Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Consola vs Pc- gaming only. dezbatere

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#1
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Aceasta este o dezbatere pe care o vedem de atatia ani, dar doresc sa discutam strict de gaming, consola vs pc. M-am gandit sa deschis acest topic si sa cer o opinie dupa ce am bagat aproape 10000 ron in pc si nu sunt multumit. Pc-ul este format din i5,gtx 1070, monitor ultrawide,ultimele periferice de la logitech,etc Pc-ul ruleaza multe jocuri la ultra si cu 60 fps, dar nu multe jocuri, gen gta V, nu merge cu orice setare la ultra.

Jocurile pe pc sunt din ce in ce mai prost optimizate, vezi Assassin's Creed Unity si multe altele, degeaba ai pc performant ca nu te poti juca fluent, fiind o portare proasta. Placile video pentru a te juca cele mai noi titluri la ultra, trebuie sa schimbi placa video la 2 ani, iar nvidia deja a marit preturile la seria x70 so x80, pe cand la o consola nu schimbi nimic 5 ani minim si te joci fluent, chiar daca nu este grafica asa misto ca pe pc. Da, pe pc grafica este mai buna, dar oare merita atatia bani aruncati? Un pc dupa 5 ani e deja expirat. Legat de fps, 30 fps pe consola, nu imi pare ca este la fel ca si pe pc, se misca mult mai fluent pe consola.

Voi ce parere aveti despre consola vs pc, cand vine vorba de investitie pe termen lung si strict gaming?  Eu tind sa aleg o consola, sacrificand putin grafica, Cred ca este mai avantajos un TV sa zicem 4k,care costa usor peste 2000 ron, iar o consola ps4 slim costa 1350 ron sau un ps4 pro care este 1800 ron parca. La pc, rtebuiesc schimbate multe componente in timp, placa video in special, plus daca vrei sa te joci cu placere, ai nevoie si de un mouse bun, casti bune, tastatura etc.Asa o consola +tv si un pc modest pt fps-uri gen cs go cred ca este varianta mai buna decat un pc high end

Voi ce parere aveti?

#2
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Eu încă mai joc Heroes of Might and Magic 2 pe un laptop cu 128 MB de RAM (nu butonez de pe el, că merge cam greu pe net). :)

Eu cred că viitorul e realitatea virtuală, dar îmi imaginez că vei putea să folosești un smartphone puternic pentru o experiență plăcută.

#3
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
VR il consider doar un add-on,nu ceva care o sa inlocuiasca tv-ul sau monitorul in gaming, iar el este compatibil cu consolele si pe pc, sunt jocuri deja destul pe Steam etc

#4
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Consola e si mai repede depasita din punct de vedere hardware in jocurile AAA, 30 de fps ai pe foaie ca in realitate ai caderi la 20-25 de fps, catalogul de jocuri e mult mai limitat, nu iti poti alege cel mai potrivit controller.
Cat despre costuri tot acolo esti, eu am dat 4500 de lei pe PC si 6000 de lei pe TV + PS4 Pro, mai ieftin am iesit cu Xbox One S la 1200 dar pe asta am luat-o mai mult pentru filme si streaming dupa ce am vazut cat de praf e PS4 pe partea de multimedia si suport USB.

RTS-uri nu poti sa joci pe consola iar FPS-urile sunt un chin daca nu ai auto-aim si alte ajutoare. Oricum cei mai multi banii ii dai pe jocuri, hardware-ul e doar "biletul" de intrare.
Pentru mine PC-ul ramane platforma nr.1, pot sa ma joc ce vreau, mai ult la filme, navigez pe internet, lucrez etc.

#5
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Consola e buna daca exista si mouse + ceva tastatura. Gunoaiele alea de controlere ma enerveaza cumplit, imi piere tot cheful de joaca.

#6
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Un televizor 4K bun e de la 1000 de euro in sus. Numai vorbesc de faptul ca pentru multiplayer si salvari in cloud pe console trebuie sa platesti bani...
Oricum cel mai bine e sa te bucuri de toate PC+Console+Telefon/Tableta, pentru ca pe fiecare poti sa ai o experienta placuta si sa descoperi jocuri noi.

Edited by Papillon_, 09 March 2017 - 11:08.


#7
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Nu incape in discutie,care este mai bun pentru gaming Pc vs consola, evident pc-ul iese castigator, dar la capitolul financiar, pe termen lung, cred ca ies mai castigat cu o consola + pc medium ( un i5+gtx 1060)
Pe consola am observat ca se misca foarte fluent, chiar daca este 30 fps-uri.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostPapillon_, on 09 martie 2017 - 11:03, said:

Consola e si mai repede depasita din punct de vedere hardware in jocurile AAA, 30 de fps ai pe foaie ca in realitate ai caderi la 20-25 de fps, catalogul de jocuri e mult mai limitat, nu iti poti alege cel mai potrivit controller.
Pentru majoritatea jocurilor AAA e intr-adevar mai bun PC-ul. Dar alea de multe ori nu sunt bine optimizate pentru nicio platforma, si atunci evident ca pe o consola vor avea un framerate jalnic.

Daaaar, in timp ce pe PC apar maxim 2-3 jocuri memorabile pe an, la console treaba sta mult mai bine.
De exemplu numai de la inceputul anului si pana acum, pe PS4 s-au lansat Nier, Nioh, Horizon Zero Dawn, Yakuza 0, Gravity Rush 2 (plus altele "de umplutura"), si mai urmeaza Days Gone, The Last of Us 2, Uncharted: The lost Legacy plus altele pe care nu le tin minte.

Mie, personal, compromisul ideal mi se pare combinatia PC gaming cu monitor relativ mare plus o consola. Singurul minus e ca momentan nu prea exista monitoare cu HDR.

#9
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Eu am luat PS4 pentru RPG-urile japoneze si filme USB/Disc. Ce e fain e ca in ultimii 2 ani au inceput sa apara din ce in ce mai multe jocuri japoneze de pe PS3/PS4 sau "console exclusiv" pe Steam.

Hider141
Intradevar ai multe titluri mari pe PS4 dar sunt o gramada de Indie-uri,Visual Novel, jocuri mai vechi si de strategie care lipsesc pe console plus ca Sony nu ofera backward compatibility. Dezvoltatori seriosi isi optimizeaza jocurile pentru PC sau le repara prin actualizari. Eu vad consola, telefonul ca o completare la PC pe partea de gaming, daca ar fi sa aleg intre ele atunci PC ar fi un "must have".

Edited by Papillon_, 09 March 2017 - 11:21.


#10
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Sunt multe de discutat. Pentru unii gamingul nu inseamna decat grafica, FPSuri, antialiasing, anisotropic filtering si altele. Acestia or sa fie fani PC forever. Consolistii au micul lor razboi: Playstation, XBox, Nintendo. Eu practic am renuntat la gamingul pe PC odata cu generatia 7 de console (PS3, XBox360) unde grafica a intrat in era HD si ma declar multumit de cum se vede. Tin PCul la hardware minim ca sa pot juca HOMM si navigare inernet, filme. Asa cum unii nu pot juca FPSuri cu controllerul, asa nu mai pot juca eu cu mouseul. Ideal este sa ai toate platformele pentru joaca. Daca nu-ti permiti, e mai bun PCul pentru ca jocuri mai ieftine sau chiar gratis,

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003
Eu prefer PC-ul pentru ca imi este suficient si nu vreau sa fiu captiv la console. Alea cred ca sunt totusi bune la copii...

Edited by andreic, 09 March 2017 - 11:17.


#12
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Eu zic ca esti mai captiv la PC decat la console.

Edited by Chifteluta, 09 March 2017 - 11:39.


#13
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Am deschis topicul deoarece nu consider ca a meritat sa investesc 10000 ron in pc, iar jocurile nu ruleaza perfect, cum ma asteptam dat fiind ca se zice ca gtx 1080 este overkill pentru full hd, nu este, un joc care are cerinte mari, gen gta V, nu ruleaza cu orice optiune activata, la ultra si cu 60 fps constant. Si gta este un joc din 2015 aparut pe pc. Alt aspect, o tastatura mecanica buna costa peste 400 ron, un mouse bun, de la 200 in sus etc. Daca vrei un monitor cu g sync.deja e alta poveste Posted Image

Pe console, exista perioade de reduceri, cum este pe steam? Adica reduceri considerabile? Caci asa jocurile sunt cam scumpe, pe altex vad ca mai apar preturi bune.

Edited by Fantasy89, 09 March 2017 - 11:30.


#14
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Nu stiu de XBox, dar vorbind de Playstation sunt reduceri in fiecare luna. De ex. am luat FIFA 17 la 100 de lei. Skyrim Legendary Edition la 134 lei. Reduceri mari sunt si de Halloween, de Craciun si din multe alte motive. In fiecare luna primesti 2 jocuri gratis (de obicei de mana a doua), dar mai scapa si ceva bun din cand in cand. Sa nu mai zic ca exista piata de second hand unde dupa 1-2 luni de la aparitie poti lua jocul si la jumate de pret. Totusi sa nu uitam de subscriptia anuala pentru a putea juca in multiplayer (vreo doua sute si ceva de lei).

#15
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Fantasy89

Nu trebuie sa schimbi placa video la 2 ani sau sa dai 400 de lei pe o tastatura ca sa te poti bucura de jocuri. Ti-ai creat o impresia falsa, jocurile nu ruleaza perfect pe consola(unde ai ca tinta 30 de FPS-uri si caderi la 25-20FPS) iar detaliile in jocurile AAA sunt pe la Medium/High fata de PC. Pana la urma consola e un PC mai ieftin...care se loveste rapid de limitarile hardware la fel ca un desktop sau un laptop....

Majoritatea jucatorilor sunt "casual", se pot juca si pe un laptop office, nu le trebuie un dispozitiv dedicat.

Daca privesti imaginea de ansamblu consolele sunt mult mai limitate din punct de vedere software fie ca vorbim de filme, muzica, browser, catalogul de jocuri, input(controller), MP, salvari platite si hardware procesor, placa video etc. De ce crezi ca a iesit asa rapid PS4 Pro? Tocmai din cauza limitarilor hardware. Cine vrea mai mult trebuie sa o schimbe... Numai merge cu lansarea unei console la 7-8 ani.

Edited by Papillon_, 09 March 2017 - 11:48.


#16
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View PostFantasy89, on 09 martie 2017 - 10:47, said:

Jocurile pe pc sunt din ce in ce mai prost optimizate, vezi Assassin's Creed Unity si multe altele, degeaba ai pc performant ca nu te poti juca fluent, fiind o portare proasta.
ti-ai raspuns singur

Quote

pe cand la o consola nu schimbi nimic 5 ani minim si te joci fluent
te joci fluent fiindca jocul e optimizat pt. hardware-ul respectiv
la pc un joc trebuie optimizat pt. sisteme cu hardware, specificati si drivere diferite

Quote

Un pc dupa 5 ani e deja expirat.
te inseli.. rau
iti arat sisteme cu i5/i7 (i5-2500/i7-2600) generatia a doua la care schimbi doar placa video cu una de ultima generatie si ai "inviat mortu" si "rupi in doua" orice joc aparut
(asta din cauza ca intel da performante cu pipeta intr-e diferitele generati de procesoare :D)

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostFantasy89, on 09 martie 2017 - 11:26, said:

Am deschis topicul deoarece nu consider ca a meritat sa investesc 10000 ron in pc, iar jocurile nu ruleaza perfect, cum ma asteptam dat fiind ca se zice ca gtx 1080 este overkill pentru full hd, nu este, un joc care are cerinte mari, gen gta V, nu ruleaza cu orice optiune activata, la ultra si cu 60 fps constant. Si gta este un joc din 2015 aparut pe pc. Alt aspect, o tastatura mecanica buna costa peste 400 ron, un mouse bun, de la 200 in sus etc. Daca vrei un monitor cu g sync.deja e alta poveste Posted Image
Pe console, exista perioade de reduceri, cum este pe steam? Adica reduceri considerabile? Caci asa jocurile sunt cam scumpe, pe altex vad ca mai apar preturi bune.
Spune GTA 5 si trage apa. AI verificat cu MSI Afterburner sau alta aplicatie daca nu cumva procesorul e suprasolicitat in joc? Daca nu gresesc, GTA 5 e destul de dependent si de procesor, nu doar de placa video.

View PostChifteluta, on 09 martie 2017 - 11:37, said:

Nu stiu de XBox, dar vorbind de Playstation sunt reduceri in fiecare luna. De ex. am luat FIFA 17 la 100 de lei. Skyrim Legendary Edition la 134 lei. Reduceri mari sunt si de Halloween, de Craciun si din multe alte motive.
In fiecare luna primesti 2 jocuri gratis (de obicei de mana a doua), dar mai scapa si ceva bun din cand in cand. Sa nu mai zic ca exista piata de second hand unde dupa 1-2 luni de la aparitie poti lua jocul si la jumate de pret. Totusi sa nu uitam de subscriptia anuala pentru a putea juca in multiplayer (vreo doua sute si ceva de lei).
De precizat ca alea 2 jocuri le primesti doar cu abonament PS Plus, si le poti juca din cate stiu numai cat ai abonamentul activ.

#18
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Daca nu iti trebuia 4k iti mergea totul la maxim.
1070 nu e placa de 4k. Nici gtx 1080 nu prea e.
Te plangi de grafica cu gtx 1070 si vrei consola...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate