Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Rambursare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
trotterom

trotterom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.10.2013
Buna!Acum patru luni am facut un credit pe 5 ani la o banca,am fost sa rambursez cam 60% la suta din valoarea creditului si pastrand valoarea ratei rtrebuie sa mai platesc trei ani.Indiferent daca platesc anticipat,se calculeaza dobanda si asigurare la suma palatita anticipat tot pe 5 ani?Oricum mi s-au facut calculele tot suma datorata pe 5 ani trebuie platita indiferent daca platesc 50% , 60% sau 80 la suta din credit.Fiind prea bulversat,am uitat sa intreb cat trebuie sa platesc sa achit tot.Este normal sa nu-mi reduca dobanda si asigurarea pentru suma platita anticipat?

#2
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Depinde de contractul initial. Banca isi calculeaza un castig din creditul tau si nu vrea sa renunte la el, ca are bani destui.

Edited by User107, 07 March 2017 - 13:02.


#3
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Ce cauti tu e refinantare. Intreaba la banca despre asta.
Sau mai simplu e sa faci un credit mai mic, care sa acopere diferenta dintre cat ai cash si cat ai de plata la creditul vechi si il platesti integral anticipat pe cel vechi

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
in principiu nu vei mai plati dobanda la suma rambursata anticipat

#5
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
In contract scrie cat ai de plata , adica suma imprumutata! Daca faci rambursare anticipata din total se scade ce dai anticipat si mai ai de plata diferenta ...Cel mai bine insa este din cate retin eu sa faci rambursare cu scaderea sumei NU cu scaderea perioadei , mai bine pentru tine .

Edited by farausername, 07 March 2017 - 13:37.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ai putea sa suni la call-center-ul/serviciul de relatii cu clientii al bancii respective si sa intrebi toate detaliile. citeste insa cu maxima atentie ce scrie in contractul tau de credit privind rambursarile anticipate...

#7
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Cand rambursezi anticipat, suma rambursata se scade direct din soldul creditului si evident, pentru aceasta suma nu vei mai plati dobanda.Primesti un nou grafic de rambursare, urmand sa platesti dobanda raportata la noile rate ramase.
Daca nu ai o problema cu valoarea ratei lunare, este mai indicat sa optezi pentru diminuarea perioadei, intrucat vei rambursa mai repede creditul si totodata si dobanda totala platita va fi mai mica din acelasi considerent (perioada de rambursare mai mica).

#8
trotterom

trotterom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.10.2013
Am fost la banca,rata ramane aceeasi,mi s-au oferit doua variante iar la ambele cand am socotit totalul,am aceeasi suma cat trebuie sa platesc in cinci ani.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
atunci alege prima varianta, probabil ca e mult mai avantajoasa decat a doua.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 trotterom, on 07 martie 2017 - 19:02, said:

Am fost la banca,rata ramane aceeasi,mi s-au oferit doua variante iar la ambele cand am socotit totalul,am aceeasi suma cat trebuie sa platesc in cinci ani.
Despre ce banca e vorba, totusi ? De fapt, de ce ai mai facut creditul, daca in 4 luni ai facut rost de 60% ptr rambursare ? Mai bine te imprumutai de la o ruda, prieten.
Pe de alta parte, ce fel de dobanda ai la credit, ce tip de rate si in ce moneda l-ai luat?

#11
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
TheGrudge a dat raspunsul logic. Din moment ce rambursezi anticipat, suma respectiva se scade din principalul creditului iar dobanda se recalculeaza la ce a ramas din principal. Aritmetica simpla, nu vad ce bazaconii ar putea fi trecute intr-un contract de imprumut bancar care sa prevada altceva.

#12
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Poate ca nu avea ruda sau prieten sau pur si simplu nu a vrut sa faca pe milogul la cunoscuti.
De exemplu eu, si daca as fi vrut de la parinti sa imprumut o suma amarata de 1000 lei si nu as fi primit, chiar daca au mult mai multi in banca... cred ca si daca ar castiga maine la euromillion potul cel mare si tot nu m-ar imprumuta cu ei.
Si nici sa stau sa fac pe milogul pe la toti nu vreau, asa ca ma duc la profesionistii care cu asta se ocupa daca vreau bani. Frumos, elegant, civilizat.

 corinadaniela, on 07 martie 2017 - 19:53, said:

Mai bine te imprumutai de la o ruda, prieten.

Edited by rumlegok, 07 March 2017 - 19:59.


#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 trotterom, on 07 martie 2017 - 19:02, said:

Am fost la banca,rata ramane aceeasi,mi s-au oferit doua variante iar la ambele cand am socotit totalul,am aceeasi suma cat trebuie sa platesc in cinci ani.
Ceva nu se potrivește. Ai rămas cu doar 40% din principal, rata e aceeași, perioada e mai scurtă dar suma totală finală e tot ca pe perioada mai lungă. Ori au greșit calculele, ori au crescut dobînda. În contract ce scrie despre recalculare după plăți anticipate?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate