Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dacia Sandero Stepway 1.5 dci (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017
Salutare!

De ceva timp am pus ochii pe masinile acestea. A durat ceva pana m-am hotarat cum sa o iau: sh sau noua. Raspunsul l-am primit cand am vazut oferta:
  • fabricatie: aprilie 2016
  • km: 2700
  • pret: aprox 10.000 euro
Apoi am sunat imediat vanzatorul, week-end-ul urmator m-am intalnit cu el si am facut un test-drive.

Astfel, azi am devenit fericitul proprietar al unei Dacia Sandero Stepway semi-noua. Am facut toate actele, am facut si RCA-ul ( 700 lei pe tot anul mi se pare putin cam scump).

Am ales masina aceasta pentru ca:
- e buna de oras
- e buna de familie
- nu e foarte mare
- este mai inalta
- are motorul fiabil

Despre masina: are toate optiunile, in afara de interiorul de piele (nu ma asteptam sa aiba sistemul "Start-Stop")Posted Image

Pe la mijlocul lunii voi pleca din Bucuresti si voi vedea cum se comporta si la drum lung.

Singurul minus este culoarea. Mie-mi plac foarte mult cele 2 nuante de albastru, pentru ca scot masina in evidenta destul de bine, dar parca ii sta bine si cu gri.

Din cauza faptului ca am ajuns tarziu acasa, nu am apucat sa fac poze. Voi face maine si le voi pune Posted Image

Edited by Alexandru611, 07 March 2017 - 22:15.


#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
S-o stapanesti sanatos!
De unde-ai luat-o, a fost masina de teste?

LE: acum vad ca e vorba despre un vanzator. Ce zice, de ce nu-i mai place?

Edited by crocko.dilul, 07 March 2017 - 22:13.


#3
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 crocko.dilul, on 07 martie 2017 - 22:11, said:

S-o stapanesti sanatos!
De unde-ai luat-o, a fost masina de teste?
Multumesc!

De la o familie care s-a intors din strainatate. Credeau ca vor sta mai mult, dar trebuie sa plece zilele astea si nu pot lua masina cu ei.

Edited by Alexandru611, 07 March 2017 - 22:19.


#4
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002
Dintre toate modelele Dacia, Sandero Stepway îmi place cel mai mult. Bravo, ai făcut o afacere pe cinste!

#5
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

 Alexandru611, on 07 martie 2017 - 22:02, said:


Despre masina: are toate optiunile, in afara de interiorul de piele (nu ma asteptam sa aiba sistemul "Start-Stop")Posted Image


Nu te bucura prea mult de acel sistem. La semafoare e bun, dar la mersul in coloana il blestemi pana iti intra in instinct sa-l dezactivezi. Poti sa-l dezactivezi si de cand pleci cu masina de acasa. Nu castigi cu el mare lucru la consum.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De ce nu ai luat un Sandero model nou cu leduri ? Tot pe acolo ieseai...Posted Image

Edited by TruculMagic, 07 March 2017 - 22:42.


#7
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 Yoda, on 07 martie 2017 - 22:37, said:

Dintre toate modelele Dacia, Sandero Stepway îmi place cel mai mult. Bravo, ai făcut o afacere pe cinste!
Mersi!

 fortzoso, on 07 martie 2017 - 22:41, said:


Nu te bucura prea mult de acel sistem. La semafoare e bun, dar la mersul in coloana il blestemi pana iti intra in instinct sa-l dezactivezi. Poti sa-l dezactivezi si de cand pleci cu masina de acasa. Nu castigi cu el mare lucru la consum.
Da. Ziceam doar ca nu ma asteptam sa aiba asta. Cel mai probabil, il voi dezactiva curand =))

 TruculMagic, on 07 martie 2017 - 22:42, said:

De ce nu ai luat un sandero model nou cu leduri ? Tot pe acolo ieseai...Posted Image
Nu chiar....Sandero-ul nou ma ducea in plus cu cel putin 2000 de euro

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si daca ai dat 10mii pe un sh ca fi al 2-lea proprietar, nu mai bine puneai inca 2mii ca sa fi primul proprietar si sa ai ultima generatie de Sandero care a venit cu multe beneficii ? Posted Image  Ca sa nu mai zic, ca la revanzare e cam aiurea cand vinzi o masina cu km putini si deja are al 2-lea proprietar. Pierzi mult. Oricum parca o sa fie sau a intrat deja programul rabla si ieseai cu sub 10 mii. Posted Image

Multi km fara incidente si sa te bucuri de ea. Posted Image

Edited by TruculMagic, 07 March 2017 - 23:09.


#9
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 TruculMagic, on 07 martie 2017 - 22:56, said:

Si daca ai dat 10mii pe un sh ca fi al 2-lea proprietar, nu mai bine puneai inca 2mii ca sa fi primul proprietar si sa ai ultima generatie de Sandero care a venit cu multe beneficii ? Posted Image  Ca sa nu mai zic, ca la revanzare e cam aiurea cand vinzi o masina cu km putini si deja are al 2-lea proprietar. Pierzi mult. Oricum parca o sa fie sau a intrat deja programul rabla si iesei cu sub 10 mii. Posted Image

Multi km fara incidente si sa te bucuri de ea. Posted Image
Multumesc pt urare! =))
Nu stiu daca e atat de important daca sunt al 2 lea sau al 5lea proprietar. Sunt importanti km.
Plus, daca o luam cu 12.000 de euro, cu tot cu rabla, la vanzare, peste 5-6 ani, as pierde ceva mai mult. Pe cand asa, am luat o masina aproape noua (nu poti sa sa spui ca la 2500 km e veche), cu 2000 mai putin.
Cam asa am gandit. Bafta! =))

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Recent am vandut masina cu unic proprietar, km putini, etc... si ghici care era prima intrebare ? Posted Image ("Sunteti unic proprietar"?)
A fost luata din afara sau de la noi ? Chiar daca sunt mai scumpe reviziile, le recomand in garantie sa le faci la dealer ca sa ai cartea de service + sa pastrezi toate facturile doveditoare, iar mai nou se tine evidenta parca si in baza lor de date. Iarasi e un plus imens la revanzare.
Iar cu privire la devalorizare... ori ca dadeai 2mii in plus ori 2 in minus tot asa pierdeai, deoarece: (modelul vechi, al 2-lea proprietar) face diferenta de 2mii (modelul nou, unic proprietar), insa cu programul rabla si tichet sunt absolut sigur ca ieseai mai ieftin. Posted Image

Bafta.

PS: Ai zis de motorizare fiabila dar nu ai zis ce motorizare ai (0.9 tce sau 1.5dci) Posted Image

Edited by TruculMagic, 07 March 2017 - 23:14.


#11
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 TruculMagic, on 07 martie 2017 - 23:14, said:

Recent am vandut masina cu unic proprietar, km putini, etc... si ghici care era prima intrebare ? Posted Image ("Sunteti unic proprietar"?)
A fost luata din afara sau de la noi ? Chiar daca sunt mai scumpe reviziile, le recomand in garantie sa le faci la dealer ca sa ai cartea de service + sa pastrezi toate facturile doveditoare, iar mai nou se tine evidenta parca si in baza lor de date. Iarasi e un plus imens la revanzare.
Iar cu privire la devalorizare... ori ca dadeai 2mii in plus ori 2 in minus tot asa pierdeai, deoarece: (modelul vechi, al 2-lea proprietar) face diferenta de 2mii (modelul nou, unic proprietar), insa cu programul rabla si tichet sunt absolut sigur ca ieseai mai ieftin. Posted Image

Bafta.

PS: Ai zis de motorizare fiabila dar nu ai zis ce motorizare ai (0.9 tce sau 1.5dci) Posted Image
Da... Poate fi si asta un punct de vedere.
E 1.5 dci, dar scrie si in titlu =)))))

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

 TruculMagic, on 07 martie 2017 - 22:56, said:

Si daca ai dat 10mii pe un sh ca fi al 2-lea proprietar, nu mai bine puneai inca 2mii ca sa fi primul proprietar si sa ai ultima generatie de Sandero care a venit cu multe beneficii ? Posted Image  Ca sa nu mai zic, ca la revanzare e cam aiurea cand vinzi o masina cu km putini si deja are al 2-lea proprietar. Pierzi mult. Oricum parca o sa fie sau a intrat deja programul rabla si ieseai cu sub 10 mii. Posted Image

Multi km fara incidente si sa te bucuri de ea. Posted Image
Uneori poate nu merita 2000 de euro in plus pentru niste "arfe".  Si eu zic ca a facut o afacere buna.  Banuiesc ca are garantia masinii la fel de valabila ca si pentru primul proprietar.

Nici nu vreau sa ma gandesc cat a pierdut masina mea din valoarea de nou, din iulie 2016 pana acum + 16000km.  Probabil ca tot vreo 2000 de euro.

Cum se calculeaza pretul? Dupa valoarea de lista sau dupa suma de pe factura? (Eu am avut discount vreo 750 de euro + rabla).

#13
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Sau poate s-a gandit ca de 2000 de euro poate face altceva. Eu cred ca a procedat bine. Cand o va vinde, cine nu vrea sa o cumpere, sa cumpere ceva care nu e "dubios".

#14
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Lol. Am auzit-o si p-asta, nu faci o anumita actiune / achizitie pentru ca te gandesti "oare ce-o sa zica cel caruia o sa vreau sa-i vand masina peste n ani". Nu-i convine, sa cante la alta masa, isi ia masina second / third / fourth hand, nu cumva vrea sa fie si noua, tinuta in casa de la achizitie pana cand vine el s-o cumpere?

@Initiator: cat mai multi km fara probleme!

#15
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 04.11.2016
Felicitari si sa o stapanesti sanatos!

Una noua este acum la pret de lista 12.750 euro sau 13.050 euro pt. Prestige. Discountul actual este de maxim 1.000 euro.

Abia ce si-a luat omul masina si pe noi ne intereseaza  cat va pierde cand o va vinde?

Edited by gabrieln2016, 08 March 2017 - 09:38.


#16
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 LauCalin, on 08 martie 2017 - 09:19, said:

Sau poate s-a gandit ca de 2000 de euro poate face altceva. Eu cred ca a procedat bine. Cand o va vinde, cine nu vrea sa o cumpere, sa cumpere ceva care nu e "dubios".
M-am gandit si la asta

 closchkutza, on 08 martie 2017 - 09:22, said:

@Initiator: cat mai multi km fara probleme!
Mersi!

 gabrieln2016, on 08 martie 2017 - 09:37, said:

Felicitari si sa o stapanesti sanatos!
Multumesc!

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Bravo ! O afacere buna ; dar poze ? Pozeee , vrem pozee .
Sa te tina o viata sa nu trebuiasca s-o vinzi si sa moara de ciuda astia cu ideile lor la revanzare , Atat !!

#18
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017
Ca dovada ca ma tin de cuvat, aveti aici pozele Posted Image

Cred ca ma veti intreba de ce am jantele astea. Am cumparat masina cu 2 seturi de jante:
  • cele din poza, cu anvelopele de iarna
  • cele negre,cu capace, pe anvelopele de vara

Attached Files


Edited by Alexandru611, 08 March 2017 - 11:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate