Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Scoatere Limita SMS Nougat

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007
Buna
Poate cineva sa ma ajute sa scot Limitarea la SMS pe Android 7?
Am incercat asta dar pe Android 7 nu merge, se pare ca trebuie decompilat un .oat si modificat acolo tot in acelasi fisier ,,SmsUsageMonitor$SettingsObserver.smali''
Se pare ca se afla in interiorul System/framework/arm/Boot_telephony_common.oat
https://forum.xda-de...-t3537699/page4
Daca cineva poate fac cinste.

#2
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Dar ce limitare SMS are Android 7?

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ai telefonul root-at? Pentru ca doar asa ai putea modifica fisiere din partitia System.
Din cate am vazut pe topicul recomandat chiar de initiator, ar exista o limita de 30 de mesaje. Limitele astea au si ele rostul lor, mai limiteaza spamarile.
Pasii din topicul recomandat par simpli, ai intampinat probleme sau ce nu reusesti sa faci?

Edited by Ciubex, 08 March 2017 - 22:26.


#4
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Și pe Android 6 e limită.
Eu cred că le limitează vendorul.

#5
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007
Da este o limitare introdusa de Android, ex daca scri un mesaj mai mare il imparte in mai multe daca trimiti la mai multe persoane apare alarma si opreste trimiterea.
In ce spune topicul pus de mine este ok pentru android 6 cred, pe android 7 in fisierul .jar nu exista smali fisierul ci doar o trimitere catre folderul .oat  in care se afla fisierul mentionat de mine.
Trebuie decompilat .oat si editat fisierul mentionat in totpic, eu nu reusesc sa decompilez .oat si apoi trebuie compilat.
Am citit pe net ca .oat sunt fisiere introduse noi la Nougat si nu ma descurc.
Multumesc anticipat tuturor

#6
Gabi_2003

Gabi_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2015
,, OAT is a file format produced by compiling a DEX file with ahead-of-time compilation (AOT)." (Sursa: StackOverFlow)
Am căutat pe Google un tool pt. decompilare OAT si am găsit asta : http://newandroidboo...ols/dextra.html Zice că decompileaza si OAT.

Edited by Gabi_2003, 09 March 2017 - 10:17.


#7
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007
Poate n-am inteles bine despre ce limitare e vorba dar, din cate stiu eu, sms-ul (Short Message Service) in sine e limitat la 160 de caractere, indiferent de SO. E normal sa-l imparta in mai multe mesaje daca depaseste aceste 160 de caractere.

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Cel mai probabil initiatorul doreste sa trimita mai mult de 30 (nu stiu exact valoarea) de mesaje SMS de-o data si limitarile introduse in cod nu-i permit.
Chiar daca standardul unui mesaj SMS este de 160 de caractere, impartirea mesajelor mai lungi in mai multe mesaje, acestea se contorizeaza ca mesaje distincte. Astfel daca textul mesajului se intinde pe 2 mesaje, atunci acestea se vor scadea din numarul permis, ramanand sa zicem doar 28 de mesaje disponibile.
Cum am mai scris, aceasta mi se pare o masura ok pentru a stopa cat de cat spam-urile.

#9
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007
http://prog3.com/art...5-12-21/2826527
Despre noile fisiere de siste .oat, da este o limitre sa nu trimiti in x min mai mult de y sms.
Dar eu as dori da decompilez acel .oat si sa recompilez dupa modificare, sunt de modificat doua linii de cod dintrun fisier care stabileste limitarea care se afla in interiorul acestui .oat.
La Android 6 este in interiorul unui .jar si se poate face vezi postarea initiala, dar nu ma descurc cu .oat
Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate