Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Alegere facultate - Marketing - ASE

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 07.09.2014
Daca esti la filologie nu trebuiau sa-ti placa limbile straine?

Design-ul e arta, ce treaba are marketing-ul cu asa ceva...?

#20
Darwin92

Darwin92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.01.2017

 laur27000, on 08 martie 2017 - 17:25, said:

Salut !
0. Sunt in clasa 12-a filologie, si dintr-a 10-a m-am decis ca voi merge la marketing pentru faptul ca vreau ceva "de birou" care sa implice oarecum media editting. (am ajuns la alegerea asta in urma creerii unui spot publicitar care a ajuns sa fie castigator pentru o firma fictiva. poveste oleaca mai lunga, intotdeauna mi-a placut video-photo editting.) Pe langa asta, am ales-o si pentru ca nu am nevoie de matematica (decat un semestru, lafel ca si contabilitatea, pe care de asemenea nu o suport in principiu, poate nu am avut un profesor bun, nu stiu).Sunt sigur ca am o perceptie gresita asupra a ce se face exact in domeniul marketing, mai ales in Romania.
1. Pot face rost de un job entry-level daca am experienta din voluntariate si un internship (da stiu ca tintesc sus, dar de dragul ipotezei) ? Am auzit cate ceva de rata de somaj, dar nu sunt sigur.
2. Daca ma duc la predare in limba engleza, am mai de graba dezavantaje decat avantaje ? (In cadrul angajarii)
Alte variante sincer nu mai am, imi plac limbile straine, dar nu ma vad gasindu-mi job.
Multumesc anticipat!

pentru video fotto editing sunt si cursuri  private ,

da predare in engleza  e un avantaj

 laur27000, on 08 martie 2017 - 19:25, said:

Ceva in fata unui monitor pe scurt. Sincer nici nu mai stiu, magia bacalaureatului si side-effect-urile isi au efectul
call center

#21
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

 laur27000, on 08 martie 2017 - 19:25, said:

Ceva in fata unui monitor pe scurt. Sincer nici nu mai stiu, magia bacalaureatului si side-effect-urile isi au efectul

bun, avem de unde alege.

Acum zi-ne si ce-ti place. Ce materii iti plac? La ce anume excelezi, la ce materii inveti mai usor fara sa depui effort sau fara sa te fortezi? Iti place lectura, sa faci calcule, sa rezolvi probleme, nu te lasi pana nu afli raspunsul la problema de la mate, ai vreun talent, ceva orice?

LE: inteleg ca nu-ti place matematica si nici contabilitatea, la ASE fix alea sunt baza chiar si la marketing. Marketing nu inseamna sa faci reclame.

Editare video banuesc ca se face pe la jurnalism mai degraba.

Edited by un_dac, 09 March 2017 - 09:23.


#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Video are la Arte (Fotografie-Video-Procesare computerizată a imaginii) cat si Film (MULTIMEDIA: SUNET – MONTAJ, ANIMAȚIE).

#23
laur27000

laur27000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.03.2017

 cătălin7331, on 08 martie 2017 - 20:31, said:

Daca esti lă filologie nu trebuiau sa-ti placa limbile straîne?
Îmi plac.. Mă consider fluent în engleză, aproximat 7/10 franceză, 8/10 rusă şi aş vrea să învăţ şi olandeză/suedeză

 Darwin92, on 08 martie 2017 - 23:08, said:

da predare in engleza  e un avantaj
În cazul în care vreau să mă angajez la o companie românească, unde nu este obligatorie limba engleză, dar minteri şi studii mrk în engleză, şi atunci mai este avantaj? Dacă da, de ce se intră mai uşor la MRK în engleză ?(media de admitere buget)

 un_dac, on 09 martie 2017 - 09:21, said:

Acum zi-ne si ce-ti plăce. Ce materii iţi plac? Lă ce anume excelezi, lă ce materii inveti mai uşor fără să depui effort sau fără să te forţezi?
Editare video banuesc că se face pe la jurnalism mai degrabă.
Mă atrage orice înseamnă media, pe lângă editare photo/video acum învăţ editare vectorială, after effects şi FL Studio, planific să le excelez. În afară de asta, excelez la geografie... mi se pare cea mai uşoară, dar nu mă văd lucrând în domeniu, şi după cum am zis, vreau un domeniu de actualitate, ceva interesant. Fie că oi ajunge la marketing (cel mai probabil) , dacă voi fi plătit decent, voi fi foarte mulţumit.

 neagu_laurentiu, on 08 martie 2017 - 19:39, said:

Te gandesti la tablouri! Design poti aplica si industrial, intr-un program informatic, in alte industrii cautate pe piată.

 neagu_laurentiu, on 09 martie 2017 - 09:36, said:

Video are la Arte (Fotografie-Video-Procesare computerizată a imaginii) cât şi Film (MULTIMEDIA: SUNET – MONTAJ, ANIMAŢIE).
Voi păstra hobby-ul de editare video/photo, şi voi încerca să fac freelancing dintr-asta, în paralel cu un job în marketing (sper) . Am realizat că mi-aş pierde acest hobby dacă mi-ar fi impus să fac un design respectiv, sau să urmez detalii ineficiente datorită ideilor fascinante ale şefului. Poate am avut eu o experienţă proastă (voluntariat ong-grafică+layout) , dar nu mi-a plăcut când îmi zicea "În mintea mea arată foarte bine când x y z ".
Sunt multe cazuri în care Xulescu se duce la facultate la... Politică, şi trage el tare, învaţă, şi după realizează că nu se poate angaja. şi apoi face ce îi place, este apreciat şi este angajat într-un domeniu complet diferit (ex:social media).

 neagu_laurentiu, on 08 martie 2017 - 17:53, said:

Desigur. Agenti comerciali se cauta. Dar la fel se si ruleaza.
Concluzie: Mă duc la marketing (voi încerca în engleză) că să am o facultate drept back-up. Voi face internship sper şi voluntariat(am 3 mai serioase aş zice, adică nu genul "Dus fructe bătrânilor în fiecare sâmbătă pentru că mergem la biserica Duminică").

Edited by laur27000, 10 March 2017 - 11:12.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 laur27000, on 10 martie 2017 - 11:11, said:

Dacă da, de ce se intră mai uşor la MRK în engleză ?
Poate nu multi stiu asta. Pe de alta parte, daca dai peste niste profesori care pocesc limba si te alegi cu deprinderi gresite, poate nici nu intelegi ce spune etc. iar la final nu castigi prea mult.

 laur27000, on 10 martie 2017 - 11:11, said:

să urmez detalii ineficiente datorită ideilor fascinante ale şefului
Asta se poate intampla in orice meserie. Sefu-i sef. Altfel iti cauti in alta parte unde te intelegi cu el.

 laur27000, on 10 martie 2017 - 11:11, said:

că să am o facultate drept back-up.
Si te vei chinui sa o absolvi degeaba, daca n-ai nici o tragere de inima. Timp pierdut, creier stors inutil, numai nervi. O viata are omul, macar sa o traiasca intr-o armonie.

Edited by neagu_laurentiu, 10 March 2017 - 11:26.


#25
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am avut rabdare sa citesc toata plologhia aia, pt ca mi-am impus. Deci merit sa fiu angajat.
Experienta in domeniu. La 33 de ani, dar dupa 33-13 ani=20 in electronica, din care 14 ca profesionist,  am ajuns seful centralei telefonice din "fabrica mea". Si un tip mi-a zis ca el imi este superior pt ca are vechime.. Pt ca mi-a devenit antipatic i-am pus cateva intrebari, din ce uitasem .Si mi-a raspuns prin tacere..Cum asta mi-a confirmat prima impresie, l-am pus sa imi deseneze niste scheme. Alta tacere.
Asa ca am fost convins ca voi avea probleme cu el. Eu in 2 sapatamani mi-am gasit documentatia si am citit-o..El nu stia sa manuiasca un instrument de masura..
Asa ca lasati-ma cu oamenii de stiinta...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate