Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Dacia Sandero Stepway 1.5 dci (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Nu cred da este vreo mașina pe piața sa nu poată urca un munte ! Și un matiz îl urca ,toate mașinile sunt gândite pentru diferite și diverse situații ,bazaconii ca pui 4 oameni în masina și nu mai urca la deal sunt prostii!  Desigur ,faci loc unei mașini puternice cu motor mare dar poți urca cam orice fără probleme !


#56
cosmin72

cosmin72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 25.02.2009
si inca o nedumerire  ce ma face sa stau cu dubii....in urmatorii ani ce soarta vor avea motoarele diesel fata de cele pe benzina , acum o masina daca o iei nu o iei ptr un an ...doi precum un televizor...ce credeti le scot de pe piata?

#57
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
În 5 ani cât este durata ideala de exploatare a masinii nu se va intampla nimic, mai ales ca sunt deja euro 6. Părerea mea este ca în 10 ani se poate vorbi despre o schimbare de macaz. Problema este alta, fa-i un drive test, personal nu suport etajarea cutiei pe 1.5, efectiv nu poti merge în oraș cu ea. În tr 2 este prea turata la 35- 40km/h iar un tr. 3 este subturata la aceeasi viteza, vorbesc de Logan. Pare-se ca motorisca de 0.9 este foarte reusita, am văzut chiar ca o poti lua cu GPL montat din fabrica în cazul în care te interesează aspectul costului cu combustibilul pretul fiind comparabil la achizitie. Bonus, după doi ani dieselul tot a tractor suna...;)

Edited by farausername, 06 January 2018 - 09:41.


#58
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017
Salutare tuturor,

Din pacate, dupa 4 ani, au inceput mici probleme cu masina. Nu sunt probleme grave, dar sunt mici chestii care te pot enerva pana le repari:

1. La un drum inspre Iasi a aparut un martor galben in bord, fara alte simptome. Stilul de condus a fost putin mai agresiv pentru a se curata filtrul de particule. La intoarcerea dinspre Iasi, a aparut si martorul "Check Engine" galben in bord si masina a pierdut putere, a devenit mai zgomotoasa (ca un diesel mai vechi) si a crescut consumul.
   Rezolvare: Am fost cu masina la un prieten care lucreaza la un service unde se reconditioneaza turbine si am pus testerul pe masina ( presiunea in turbina este prea mare, dar lasam asta la o parte). Furunul de vacuum de la turbina s-a strangulat din cauza caldurii degajate de motor. Dupa constatare, in 10 min s-a rezolvat problema.

2. Dupa ce am inlocuit distributia, AC-ul nu mai baga aer rece deloc. Am fost cu masina la un test si aparent nu exista pierderi pe instalatie ( a bagat 10 bari in instalatie si nu s-a pierdut deloc presiune), dar nu avea deloc freon. Asadar, freonul a facut o magie si a disparut...
   Rezolvare: Am facut "plinul" de freon si AC-ul merge perfect acum.

3. Vad ca de o saptamana (aprox), diuza de spalare de la luneta nu stropeste deloc. Cand rotesc de buton, pompa trage apa din rezervor, dar nu ajunge deloc apa la luneta. Trebuie sa gasesc "buba".

La 4 ani de la fabricare, masina nu este deloc rea. Este potrivita pentru oras, se misca ok-ish la drum lung, desi nu este cea mai stabila in curbe. Au fost 3 probleme micute, dar care pot da mici batai de cap. In rest, toate bune pana acum.

#59
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
La câți km ai ajuns ?

#60
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 LauCalin, on 12 octombrie 2020 - 21:17, said:

La câți km ai ajuns ?
40 000 km

#61
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Hmmm. Cam frustrant, dar se mai întâmplă. Drumuri bune in continuare!
Ceva puncte de rugină intre timp?

#62
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 LauCalin, on 12 octombrie 2020 - 22:10, said:

Hmmm. Cam frustrant, dar se mai întâmplă. Drumuri bune in continuare!
Ceva puncte de rugină intre timp?

Inceput de rugina cu mici puncte doar pe esapament, lucru destul de normal totusi.

Multumesc, asemenea!

#63
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Treaba cu spalatorul de la luneta am patit-o la o masina acum cativa ani. Furtunul pe care circula lichidul se rupsese in zona unde intra in hayon, aparent datorita unui lichid de parbriz de iarna si locului predispus la deformari repetate. Adevarata problema a fost ca a trebuit dat jos capitonajul interior de pe plafon ca sa fie schimbat tot furtunul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate