Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Unde sa imi fac cont pt valuta?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
Salut,  in primul rand va multumesc ca ati intrat pentru a imi citi intrebarile. Precizez ca doresc sa imi deschid un cont in valuta pe care sa depun(primesc) o suma 'maricica' de bani. Intrebarea este ce imi recomandati curent/ depozit/ de economii si la ce banca? Va rog sa raspundeti doar daca ati avut/ aveti cont  sau informatii clare si actualizate( am cautat pe google si nu am gasit mare lucru, urmeaza sa merg la banci). Va multumesc

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai vrei doar sa ii primesi si sa dai cashout sau sa ii pui intr-un depozit?

#3
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017

 baliosss, on 08 martie 2017 - 00:14, said:

Pai vrei doar sa ii primesi si sa dai cashout sau sa ii pui intr-un depozit?

Eu trebuie sa ii primesc, momentan nu am nevoie de ei pentru ceva anume dar, ma gandeam, daca ar 'pica' ceva gen un apartament ieftin pe care sa il pot renova un pic si apoi vinde cu un mic profit sa ii pot folosi. Din cate stiu la depozit nu ii poti lua.

#4
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
ING cont curent in euro. La conturile de lei iti ataseaza si unul de economii. La cel de euro nu stiu exact, nu folosesc cont de economii. Poti suna sa intrebi.
Avantajul spre deosebire de alte banci e ca poti retrage euro din bancomat.

Edited by baliosss, 08 March 2017 - 00:35.


#5
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
Am cont(curent) la ING in lei. De ce ING? Cont curent pt ca ii poti scoate ma gandesc? Astept si alte pareri. Multumesc de timpul acordat

#6
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Am modificat. Ti-am scris avantajul pe care il ai la ei.

#7
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
Multumesc. Am uitat sa intreb, bancile iau comision cand scoti banii/ efectuezi o plata in euro, cat e comisionul 0.2%?

#8
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
La ING e 0.5% pentru retrageri mai mari de 10k.  Pentru sume mai mici cred ca e 1%.

#9
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Singurele banci de care stiu de la care poti retrage euro FARA COMISION (altfel e 0.5% la majoritatea bancilor) sunt Marfin (din auzite), Alpha Bank (verificat de mine) si CEC Bank (verificat de mine).
Conditia este sa depui banii intr-un DEPOZIT si sa-i retragi IN ZIUA SCADENTEI. Altfel, poti sa-i retragi oricand dar pierzi dobanda si platesti si comision. Durata minima a depozitului este de o luna.
Dobanzile sunt mici, cea mai mare o are Alpha Bank, 1.1% la depozit pe un an dar numai daca iti primesti salariul sau pensia la ei, altfel este 0.9%.

#10
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
La ING daca nu primesti lunar o anumita suma, platesti comision pt. administrare.
Vezi poate ai conditii mai bune la BT.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
La banca cea mai apropiata de tine :)
Dobanzile sunt jignitoare, deci e important sa ai internet banking bun si la o adica o sucursala aproape.

#12
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
Multumesc tuturor pentru răspunsuri, nu stiu cum sa cite ce ati zis sa va iau in parte dar raspund asa :

Balios: suma pe care o sa o primesc e mai mare de 10k

Razvan_n: eu nu prea as vrea depozit la termen fiindca spre exemplu daca gasesc o afacere buna de facut si nu a ajuns ziua scadentei? Probabil ca daca scoti banii inainte de scadenta comisionul e mai mare de 1%
159: nu inteleg la ce te referi prin 'daca nu primesti lunar...' am cont in lei la ING si nu primesc lunar bani pe el iar comisionul e mic( 40 ron pe an), l-am platit si cand am alimentat contul lunar

Adm: distanta nu e problema, am majoritatea bancilor la maxim 10 minute de unde locuiesc

#13
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

 bidarualex, on 08 martie 2017 - 01:54, said:

159: nu inteleg la ce te referi prin 'daca nu primesti lunar...' am cont in lei la ING si nu primesc lunar bani pe el iar comisionul e mic( 40 ron pe an), l-am platit si cand am alimentat contul lunar
Da, e valabil pt. conturile in lei chestia cu venituri recurente...
Pentru conturile in euro la ING taxa de administrare e de 2 euro/luna, iar la BT e zero.

 baliosss, on 08 martie 2017 - 01:18, said:

La ING e 0.5% pentru retrageri mai mari de 10k.  Pentru sume mai mici cred ca e 1%.
Tot 0.5% si la BT, insa indiferent de suma.

#14
aurasweb

aurasweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.07.2007
Cutie de valori.

#15
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Mai bine intrebi niste consultanti. Sunt zone unde la parter de bloc sunt 3-4 banci. in 2-3 ore afli informatii de la toatee.

Edited by cataspo, 08 March 2017 - 08:00.


#16
bidarualex

bidarualex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2017
159: multumesc de informatii.

Aurasweb: de ce cutie de valori?

Cataspo: am sa merg si la banci dar am zis ca niste sfaturi de aici nu strica.

Multumesc tuturor. Mai astept pareri, as mai vrea sa stiu daca au fost utilizatori care au avut probleme la retragere/ efectuare plati si la ce banca?

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
https://forum.softpe...ecuritatea-lor/

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
in cutiile de valori de la banci NU ai voie sa depozitezi bani. daca nu ma crezi, intreaba la bancile care ofera acest serviciu.
deschide-ti cont in valuta la ing, pentru ca au marele avantaj de a avea atm-uri care elibereaza si valuta.
intreaba la ing daca au un produs hibrid, care imbina avantajele si caracteristicile unui cont curent cu cele ale unui depozit. aceste produse bancare de obicei iti permit sa retragi si sa depui bani oricand doresti, fara sa pierzi dobanda, deoarece aceasta se calculeaza zilnic la soldul existent. insa la cat de pipernicite sunt dobanzile acum, unde statul iti opreste 16% impozit pe venitul realizat prin dobanda, iar la anul trebuie sa depui declaratie pentru plata contributiei de sanatate pentru venitul realizat din dobanda, eu zic sa te lasi pagubas cu ideea privind depozitul.
cont curent oricum va trebui sa-ti deschizi, pentru a putea primi suma respectiva.
indiferent de banca la care vei alege sa-ti deschizi contul in valuta, intreaba daca ai nevoie de programare ridicare numerar si cu cat timp inainte de a scoate toti banii din cont. pentru ca daca te duci direct la banca si suma depaseste un anumit plafon, unu la mana banca poate nici nu are atata valuta in acel moment in casierie, doi la mana te pune sa platesti comision retragerea numerar neprogramat. nu stiu daca toate bancile procedeaza asa, stiu sigur doar de una.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate