Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

De ce chirie in euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015
Exista cativa care chiar au venituri in in valuta, dar majoritatea cer asa pentru ca asa e in trend. Nu-i opreste pe nici unul sa ceara echivalentul in lei (pretul de cumparare) iar apoi sa mearga sa isi cumpere cand au nevoie de ei. Deee, am euro in banca si la saltea, sunt mai smecher. Pur si simplu asa se simt mai bine. Desigur, exceptia o fac cei care chiar au nevoie de acei euro, dar sunt mai putini. Vorbesc din perspectiva unuia care da in chirie, dar primeste lei.

#20
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Sunt sigur, nici nu au adus in discutie  sa vin eu cu euro cash sau sa transfer euro in cont.

 baliosss, on 08 martie 2017 - 22:16, said:

Esti sigur? Eu am platit si in euro.

Si apropos de asta cu venitul in euro, oare sunt singurul care desi teoretic e platit in euro in cont mi se vireaza lei la curs?

Edited by rumlegok, 08 March 2017 - 22:31.


#21
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 rumlegok, on 08 martie 2017 - 22:31, said:

Sunt sigur, nici nu au adus in discutie  sa vin eu cu euro cash sau sa transfer euro in cont.
Ai facut afirmatia asta:

 rumlegok, on 08 martie 2017 - 22:04, said:

Nimic in Romania nu se vinde in euro, doar afisul e in euro, ca plata e in lei.
Esti sigur ca daca le propui plata in euro te refuza?



Quote

Si apropos de asta cu venitul in euro, oare sunt singurul care desi teoretic e platit in euro in cont mi se vireaza lei la curs?
Probabil! Mie mi se vireaza euro in contul ING. Si asa ii si retrag de la bancomat.
PS: Teoretic lucrez pe dolari insa ii schimb inainte de a ii trimite spre ING, la cursul de aici.

Sa bagam si ceva ON:

Pentru ca majoritatea celor care inchiriaza apartamente nu traiesc in viata de zi cu zi din banii aia. Pe aia ii pun la economii si de obicei isi pastreaza economiile in euro.

Edited by baliosss, 08 March 2017 - 22:52.


#22
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 addumi, on 08 martie 2017 - 21:48, said:

Pentru ca profita de fluctuatia in general pozitiva a cursului.
Pentru ca profita de lipsa de atitudine a chiriasilor care ar trebuie sa refuze. Ia sa refuze toti plata in euro, pentru ca moneda nationala este leul si atunci sa vezi cum schimba pretentiile.

Pentru ca, in general, pentru orice, suntem slabi si nu reactionam la punerea seii pe spate.
Daca ar gandi toti asa...bine ar fi . De asta suntem asupriti de cei mai mari.......sunt multi lingai.......si toti tac ! Nu are nimeni curajul sa puna punctul pe i.

#23
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 baliosss, on 08 martie 2017 - 22:35, said:

Esti sigur ca daca le propui plata in euro te refuza?
Daca nici macar ei nu au venit cu propunerea, de ce as fi venit eu?
Ori nu aveam ce face si asta imi lipsea, sa mai stau sa platesc si comisioane de fraier la schimb valutar Posted Image

 baliosss, on 08 martie 2017 - 22:35, said:

Probabil! Mie mi se vireaza euro in contul ING. Si asa ii si retrag de la bancomat.
Si ce faci cu euro?
Te duci la hypermarket si cumperi mancare cu ei?
Te duci la Altex si cumperi Ultrabook cu ei?
Te duci la compania de gaze sa platesti cu ei?
Te duci la compania de apa sa platesti cu ei?
Unde ii folosesti, ca majoritatea locurilor unde un roman trebuie sa plateasca nici nu accepta euro.

Edited by rumlegok, 08 March 2017 - 22:41.


#24
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 Darwin92, on 08 martie 2017 - 21:39, said:

de ce majoritatea propietarilor  vor chiria in euro ?
Mai nou si anunturile de angajare au salariul in euro. Piara romaneasca este strans legata de cea europeana si este normal ca preturile sa aiba echivalentul in euro.

#25
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 Darwin92, on 08 martie 2017 - 21:39, said:

de ce majoritatea propietarilor  vor chiria in euro ?

De ce nu? Daca tu ai avea un apartament de inchiriat, ce ai prefera? Euro sau Lei?

#26
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 rumlegok, on 08 martie 2017 - 22:44, said:

Si ce faci cu euro?

Ii schimb la cursul care vreau eu, nu cel pe care mi-l ofera banca.
Ii cheltui in vacante.
Frecventez niste locuri care accepta plata in euro.

#27
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

 balauru69, on 08 martie 2017 - 22:46, said:


De ce nu? Daca tu ai avea un apartament de inchiriat, ce ai prefera? Euro sau Lei?

pai nu stiu , de asta intreb , care e avantajul ? sau din perspectiva mea  ca si chirias dezavantajul?

#28
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Darwin92, on 08 martie 2017 - 22:49, said:

pai nu stiu , de asta intreb , care e avantajul ? sau din perspectiva mea  ca si chirias dezavantajul?
Ti-am raspuns mai sus:

 baliosss, on 08 martie 2017 - 22:35, said:

Pentru ca majoritatea celor care inchiriaza apartamente nu traiesc in viata de zi cu zi din banii aia. Pe aia ii pun la economii si de obicei isi pastreaza economiile in euro.

Edited by baliosss, 08 March 2017 - 22:51.


#29
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 Darwin92, on 08 martie 2017 - 21:39, said:

de ce majoritatea propietarilor  vor chiria in euro ?
Pentru ca Rata la apartamentul pe care l_am cumparat si inchiriat o am in Euro

#30
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Sunt multi proprietari care au facut credit pentru cumpararea apartamentului dat in chirie si rata le este calculata in Euro. Prin faptul ca ei cer chiria in Euro se protejeaze de pierderile cauzate de diferenta de curs intre vanzare si cumparare.
Altii nu au rata, dar nici nu stau in banii de chirie si atunci prefera sa-i puna deoparte in Euro, pentru a-si proteja economiile de fluctuatia cursului de schimb (mai bine zis de devalorizarea leului).
Si mai sunt cei care au apartamentul dat la inchiriat, dar ei locuiesc inafara tarii si atunci nu are rost sa primeasca lei. Daca au nevoie de lei cand vin in tara, schimba cat au nevoie la casa de schimb. De ce sa tii niste bani blocati in lei, cand tu esti in tara 2-3 saptamani pe an si nu ai nevoie de atatia bani? Numai taranoii fara minte vin in Romania si sparg bani fara numar, sa moara "dujmanii"; oamenii cu ceva in cap isi pretuiesc banii si au grija sa nu-i piarda.

Cam astea sunt categoriile mari de oameni care cer chiria in Euro.

Edited by Lowrider, 08 March 2017 - 23:13.


#31
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017
Am inteles acum ..!

#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cand ai un credit in euro si rata o achiti in euro mi se pare de bun simt sa inchiriezi pe euro astfel iei chiria in euro si platesti rata la credit . Daca nu ai credit , cei care inchiriaza prefera euro pt concedii , dincolo de granita unde totul e pe euro ..

#33
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 SpeedDemon, on 08 martie 2017 - 21:48, said:

Pt ca e o valuta mult mai stabila,
Cum e "mult mai stabila"? ... ca EURRON e pe la 4.5 de vreo 5 ani daca nu mai mult...

#34
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005

 balauru69, on 08 martie 2017 - 22:46, said:

De ce nu? Daca tu ai avea un apartament de inchiriat, ce ai prefera? Euro sau Lei?
Eu am apartamente inchiriate cu plata in lei. Fix, fara alte aiureli gen cursul de schimb cel mai favorabil sau alte smecherii gaunoase.
Ca si pers fizica faci ce vrei, ca firma poti sa platesti doar in lei cf Reg BNR nr. 4/2005 privind regimul valutar.
Potrivit reg, platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni care decurg din vanzari de bunuri si prestari de servicii intre rezidenti, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu).

Edited by adrianm, 09 March 2017 - 00:10.


#35
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

 adrianm, on 09 martie 2017 - 00:09, said:


Eu am apartamente inchiriate cu plata in lei. Fix, fara alte aiureli gen cursul de schimb cel mai favorabil sau alte smecherii gaunoase.
Ca si pers fizica faci ce vrei, ca firma poti sa platesti doar in lei cf Reg BNR nr. 4/2005 privind regimul valutar.
Potrivit reg, platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni care decurg din vanzari de bunuri si prestari de servicii intre rezidenti, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu).

Ai si contract ?

#36
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005

 Darwin92, on 09 martie 2017 - 00:11, said:

Ai si contract ?
Da, contracte in lei fix la cat iau pe chirie, nu mai putin. In Franta muncesc pe euro dar nu vad de ce sa iau chiria in RO altfel decat in lei

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate