitatea de a folosi moduri, foarte buna consola.

Io prefer sa am un ditamai monitorul, sa stau pe un scaun confortabil, intr-o pozitie confortabila si sa folosesc confortabil mause + tastatura. De asemenea prefer sa joc la 1440p cu macar 60fps, cu toate rahaturile cit mai ultra si cit mai dragutze. Pentru asta sint dispus sa NU joc ultimele apratii, deci sa nu bag tone de bani in jocuri si hardware. Prefer sa cumpar jocurile dupa 1 an de la aparitie, cind deja vin impreuna cu toate DLC-urile, la juma de pret din jocul original si se pot juca la maxim si pe o configuratie mai modesta. In plus, intre timp se rezolva si cele enspe milioane de buguri timpite care colcaie intr-un joc nou-noutz :w00t:

#50
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Cred ca glumesti majoritatea jocurilor bune sunt de la dezvoltatorii mici spre medii nu de la marile studiouri.

Dreamfall Chapters, Life Is Strange, Hyperdimension Neptunia , Grey Goo, Bastion, Insurgency, G-senjou no Maou - The Devil on G-String
To the Moon, Contrast, J.U.L.I.A.: Among the Stars, Transistor, Oxenfree, Ori and the Blind Forest, Hyper Light Drifter, Brothers - A Tale of Two Sons
Divinity: Original Sin , Day of Infamy, Men of War: Assault Squad , Torchlight II, Satellite Reign, Paladins, Grim Fandango , Battlerite, Apotheon, Broken Sword,Outland. Sa mai continui?

Ca multi nu le vad pentru ca se uita numai dupa titlurile AAA de pe prima pagina asta e alta treaba. Unii nu stiu altceva in afara de COD, GTA, Dota, Uncharted, Battlefield.

Edited by Papillon_, 12 April 2017 - 16:58.


#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postro_explorer, on 31 martie 2017 - 15:34, said:

Orice joc AAA care apare multi-platforma o sa il cumpar pentru PC. Ce este exclusivitate Playstation, evident, nu prea am de ales si il voi achizitiona pentru PS.
Apropo, nu mai sunt emulatoare moderne de console pentru a rula pe PC cu suport intel virtualizare si tot ce trebuie ?

Edited by andreic, 12 April 2017 - 16:58.


#52
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Numai ai nevoie de emulatoare pentru ca multe sunt portate pe PC(Steam) sau vin prin Playsation Now si Xbox Play Anywhere. Doar pentru Nintendo mai trebuie sa folosesti Cemu.

Edited by Papillon_, 12 April 2017 - 17:01.


#53
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
PS now e o gluma (cel puțin pentru mine). Prefer un pic de extra cheltuiala și sa am hardware-ul original.
Emulatoare next-gen nu exista încă. Eu folosesc dolphin ca să joc titlurile clasice Nintendo pe care le am pe Wii și chiar și acolo, unde se e emuleaza un hardware vechi de 10 ani tot mai apar probleme.

#54
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Pentru PS4 si Xbox One nu exista, dar pentru Wii U si Switch exista CEMU dupa cum a fost mentionat mai sus. Iar The Legend of Zelda: Breath of the Wild poate fi rulat deja din cate stiu fara probleme, inclusiv in 4K.

Edited by Hider141, 13 April 2017 - 14:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate