Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dacia 1300 macheta 1:8 revista

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#19
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
am trecut ieri pe langa mai multe chioscuri de ziare, nu cumpara nimeni.

Acum ia sa vedem ce se poate face cu 4000 lei

O masinuta de jucarie de pus in vitrina
Cumparat notebook
Cumparat cursiera si plimbarica in fieacare weekend

Upgradat pc

Cumparat Iphone

etc

#20
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 zzhunt, on 10 martie 2017 - 12:39, said:

etc

uraaaaaa! s-a trezit poporul!!!!!!

#21
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
mi se pare enorm 4.000 de lei pentru o macheta. Ca doar nu este poleita cu aur.

#22
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Mda, ai dreptate, dar e un hobby.
Arunca un ochi aici si o sa vezi pret la un model la scala 1:50 de dai pe spate.
http://www.diecastmo...vel-1-50-scale/  
(aproape 1000 euro modelul original, se poate modifica, dar mai scoti din buzunar cam 4000 euro ca sa-l faci radiocomandat).
Ca sa nu mai spun ca exista modele care costa mii de euro sau milioane de euro
http://www.amalgamco.../ferrari-333sp/
(cam 10000 euro)
http://www.topgear.c...nsive-model-car
( vindut la licitatie cu 3,2 mil euro)
Ultimele doua sint la scara 1:8, aceeasi scala la care se vinde Dacia noastra.

Edited by cristip20, 13 March 2017 - 19:43.


#23
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
Da, dar acele preturi sunt ca sunt doritori. Nu ca ar merita. Ai sa fim seriosi.

#24
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Poate ca merita, poate ca nu, dar cine sint eu sau tu sa contestam ce face un colectionar sau un modelist inrait cu banii lui?
Daca ne convine cumparam, daca nu, nu. Fiecare cu pasarica sau stolul lui.

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 cristip20, on 13 martie 2017 - 22:30, said:

ce face un colectionar sau un modelist inrait cu banii lui?

afirmatia ta ma face sa ma intreb, de unde isi cumparau kiturile, modelistii de la casele pionierilor, pe vremea impuscatului ...

imi pastrez parerea ca "activitatea" asta se poate incadra doar ca fiind una de asamblare, modelismul insemnind cu totul altceva.
poate MODELISTII imi vor da dreptate ...poate ;)

#26
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Intrebarea mea: exista machete de Dacia similare?
Ma tenteaza din nostalgie, dar parca nu m-as baga la o chestie pe care o primesc cu pipeta in vreo 2 ani, fara nici o garantie ca se va merge pana la capat.

Mai mult, trebuie vazut daca merita. Din ce am vazut pe alte site-uri lumea se cam plangea de calitatea componentelor.

#27
xerelem

xerelem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.09.2016
oameni buni :) fac si tancul, si robotul spion, si dacia, si t-rex-ul de la hachette...

la eaglemoss au spus ei clar, ca nu se va opri niciun numar. deci este scris oficial. chill. la hachette nu stiu.

118 numere a cate 33 ron, + 16 + 5 lei, 3914 ron pe 3 ani, primele 7 numere bilunar. cica cerere mare.

da piesele sunt aproape mediocre, inca nu a ajuns la nivelul ala... :) dar hai sa mergem. e interesant.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mUkWLhcaJ3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] aici un video si cu prezentarile mele. poate daca nu o cumparati, va delectati cu constructia ei :D

#28
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
@xerelem

dupa ce termini dacia si o sa te plictisesti de ea + inca 4-5 ani, accepti 500 de lei pe macheta? :D

#29
xerelem

xerelem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.09.2016
nu se pune problema de a ma plictisi :) daca da, iti dai seama ca ajunge bibelou si :) pe urma oricum, daca e, fiu meu sau nepotul meu o va vinde la pret mai mare? :)
la 3914 roni, cine crezi ca va duce colectia la sfarsit, doar cei inraiti :)

#30
xerelem

xerelem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.09.2016
nu ami pot da edit dar uite noul episod:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ncnqSCsl-Bw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

tot nu imi place ca sunt defecte la el :(

#31
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Si eu am luat piesele, dar inca nu ma apuc de montajul propriu-zis. Am in plan sa schimb culoarea machetei din rosu in alb40 (un crem)... in incercarea de a crea macheta vechii Dacii din familie.
Nu ma intereseaza pretul, cred ca si dublu daca era, probabil ca ma aruncam... ma rog zic si eu.
Cei care zic ca este mult 3900... este, intr-adevar... dar in cei aprox 2 ani in care se estimeaza ca va fi completa, nu se simt atat de greu.

#32
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

 bonygy, on 11 aprilie 2017 - 17:30, said:

dar in cei aprox 2 ani in care se estimeaza ca va fi completa,


Nici cu relatie contractuala nu ai ganratia ca vei primi piesele sa termini masinuta darmite la ,,abonament,, .............

#33
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Asta este... imi asum riscul...

#34
xerelem

xerelem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.09.2016
Mo :) totul e in regula, tirajul e in productie, si au spus ei ca avem 100% garantia ca se va termina macheta :)

Intre timp si numarul 4 :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ckfGrodRUto?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 zzhunt, on 10 martie 2017 - 12:39, said:

am trecut ieri pe langa mai multe chioscuri de ziare, nu cumpara nimeni.

Acum ia sa vedem ce se poate face cu 4000 lei

O masinuta de jucarie de pus in vitrina
Cumparat notebook
Cumparat cursiera si plimbarica in fieacare weekend

Upgradat pc

Cumparat Iphone

etc
Poti cumpara chiar 3 bicle una pentru tine , una pentru sotie si alta pentru copil......la urma urmei ca sa dai ture prin cartier nu-ti trebuie "scule" de mii de euro...

 xerelem, on 16 aprilie 2017 - 20:06, said:

Mo Posted Image totul e in regula, tirajul e in productie, si au spus ei ca avem 100% garantia ca se va termina macheta Posted Image

Intre timp si numarul 4 Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ckfGrodRUto?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu mai bine imi dai mie 4000 ron si iti dau o Dacie 1300 in marime naturala? Iti dau si un spray cu vopsea.....

 bonygy, on 11 aprilie 2017 - 17:30, said:


Cei care zic ca este mult 3900... este, intr-adevar... dar in cei aprox 2 ani in care se estimeaza ca va fi completa, nu se simt atat de greu.
Nu se simte chiar deloc.....e chiar ieftin daca ne gandim mai bine.....totul e sa apuci s-o vezi gata......
Maine poimaine or sa bage astia la revista un avion F-16  in marime naturala si total functional....vreo 50  mil de dolari o sa coste dar se plateste esalonat ..un numar, doua /saptamana......o sa iasa ieftin la final.....

#36
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 Clovis, on 17 mai 2017 - 17:03, said:

Poti cumpara chiar 3 bicle una pentru tine , una pentru sotie si alta pentru copil......la urma urmei ca sa dai ture prin cartier nu-ti trebuie "scule" de mii de euro...


Nu mai bine imi dai mie 4000 ron si iti dau o Dacie 1300 in marime naturala? Iti dau si un spray cu vopsea.....


Nu se simte chiar deloc.....e chiar ieftin daca ne gandim mai bine.....totul e sa apuci s-o vezi gata......
Maine poimaine or sa bage astia la revista un avion F-16  in marime naturala si total functional....vreo 50  mil de dolari o sa coste dar se plateste esalonat ..un numar, doua /saptamana......o sa iasa ieftin la final.....

Si mie mi se pare scumpa pentru ce ofera, insa nu vad niciun motiv sa iei la misto pe cei care isi cumpara revista si asambleaza machete si in plus mai posteaza si aici sa ne holbam si noi.

Treaba e simpla: iti place si iti permiti atunci o cumperi.
Nu-ti permiti, atunci nu postezi aiureli pe un forum. Omul ala nu-si cumpara revista din banii tai sa-ti permiti sa-l iei la misto. Daca e potent financiar, foarte bine, face ce vrea cu banii lui.

Edited by un_dac, 19 May 2017 - 09:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate