Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Motorola Moto Z2 Play/Force

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#91
sarp05

sarp05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.01.2013
Atunci o sa astept sa apara la furnizorii de la noi din tara ...

#92
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Mi-a ajuns si mie Z2 Play-ulPosted Image  Nu l-am bagat inca la tavaleala, astept sa ajunga si folia de sticla.

Attached Files


Edited by antinVidia, 28 November 2017 - 22:17.


#93
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Long live together!
[ https://lh3.googleusercontent.com/-db567gIkP1A/VymmNncHzSI/AAAAAAAArjg/rtLE14rz0csmYHZnwPHFaYgvH3loB9MYA/w800-h600/dribbble_animated_gif_star_wars_day_immersus_2015.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deși e doar Play, nicidecum Force. :)

#94
sarp05

sarp05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.01.2013
Salutare!! Pentru problemea mea (dispaly spart) l-am trimis in service la depanero dupa ce am vorbit cu cei de la motorola . Azi a intrat in service si astept devizul de plata.

#95
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Cum mama naibii fac sa vad telefonul (Z2 Play) in adb/fastboot. Nu reusesc deloc si nici la Nexus 6 nu reuseam. Gresesc undeva si nu stiu unde.
Am ultimele drivere Motorola instalate (in RSDLite il vede), am Minimal Fastboot/ADB 1.4.2 instalat, am bifat USB Debugging din Dev. Options si tot nu reusesc.

Vreau sa Ii pun softul retail, el vine cu o varianta de soft orange. Are 2 aplicatii preinstalate orange (care nu fac mai nimic) : Apps Orange si Orange Manual Selector, iar atunci cand imi vin actualizari OTA, imi apar in franceza detaliile despre update-uri. Automat actualizarile vor fi intarziate de orange. Retail-ul are deja patch-ul de securitate pe noiembrie, al meu e ramas la august.


Attached File  Screenshot (Dec 7, 2017 19_11_06).png   213.91K   26 downloads

#96
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Gata, l-am rezolvat cu RSDLite. Posted Image Posted Image Posted Image
Am scapat de soft-ul orange si am ultimul update de securitate - Noiembrie. Posted Image

O sa las pasii aici, pentru cei interesati (Noob version). Operatiunea nu necesita root sau deblocare de bootloader. Se scrie un soft stock Motorola (varianta personalizata pentru Orange), cu un soft stock Motorola retail (varianta nepersonalizata pentru operatori). Softul merge pe toate versiunile de Moto Z2 Play: XT1710-01, XT1710-02, XT1710-06, XT1710-07, XT1710-09 si XT1710-10, indiferent de operator. Eu l-am pus pe XT1710-09, cumparat de la Orange.

Avantaje: scapati de mizeriile orange si actualizarile se primesc mult mai rapid, imediat ce au fost lansate de Motorola:

1. Driverele Motorola: https://mobilesuppor...olution/MS88481
2. RSDLite: https://androidfileh...269982087010425
3. ROM-ul stock (7.1.1, patch Noiembrie) : https://androidfileh...906626617949781
Daca nu mai merge link-ul, il am eu salvat in Drive.

4. Bateria incarcata macar 50%.
5. Descarcati ROM-ul stock pe Desktop (il lasati asa cum este, arhiva zip).
5. Conectati telefonul la PC.
6. Deschideti RSDLite si asteptati sa recunoasca telefonul. O sa apara modelul, IMEI-ul etc.
7. Selectati ROM-ul pe care vreti sa il flash-uiti (arhiva) : ALBUS_NPSS26.118-19-14_cid50_subsidy-DEFAULT_regulatory-DEFAULT_CFC.xml
8. Decompress and Start Flashing...si asteptati sa termine. Nu deconectati telefonul sau inchideti programul, decat atunci cand RSDLite afiseaza PASS.

Attached File  Screenshot (Dec 7, 2017 9_13_02 PM).png   216.07K   28 downloads

Edited by antinVidia, 07 December 2017 - 21:18.


#97
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Sezon de reduceri:
  • Moto G5 Plus-64GB model sale price $239.99, $60 discount; 32GB model sale price $199, $30 discount.
  • Moto X4-sale price $349, $50 discount.
  • Moto Z-sale price $424.99, $75 discount.
  • Moto Z2 Play-sale price $349.99, $150 discount.
  • Moto 360 Camera-sale price $224.99, $75 discount.
  • JBL SoundBoost 2-sale price $59.99, $20 discount.
  • JBL SoundBoost-sale price $59.99, $20 discount.
  • Moto Style Shell-sale price $18.74, $6.25 discount.
  • Moto gamepad-sale price $59.99, $20 discount.
  • Moto Style Shell w/ wireless charging-sale price $29.99, $10 discount.
  • Moto insta-share projector-sale price $224.99, $75 discount.
  • Hasselblad True Zoom-sale price $224.99, $75 discount.
  • Incipio Vehicle Dock-sale price $48.74, $16.25 discount.


#98
habdul

habdul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 07.10.2012
Se poate folosi acel RSD Lite si pentru a rescrie softul pe un Moto G5S ? Multumesc

Funcționează și pe G5S ...probabil este un tool universal ....

Edited by habdul, 12 December 2017 - 22:52.


#99
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Este un tool de service, realizat de Motorola. Folosirea lui e ilegala in afara service-urilor autorizate. :P

Edited by antinVidia, 13 December 2017 - 07:03.


#100
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
De o saptamana sunt si eu posesor de Z2 Play single sim de la Orange. Am cautat sa fie single sim, am oscilat intre asta si X4 dar la ala nu mi-a placut ca nu e decat dual sim si ca are baterie/autonomie slaba. Am Z2P cu portare la Orange, asa ca am iesit foarte bine la bani, zic eu.

Te-a deranjat altceva decat faptul ca intarzie update-urile si sunt in franceza? Ma intreb care e avantajul de a face pasii descrisi de tine (multumesc pentru tutorial! :) ).

Mai am vreo doua chestii legate de telefon.
1. Mi se pare mie sau asta nu are nici o setare/nu stie sa detecteze cand utilizatorul se uita la el? Mi se pare ca dupa acel timeout pe care il setez la ecran, se inchide, indiferent cat ma holbez la el.
2. Nu am absolut deloc incredere in turbo charging! Se cam incinge telefonul bine de tot pana ajunge pe la 80%. In seara asta tocmai l-am pus la alt incarcator, de 2A in loc de 3A cat are trasnformatorul original. A fost mult mai ok la temperatura, desi timpul nu a crescut considerabil. Cu turbo s-a incarcat in cca 90 de min de la vreo 15%, cu asta de 2A s-a incarcat cam in 1h45 de la 3x%, nu mai stiu exact.

Alte impresii din partea mea:
Este destul de ne-ergonomic, il tin mai greu, ating aiurea ecranul, e putin cam mare (vin de pe Moto X 2nd gen). Hw slabut, din teste vad ca e cam tot pe acolo ca performante ca si X2-ul. Stiam, mi-am asumat acest lucru.
Din testele de pe gsmarena am dedus ca este destul de buna camera, cand iei la bani marunti pozele de test de pe gsmarena vezi ca da rusinica la telefoane cu mult mai multe pretentii. Nu am apucat sa fac cine stie ce poze pana acum, dar oricum este mult peste X2.
Nu imi place ca daca ciocani ecranul cu degetul suna a gol/plastic ieftin, X2-ul era mult mai masiv si mai impresionant, mai compact, mai caramida cumva.
In rest, i-am luat un spate d-ala tip lemn, pentru ca clar creste mult aderenta. Protectie evident zero.
In continuare google are o aplicatie de sms de tot kktul, aceeasi problema pe care am avut-o si cu X2, am pus azi altceva si o sa vad daca e mai ok.
Huse gasesc ceva prin Ro, sau tot de pe ebay trebuie sa iau?
Toate bune!

#101
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Am enumerat avantajele mai sus. Update-uri mai rapide si scapi de cele doua aplicatii orange. "Operatiunea" e destul de usoara si nu implica prea multe riscuri, deci zic eu ca merita.

Nu cred ca are functia asta...sa detecteze ca te uiti la el. Cel putin eu nu am descoperit-o inca.

Eu am folosit incarcatorul cu Turbo Charging pe Nexus 6, aprox. un an de zile si nu am avut probleme. Se incalzea si ala, dar nu ma stresam. E normal sa se incalzeasca, mai ales daca il si utilizezi in timpul incarcarii. Z2-ul il incarc cu ce prind. Mai am un incarcator capabil de 3.1A, dar fara Turbo Charging. Oricum, eu il bag la incarcat in general noaptea, deci nu ma intereseaza timpul de incarcare.

Eu am comandat o husa Spigen Rugged Armor de pe eMAG: https://m.emag.ro/ca...4/pd/D54PSNBBM/

Mi se pare superba. Atat ca aspect, cat si ca protectie. Foloie de sticla am luat tot de pe emag, Nillkin : https://m.emag.ro/fo...8/pd/DKHFB0BBM/

Huse mai gasesti si aici: https://www.mobiledi...w2x2s2w213.html

Edited by antinVidia, 15 December 2017 - 06:52.


#102
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Mai stii cumva si daca update-ul de soft implica pierderea datelor de pe telefon? Nu ca am deja multe date dar ca sa stiu daca trebuie sa ma agit inainte.

Multumesc pentru linkurile catre huse, daca alea au o margine care vine putin peste marginea telefonului, e perfect, eu prefer sa nu pun si folie. Dupa vreun an jumate m-am enervat si am spart-o eu la X2 ca sa o dau jos...

#103
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Da, se pierd toate datele. Daca ai un card, muta totul acolo.

#104
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Inca nu m-am hotarat daca fac pasul. Tocmai mi-a venit azi update-ul de security pe noiembrie. O luna delay nu mi se pare big deal.
A venit si husa. Cea pe care ai luat-o tu nu mai era disponibila, am luat cam la plezneala chestia asta.
Recunosc ca deocamdata fiind noua imi si place foarte mult cum arata, dar si cum sta pe telefon, foarte fixa, bine definita. Doar ca nu inteleg rostul decupajului de la conectorul pentru moto mods. Posted Image
Dar nu conteaza, nu ma incomodeaza cu nimic.

Attached File  z2-case-1.jpg   215.09K   33 downloads
Attached File  z2-case-2.jpg   224.15K   30 downloads

#105
sarp05

sarp05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.01.2013
Salutare s-a intors telefonul din service Depanero. M-a costat 438 lei inlocuire display cu tot cu manopera si a durat 2 saptamani jumate . Se pare ca au facut treaba buna baietii si pret super ok . Ma asteptam la cel putin 750 lei.

#106
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SicD9YD0MQ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E foarte usor de desfacut. E mult pana desfaci partea frontala, apoi interiorul e mult simplificat fata de modelele vechi.
La Nexus 6 trebuia sa desfaci zeci de suruburi dupa ce desfaceai partea din spate.

Edited by antinVidia, 30 December 2017 - 12:04.


#107
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Daaa... pis of cheic! Posted Image

#108
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Tastatură slide la 99 U$D.

[ https://blog.motorola.com/wp-content/uploads/2018/01/2018-01-05-e1515479522612.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Video@CES2018 via Twitter.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate