Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Roaming dupa 15.06.2017

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2653 replies to this topic

#19
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View PostCatean, on 07 martie 2017 - 16:55, said:

Primul pas spre single digital market, operatorii sa nu mai fie locali fiecarui stat european ci sa fie europe wide in stil american

Sunt curios de cum o sa evolueze preturile. Daca ai o piata unica, e posibil sa ajungem la o medie a tarifelor similara in toate tarile. Ma indoiesc de faptul ca tarifele practicate de Verizon difera cu mult intre statele americane.

De exemplu, la abonamentul meu costa cam 1 cent minutul national (dupa consumarea celor incluse in abonament). Avand in vedere preturile intre operatori puse mai sus (3.2 centi minutul), pentru fiecare minut vorbit de mine Digi va ramane cu o paguba de vreo 2 centi. Cred ca nici macar nu e legal pentru o companie sa vanda produse/servicii in pierdere.


Inca trei luni si o sa vedem la ce minunatii se mai gandesc operatorii Posted Image De exemplu, este obligatoriu pentru un operator sa ofere... roaming?

#20
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
E legal, apoi costul actual intre operatori este un pic sub un cent.

Subscriu la ideea de obligare a operatorilor sa ofere roaming.
Edit: O varianta ca un operator sa ofere minute ce nu se pot folosi in roaming dar legala ar fi sa dea minute folosibile doar pentru apeluri initiate de pe soft-uri gen digioriunde.

Edited by LunaCrystal, 07 March 2017 - 19:33.


#21
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Nu stiu daca acest document mai este de actualitate:
http://europa.eu/rap...-16-4396_en.htm

The rules will protect consumers from adverse effects of an increase in domestic prices:


For pre- paid metered contracts: when a customer goes abroad, she/he can "Roam like at Home" up the amount of credit remaining on the pre-paid card. For data, the customer can use at least the volume that can be purchased by the remaining credit on the pre-paid card at the wholesale roaming data price cap.


For the most competitive contracts that offer unlimited data or data at very low domestic prices, below the wholesale cap: when a customer goes abroad she/he will continue to enjoy the full allowance of calls and texts. For data, the customer will have at least twice the volume of data that can be purchased by the value of the customer's monthly contract at the wholesale roaming data price cap.



Din ce inteleg eu, la un abonament cu trafic de date nelimitat national traficul de date inclus in roaming va fi de cel putin: 2 x (Pret Abo / 7.7 euro per GB). Deci, daca abonamentul meu e de 1.90 euro, atunci ar trebui sa pot utiliza in roaming cel putin 2 x (1.9/7.7) = cel putin 0.49 GB de date lunar fara cost suplimentar

Iar la cartela preplatita, poti consuma cel putin Creditul Disponibil impartit la pretul maxim per GB (7.7 euro, dar care va mai scadea in viitor). Mai ai 8 euro pe cartela? Atunci poti consuma cel putin 1 GB si oleaca de date in roaming.

Edited by dd13, 07 March 2017 - 20:13.


#22
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Nu m-am "prins" de unde ai scos formula de calcul dar pentru un abonament de 29 EUR, rezultatul e OK :)

#23
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Pai formula de calcul e chiar in textul pus de mine. Apoi tarifele maximale pentru date/sms/minute intre operatori sunt in pagina catre care duce linkul:

On 1 February 2017, negotiators from the European Parliament, the Council and the Commission agreed to set maximum regulated wholesale roaming caps at 3.2 cents per minute of voice call and 1 cent per SMS as of 15 June 2017. Data wholesale roaming caps will be reduced step by step over 5 years from €7,7 per GB as of 15 June 2017 to €6 per GB (as of 1 January 2018), €4,5 per GB (as of 1 January 2019), €3,5 per GB (as of 1 January 2020), €3 per GB (as of 1 January 2021) and €2,5 per GB (as of 1 January 2022).


Imi place ideea cu roaming fara taxe suplimentare, dar sper ca aceasta sa nu duca la scumpirea abonamentelor locale.

Edited by dd13, 08 March 2017 - 11:31.


#24
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostPololica, on 07 martie 2017 - 15:50, said:

Cand zic "impropriu zis roaming" ma refer ca, din punct de vedere teoretic, tarile componente ale UE sunt considerate teritoriu comun (ceva similar cum sunt judetele noastre raportate la teritoriul tarii, cu pastrarea granitelor nationale) si majoritatea operatorilor mobili sunt prezenti, intr-o forma sau alta, in toate tarile.

De exemplu, cand merg in Ungaria, ma conectez la antenele Vodafone (fiind abonat Vodafone), la fel cum in Franta, un client Orange, se va conecta automat la Orange Franta, si, fiind practic acelasi "stapan", roamingul nu mai e acelasi daca as pleca intr-o tara in care operatorul meu mobil nu este prezent.
Tehnic, roaming inseamna ca terminalul mobil e deservit de o retea diferita decat cea de acasa (cea care a emis SIM-ul). Vodafone Ungaria este o retea diferita de Vodafone Romania.
Daca iti iei un SIM de la un operator virtual, gen Lyca, esti permanent in roaming.

#25
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da, juridic ai dreptate. Operatorii paneuropeni sunt entitati diferite. La nivel  declarativ , Bruxelles-ul vrea o Europa unita in care, daca persoanele si marfurile circula libere, sa fie la fel si serviciile, inclusiv cele mobile. De asta am punctat Vodafone si Orange, intrucat ei au o penetrare foarte mare la nivel European si e ciudat (ca sa nu spun destul de stupid) ca un client dintr-o tara membra UE sa fie in roaming in alta, fiind clientul unei retele prezente in tara de destinatie, cu atat mai mult cu cat cele doua tari sunt in Spatiul Schengen...

#26
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Ceea ce spui tu ar fi fost just daca licentele telecom s-ar fi dat la nivelul intregii uniuni, cu aceleasi reguli. Mai este pana acolo. Nu cred ca in SUA fiecare stat scoate la licitatie bucati de spectru radio, ci totul e la nivel federal.

#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

Stimate domnule Pixulescu Bulbazaorici,

Vă mulțumim că ați contactat Centrul de Informare Europe Direct.
Limita pentru utilizări temporare este definită în funcție de conceptul de „utilizare rezonabilă” menționat în Regulamentul (UE) nr. 531/2012 privind roamingul în rețelele publice de comunicații mobile în interiorul Uniunii:
http://eur-lex.europ...ELEX:32012R0531
„Utilizarea rezonabilă” este definită în actul de implementare al Comisiei menționat pe pagina de mai jos (Draft regulation on fair use policy).
https://ec.europa.eu...es-submit-draft
Pentru moment acest act est în faza de proiect și este disponibil numai în limba engleză.
„Objective indicators of a risk of abusive or anomalous use of regulated retail roaming services provided at the applicable domestic retail price include:
a. insignificant domestic traffic compared to roaming traffic;
b. long inactivity of a given SIM card associated with use mostly, if not exclusively, while roaming;
c. subscription and sequential use of multiple SIM cards by the same customer
while roaming.”
Sperăm că aceste informații vă vor fi de folos. În cazul în care aveți alte întrebări despre Uniunea Europeană, activitățile sau instituțiile sale, nu ezitați să ne contactați.

Cu deosebita stima,
Centrul de contact EUROPE DIRECT
http://europa.eu - linia ta directa cu UE!

La inceput am vrut sa le scriu in engleza, tocmai de teama de a nu da peste un astfel de raspuns inutil.
Acum ma gandesc daca sa accept raspunsul sau sa-i trolez nitel Posted Image

Update: Nu merge sa-i trolez, pt ca: EDCC <[email protected]>
Cel care mi-a dat raspunsul si al carui nume nu il am in e-mail, e imbecil:
Following these discussions, the Commission is due to adopt the implementing act by 15 December 2016 – in time to end roaming charges for consumers who travel in the EU as of 15 June 2017.
Pe langa asta am reusit sa gasesc singur raspunsul pentru definirea acelor termeni de temporar si permanent.

Concluzie: UE are cea mai de cacat platforma de relatii cu publicul si angajati de aceeasi culoare.

Edited by gumball3000, 08 March 2017 - 19:20.


#28
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postdd13, on 08 martie 2017 - 19:07, said:

Ceea ce spui tu ar fi fost just daca licentele telecom s-ar fi dat la nivelul intregii uniuni, cu aceleasi reguli. Mai este pana acolo. Nu cred ca in SUA fiecare stat scoate la licitatie bucati de spectru radio, ci totul e la nivel federal.

SUA e un Stat, UE nu (doar încearcă sa stabileasca reguli comune). Trebuie citit Tratatul de la Maastricht si acolo ai ce e UE (inclusiv fundamentul "unirii" europene). Licentele au aceeași pasi, doar foarte mici diferente (similar ce face CNA cu frecventele radio).

#29
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View PostPololica, on 08 martie 2017 - 20:18, said:

SUA e un Stat, UE nu (doar încearcă sa stabileasca reguli comune).
SUA e o federatie.
Din UE unii incearca sa o faca o federatie, in timp ce altii incearca sa o limiteze doar la acorduri comerciale.

Asa ca, deocamdata, Vodafone Romania este o companie separata de Vodafone Cehia sau de Vodafone Germania. Faptul ca niste companii au in mare parte aceiasi actionari nu inseamna absolut nimic.

#30
cristi_drag

cristi_drag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.12.2003
Articolul complet la adresa:
http://europa.eu/rap...O-17-885_en.htm

Studii de caz:
Individual abuse by customers. Roam like at home is designed for travellers.

Operators can check usage patterns to avoid abuse based on the above-mentioned indicators. In order to determine that the user might be abusively or anomalously using roam like at home, the operator would have to show the abuse over a period of time of at least four months. If a customer spends more than two months abroad out of four months, and if the customer has consumed more abroad than at home over this time, operators may send an alert to that customer. Once the alert is received, the customer will have two weeks to clarify the situation. If the user continues to remain abroad, operators will be able to apply small surcharges (equivalent to wholesale roaming caps, agreed on 31 January 2017).
In case of disagreement, complaints procedures must be put in place by the operator. If the dispute persists, the customer may complain to the national regulatory authority who will settle the case.

The rules will protect consumers from adverse consequences such as an increase in domestic prices:
1- Pentru clientii cu cartele prepaid...
When a customer goes abroad, she/he can roam like at home up the amount of credit remaining on the pre-paid card. For data, the customer can use at least the volume that can be purchased by the remaining credit on the pre-paid card at the wholesale roaming data price cap.
exemplu
In the Czech Republic, Zoran has a €20 pay and go (pre-paid) card for data, calls and texts. By the time he goes on holiday, Zoran has €13 (€10.74 excluding VAT[4]) credit remaining on his card. While being abroad, Zoran can enjoy a volume of data equivalent to the value of his credit. This means he gets the equivalent of €13 worth at the wholesale roaming data price cap. Based on the caps agreed by the European Parliament and Member States, this would give Zoran almost 1.4 GB of data roaming in as of 15 June 2017 and 1.8 GB of data roaming as of 1 January 2018.
2- Pentru clientii cu abonamente..
For the most competitive contracts that offer unlimited data or data at very low domestic prices, below the wholesale cap: when a customer goes abroad she/he will continue to enjoy the full allowance of calls and texts. For data, the customer will have at least twice the volume of data that can be purchased by the value of the customer's monthly contract at the wholesale roaming data price cap.
exemplu
With his €70 (€57.85 excl. VAT[5])per month contract, Tim living in the Netherlands gets unlimited calls, texts and data for his smartphone. While travelling abroad, he will have unlimited calls and text. For data, he will get twice the equivalent of €57.85 worth at the wholesale roaming data price cap. Based on the caps agreed by the European Parliament and Member States, this would give Tim over 15 GB of roam like at home data as of 15 June 2017 and 19.3 GB of roam-like-at-home data as of 1 January 2018.

Edited by cristi_drag, 14 April 2017 - 13:49.


#31
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Well... this sucks.
Cati dintre cei cu prepay lasa credit pe cartela? 5-10%?

#32
cipcon

cipcon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 29.03.2016
Problema se pune la abonamentele cu minute nelimitate. Orange deja a scos niste abonamente duble ca pret fata de ce era inainte, tocmai ca sa asigure aceleasi facilitati si in afara tarii. Oare Digi va pastra costul abonamentului nelimitat tot la cca 3 euro sau va fi nevoit sa il creasca? Ar trebui sa portez un numar de Orange in Digi in perioada asta si mi-e cam teama. Am deja 3 numere in Digi cu Optim Nelimitat...
Stie cineva cum va aborda Digi situatia dupa 15 iunie? Vor fi schimbari ale tarifelor abonamentelor sau nu?

#33
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vor trebuie sa se supuna Normelor Europene. Au doua variante:
  • Modifica tarifele (in sus) cu mentinerea avantajelor si anunta clientii (in special cei care au semnat contracte noi fara viitoarele prevederi)
  • Modifica avantajele in jos pentru a mentine costurile (si anunta clientii ca la punctul 1)
Oricum Digi are pret de dumping (cred ca sunt "acoperite" din tv si net si profitul operational e spre minim). Ma astept sa creasca putin tarifele. Nu cred ca vor ramane cum sunt acum.

#34
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Sau poate ne trezim fara roaming. La urma urmei, nu stiu sa existe vreo obligatie ca un operator telecom sa incheie acorduri de roaming cu ceilalti operatori.

#35
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Pololica : Vor trebuie sa se supuna Normelor Europene.
poti veni cu argumente , legale ?

#36
aiszlai

aiszlai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 26.07.2009
Ce se intampla cu un abonament DIGI.Mobil Share care in momentul de fata are roaming activ dupa 15 iunie?
Mi se taie accesul la roaming daca nu contractez un abonament nou cu resurse in roaming?
Sau primesc roaming gratuit?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate