Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Tichete de vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#37
MykyMykydutza

MykyMykydutza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.06.2017
Voucherele de vacanta sunt valabile pana la sfarsitul anului in care le primesti, Pot fi folosite in turismul romanesc, dar pot fi folosite in mai multe locatii( sau in date diferite) suma fiind divizata in multiplii de 10 lei pana la 100 de lei. Pentru bugetari vor fi oferite dupa ce va avea loc sedinta de rectificare bugetara, la sfarsitul lunii iulie, inceputul lunii august. Inca nu se stie cum vor fi acordate, pe suport de hartie sau electronic( in format electronic vor fi acordate sigur de anul urmator, 2018). Suma primita de bugetari va fi cat salariul minim pe economie, 1450 lei, dar nu stiu daca este vorba despre aceasta suma sau daca este vorba de valoarea salariului minim impozabil, ajungandu-se astfel la 1150 lei, aproximativ. Dca vor fi in format electronic, beneficiarul va primi un user si o parola, iar daca vor fi pe hartie te prezinti cu ele in mana la receptie. Sper ca am fost de ajutor!

#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMykyMykydutza, on 23 iunie 2017 - 18:22, said:

Voucherele de vacanta sunt valabile pana la sfarsitul anului in care le primesti,  
Nu, sunt valabile 12 luni de la data emiterii.

#39
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Eu am trimis mail la vreo 4 hoteluri si pensiuni, de la mare, din Delta, de la Arad, si mi-au spus ca nu accepta tichete de vacanta! Agentiile de turism accepta, asadar o sa fim nevoiti sa apelam la serviciilor lor.

#40
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Azi le-am primit. Nu 1600 cum am spus initial ci 1700. De la sodex, valabile pana in mai 2018.

Am vazut si eu cu hotelurile ca e mai delicat, dar am vazut pe site-ul lor ca o agentie de turism la care am niste prieteni, primesc tichete.

#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,380
  • Înscris: 01.12.2001
Ce sunt: tichete de vacanta, voucere de vacanta sau bonuri de masa? Ce valori nominale au?

#42
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Vouchere de vacanta, 50 de lei bucata.

#43
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Iti opreste impozit la ele?

Cand o sa-ti rezervi sejurul, te rog sa scrii ce si cum! Cat ai dat, ce conditii, etc...
multumesc.

#44
-ina-

-ina-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 02.02.2006
Da ti mi si mie idei unde sa le folosesc. Unde am fost si unde am intrebat nu primeau...

Edited by -ina-, 26 December 2017 - 21:13.


#45
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Au primit si niste cunostințe, dintre toate hotelurile unde au întrebat, doar la hotel International din Sinaia, le-a spus ca primesc. 520 de lei camera pe noapte!😈

#46
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
Cei care v-au dat tichetele / voucherele respective nu v-au spus și cum se folosesc ? Ar fi trebuit să vă dea o listă (sau să existe la ei pe site) cu unitățile turistice cu care au contract, deci le acceptă. Tot ei (adică emitentul tichetelor) ar trebui să răspundă și la reclamații, de exemplu dacă vreun Dorel de la o unitate din listă nu acceptă tichetele, sau dacă cere un preț mai mare decât la plata cu bani.

Ar trebui să fie pe listă și agenții de turism la care poți plăti cu tichete, și așa aveți opțiuni mai multe.

#47
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,547
  • Înscris: 14.04.2008
nu s-au dat nici instructiuni, nici liste. am intrebat insa la o agentie de turism si da, le accepta.
nu m-am interesat inca direct la hoteluri/pensiuni.

Edited by dariuscha, 08 January 2018 - 12:49.


#48
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
Caută „lista” la emitentul tichetelor, pe site sau la telefon. Sunt prea măgari dacă nu pun la dispoziție așa ceva (că bani iau cu găleata ca să tipărească niște hârtii), dar nu mă mai miră nimic. Pe vremuri eu am avut un tabel excel, cu numele agențiilor, hotelurilor, pensiunilor etc, și date de contact, organizate pe județe.

#49
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pe site-ul ministerului turismului ați incercat?  În mod normal în normele de aplicare trebuie sa fie precizat unde se gaseste lista cu unitatile care accepta aceste tichete precum și ORGANUL care aproba și mentine actualizata aceasta lista.

#50
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Eu am cautat pe site-ul ANAT, si n-am gasit nicio lista. Am mai gasit un hotel care primeste tichete, Germisara, din Geoagiu.
Agentiile primesc, doar ca si acolo am gasit unele care iti iau un comision, pentru ca platesti cu tichete.

#51
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pun pariu ca undeva sunt niște norme de aplicare și metodologia de acordare, prin lege, pe langa ea , undeva trebuie sa fie specificat. Ai idee numărul legii sau ce a fost?

#52
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
V-am dat un  sfat, a căutat cineva la emitentul tichetelor, nu în alte văgăuni ?

Pentru sodexo, de exemplu: http://www.mysodexo....urist-pass/6/87

O problemă pe care o văd (cel puțin la sodexo, că nu am căutat la alții), e că dau doar adresa, fără un telefon sau e-mail. Sunt necesare și astea, ca să nu te duci până în fața porții și să afli chestii neplăcute. Trebuie să le cauți telefonul separat pe google/facebook/twitter etc. Urât din partea sodexo.

În ce privește comisionul la plata cu tichete, interesați-vă dacă e legal acest comision încasat de la client (înclin să cred că nu; odată ce au acceptat contractul cu un emitent de tichete, au acceptat și să plătească un comision către el). Dacă vi se cer bani în plus, aveți 2 variante: acceptați sau căutați alt furnizor de servicii. Dacă nu e legal, faceți și reclamație.

#53
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
Ia, că întâmplător am dat și peste ăștia: https://www.vacanter...sti.ro/pensiune

Cum am zis de la început, se caută la emitent, nu la minister, la ANAT etc

Da' voi nu vă ajutați între voi ? Că pe mine nu mă interesează în mod special subiectul, dar văd că scriu cel mai mult.

#54
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Adică vrei sa spui ca aceste vouchere se acorda fără o legislație în spate, fara norme de aplicare a legii, fara o lista de operatori economici care accepta aceste vauchere?  Într-adevăr lista este logic sa fie pe site-urile emitentilor insa restul nu tine de tiparnita furnizorului de tichete, ala e un comerciant care trebuie sa câștige o licitatie de emitere vauchere, ori pentru licitația aia trebuie sa existe un cadru legal, printre care și cel care reglementează toată tărășenia tichetului.
A cauta doar la emitenți e fix pix, de exemplu am văzut pe site-urile agențiilor o metodologie după care funcționează ele, informațiile sunt împrăștiate și nici vauchere nu exista în piata.
Părerea mea e ca ne agitam aiurea, după ce se primesc efectiv vaucherele în maxim o saptamana apar toate detaliile despre cum se folosesc .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate