Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Tichete de vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#109
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Adevărul e ca și ai ce sa faci toamna la munte în România...

#110
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Să te bucuri de liniște , de lipsa cocalarilor cu boraci gălăgioși, să nu te înghesui cu toți unsurosii și basinosii .
Acum este perfect. Vreme ideala , odihna maxima , relaxare totala ...

#111
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Ce faci efectiv?
Conduc 4 ore ca să ajung la o pensiune sau hotel unde doar mănânc și dorm?

Iarna te dai cu placa, cu atv ul, mergi cu sania trasa de cai etc, vara te urci pe munte, faci un grătar, stai în jurul focului, dar toamna?

De ce se dau unii mai boemi decât sunt? Toamna nu ai ce face la munte în România.

Edited by MihaiRo77, 14 September 2018 - 07:40.


#112
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 02.11.2009

View PostMihaiRo77, on 14 septembrie 2018 - 07:39, said:

Ce faci efectiv?
Conduc 4 ore ca să ajung la o pensiune sau hotel unde doar mănânc și dorm?

Iarna te dai cu placa, cu atv ul, mergi cu sania trasa de cai etc, vara te urci pe munte, faci un grătar, stai în jurul focului, dar toamna?

De ce se dau unii mai boemi decât sunt? Toamna nu ai ce face la munte în România.
Eu cred contrariul. Consideri ca toamna insemna doar ploi si vreme urata, dar nu este asa. Pana sa inceapa pustoaica mea scoala mergeam la munte doar toamna, octombrie si chiar noiembrie, si am avut parte de vreme buna si peisaje fabuloase intr-o paleta de culori care pareau prelucrate digital. In plus preturile erau reduse, nu era aglomeratie, iar sa urci pe munte sau sa mergi cu atv-ul le poti face linistit si toamna, nu doar vara.

Edited by mihaistoian, 14 September 2018 - 08:10.


#113
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMihaiRo77, on 14 septembrie 2018 - 07:39, said:

Ce faci efectiv?
Conduc 4 ore ca să ajung la o pensiune sau hotel unde doar mănânc și dorm?

De ce se dau unii mai boemi decât sunt? Toamna nu ai ce face la munte în România.
Chiar și așa !
Stresul este cea mai parșivă boala , un cancer tacut.
Să te poți deconecta , să poți trece doar la lucruri elementare , eu zic că este sănătate curată .
" Concediul" nu trebuie sa insemne balamuc .

Attached Files


Edited by 86-APP, 14 September 2018 - 08:15.


#114
doctoricescu

doctoricescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.04.2016
La noi muntele nu inseamna sa dormi si sa mananci. Din contra. Abia am apucat sa mancam.
Am facut un traseu de 4 ore si 30 minute in "canionul valea lui stan" ( se intra pe traseu inainte de baraj vidraru), am stat cateva ore la baraj ( era un concurs- zona animata, am urcat la "omul electricitate".
Am vizitat Cetatea poenari (1480 scari, insotiti de jandarmi-zona frecventata de ursi).
Am urcat, cu masina pana la cascada capra, lacul si cabana balea, cascada balea. Sus ne-am delectat cu produse traditionale, vin fiert (erau 0 grade in conditiile in care jos, la barajul vidraru erau 27 grade).
In alta zi am vizitat poienite cu acces la livezile oamenilor ( am savurat mere bio, nuci, prune si mure).
Gratar nu facem. Prefer odihna pe o patura decat sa stau cu fumul in ochi 2 ore😆.
Am mai fi stat in zona Arefu, jud Arges ( transfagarasan), dar trebuia sa mergem la servici😐😐.
Ai ce sa faci toamna la munte daca iubesti drumetiile, aerul curat, zonele linistite. Important sa prinzi vreme fara ploaie.


View PostMihaiRo77, on 14 septembrie 2018 - 07:39, said:

Ce faci efectiv?
Conduc 4 ore ca să ajung la o pensiune sau hotel unde doar mănânc și dorm?

Iarna te dai cu placa, cu atv ul, mergi cu sania trasa de cai etc, vara te urci pe munte, faci un grătar, stai în jurul focului, dar toamna?

De ce se dau unii mai boemi decât sunt? Toamna nu ai ce face la munte în România.


#115
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 02.11.2009

View Postmihaistoian, on 14 septembrie 2018 - 08:07, said:

Eu cred contrariul. Consideri ca toamna insemna doar ploi si vreme urata, dar nu este asa. Pana sa inceapa pustoaica mea scoala mergeam la munte doar toamna, octombrie si chiar noiembrie, si am avut parte de vreme buna si peisaje fabuloase intr-o paleta de culori care pareau prelucrate digital. In plus preturile erau reduse, nu era aglomeratie, iar sa urci pe munte sau sa mergi cu atv-ul le poti face linistit si toamna, nu doar vara.
Si cateva exemple de peisaje de toamna

Attached Files



#116
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Noua romanilor ne place sa ascundem rahatul sub preș.
Nu pui poze și cu zecile de hectare defrișate ilegal? Alea alegi sa nu le vezi?
Romania are punctual câteva zone frumoase. Dar sunt mici și rare. Asta e adevărul.

Vizitează câteva stațiuni montane se pe afara și pe urma mai vorbim...

#117
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Cat am bătut munții, nu prea am văzut zecile de hectare, doar ceva porțiuni răzlețe. Crezi ca aia's imbecili sa defriseze lângă drum sau poteca? Defrișările sunt în zone ascunse, mai vezi câte un drum forestier care se vede ca e muncit mult, și știi ca duce spre o zona din aia.

#118
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
De regulă în concediu ne înarmam cu răbdare. toleranta, și nu vrem sa vedem decit partea frumoasa a lucrurilor .
Cine pleacă cu toporul după el , să facă pe justițiarul , în concediu , se poate opri la spital , la agitați .Este și moca .

#119
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Stie cineva pe unde-i topicul despre tichetele de vacanta ?  

@MihaiRo77, poate tu ?...


Retoric intreb...   :bigwhitegrin:

#120
doctoricescu

doctoricescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.04.2016
Asta vroiam sa amintesc si eu.
Ce conteaza unde si cand mergi?
Aici oamenii vor sa stie daca pot folosi tichetele de vacanta. 😆

Munte sau mare. Eu am de la sodexo ( dna de la pensiunea din eforie zicea ca astia de la sodexo deconteaza tichetele in 30 de zile, dar nu a comentat nimic. A primit).
Iar la munte a fost chiar foarte ieftin. 90 lei/camera. Proprietarul primea tichete, asa ca mi-a convenit pretul. Dar si cazarea ( constatat la fata locului).

Am cautat lista cu hotelierii, pensiunile si agentiile participante, vedeam zona. Cautam pe turist info, vedeam nr de telefon, cautam recenzii pe diferite forumuri. Daca imi conveneau recenziile, sunam, intrebam daca are liber , dupa care aminteam ca platesc cu tichete vacanta 😅.
La prima cazare mi-a spus ca trebuie sa ii transfer 100 lei in contul lor, iar banii ii primesc la cazare. Asa s-a intamplat.
La a doua cazare nu a cerut avans sau altceva. S-a mers pe incredere din ambele parti.

Altii cer bonurile inainte pe care trebuie sa le trimiti prin curier ( care costa). Eu nu m-am complicat mai ales ca plecarea era intr-un timp relativ scurt. Dar am colegi care au trimis tichetele cu 2-3 saptamani inainte de concediu la botosani, amara, mamaia, calimanesti. Nu au avut probleme


View PostBarboso, on 14 septembrie 2018 - 11:33, said:

Stie cineva pe unde-i topicul despre tichetele de vacanta ?  

@MihaiRo77, poate tu ?...


Retoric intreb...   :bigwhitegrin:


#121
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Se poate face rezervare pe booking.com si apoi sa platesti cu tichete de vacanta? A mai procedat cineva asa? Multumesc!

#122
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Ma indoiesc... Dar poti sa intrebi la hotel
Faci rezervarea, ca oricum poti anula si apoi suni.
Hotelul primeste bonuri?

Edited by December, 24 November 2018 - 14:54.


#123
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
nu am procedat, insa am intrebat. da, se poate, daca hotelul accepta tichete de vacanta.
cel mai indicat ar fi sa intrebi inainte sau dupa rezervare.

#124
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008
Eu am plătit cu tichete de vacanță la hotel Escalade in Poiana Brașov,nu a fost nici o problemă....am vorbit la hotel înainte.

#125
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View PostGeorge2210, on 24 noiembrie 2018 - 14:48, said:

Se poate face rezervare pe booking.com si apoi sa platesti cu tichete de vacanta? A mai procedat cineva asa? Multumesc!
Eu asa am facut toatta vara . Am rezervat si am trimis mesaj prin care solicitam tot pe platforma booking sa mi se confirme daca se poate plati cu vouchere.
Unde nu acceptau, anulam pur si simpu. Desigur aici trebuie sa casti ochi la conditiile de rezervare sa-i eviti pe cei care bocheaza suma pe card
Doar intr-un singur caz mi-au cerut tichetele sa le trimit inainte, in rest am platit la fata locului

#126
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Putina reclama neascunsa:) eu am luat cu bonuri de la agentia Est Turism (au site-ul Plaja pct ro) ..asta pentru ca am mai cumparat cazari de la ei chiar de prin 2010
Iti accepta bonurile pentru orice locatie din Romania, asta pentru ca ei platesc cash mai departe ..asa ca nu mai conteaza daca hotelul/pensiunea accepta bonuri sau nu
De fiecare data am fost acolo la agentie

Edited by stalker2142, 26 November 2018 - 16:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate