Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cultivarea unui hectar de teren cu capsuni.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
sstoys

sstoys

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2017
Buna ziua tuturor,

M-am  gandit sa cultiv un hectar de pamant cu capsuni si as avea nevoie de anumite sfaturi/detalii in privinta cultivarii/rentabilitatii  unei asfel de afacere.
Panantul urmeaza sa-l cumpar intr-o zona de deal din judetul arges,avand sursa de apa si este propice dezvoltarii unei astfel de culturi.
Ce procedeu credeti ca trebuie folosit:folie mulcire sau paie.An inteles ca imi trebuie 40 000 de staoloni/ha,pe care I-as putea achizitiona la Maracineni,Arges.
Cam de cata mana de lucru e nevoie si cand ar trebui plantati(aprilie?) sau toamna?
Care ar fi productia pe aceasta suprafata intr-un an de zile si cat de usor/greu se comercializeaza?
Ce soiuri recomandati si cum pot fi evitate problemele cu bolile ?


Multumesc.

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dumneata practic, nu stii mai nimic despre cultura asta si vrei sa te arunci la un ha. .....misto! Posted Image

#3
sstoys

sstoys

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2017

View Postrich1974, on 09 martie 2017 - 11:04, said:

dumneata practic, nu stii mai nimic despre cultura asta si vrei sa te arunci la un ha. .....misto! Posted Image
Cam asa ceva.

#4
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Laudabil. Dar cred ca mai bine iti cumperi o carte https://www.gazetade...-protejate.html

Asta cu sfaturile pe forumuri....! Posted Image

#5
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Fa toate calculele cat te costa de la infiintare pana la valorificare, imi dai mie banii si peste 2 ani iti dau eu inapoi 80% din ei si o sa iesi mai bine :)

Acum fara gluma, incearca pe 1000mp si vezi daca te descurci, daca are cine sa le culeaga si unde sa le vinzi
In agricultura banii se ingroapa la propriu in pamant dupa care incepe munca de recuperare. Pe hartie totul arata bine de la melci pana la Pawlonia

#6
sstoys

sstoys

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2017
Pai vreo 10 000 lei pamantul,20 000 lei stolonii,8 000 de lei sistemul de irigare si folia si cam atat.
Cu forta de munca va intrebam pe voi.
Din ce m-am documentat eu ,este vb de 20-25 tone/ha.

Poate o sa trebuiasca si niste tratamente.

#7
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Deci nu ai nici teren nici experienta. OK, iti dau inapoi doar 75% si tot iesi mai bine

#8
sstoys

sstoys

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2017

View Postvalidoe, on 09 martie 2017 - 11:35, said:

Deci nu ai nici teren nici experienta. OK, iti dau inapoi doar 75% si tot iesi mai bine
NU am de nici unele,dar am bani.Posted Image

Si vreu sa-I imultesc ,nu sa-I impart.

#9
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postsstoys, on 09 martie 2017 - 11:38, said:

NU am de nici unele,dar am bani.Posted Image

Si vreu sa-I imultesc ,nu sa-I impart.
Mai intai trebuie sa inveti ce este umilinta, pe urma bogatia.

#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Trebuie să iei afacerea de la coadă la cap. Adică, ai unde să-ți vinzi producția aia estimată ? Cu cât? Apoi vezi dacă rentează sau nu să te apuci. Îți faci un plan de afaceri la care am recomandarea să alegi scenariul cel mai pesimist. Dacă îți convine rezultatul te apuci de treabă.

#11
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Important e ca ai curaj sa te apuci de asa ceva , dar (pentru ca exista si un ,,dar" ) trebuie sa ai in vedere foarte multe lucruri . Ceea ce ai citit despre productie respectiv 20-25 tone la hectar nu ai cum sa obtii in primul an ,apoi in afara cheltuielilor privind lucrarile  pentru  infiintarea culturii vor mai fi si cheltuieli cu intretinerea ei , respectiv ierbicidat , tratamente pentru boli si daunatori , pazinc  precum si altele  neprevazute . Dupa ce reusesti sa produci ceva o sa ai bataie de cap cu valorificarea. .Depinde unde vei reusi sa vinzi , in piata trebuie sa te descurci pentru una doua tarabe ,daca le prinzi din cauza samsarilor colorati , sau daca cine stie reusesti sa obtii un contract cu un market . I-ti spun astea din proprie experianta pentru ca 10 ani , pe langa serviciu , am cultivat si 1,5 ha de legume dar am renuntat din cauza irigatilor , a rromilor din piata pentru ca ei fac preturile  si a celorlalti cultivatori care nu au inteles ca trebuie asociere daca vrei sa existi ca legumicultor. In concluzie  degeaba produci daca nu reusesti sa vinzi si sa ai profit mai ales in cazul capsunilor care sunt o cultura perisabila . Oricum nu te descuraja , de reusit au reusit cei care au incercat .

Edited by costel844, 09 March 2017 - 12:40.


#12
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012

View Postsstoys, on 09 martie 2017 - 11:33, said:

Pai vreo 10 000 lei pamantul,20 000 lei stolonii,8 000 de lei sistemul de irigare si folia si cam atat.
Cu forta de munca va intrebam pe voi.
Din ce m-am documentat eu ,este vb de 20-25 tone/ha.

Poate o sa trebuiasca si niste tratamente.
Nu ati luat in calcul toate cheltuielile, respectiv lucrarile de intretinere a solului. La suprafata de 1 ha, e bine sa aveti in calcul lucrari mecanizate, respectiv frezare. Acestea se executa atat toamna cat si primavara cu tractor cu freze speciale pentru capsuni/legume, adica ecartament mic sa intre printre randuri.. Deci sa va interesati in comuna cine are tractor pretabil unor asfel de lucrari si cat ia pentru prestare lucrari.
Lucrarile solului se pot efectua si cu motocultor, dar la 1 ha capsuni sa stiti ca este un efort fizic considerabil si in aceasta situatie trebuie sa investiti si in utilaj si munca depusa de dvs. sau cineva din familie.
Sapa, si munca manuala ies din discutie la o astfel de suprafata pentru simplul motiv ca dureaza foarte mult si riscati ca oamenii cu sapa sa mai reteze din plante.
Tratamente sigur aveti 4-5/an si luati in calcul si o erbicidare.
Dar dvs. trebuie sa incepeti cu studiul pietei de desfacere. Sa aveti in vedere perisabilitatea deosebita a acestor fructe, modalitatea de ambalare si transport.
Recoltatul este alta problema, studiati mai intai daca in zona exista forta de munca disponibila si care este pretul in zona.

#13
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 28.02.2007

View Postcaiuscorneliu, on 09 martie 2017 - 12:07, said:

... Îți faci un plan de afaceri la care am recomandarea să alegi scenariul cel mai pesimist. Dacă îți convine rezultatul te apuci de treabă.
acela, ca vine o grindina si ii distruge tot, inainte sa recolteze ceva...  daca nu-si pune streangul de gat, atunci poate sa se apuce de afacere.

#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View Postgigi_4476, on 09 martie 2017 - 12:34, said:

acela, ca vine o grindina si ii distruge tot, inainte sa recolteze ceva...  daca nu-si pune streangul de gat, atunci poate sa se apuce de afacere.
Când i-am spus pesimist nu m-am gândit la așa ceva ci la pesimist în ceea ce privește planul de afaceri, cifre, cantități. Într-adevăr, se poate produce și nenorocirea să nu scoți o căpșună de pe un hectar :)

#15
sstoys

sstoys

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2017
Multumesc pt raspunsuri.
Ma mai documentez inainte sa incep, sa vad dc renteaza.


#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
hm, dar n-ar fi mai simplu sa afli toate secretele chiar de la cei din Maracineni, care cu asta se ocupa ?

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Nu uita ca 20-25 de tone trebuie vandute foarte repede.Nu poti stoca.Pentru asta lasi din pret,faci compromisuri.
Ar fi bine sa ai o unitate de procesare,ca tot ziceai ca ai bani.
Stiu ca-i usor sa "bat" din tastatura si sa-ti arat ca asta nu si aia nu,dar trebuie sa te gandesti ca ai de-a face cu Mama Natura si cu perisabilitatea.

Incearca pentru inceput,asa cum ti s-a recomandat mai sus,pe o portiune de 1000 mp.Vezi cum te descurci si o sa-ti fie mai usor daca vrei sa continui,deja avand oarecare experienta

#18
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postadisz, on 09 martie 2017 - 14:59, said:


Incearca pentru inceput,asa cum ti s-a recomandat mai sus,pe o portiune de 1000 mp.Vezi cum te descurci si o sa-ti fie mai usor daca vrei sa continui,deja avand oarecare experienta
Da, si sa merga mult pe verticala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate