Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Sfat achizitie auto SH ~ € 4.000

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Nannah

Nannah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.07.2015
Buna seara,

As dori sa imi cumpar prima masina, iar dupa ce am citit un pic pe forum, m-am decis sa initiez si eu un topic pe tema asta, in principiu pentru ca nu foarte multe topicuri se incheie cu un feed-back dupa achizitie.

Pe scurt:
- buget: ~ € 4.000;
- an de fabricatie: > 2007;
- capacitate motor: < 1600 cm3 (pentru ca impozit, asigurare);
- combustibil: benzina (nu intentionez sa fac mai mult de 10.000 - 15.000 km/an);
- caroserie: 4/5 - sedan/hatchback, sau orice nu e break :D

M-ar interesa un model fiabil, la care costurile de intretinere si consumul sa fie reduse, sa ofere siguranta, si cat de cat confortabil, desi la banii astia realizez ca deja cer cam mult.
Overall, mi-am facut un top de 3-4 masini, dar preferata variaza in functie de cum rasare soarele: Golf V si Astra H (pentru ca tooata lumea le lauda), Octavia (pentru ca imi place cel mai mult ca aspect, nu neaparat ca ar respecta cerintele de mai sus), Logan (ca optiune de back-up).

In cazul in care nu v-ati dat seama, sunt fata.. eu si mecanica rulam pe doua benzi paralele.
Stiu ca nimic nu se compara cu o masina bine intretinuta, dar pentru inceput aveti ceva pareri pro/contra vis a vis de aceste modele, ar mai fi si alte modele de luat in cosiderare?

Multumesc anticipat.
Posted Image

#2
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
daca mai aveam 11.000 euro...ti-o dadeam pe a mea (masina) cu 6.000 euro.

fiind fata mai strange bani pentru o masina cu care sa nu ai probleme, altfel te vad blocand cine stie ce intersectie. sau poate Logan.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Decat VW/Opel hingherit, mai bine Logan cinstit.

Daca tot vrei Golf, vezi ca e un user, deenman parca, care are un Golf 5 (masina e din 2004) la banii tai. Masina lui are istoric complet pe vwforum...

https://forum.softpe...uget-4500-euro/

Edited by _R_A_D_U, 07 March 2017 - 20:52.


#4
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
fara Logan, never Dacia. pune pe lista si focus. ideal, cu istoric complet. ideal, testata la service inainte de cumparare.

#5
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Buna asta cu 14 Opel astra din 2000 care fiecare e 10 clase peste logan...Posted Image

Cu 4000 euro iei atat Golf5 cat si AstraH cumparate din Romania, primul proprietar cu istoric cinstit nu mai vechi de 11 ani.
Totul e sa cauti.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Chiar ma gindeam cind apare unu' sa jigneasca...

#7
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Frustrările unora refulează în mod evident. Ce are Logan mai nou, mai putini km, întreținere de Bun simt vs un hârb cu juma' de milion de km?!?
doar ca alea " e straine"?!?
@ inițiator,  indiferent ce vei alege, îți doresc sa faci o alegere fericita.
Recomand totuși în condițiile tale sa te uiți la Citroën c3, în banii tai găsești și alternative bune. Ca fost proprietar și actual posesor de c4 nu am nimic a le reprosa

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu vreau sa intru in polemici, dar tii iei Logan, numai daca vrei masina noua si nu ai bani de altceva. Altfel, colegul de mai sus a fost mai taios, dar are dreptate. Nici Loganul din 2027 nu va avea ce are un Opel din 2006.

Eu recomand Opel Astra H.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 gilet, on 07 martie 2017 - 21:02, said:

numa oligofreni isi iau logan
un Logan nou este inferior la orice masina nemteasca veche de 20 de ani
la 7000 de euro cat costa un logan iti iei 14 Opel astra din 2000 care fiecare e 10 clase peste logan

Ai dreptate, orice masina nemteasca veche de 20 ani este peste logan, insa ORICE se numeste (A8, S-CLASS, SERIA 7 si inca cateva), nu-mi spune ca un cotet de Opel Astra de 20 ani sau Corsa e peste logan. Nemtii considera Opel masina saracului si toti mecaincii spun sa fugi de opel-uri.
Recomand Astra H in 4000, insa sa ajungi sa arunci cu replici aiurea despre logan ca tu ai un cotet de opel din 2000 e total deplasat.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Nannah, on 07 martie 2017 - 20:25, said:

pentru ca impozit
Ti-a placut atat de mult exprimarea idiotului ala, sau ti-a intrat in exprimare idioteniea aia?

on. Mazda 3.

 gilet, on 07 martie 2017 - 21:02, said:

numa oligofreni isi iau logan
un Logan nou este inferior la orice masina nemteasca veche de 20 de ani
la 7000 de euro cat costa un logan iti iei 14 Opel astra din 2000 care fiecare e 10 clase peste logan
Du-te ba in lumea ta.

Nu, nu am Dacia.

#11
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Decat masina din clasa non premium veche de 10+ ani, mai bine in Logan nou, fie el chiar si versiunea fara dotari, aia de 5000 euro.
Pe termen lung esti mult mai castigat, nu o avea el oglinzi electrice si geamuri electrice cu buton pe portiere, dar alea sunt neimportante, sa fim seriosi, de cate ori v-ati jucat cu oglinzile si geamurile sa spuneti ca e un deal breaker asta?
Eu desi am ambele, nu prea le folosesc, rar deschid geamul, ca doar deaceea am pus sa dea caldura/racoare in masina, nu ca sa stau cu geamul deschis, iar oglinzile, o data fixate, fixate au ramas.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 rumlegok, on 07 martie 2017 - 22:28, said:

Decat masina din clasa non premium veche de 10+ ani, mai bine in Logan nou, fie el chiar si versiunea fara dotari, aia de 5000 euro.
Pe termen lung esti mult mai castigat, nu o avea el oglinzi electrice si geamuri electrice cu buton pe portiere, dar alea sunt neimportante, sa fim seriosi, de cate ori v-ati jucat cu oglinzile si geamurile sa spuneti ca e un deal breaker asta?
Eu desi am ambele, nu prea le folosesc, rar deschid geamul, ca doar deaceea am pus sa dea caldura/racoare in masina, nu ca sa stau cu geamul deschis, iar oglinzile, o data fixate, fixate au ramas.

Ce vorbesti. Loganul nou are geamuri electrice cu buton pe portiere, claxon in volan, oglinzile sunt reglabile electric, ai esp+abs din fabrica, leduri pe orice versiune ca lumini de zi si pe fata si pe spate, navigatie cu touchscreen, senzori de parcare, motorizari euro 6 si multe alte dotari... cum sa se compare cu o rabla de Opel astra f din 2000 ? Hai ca la una premium am vazut diferentele pe pielea mea, dar cu o masina de "duzina" proiectata prin anii 90" ... sa fim seriosi.

Edited by TruculMagic, 07 March 2017 - 22:40.


#13
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

Quote

M-ar interesa un model fiabil, la care costurile de intretinere si consumul sa fie reduse,
Asta e Loganu pe GPL ! Cu 4000 iei un Logan 2012 cu ceva dotari de bun simt !
Cat despre siguranta .... Gasesti la orice biserica tot felul de cruciulite si crucifixuri de agatat pe parbriz!

#14
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Whoooooa, extremisme, nene! Care Logan de 5000 de euro, nene? Da' cand fierbi in masina ca n-ai AC, aia e deal breaker sau ba?

Eu as lua fie ce imi place (Golf 5), fie ce-as avea sanse reale sa gasesc de la un prim proprietar familist: Kia Ceed sau Hyundai i30. ambele 1.4-1.6. Urmareste piata ca din cand in cand apare cate una, poate nu la 4k dar la 4.5k sigur, chiar si aici pe forum s-a vandut un Pro Ceed destul de misto cu 4.3k.

Prin prisma faptului ca e foarte ieftin de intretinut un Logan SH e foarte greu de gasit si scump ca achizitie. Uite ce volan misto are asta la doar 65k, sa nu-i dai un picior in gura vanzatorului? Dati voi un exemplu de Logan pana in 4000 de euro si ~100k dar reali, nu povesti.

#15
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 TruculMagic, on 07 martie 2017 - 22:32, said:

Ce vorbesti. Loganul nou are geamuri electrice cu buton pe portiere, claxon in volan, oglinzile sunt reglabile electric, ai esp+abs din fabrica, leduri pe orice versiune ca lumini de zi si pe fata si pe spate, navigatie cu touchscreen, senzori de parcare, motorizari euro 6 si multe alte dotari... cum sa se compare cu o rabla de Opel astra f din 2000 ? Hai ca la una premium am vazut diferentele pe pielea mea, dar cu o masina de "duzina" proiectata prin anii 90" ... sa fim seriosi.
Si are la varianta spusa de mine, de 5000 euro, sau la aia de 10.000 euro?

 floo1987, on 07 martie 2017 - 22:45, said:

Da' cand fierbi in masina ca n-ai AC, aia e deal breaker sau ba?
Aici m-ai nimerit, pentru mine AC e un deal breaker... sunt hot :icecream:

Edited by rumlegok, 07 March 2017 - 22:48.


#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 rumlegok, on 07 martie 2017 - 22:48, said:

Si are la varianta spusa de mine, de 5000 euro, sau la aia de 10.000 euro?


Aici m-ai nimerit, pentru mine AC e in deal breaker... sunt hot:icecream:


Deja voi comparati masina sh nemteasca de 20 ani cu un Logan nou !

Am zis mai sus... recomand in acest buget ASTRA H !

 floo1987, on 07 martie 2017 - 22:45, said:

Prin prisma faptului ca e foarte ieftin de intretinut un Logan SH e foarte greu de gasit si scump ca achizitie. Uite ce volan misto are asta la doar 65k, sa nu-i dai un picior in gura vanzatorului? Dati voi un exemplu de Logan pana in 4000 de euro si ~100k dar reali, nu povesti.

La 4000euro un logan pe benzina cu max 70.000km, laureate (nivel de echipare) il gaseste de prin 2010-2011 cu motor 1.2 euro 5 pe benzina sau 1.6 16v cu putin noroc, insa poate din 2009.

Nu stiu ce sa zic de volanul ala. Unele aveau probleme si se decojeau prematur, se schimbau pe garantie. Am un vecin cu unul luat de nou tot cu 60-70k din 2011 si tot asa arata volanul. Poate transpira mult sau alta explicatie nu gasesc. Cred ca cele de piele de pe variantele superioare ar fi mai ok :)

#17
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 TruculMagic, on 07 martie 2017 - 22:51, said:

Nu stiu ce sa zic de volanul ala. Unele aveau probleme si se decojeau prematur, se schimbau pe garantie. Am un vecin cu unul luat de nou tot cu 60-70k din 2011 si tot asa arata volanul. Poate transpira mult sau alta explicatie nu gasesc. Cred ca cele de piele de pe variantele superioare ar fi mai ok Posted Image
Nu e de la transpiratie, eu am observat ca e de la sofer, daca e un taran cu mainile aspre (de zici ca e polizor), rascheteaza volanul destul de rapid, indiferent de marca.
Deaceea eu cand vad volanul raschetat imediat imi dau seama ca masina a fost a unui taran, deci slabe sanse sa fi fost intretinuta bine.

Un alt truc e sa te mai uiti la scopiturile de pe spitele volanului, daca cea din stanga e mai uzata/adanca inseamna ca masina are probleme de directie si trage dreapta... si invers daca e mai uzata/adanca pe dreapta.

#18
Nannah

Nannah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.07.2015

 ericmario, on 07 martie 2017 - 22:15, said:

Ti-a placut atat de mult exprimarea idiotului ala, sau ti-a intrat in exprimare idioteniea aia?
on. Mazda 3.
Sorry, din fericire niciuna nici alta.. Posted Image

 _R_A_D_U, on 07 martie 2017 - 20:51, said:

Daca tot vrei Golf, vezi ca e un user, deenman parca, care are un Golf 5 (masina e din 2004) la banii tai. Masina lui are istoric complet pe vwforum...
https://forum.softpe...uget-4500-euro/
Am vazut postul, la un motor de 1.9 si motorina (cred) pentru cum va fi condusa, mi se pare puternica si nu as folosi-o la adevarata ei valorea + valoarea impozitului si a asigurarii, care la o simulare cu un 1.4 deja era 800+ lei.
Dealtfel anuntul e de nota 10 si chiar voiam sa ii scriu pana sa vad link-ul cu anuntul de curand.
Ar trebui sa fie o functie la site-ul ala prin care sa oblige userii sa foloseasca fraze ce nu contin "km absolut reali, nu necesita investitii".

Un echivalentul, pe benzina si maxim 1.6, cu un prim prorietar la fel de onest - asta ar fi ideal, valabil atat pentru Golf cat si pentru Asta H.

O sa ma uit si la anunturile cu Mazda 3, Citroën c3, dar se pricep astia la service sa le repare?

Edited by Nannah, 07 March 2017 - 23:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate