Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Unitatea exterioara in balcon inchis?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
Am o intrebare, daca o unitate exterioara inverter e pusa in balcon inchis, iarna bate soarele in balcon, temperatura e pozitiva... AC in cazul asta e o pompa de caldura. Ar fi mai eficient energetic oare, in modul incalzire? COP este 3.8

#20
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Cam aceeasi problema o am si eu.
In principiu unitatile pe care vreau sa le montez in balcon vor fi folosite doar iarna pentru incalzire.
"Bunul simt ingineresc" imi spune ca temperatura in balcon va fi mai mare decat cea exterioara dar mai mica decat cea interioara ergo in teorie randamentul strict pe incalzire va fi mai mare decat in cazul in care unitatile ar fi motate la exterior!
Imi scapa ceva?

#21
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,691
  • Înscris: 21.08.2008
Practic am eu asa ceva (doar ca in pod total inchis) si merge de 20 de ani.

#22
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 garett, on 01 august 2017 - 11:11, said:

In principiu unitatile pe care vreau sa le montez in balcon vor fi folosite doar iarna pentru incalzire.
"Bunul simt ingineresc" imi spune ca temperatura in balcon va fi mai mare decat cea exterioara dar mai mica decat cea interioara ergo in teorie randamentul strict pe incalzire va fi mai mare decat in cazul in care unitatile ar fi motate la exterior!
Imi scapa ceva?

 danghetau, on 01 august 2017 - 15:46, said:

Practic am eu asa ceva (doar ca in pod total inchis) si merge de 20 de ani.
Vreau sa-mi montez intr-o camera tehnica (in interior) un aer inverter Mitsubishi 21-24000btu pe care sa il folosesc 99% doar pe incalzire. Este vreo problema, de genul raceste acea camera cand functioneaza etc...

#23
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 doega, on 23 octombrie 2018 - 16:14, said:

Vreau sa-mi montez intr-o camera tehnica (in interior) un aer inverter Mitsubishi 21-24000btu pe care sa il folosesc 99% doar pe incalzire. Este vreo problema, de genul raceste acea camera cand functioneaza etc...
Bineinteles ca ma refeream la unitatea exterioara montata in acea camera.

#24
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018
Desigur ca e o problema. Camera aia se incalzeste luand caldura din restul casei.
Montand unitatea exterioara in acea camera, tu nu faci decat sa muti inapoi caldura din camera aia in celelalte camere.

Unitatea AC va functiona pana cand camera va ajunge ca un congelator, deci nu va mai avea de unde extrage caldura si va functiona ca o banala aeroterma. Apoi caldura din casa va incalzi iar camera aia si tot asa...


In concluzie, decat sa faci tampenia de a pune unitatea exterioara in interior, mai bine cumperi o aeroterma de 50 Lei. Va avea aceeasi eficienta.

Unitatea exterioara trebuie sa fie la exterior pentru a extrage caldura din mediul inconjurator. Altfel nu faci decat sa plimbi caldura intre camerele casei.

 danghetau, on 01 august 2017 - 15:46, said:

Practic am eu asa ceva (doar ca in pod total inchis) si merge de 20 de ani.
Practic iti furi singur caciula. Iarna AC-ul extrage caldura pe care o pierzi prin tavan si o baga inapoi in casa, de unde ajunge apoi iar in pod; vara extrage caldura din casa si o baga-n pod de unde iti ajunge inapoi in casa.

Daca ai fi izolat tavanul si podul mai bine ai fi avut beneficiile fara consumul de curent electric.

#25
Pinky2017

Pinky2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.03.2017
Daca montezi unitatea exterioara in balcon, nu vei putea sa stai in apropierea ei vara din cauza căldurii emanate și a zgomotului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate