Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tichete de vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#127
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008

View Poststalker2142, on 26 noiembrie 2018 - 16:41, said:

Iti accepta bonurile pentru orice locatie din Romania,

incomplet...
pt orice locatie din Romania care le apare pe motorul lor de cautare.

#128
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Mi-a băgat cineva un morcovel. Ca beneficiar de tichete îți cere cineva (angajatorul de la stat de exemplu, că pe privați n-aș crede să-i doară de chestia asta) o dovadă că le-ai utilizat tu personal ? Adică de exemplu o factură pe numele titularului de tichete, dată de hotelier / agenție ? Sau chiar ceva nenominal (bon fiscal de exemplu) ? E vreo obligație legală în sensul ăsta pentru beneficiarul de tichete ?

#129
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Nu.

#130
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Factura pentru serviciile platite cu tichete de vacanta nu se poate emite decat pe numele celui care apare pe tichete.
Asta chiar daca le-a folosit altcineva Posted Image

#131
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Întrebarea era dacă cere cineva o astfel de factură - ca justificare. Clar că factura ar fi numai pe numele de pe tichetul de vacanță.

#132
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Angajatorul nu cere justificarea; din pacate la plata cu bonuri, agentii economici cer un plus de 10%din valoarea serviciilor oferite

Edited by danb1961, 12 January 2019 - 18:34.


#133
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
mie nu mi s-a intamplat sa ceara pret mai mare pt ca am platit cu tichete. insa sunt convinsa ca e posibil! am intalnit insa alta situatie, chiar daca nu am folosit-o: cazarea respectiva nu primea tichete, insa colaborau cu o agentie prin care puteai plati cu ele, iar pretul agentiei era un picut mai mare. insa indiferent cu ce ai fi platit la agentie, tariful lor era acelasi, nu il majorau.
a, uitasem! nu a cerut nimeni justificare.

Edited by dariuscha, 12 January 2019 - 18:59.


#134
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Tichetele sunt valabile pana în mai.
Nevestei deocamdată nu i s-a cerut facturile justificative pentru ce am cheltuit noi în concediul din iulie.

#135
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdanb1961, on 12 ianuarie 2019 - 18:34, said:

....... agentii economici cer un plus de 10%din valoarea serviciilor oferite
Serios ? Unde ai auzit tu asta ?

#136
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Serios..la telefon.4 din 5 pe care i-am sunat, la intrebarea finala daca se poate plati cu bonuri, scoteau un oftat si-mi spuneau ca trebe sa-si recupereze comisionul de 10%..uite unul din  exemple:
https://www.turistin...ana-c75001.html

#137
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdanb1961, on 12 ianuarie 2019 - 18:34, said:

Angajatorul nu cere justificarea; din pacate la plata cu bonuri, agentii economici cer un plus de 10%din valoarea serviciilor oferite

Nasol. Nu-i prea legala treaba.

#138
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
" (2) Comisionul maxim perceput de agenţiile de turism, în calitate de unităţi afiliate, nu poate depăşi 10% din valoarea pachetului de servicii oferit titularilor voucherelor de vacanţă "
Asta scrie in lege, deci au dreptul sa ceara in plus acei 10%.

View PostBrainie, on 11 ianuarie 2019 - 14:37, said:

Întrebarea era dacă cere cineva o astfel de factură - ca justificare. Clar că factura ar fi numai pe numele de pe tichetul de vacanță.
Scuze, am inteles altceva din intrebarea ta.Posted Image
Nu am auzit pana acum sa se ceara factura pentru justificare, dar nu este imposibil. Fiecare institutie are reguli privind aceste tichete.

#139
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Articolul 2  se refera la agentii de turism.
Faza este ca unitatea turistica  contactata direct, fara intermediari, (ca cea data ca exemplu=" * Pentru clienți care achita cu tichete de vacanta se va percepe un comision de 10% din tarif." ) trebe sa-si transforme tichetele  in bani, operatiune care ii costa(spun ei) 10% din valoarea tichetelor +1-2 luni intarziere primire bani.

" Plafonul maxim cumulat al comisionului perceput de către unitățile emitente de la angajator și unitatea afiliată este de 1% din valoarea nominală a voucherului de vacanță.".. de unde rezulta ca sunt unii in turism care au trecut de la 1% la 10%..

Edited by danb1961, 14 January 2019 - 10:26.


#140
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Ori respectivele unitati lucreaza cu diverse agentii de turism. Asta ca sa nu-si mai bata ei capul cu " convertirea " tichetelor in bani.

#141
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Tocmai am platit un sejur pentru saptamana viitoare cu tichete, direct la hotel. Cat costa, atatea tichete am trimis. Ma rog, cu 15 lei mai mult, ca era 1485 de lei si am trimis tichete de 1500.
Am primit imediat factura si am fost si sunat pentru confirmare ca tichetele au ajuns.

#142
chrysty

chrysty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.09.2006
Ar fi buna o lista cu cei ce primesc tichetele fara intermediari. Ma intereseaza la ce hotel? Daca se considera reclama, va rog PM.
Multumesc.

#143
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Ai incercat sa cauti pe google ?
Uite spre ex. la Sodexo: https://www.mysodexo...urist-pass/6/81

#144
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Aplicatiile Sodexo, Eden Red si Up Romania nu au lista afiliatilor adusa la zi. Poate fi folosita orientativ, dar cel mai simplu e sa dai telefon aluia cu pensiunea si sa-l intrebi daca primeste tichete.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate