Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Roaming dupa 15.06.2017

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
2653 replies to this topic

#1531
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,355
  • Înscris: 16.04.2014

View Postanducoj, on 10 februarie 2018 - 12:34, said:

Datorita tarifelor de roaming foarte convenabile in SUA, atat voce cat si date, vreau sa imi fac un abonament optim 2. Am cateva intrebari:
1. Exista vreo limitare la voce si date in perioada dorita? De exemplu stau in SUA 30 - 40 zile si am nevoie de cca. 300  - 400 min voce, 100 SMS si 2GB date. Pot beneficia de tarifele de roaming fara alte conditii suplimentare?
2. La cat timp dupa incheierea unui abonament pot folosi roaming? Exista vreo perioada minima?
3. A mai folosit cineva roaming DIGI in SUA ? Te poti baza pe el sau poti avea surprize de genul lipsa retea? Nu ma refer la zone izolate, etc.
Ca u  fapt divers, roaming in DIGI la date e de FIX 50x mai ieftin decat vodafone, iar la voce de 12x. Am de gand sa experimentez un astfel de abonament in Bucuresti si daca am semnal ok sa il fac nelimitat si sa renunt definitiv la voda.

Salut.
Tarifele de roaming international pentru SUA pot fi verificate aici - http://www.rcs-rds.r...tionale/roaming
1. Poti utiliza serviciul de date in roaming in limita a 50 euro (fara TVA). Vei fi anuntat prin SMS cand ajungi la 80% din aceasta valoarea si primesti inca un SMS cand ai atins limita maxima. in acest moment , accesul tau la internet va fi blocat, insa ai posibilitatea sa reactivezi serviciul cu inca 50 euro. Reactivarea se face conform regulilor transmise de SMS-ul care te avertizeaza ca ai atins cota maxima.
2. Serviciul poate fi activat dupa 45 de zile de la contractarea abonamentului, insa se poate verifica posibilitatea de activare in baza unei sesizari si inaintea celor 45 de zile,
3. Partenerii de roaming international si frecventele pe care functioneaza pot fi verificati la link-ul de mai sus daca selectezi optiunea "Operatori si frecvente apelate".

#1532
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
E totul clar acum.

#1533
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 18.04.2008
Vad ca și în Spania au roaming 4G prin rețeaua Movistar.

#1534
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
Surpriză plăcută azi dimineață și în Germania. De când i-au dat drumul, de azi?



#1535
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 18.04.2008
Nu știu. Am rămas fără internet pe cartela de Spania si de-aia am întrat cu cea de România. Oricum de mult timp nu e.

#1536
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postcipry022, on 20 februarie 2018 - 08:35, said:

Vad ca și în Spania au roaming 4G prin rețeaua Movistar.
Si care sunt vitezele concrete, ai facut cumva niiste teste? Nu cu speedtest, ci upload/download efectiv.

#1537
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 18.04.2008
Nu am făcut teste. Dar netul se mișcă bine fără probleme. Aici unde locuiesc eu 4G e în banda 20 800 MHz și semnalul e bun inclusiv indoor. Pe 3G aveam destule probleme indoor.


#1538
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postbits, on 11 februarie 2018 - 22:53, said:

Ești eligibil de roaming după 6 luni vechime în rețea.

View Postcatalinman, on 12 februarie 2018 - 09:49, said:

Daca are deja servicii fixe (cateva facturi achitate deja pe serviciile fixe) ti se activeaza pe loc roaming-ul international.

Vorbiti despre abonament sau despre prepay?

#1539
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Nu exista roaming la prepay Digi mobil

#1540
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Imi poate spune cineva daca se poate folosi serviciul de voce wi-fi fara sa activezi roamingul? De sunat stiu ca o poti face prin acest serviciu,dar poti si primi apeluri?

#1541
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu are nicio legătură VoWiFi cu roamingul.
Poti folosi liniștit.

#1542
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Pot primi si apeluri ca si cum as fi acasa sau mai trebuie configurat ceva in afara de activarea VoWi-Fi?

Edited by dacrad2, 06 March 2018 - 12:05.


#1543
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Nu trebuie configurat nimic special. Cred ca am explicat destul de clar chiar pe acest topic. Vezi postarea https://forum.softpe...6#entry22244178 din 06 ianuarie 2018.

Primesti apeluri pe telefon si efectuezi apeluri ca si cum te-ai afla in Romania. Nu se activeaza nimic special pe telefon, nu trebuie sa faci ceva la router. Doar sa ai telefon compatibil cu VoLTE si VoWiFi (sa testezi serviciul in Romania, bineinteles pe reteaua Digi Mobil).

In afara de faptul ca trebuie sa ai semnal Wi-Fi n-ai nevoie de altceva pentru VoWiFi.

#1544
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017

View Postcatalinman, on 06 martie 2018 - 15:31, said:

Nu trebuie configurat nimic special. Cred ca am explicat destul de clar chiar pe acest topic. Vezi postarea https://forum.softpe...6#entry22244178 din 06 ianuarie 2018.

Primesti apeluri pe telefon si efectuezi apeluri ca si cum te-ai afla in Romania. Nu se activeaza nimic special pe telefon, nu trebuie sa faci ceva la router. Doar sa ai telefon compatibil cu VoLTE si VoWiFi (sa testezi serviciul in Romania, bineinteles pe reteaua Digi Mobil).

In afara de faptul ca trebuie sa ai semnal Wi-Fi n-ai nevoie de altceva pentru VoWiFi.
Am telefon compatibil VoWifi un allview p7 pro,problema e ca de cand am facut actualizarea de soft bateria se consuma foarte repede si nu mai merge incarcat in masina. Nu mai zic ca in roaming in bulgaria,fara aceasta rebranduite,cu telefonul conectat la incarcator si cu waze mergand telefonul s-a inchis,am ramas fara baterie. Nu cred ca pe romanasii de la allview îi intereseaza asta,ci doar sa vanda gionee-urile lor rebranduite.

#1545
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007

View Postdacrad2, on 08 martie 2018 - 23:40, said:


Am telefon compatibil VoWifi un allview p7 pro,problema e ca de cand am facut actualizarea de soft bateria se consuma foarte repede ...
Așa mi s-a întâmplat și mie.

Edited by parintily, 12 March 2018 - 22:35.


#1546
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Surprinzator dar in Ungaria roamingul e cu telenor 4G, viteze mult mai bune decat roamingul de pe Orange. Asa mai zic si eu, daca tot e pe bani, macar sa mearga bine! Ba chiar as zice ca merge mai bine in roaming in Ungaria decat in tara pe reteaua nationala.

#1547
costynsimion

costynsimion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.06.2012

View Postidna, on 20 februarie 2018 - 13:30, said:

Surpriză plăcută azi dimineață și ĂŽn Germania. De când i-au dat drumul, de azi?

Attachment 3.png
neatza merge la cineva 4 g in Germania? Eu am revenit ieri în Frankfurt și nu merge 4 g in roaming.digihelper ceva lamuriri

#1548
idna

idna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 06.01.2008
Azi la prânz prin Ungaria. Nu îmi amintesc să fi mers în 4G acum 2 săptămâni când am mers spre România. Slovacia, Cehia, nema LTE. În Germania pe drum sincer nu m-am mai uitat iar unde stau oricum nu îmi mergea 4G.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate