Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Tichete de vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postvalentinag, on 09 martie 2017 - 11:22, said:

Da, la Mera am vazut!

eram sigura. mera e o incercare partial nereusita de imitatie a stilului AI de la turci (caci patronii/investitorii am inteles/citit undeva c-ar fi tot turci).
anul trecut a fost jale acolo, toxiinfectie alimentara la serii consecutive de turisti. cauta pe net impresii si o sa te lamuresti. ca sunt si unii care au fost foarte incantati, nu contest, probabil nu au avut un termen de comparatie cu turismul si serviciile de calitate de pe alte meleaguri si de aceea li s-a parut ca la mera e raiul de pe pamant.
camerele sunt mici - cele de pe vremea comunismului - aglomeratie la piscina in plin sezon, ziceau ca anul acesta vor asigura la plaja si umbrele+sezlonguri pentru turistii cazati la hotel.
partea proasta este ca se va aglomera si mai mult, deoarece urmau sa includa si alt hotel in acest "lant" sau niste vile, nu am retinut exact.
iar statiunea venus e de rasu'-plansu', cladiri modernizate si cochete amestecate cu ruine si balarii cat omul, trotuare cu pavele denivelate de-ti scrantesti gleznele, manele si muzica populara live care urla de unde nu te astepti...amestecatura de oameni, pentru care tinuta preferata de plimbare la ceas de seara era alcatuita din trening si papuci, unii mancau seminte si scuipau pe jos in timp ce se plimbau prin statiune, etc.
parerea mea este ca nu merita. cu aproape 450 de euro gasesti ceva mai bun la vecinii bulgari.

Edited by corinadaniela, 09 March 2017 - 12:22.


#20
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postvalentinag, on 09 martie 2017 - 10:54, said:

Da ce preuri sunt la hotelurile din RomaniaPosted Image
M-am uitat pentru la mare, la sf lui august, 3 nopti, o camera, 2000 de lei??? In Venus!
Cum vrei sa faca patronul milioane de euro daca nu exploatand prostii care au dat de bani usor, sau care la randul lor au exploatat alti prosti si au facut bani pe spatele lor Posted Image
Cine a muncit real pentru banii aia nu e suficient de idiot incat sa isi bata joc de bani si de el.
Preturile in Romania sunt mai mari decat in tarile vestice, trebuie sa fii nebun sa dai banii in Romania pe turism. Aici preturile sunt mai mari ca in vest si conditii mai proaste ca oriunde.

Edited by rumlegok, 10 March 2017 - 18:17.


#21
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Corina daniela, la Cometa au si restaurant? Putem sa mancam acolo?

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postvalentinag, on 15 martie 2017 - 15:27, said:

Corina daniela, la Cometa au si restaurant? Putem sa mancam acolo?

au restaurant, insa nu asigura servicii de masa, fie nu renteaza, fie nu vor sa se complice. organizeaza doar evenimente festive (nunti, botezuri).
serviciile de masa sunt optionale, mic dejun, demipensiune sau pensiune completa, dar primesti tichete valorice, cu care poti achita consumatia la cateva restaurante/terase din zona.
noi de cele mai multe ori mancam la terasa barina activ, aflata in imediata apropiere a hotelului (la coltul parcarii). aceasta terasa este in "parteneriat" cu hotel cometa, poti folosi acele tichete valorice.
preturile sunt foarte ok, terasa curatica si recent renovata, servirea rapida, portiile mari. este foarte aglomerata la "orele de varf" la pranz si cina, depinde si de perioada, daca e varf de sezon, e aglomerat si acolo.
uite si preturile pentru 2017, precum si alte detalii.
http://www.hotel-com...returi-2017.pdf

Edited by corinadaniela, 15 March 2017 - 16:54.


#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Posti0nutz83, on 23 martie 2017 - 13:46, said:

offtopic: 190-200 lei camera/noapte la cometa ăsta pe care il tot lăudați. păi dacă stai cu ochii pe booking, mergi la bulgari o săptămană, in varf de sezon, cu hf sau ai in 1400-1600 lei, 4* cam 2+1. am prins eu, deci nu scriu povești.

acela e pretul la receptie si oricum in sezon sunt 100% ocupati.
de multe ori am rezervat camera la cometa pe booking (pentru un week-end), la oferte secrete. pretul era evident mai mic decat cel afisat la receptia hotelului.
probabil ca daca iti rezervi sejurul direct la hotel sau printr-o agentie de turism, de la inceputul anului pentru vara, prinzi si ceva reduceri de early-booking.
nu toata lumea are masina sa mearga pana la bulgari, si nici cu autocarul nu vor sa calatoreasca pana acolo.
sau vor sa mearga la mare doar in week-end si economisesc timp mergnd pe litoralul romanesc. daca o fi aceeasi nebunie la podul giurgiu-ruse sau cu procurarea buvignetei, pierzi ore bune pana ajungi la bulgari.

#24
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Bonuri de masa si tichete de vacanta...stiu de ele din povesti, n-am avut niciodata. Incepand de anul asta, angajatorul cel bogat (mai bogat ca cel anterior) imi da bonuri (tichete) de vacanta in valoare de 1600 de lei.

Ce stiu eu: ca trebuie sa le folosesc in Romania.
Ce nu stiu:

1. Cat sunt valabile? Adica, daca le primesc luna viitoare, le pot folosi timp de ...? O luna? Un an?
2. Cum aflu care sunt hotelurile sau pensiunile la care pot plati cu tichete de vacanta?
3. Dupa ce aflu care-s alea, fac rezervare si ma duc la receptie cu ele in mana?

Alte informatii ar fi binevenite.

P.S. daca exista deja un topic, imi cer scuze, nu am cautat...

#25
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Ce fericit esti ! Eu nici nu le-am vazut in realitate.

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,380
  • Înscris: 01.12.2001

View PostDecember, on 23 iunie 2017 - 15:43, said:

Bonuri de masa si tichete de vacanta...
Sunt diferite.
Cu bonurile de masa iti poti cumpara doar alimente. (de asta se numesc bonuri de masa)
Tichete de vacanta inca nu am auzit.
E un zvon ca se vor da la bugetari voucere de vacanta de 1450 lei.
Insa de la 1 iulie se vor da.
Insa doar zvonuri sunt. Cu toate ca legea le prevede ca se vor da. Au modificat expresia: "se pot da" in "se dau".
Voucerele pot fi in format electronic sau tiparite. Caut imediat legea si o pun aici.

Edited by dorin_2k, 23 June 2017 - 15:59.


#27
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostDecember, on 23 iunie 2017 - 15:43, said:

Bonuri de masa si tichete de vacanta...stiu de ele din povesti, n-am avut niciodata. Incepand de anul asta, angajatorul cel bogat (mai bogat ca cel anterior) imi da bonuri (tichete) de vacanta in valoare de 1600 de lei.

Ce stiu eu: ca trebuie sa le folosesc in Romania.
Ce nu stiu:

1. Cat sunt valabile? Adica, daca le primesc luna viitoare, le pot folosi timp de ...? O luna? Un an?
2. Cum aflu care sunt hotelurile sau pensiunile la care pot plati cu tichete de vacanta?
3. Dupa ce aflu care-s alea, fac rezervare si ma duc la receptie cu ele in mana?

Alte informatii ar fi binevenite.

P.S. daca exista deja un topic, imi cer scuze, nu am cautat...
In mod normal angajatorul ar trebui sa iti dea toate aceste detalii.

View PostDecember, on 23 iunie 2017 - 15:43, said:

P.S. daca exista deja un topic, imi cer scuze, nu am cautat...
Asta chiar nu trebuia sa zici, avand in vedere ca esti MOD ...

#28
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,690
  • Înscris: 22.11.2007
Barboso nu are nicio legatura cu voucherele oferite ptr bugetari. (care inca nu e nimic sigur).

La firmele private se dau astfel de vouchere inca de anii trecuti (evident, dupa bunul plac al angajatorului, unii dau, altii nu)

Edited by bossake, 23 June 2017 - 16:01.


#29
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postdorin_2k, on 23 iunie 2017 - 15:58, said:

E un zvon ca se vor da la bugetari voucere de vacanta de 1450 lei.
Nu-s bugetar.
Am cautat si eu pe net, am dat de un interviu facut cu unul de la Eximtur, dar altceva nimic concret.

View Postbossake, on 23 iunie 2017 - 16:01, said:

La firmele private se dau astfel de vouchere inca de anii trecuti (evident, dupa bunul plac al angajatorului, unii dau, altii nu)
Aia-i smecheria :) Iau si io de anul asta.

#30
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Informatiile astea, de regula, se gasesc pe site-urile emitentilor de tichete/vouchere "parteneri afiliati" (de ex.  https://www.edenred....here-de-vacanta ).

#31
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postdorin_2k, on 23 iunie 2017 - 15:58, said:

Cu bonurile de masa iti poti cumpara doar alimente. (de asta se numesc bonuri de masa)

In realitate poti cumpara cam orice cu tichetele de masa. Mai putin alcool si tigari in rest am cumparat izmene, becuri auto si jucarii. Comerciantii inchid ochii cand e vorba de a avea un client multumit. Acum, multe firme dau contravaloare tichetelor pe card, e si mai bine... Posted Image

Edited by dreaQ, 23 June 2017 - 16:07.


#32
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Cat alcool am luat pe bonurile de masa, sa fie ficatul meu sanatos.

#33
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007

View PostDecember, on 23 iunie 2017 - 15:43, said:

1. Cat sunt valabile? Adica, daca le primesc luna viitoare, le pot folosi timp de ...? O luna? Un an? sunt valabile 12 luni de la data emiterii

2. Cum aflu care sunt hotelurile sau pensiunile la care pot plati cu tichete de vacanta? fiecare emitent de asemenea tichete iti ofera aceste informatii ( ex. Sodexo ( http://www.mysodexo....here-de-vacanta )
3. Dupa ce aflu care-s alea, fac rezervare si ma duc la receptie cu ele in mana? da, sau iei printr-o agentie de turism


Edited by cristiany, 23 June 2017 - 16:37.


#34
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,061
  • Înscris: 30.07.2006

View PostDecember, on 23 iunie 2017 - 16:03, said:

Nu-s bugetar.
Am cautat si eu pe net, am dat de un interviu facut cu unul de la Eximtur, dar altceva nimic concret.


Aia-i smecheria Posted Image Iau si io de anul asta.

Daca e privat, nu mai bine va dadeau cascavalu' in mana direct?
asa, va obliga sa mergeti musai in tara.
La stat inteleg sa dea vouchere, au smenul lor cu operatorii de turism locali.

Edited by marius.bunu, 23 June 2017 - 17:01.


#35
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcristiany, on 23 iunie 2017 - 16:36, said:

Multumesc!

View Postmarius.bunu, on 23 iunie 2017 - 16:59, said:


Daca e privat, nu mai bine va dadeau cascavalu' in mana direct?
asa, va obliga sa mergeti musai in tara.
Pai oricum o vacanta o fac in strainatate si una prin tara.

#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmarius.bunu, on 23 iunie 2017 - 16:59, said:

La stat inteleg sa dea vouchere, au smenul lor cu operatorii de turism locali.
Care ar fi ăla?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate