Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Jurnal de mobilare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#199
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
legat de backsplashul de la bucatarie si ce nu fac oamenii nebuni, eu am vanat pe internet dupa poze cu mozaic ca asta si am aflat unde se face. In USA. I-am contactat pe aia de vreo 2 luni sa aflu cat costa si daca pot importa insa desi la inceput au fost prietenosi si pareau sa coopereze nu am aflat nici pana azi ce pret are si oricum se adaugau taxe tva etc asa ca am renuntat...
DAAARRR nu am gasit nimic asemanator aici, decat un mozaic de la vitrex mosaici care este vreo 1000 ron/mp

Attached Files



#200
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Daca e musai-musai sa il ai, cauta un artist plastic sa iti reproduca modelul pe foaie de sticla si apoi un sticlar sa o taie bucati si sa slefuiasca muchiile.

#201
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postsebulbus, on 13 martie 2018 - 21:38, said:

Daca e musai-musai sa il ai, cauta un artist plastic sa iti reproduca modelul pe foaie de sticla si apoi un sticlar sa o taie bucati si sa slefuiasca muchiile.
si eu care credeam ca eu sunt zapa' Posted Image

#202
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Nu cred sa implice cine stie ce costuri. Mai deranj e cu alergatura pana il gasesti pe primul.

#203
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Vad ca nu se inghesuie nimeni cu ceva idei mai bune pentru multitudinea de polite din living si trebuie sa dau maine comanda pentru scara si polite, asa ca pentru moment ramane varianta asta. Mai mult nu ma duce capul si imaginatia :))
Attached File  living5.png   585.83K   40 downloadsAttached File  living6.png   737K   40 downloads

#204
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
a, eu vroiam sa mai dau o sugestie...poti incerca sa faci acele polite albe, eventual chiar 5 cum erau inainte.
Si mie mi se parea ca acel contrast lemn-alb sare prea des in ochi la trepte si polite, in cazul in care erau cate 5 rafturi....

asta cu 3 arata ok insa tre sa te gandesti ce vrei sa pui acolo fiindca daca chiar ai niste carti de pus e spatiul cam irosit

#205
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, habar nu am ce as pune acolo si daca mi-ar fi mai ok 30 cm intre rafturi sau 60. Carti nu cred ca as pune, nu stiu :D
Attached File  living7.png   851.24K   20 downloadsAttached File  living8.png   811.19K   20 downloads

#206
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
ia uite ce faianta am gasit aici: http://adelaparvu.co...ajat-in-oradea/

#207
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Pun si schitele cu restul mobilierului (le-am mai pus o data ceva mai in fata, am mai schimbat mici mici detalii). Inca in camerele copiilor nu am reusit sa desenez nimic ...
Biroul:
Attached File  birou1.png   1014.37K   35 downloadsAttached File  birou2.png   1.01MB   42 downloads
Dormitorul matrimonial (aici ma bate gandul sa merg pe pal dublat in unele zone; nu stiu daca o fi o idee buna)
Attached File  dm1.png   808.32K   42 downloadsAttached File  dm2.png   842.77K   44 downloads
Bai si holul de la parter:
Attached File  bm1.png   612.09K   43 downloadsAttached File  bm2.png   764.44K   41 downloadsAttached File  holbaie.png   583.8K   41 downloads

Ceva idei ca sa imbunatatesc dpdv estetic?

Sa schimb mdf-ul acela infoliat stejar din bai cu ceva mdf vopsit? Ce culoare ar merge cu o faianta limestone (asa, mai alb, f putin spre gri)?

#208
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
pentru ca ne inviti la carcoteli....iata:
- mobilierul ala din fata patului matrimonial mi se pare ca seamana f mult a hotel. Ce va mai fi acolo? tv? masa machiaj? si tablia patului cu noptierele placate seamana cu hotelul
- din auzite cica mdf infoliat e sucks si e o chestie folosita mai mult pe la noi; cei mai civilizati ar folosi doar vopsit; personal nu am folosit...nu stiu; despre culoare....culoarea ta e destul de neutra, poate fi alb, poate fi colorat, poate fi lemn :D
- ce dimensiune are biroul si de ce sunt atatea dulapuri?

tu ai pus faianta strict un brau deasupra chiuvetei si atat? Nu ai faianta nici pe peretele opus bateriei de dus? ce latime are baia aia?

#209
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postdeliacrin, on 15 martie 2018 - 22:09, said:

- mobilierul ala din fata patului matrimonial mi se pare ca seamana f mult a hotel. Ce va mai fi acolo? tv? masa machiaj? si tablia patului cu noptierele placate seamana cu hotelul
Mmm, tv nu cred ca va fi. Unde e taburetul acela va fi probabil o masa de machiaj, dar nici asta nu sunt foarte convinsa ca imi e indispensabila sau ca mi-ar fi foarte utila.
E clar, mai am de lucru :D

View Postdeliacrin, on 15 martie 2018 - 22:09, said:

- din auzite cica mdf infoliat e sucks si e o chestie folosita mai mult pe la noi; cei mai civilizati ar folosi doar vopsit; personal nu am folosit...nu stiu; despre culoare....culoarea ta e destul de neutra, poate fi alb, poate fi colorat, poate fi lemn Posted Image
Nu as vrea sa combin fetele din lemn cu mdf-ul. Si parca nici nu as pune lemn in baie. Am asa o retinere.

View Postdeliacrin, on 15 martie 2018 - 22:09, said:

- ce dimensiune are biroul si de ce sunt atatea dulapuri?
Biroul are 3.5x3.7, pentru fiecare "jumatate" de birou sunt cate doua sertare, apoi mai sunt doua dulapuri pentru dosarele ce le avem acum- de la casa, de la apartament, tot felul de hartii si contracte. Apoi o lada de depozitare pentru haine de pat, o canapea care lipseste din poza, o biblioteca si un dulap,

View Postdeliacrin, on 15 martie 2018 - 22:09, said:

tu ai pus faianta strict un brau deasupra chiuvetei si atat? Nu ai faianta nici pe peretele opus bateriei de dus? ce latime are baia aia?
Nu am pus. Doar intre lavoar si dulapul cu oglinda. In zona wc-ului, a dusurilor si a cazii. Baia din poza are 2m latime.

#210
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
da, in dormitor acel mobilier pare foarte mare, mai ales daca nu stii exact ce scop are. Masa de machiaj de obicei e mai micuta si ingusta, daca ar fi nevoie de ea poate fi mai mica.
Legat de taburet....poate iei in calcul ideea ca la masa din dining e posibil sa iti trebuiasca cateodata mai mult de 6 scaune. Si poti cumpara mai multe (nu neaparat la fel) care sa fie raspandite prin casa si, la nevoie, aduse toate in dining. Masa de machiaj ar putea avea un scaun din-asta. Stiu, e posibil sa ajunga plin de haine!! Posted Image

Nu stiu de ce dar mobilierul din birou nu prea imi place. Ma gandesc ca probabil l-ai facut pitic ca sa para mai aerisita camera dar in configuratia asta totul e plin cu mobila.
Ce as incerca:
- varianta sa fie 2 birouri lipite pe lungime, puse ori langa fereastra daca au loc ori in fata intrarii;
- as mai incerca sa grupez tot mobilierul pe un perete: ori peretele cu usa, gen build-in, mobilier care vine inclusiv deasupra usii. Ori pe peretele cu dulapul, caz in care nu as face un corp cu latime de 60 si acele polite mai in interior, cred ca ar arata mai bine daca baza ar fi mai lata, gen 60, cu usi si partea de deasupra toata retrasa, cu polite sau amestecate polite + corpuri mici inchise. Nu am inteles unde mai intra si canapeaua.

Edited by deliacrin, 15 March 2018 - 23:33.


#211
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
eu sunt indragostita de acest scaun https://www.finnishd...ak-p-14997.html

#212
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Dana, ce faci? sper ca nu te-am suparat cu criticile, ca nu ai mai zis nimic :)

#213
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
:)) deloc, doar ca inca nu am reusit sa desenez propunerile tale sa vad cum ar arata. E weekend si prea multi copii :P

#214
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
tell me about it. ai mei sunt raciti. in ultimele 3 luni am fost la gradi 2 saptamani  Posted Image

#215
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postdeliacrin, on 18 martie 2018 - 00:04, said:

tell me about it. ai mei sunt raciti. in ultimele 3 luni am fost la gradi 2 saptamani  Posted Image
Nu-ti dau like, nu imi plac racelile :D  Asa ca sa va faceti bine repede :)

Si alte randari cu biroul
Attached File  birou4.png   431.28K   41 downloadsAttached File  birou5.png   720.62K   31 downloadsAttached File  birou6.png   842.82K   31 downloads

Si cu dormitorul in alb+bej nisip, apoi alb+gri taupe/deschis, apoi artar.
Attached File  dm3.png   616.61K   37 downloadsAttached File  dm4.png   525.88K   35 downloadsAttached File  dm5.png   581.64K   33 downloadsAttached File  dm6.png   486.46K   32 downloadsAttached File  dm11.png   672.16K   32 downloadsAttached File  dm7.png   589.35K   28 downloadsAttached File  dm8.png   633.4K   23 downloads

#216
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
https://www.bonami.r...da-1-white  ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate