Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

UNDE gasesc un cablu de alimentare shuko cu sectiune mare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 26.11.2001
Caut (Bucuresti) sa cumpar un cablu de alimentare Shuko cu sectiunea peste 1.5mm2. Imi trebuie ceva de lungime ~50cm.
Cealalta parte a cablului este irelevalnta, o voi taia, trebuie sa fac alimentarea unui device cu un cablu mai "sanatos"

Ceva idei UNDE gasesc asa ceva ?

[ https://i.imgur.com/D1f84vy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_King, 08 March 2017 - 12:09.


#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
ia un stecher suko si pui tu un cablu sanatos,gasesti la dedeman

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Hornbach;
Dedeman;
Praktiker...

La una din astea sigur gasesti ce iti trebuie !

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce curent iti trebuie? Vezi ca de obicei veriga slaba e (presupunind ca ai un cablu normal, nu de alimentator de laptop sau similar) priza-stecher sau firele din perete.

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
La Hornbach au prelungitoare cu cablu de 2,5 mm patrati. Intrebi pe nenea de pe raion.

#6
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 26.11.2001

 sebastiansebi, on 08 martie 2017 - 12:19, said:

ia un stecher suko si pui tu un cablu sanatos,gasesti la dedeman
ideea e ca vreau ceva sertizat industrial, nu manufacturat de mine.

 Hunor_66, on 08 martie 2017 - 12:50, said:

La Hornbach au prelungitoare cu cablu de 2,5 mm patrati. Intrebi pe nenea de pe raion.
multumesc pt pont

#7
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
De la o masina de spalat veche obtii exact ce-ti trebuie. Are consum mare, si cordonul e foarte robust.
Cele duse la reciclat au obligatoriu acest cordon taiat (si usa demontata, dar asta e alta poveste).

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Ieri am luat din Merlin componente sa-mi fac eu prelungitor cum vreau eu.
Aveau de vanzare tot felul de prelungitoare, dar toate de productie China sau Turcia.
Asa ca mi-am luat cablu la metru (sectiune de 1,5, dar exista si de 2,5), stecher schuko si cap de prelungitor cu impamantare.
Azi l-am facut si pus in bucatarie cum imi trebuia (alimentare plita si cuptor, ambele pe gaze, dar cu aprindere electronica).

Nu te amagi cu prelungitoarele din comert, eu nu am incredere nici in sectiunea afisata, nici in stecherele turnate.

#9
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 don_King, on 08 martie 2017 - 12:56, said:

ideea e ca vreau ceva sertizat industrial, nu manufacturat de mine.

Sa stii ca de cele mai multe ori cele manufacturate de tine sunt mai bune ca cele din comert. Acum vreo 7 ani am cumparat un calorifer pe ulei de 2,5 Kw. Cablul lui a rezistat doar o iarna! Am luat un stecher serios de ceramica si un cablu de 2,5 mmp. De atunci pana acum nu am mai avut probleme.
Deci ia un stecher serios, cablu de 2,5 mmp litat, pune niste pini pe fire, strangi bine suruburile stecherului, si nu mai ai probleme.

#10
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Daca alegi sa manufacturezi, gasesti si cablu 3 x 4 mm. :) Si 3 x 6 mm. :)

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 claudiu1, on 08 martie 2017 - 13:18, said:

Ieri am luat din Merlin componente sa-mi fac eu prelungitor cum vreau eu.
Aveau de vanzare tot felul de prelungitoare, dar toate de productie China sau Turcia.
Asa ca mi-am luat cablu la metru (sectiune de 1,5, dar exista si de 2,5), stecher schuko si cap de prelungitor cu impamantare.
Azi l-am facut si pus in bucatarie cum imi trebuia (alimentare plita si cuptor, ambele pe gaze, dar cu aprindere electronica).

Nu te amagi cu prelungitoarele din comert, eu nu am incredere nici in sectiunea afisata, nici in stecherele turnate.
Mie electricianul mi-a zis ca am nevoie de conductor de 4mm pt cuptorul electric, poate cineva confirma/infirma?

Si circuit separat pana in tablou, cu siguranta separata. Esti curajos sa folosesti prelungitor.

Mai ales ca tu ai si plita si cuptor electric

Edited by unbrutus, 10 March 2017 - 13:34.


#12
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
El are plita si cuptor electric pe gaze, folosestre curentul doar la aprindere. Tu ai cuptor electric. Totusi 4 mmp e un pic supradimensionat, parerea mea e ca 2,5 mm ar fi sufucient. Cati kw are cuptorul tau?

Edited by XL700VA, 10 March 2017 - 13:38.


#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 XL700VA, on 10 martie 2017 - 13:37, said:

El are plita si cuptor electric pe gaze, folosestre curentul doar la aprindere. Tu ai cuptor electric. Totusi 4 mmp e un pic supradimensionat, parerea mea e ca 2,5 mm ar fi sufucient. Cati kw are cuptorul tau?
scuze, intelesesem ca are cuptor si plita electrice.
Nu am inca cuptorul, mi-a zis electricianul ca trebuie de 4 direct, fara sa intrebe ce cuptor e.
Ma intreb daca in cartea cuptoarelor se specifica si aceste nevoi in instructiunile de montaj?

Mai astept opinii de la altii care si-au montat cuptoare electrice.

#14
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Si stau sa ma intreb, cum a stiut electricianul ala ce cablu sa pui, fara sa stie puterea cuptorului? Interesant ...
Vezi ce putere are cuptorul. In functie de acea putere, pui cablul. Si totusi de 4 mmp e cam mare. La instalatiile electrice din casa, uzual, cablul maxim are sectiunea de 2,5 mm (ma refer la cablurile de la prize din perete). Nu am intalnit cazuri in care o priza sa aiba cablu de 4 mmp.
Teoretic ar trebui sa scrie in cartea lui. Eu cand am luat un boiler de 2 kw in cartea lui scria sa pun un cablu de 3 x 1,5 mmp. Eu am pus de 3 x 2,5 mmp, insa am pus din ala, deoarece nu aveam in casa de 1,5 mmp...
Acum referitor la circuit separat ... intradevar ar fi bine. dar destul de greu de realizat asta. Ar fi ideal sa stii ce conductor ai la priza in care il vei baga. Daca conductorul e de 1,5 mmp nu e indicat, si atunci va trebui sa faci un circuit separat, Daca conductorul de la priza e de 2,5 mmp poti sa folosesti linistit priza, nu trebuie alt circuit.
Stiu, acum vor sari multi forumisti si vor spune ca toate prizele au conductor de 2,5 mmp. Dar mai bine spus corect e "ar trebui sa aiba conductor de 2,5 mmp"! Am intalnit o groaza de instalatii care aveau la prize conductor de 1,5 mmp. Asa ca vezi ce ai tu acolo ...
Totusi in prima faza vital e sa vezi ce putere are cuptorul. Sunt cuptoare la 800 de wati sunt cuptoare la 3 kilowati ... sau cele de pizza care au chiar mai mult! Tu ce cuptor iti iei?

Edited by XL700VA, 11 March 2017 - 00:35.


#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 XL700VA, on 11 martie 2017 - 00:24, said:

Si stau sa ma intreb, cum a stiut electricianul ala ce cablu sa pui, fara sa stie puterea cuptorului? Interesant ...
Vezi ce putere are cuptorul. In functie de acea putere, pui cablul. Si totusi de 4 mmp e cam mare. La instalatiile electrice din casa, uzual, cablul maxim are sectiunea de 2,5 mm (ma refer la cablurile de la prize din perete). Nu am intalnit cazuri in care o priza sa aiba cablu de 4 mmp.
Teoretic ar trebui sa scrie in cartea lui. Eu cand am luat un boiler de 2 kw in cartea lui scria sa pun un cablu de 3 x 1,5 mmp. Eu am pus de 3 x 2,5 mmp, insa am pus din ala, deoarece nu aveam in casa de 1,5 mmp...
Acum referitor la circuit separat ... intradevar ar fi bine. dar destul de greu de realizat asta. Ar fi ideal sa stii ce conductor ai la priza in care il vei baga. Daca conductorul e de 1,5 mmp nu e indicat, si atunci va trebui sa faci un circuit separat, Daca conductorul de la priza e de 2,5 mmp poti sa folosesti linistit priza, nu trebuie alt circuit.
Stiu, acum vor sari multi forumisti si vor spune ca toate prizele au conductor de 2,5 mmp. Dar mai bine spus corect e "ar trebui sa aiba conductor de 2,5 mmp"! Am intalnit o groaza de instalatii care aveau la prize conductor de 1,5 mmp. Asa ca vezi ce ai tu acolo ...
Totusi in prima faza vital e sa vezi ce putere are cuptorul. Sunt cuptoare la 800 de wati sunt cuptoare la 3 kilowati ... sau cele de pizza care au chiar mai mult! Tu ce cuptor iti iei?
Cam asta am spus si eu mai sus, ca banuiesc ca ar trebui sa scrie in cartea lui, cum scria la tine la boiler.

Nu cred ca cuptoarele variaza chiar asa de mult totusi... cele casnice ma refer, normal ca daca iti iei pt restaurant e altceva.

Dar cum inca nu am cuptorul, nu am nici manualul, desi probabil s-ar gasi si online ceva manuale.

Inclin sa consider si eu ca nu e cazul de mai mult de 2.5mm, insa ar fi bine daca ar mai contribui si un electrician cu ceva idei.

#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 unbrutus, on 11 martie 2017 - 15:29, said:

......
Inclin sa consider si eu ca nu e cazul de mai mult de 2.5mm, insa ar fi bine daca ar mai contribui si un electrician cu ceva idei.
Un cuptor electric are nu numai consum ci si timp mare de functionare .
La cit " duce " un cablu , conteza si cum este pozat , spre exemplu .
Sfatul meu este sa montezi un 3x4 armat si ignifug si o priza aplicata de tip " industrial " si stai linistit , nu te doare capul .

Edited by 86-APP, 11 March 2017 - 18:25.


#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 86-APP, on 11 martie 2017 - 18:25, said:

Sfatul meu este sa montezi un 3x4 armat si ignifug si o priza aplicata de tip " industrial " si stai linistit , nu te doare capul .
Sa nu interpretezi gresit, esti electrician? Intreb ca deja unii zic asa altii invers...

Ma intreb ce dezavantaje ar avea conductorul de 4mm, pe langa pretul mai mare.

#18
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nu are dezavantaje, dimpotriva, stai linistit forever ca nu iei foc.
Si pretul la lungimile alea nu prea face o diferenta.
Dimensionarea circuitului oricum este facuta din disjunctoarele din tablou, care trebuie sa fie cele mai bune pe care ti le permiti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate