Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Conectivitate/streaming TV

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
l_costel

l_costel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.02.2005
Salut,
Ma lovesc de 2 probleme la care am nevoie de ajutorul vostru deoarece, recunosc, nu am gasit solutii pana acum:
1. Am un microscop optic care are iesire SCART. Pe acesta vreau sa-l conectez la un TV aflat la 7-8m distanta. Inteleg ca semnalul este analogic, basca este de calitate slaba insa asta este situatia. Am gasit un cablu adaptor SCART to VGA de 7m insa surpriza apare la sf descrierii: nu se poate folosi decat la videoproiectoare, nu la TV!
Personal imi doresc o solutie wireless de conectivitate pentru ca asa poate as rezolva si problema a 2-a.
O potentiala solutie gasita pe internet:
http://www.tmdintere...ireless-5641907
Pretul este destul de mare iar review-urile pe produse similare de pe ebay nu sunt prea incurajatoare:
http://www.ebay.com/...uIAAOSwa~BYT9Cx
Ar mai fi o varianta cu conversia in HDMI. Aceasta este o solutie de conversie pe fir si rezolva problema (la lungimea dintre device-uri ma astept ca acel cablu HDMI sa fie ecranat serios, deci nu ar putea fi indoit cum trebuie la colturi) dar parca tot la una wireless m-as opri.

2. Pe acelasi TV imi doresc sa fac streaming de pe PC. Mai exact, sa fac un duplicate sau extend de desktop! De preferat wireless (stiu ca exista variante clasice cu cabluri insa distanta este mare, trecand pe langa usi, praguri si alte colturi ale camerei).
Streaming wireless incercat fara succes (am o solutie Fujitsu foarte veche - adaptor usb) deoarece driverele sunt doar de max windows 7:
https://pcworld.hu/h...kel-124586.html
Pe orice sistem peste acest OS imi da ecran albastru :(.
Cineva mi-a recomndat Microsoft Wireless Adaptor si o placa de captura insa aceasta solutie imi cere prezenta PC-ului in streamingul microscopului catre TV (ceea ce nu e musai ce-mi doresc). Altul o solutie Roku...

Multumesc frumos pentru sfaturi, recomandari sau urari de bine ,
Costi

#2
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
1. Te complici fara sa fie nevoie. Un cablu scart sau RCA mai lung rezolva problema.
2. Un Box TV cu Android ar putea fi o alternativa.

Edited by 159, 08 March 2017 - 12:30.


#3
l_costel

l_costel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.02.2005
Multumesc pentru raspuns.

1. Dat fiind pozitionarea TV, prefer o versiune wifi. Cablul/cablurile ar trebui sa fie pozate pe tavan/mijlocul camerei, ambele fiind complicate (medicul se plimba fix pe acolo cu un scaun cu rotile).
Alta solutie ar fi?

2. Vad o gama foarte mare de media playere, incepand cu Chromecast, Apple TV si multe chinezarii. Ar fi o posibilitate: conectarea microscopului cu cablu+adaptor la media player, acesta facand apoi streaming catre TV. Ar trebui insa sa am garantia celor 2 intrari in media player: PC + microscop.

#4
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Un mediaplayer cu Android are doar iesiri video. Ca sa faci streaming de la o sursa externa (scart/RCA) ai nevoie de un mini PC cu placa de captura.

Poate un balun wireless https://www.aliexpre...1870015243.html

#5
l_costel

l_costel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.02.2005
Salut, revin cu update pe cele doua topicuri:

1. Conectivitatea wifi a semnalului video analogic am rezolvat-o cu kit adaptor (emitator si receptor)
www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=Signstek+PAT-630&_sop=15
si cu cateva cabluri/adaptori.
Testat si functioneaza perfect.

2. Pentru folosirea TV ca si display extins/mirroing am incercat cu Intel WIDI (Connect to a wireless display via Display Settings - win 10). Adica cu un laptop. Cu doua a mers (o placa retea Intel, cealalta Realtek), cu altul nu (Intel mai vechi). Am cumparat un adaptor de la TP-LINK pe USB (tinand cont ca incerc sa proiectez de pe un PC, nu notebook) si sper sa mearga.
Daca nu, pls ceva sfaturi (reamintesc dorinta: incerc sa conectez wireless desktopul la TV). Deci nu streaming filme, audio sau alte fisiere/browsere ci pur si simplu display sharing (extend sau duplicate).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate