Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Trusa sanitara

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
in ultimele zile au facut baietii veseli razie prin oras pentru trusa sanitara, extinctor, vesta si cele doua triunghiuri reflectorizante. eu am extinctorul ok, adica nu e expirat, dar nu scrie ca e omologat rar sau ceva. trusa sanitara nu are nici data de expirare nici omologare rar, lafel si pentru vesta si triunghiuri. pe mine nu m-au oprit dar pe cei care i-au oprit au luat amenda ca nu erau omologate sau nu aveau si data pe ele, pentru extinctor si trusa sanitara. am mers la magazine si nu mai gasesc nicaieri nimic. nici trusa, nici extinctor, nici triunghiuri. am gasit la dedeman extinctor si trusa, dar sunt foarte mari, probabil pentru acasa.


m-am uitat pe net si mai peste tot zic ca sunt omologate, nu si rar. are rost sa ma risc sa iau de pe net ?


ah da, cica intreaba si de cartea de salvare.

Edited by uzzy17, 08 March 2017 - 13:14.


#2
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Ce vesta ?!
Nu scrie nicaieri ca trebuie sa ai asa ceva.

#3
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
eu am fost plecat din oras, si m-am inotrs ieri noapte. culmea ca si la ora aia erau masini oprite de politie, nu stiu daca pentru verificare extintoare si truse. mie mi-a zis tata ca isi tot cauta si ca nu gaseste. cica trebuie si veste + 2 triunghiuri reflectorizante, eu am doar unul.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
In functie de ce masina conduci, ar trebui sa stii ce iti trebuie.
Pt categoria B, NU e obligatorie vesta.

View Postuzzy17, on 08 martie 2017 - 13:09, said:

ah da, cica intreaba si de cartea de salvare.
Poate doar de "barca de salvare".

#5
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
am un S din '12, da' de ce intrebi ?

Edited by uzzy17, 08 March 2017 - 13:28.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View Postuzzy17, on 08 martie 2017 - 13:28, said:

am un S din '12, da' de ce intrebi ?
Cine te-a intrebat ceva?
Ti-am zis ca la categoria B, NU iti este obligatorie vesta.
La C sau C+E e obligatorie.

Iar cartea de salvare NU e prevazuta in OUG. E doar o stire data la teveuri din lipsa de timp de emisie.

#7
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Incasarile la bugetul de stat au scazut si trebuie acoperit deficitul. De unde? Din amenzi date celor care i-au votat sau nu i-au votat, bugetari sau angajati in sistemul privat.
Au inceput cu politistii de la circulatie, urmeaza ITM-ul, OPC-ul, ANAF, pompierii samd.

Edited by tandrei99, 08 March 2017 - 13:51.


#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postuzzy17, on 08 martie 2017 - 13:19, said:

cica trebuie si veste + 2 triunghiuri reflectorizante, eu am doar unul.
Cica?
Eu iti spun sigur ca vesta reflectorizanta e obligatorie de la 3500kg in sus, adica categoria aia de masina pe care nu o poti conduce cu "B"-ul.
Iar referitor la triunghiurile reflectorizante, da, legea cere doua bucati.

#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Am fost la rar
Nu omologheazã triunghiuri. Nici truse. Nici veste. Nici tîmpenii.

#10
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Pe Nerva era militia locala, dadea amenzi intr-o veselie pentru parcare, le-am urat si eu incasari din plin, s-au uitat urat la mine,

#11
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Trusele sanitare, atât cele auto, cât și cele pe care trebuie să le dețină agenții economici,, trebuie să aibă pe ele un sticker sau orice altă inscripție care să ateste valabilitatea. Dacă acesta lipsește (de exemplu mie mi-a căzut de pe cutie și nu l-am mai găsit), toate consumabilele din interior care sunt ambalate au inscripționate pe ambalaj data expirării, deci e ușor de aflat dacă trusa respectivă e în termen sau nu.
În ceea ce privește stingătoarele, feriți-vă de cele de tip „spray” (de care sunt pline toate super și hipermarket-urile), pentru că alea nu sunt admise. Stingătoarele agreate sunt cele cu pulbere și azot (tip „P”), prevăzute cu manometru de control al presiunii. Cele mai mici variante sunt P1, care conțin 1 kg de pulbere. Stingătoarele trebuie verificate anual de către un operator economic atestat de IGSU pentru astfel de activități. La verificare operatorul economic respectiv aplică pe stingător un sticker care cuprinde datele de identificare a operatorului economic care a executat verificarea periodică, precum și data ultimei verificări și data scadenței. Fără acest sticker, stingătorul este considerat „neconform” și probabil ăsta o fi motivul pentru care s-au dat amenzi.
În ceea ce privește vesta reflectorizantă, la autovehiculele din categoria B nu este obligatorie, dar nu strică s-o avem, suntem mai vizibili cu ea dacă rămânem în pană și trebuie să ne mișcăm pe carosabil.
Despre cartea de salvare există topic dedicat, nu cred că e cazul să mai dezvoltăm aici faptul că nu este legiferată nicăieri în legislația românească.

Attached Files



#12
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Vad ca nu se mai gaseste pe nicaieri nici macar urma de extinctor sau trusa medicala. Daca in urma cu o luna se gaseau pe emag aproape 20-30 tipuri extinctoare, acum nici macar unul.

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cum naiba de eu gasesc extinctor pe emag? http://www.emag.ro/s...0/pd/DG9L67BBM/

Sau il iei de aici la jumatate de pret.

Edited by ericmario, 20 March 2017 - 15:23.


#14
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
balaria aia nu se cheama extinctor. Ca sa fie ok trebuie sa se cheme extinctor p1 cu pulbere nu gen spray ca iti ingheata iarna. Si oricum nu ti-l ia in calcul garcea daca nu e omologat si macar 1 litru de pulbere.
Ce vand aia acolo la emag seamana cu spray de gandaci.

Edited by unpuisor, 20 March 2017 - 16:14.


#15
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Oameni buni, dar în afară de e-mag voi nu mai știți să faceți cumpărături din magazine „reale”? Eu stau într-un oraș relativ mic (Petroșani) și, cu toate astea, sunt vreo 4-5 magazine auto pe o rază de maximum 5-6 km și în oricare dintre ele se găsesc truse sanitare, stingătoare (OMOLOGATE, NU PORCĂRII DE TIP SPRAY!!!!!) și triunghiuri reflectorizante. Îmi este foarte greu să cred că în orașe mai mari nu este aceeași situație. De când vă lamentați pe-aici aveați timp să luați orașele în care locuiți la pas și tot găseați un magazin de piese auto în care să găsiți produsele respective.

#16
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Am fost in carrefour, kaufland, si in auchan si nu am gasit decat niste porcarii de stingatoare ca niste jucarii, pareau din plastic la preturi ridicole. trusa lipsa. Gasisem o trusa si mi-a luat-o cineva fix de sub nas. zici ca nu mai fabrica nimeni asa ceva si au disparut toate. Iar pe la magazinele de specialitate auto doar la comanda si nu sti cand e fabricat daca din aia 3 ani-5 ani de garantie nu iti da unul aproape expirat.
Doar la magazinele de specialitate ISU mai gasesc dar daca mai pui si 30 lei transport deja isi dubleaza pretul.

#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
E clar că un mahăr de prin minister importă astea. Că prea s-au pus băieții pe verificări. Plus că mai strâng un ban, că s-a cam golit visteria după ultimele pomeni.

#18
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Sigur ca cineva trage niste foloase dupa astea, intrebarea e ce facem noi, astia mici. A venit caldura si ies cu bicicleta. Dar la drum lung...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate