Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Renuntarea la prescriptia implinita

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Va rog sa ma ajutati sa inteleg. Nu cunosc limbajul juridic si o sa incerc sa ma exprim pe cat pot de corect si sa incerc sa nu bat campii. Pe scurt:
- prietena mea a avut un credit la o banca X, alaturi de alte credite. In 2009 nu a mai platit nimic.
- ca urmare a creditelor neplatite i s-a instituit poprire pe salariu, dar nu in contul datoriilor catre banca X.
- banca X vinde creditul firmei de recuperari Y care in 2014 a luat contact cu ea. Prietena mea nu le-a raspuns cererilor de dialog. In acealsi an 2014 este instiintata ca i se opresc bani si in contul firmei Y.
- in 2016 firma Y ii scoate apartamentul la vanzare la licitatie, licitatia este castigata. Prietena mea gaseste un avocat si da firma de recuperari si banca in judecata. Procesul este pe rol. Avocatul afla pe parcurs ca, la momentul vinderii creantei, aceasta trecuse de termenul de prescriere.
- zilele astea a primit somatie de eliberare a apartamentului, moment in care incep sa ma intreb daca lucrurile merg spre o finalitate pozitiva.

Intrebarea care ma roade acum, dupa ce am recitit articole si tratate de n ori, este:

faptul ca nu s-a opus popririi infiintate de firma de recuperari constituie renuntarea la prescriptia extinctiva implinita, prin recunoasterea dreptului dupa implinirea termenului, in sensul noului cod civil? Exista precedente? Eu nu am putut gasi exact pe situatia ei.

Procesul asta a costat o gramada de bani si ar fi util ca macar sa stim daca are legea de partea ei.

Multumesc

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu-s jurist dar:

In 2004 cand s-a inceput executarea silita, prin poprire, daca debitul era prescris, trebuia luat un avocat si facuta contestatie la executare, sa constate instanta ca s-a prescris. Altfel, orice retinere din cont, pentru datoria Y a intrerupt prescriptia.
Daca avocatul crede ca la momentul licitatiei debitul era prescris, sa ceara in instanta anularea licitatiei si repunerea debitorului in drepturi.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Bumble Bee, on 07 martie 2017 - 00:55, said:

.....prietena mea a avut un credit la o banca X, alaturi de alte credite. In 2009 nu a mai platit nimic.
........ar fi util ca macar sa stim daca are legea de partea ei.

nu, legea nu e de partea ei, ci de partea bancii care nu si-a mai primit banii.

#4
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Daca nu a fost credit ipotecar datoria este prescrisa.

 _Smiley_, on 07 martie 2017 - 07:42, said:

nu, legea nu e de partea ei, ci de partea bancii care nu si-a mai primit banii.
Nu mai mintiti omul.
Datoria este prescrisa, dar asta se face la solicitarea celui executat.
Uite o hotarare de pe procesul meu de contestare a unei datorii de 50.000 lei. (5 sute milioane vechi).   
Ora estimata: 08:30
Complet: C7 - civil

Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Respinge excepţia netimbrării şi excepţia de tardivitate a contestaţiei invocată de intimata Secapital S.a.R.L. Admite excepţia invocată de contestator şi constată prescris dreptul de a cerere executarea silită în temeiul titlului executor contractul de credit 20081xxxxx/06.08.2008. Admite contestaţia la executare. Anulează actele de executare întocmite de executorul judecătoresc în dosarul de executare nr. 2xxx/2016 al Biroului Executorului Judecătoresc xx xx Adrian. Obligă intimata la 121 lei cheltuieli judiciare către contestator. Menţine în sarcina statului ajutorul public acordat contestatorului sub forma scutirii de la plata taxei de timbru, prin încheierea pronunţată în dosarul nr.5xx/xx/2016/a1. Cu drept de apel în termen de 10 de zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Judecătoria xxxx. Pronunţată în şedinţă publică azi, 20 februarie 2017.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 20.02.2017"
  
  

Am scos doar datele de identificare.

Edited by notrust, 07 March 2017 - 08:51.


#5
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Cred ca ceva lipseste din povestea ta, si anume ca prescriptia nu intervenise la momentul la care au facut executarea. Altfel nu obtineau executarea.
Deci slabe sanse sa scape... poate doar daca are noroc de in judecator generos Posted Image
PS: atat de mare a fost teapa data de ea incat s-a trecut la executare? Ce a fost in mintea ei sa nu mai plateasca daca era datoria foarte mare, credea ca scapa?
De obicei mai scapi la sume mici, cateva sute/mii de lei, dar la sume de zeci de mii de lei/euro nu prea ai sanse sa scapi fara interventii Posted Image Iar daca s-a ajuns la executare e clar ca a avut datorie foarte mare.
Cumva creditul a fost luat pentru a cumpara apartamentul executat? Era pusa ipoteca?
Atunci sa priveasca partea buna, a stat fara sa plateasca chirie/rata intr-un apartament timp de 8 ani... afacere foarte buna.

Edited by rumlegok, 07 March 2017 - 08:38.


#6
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 rumlegok, on 07 martie 2017 - 08:36, said:

Cred ca ceva lipseste din povestea ta, si anume ca prescriptia nu intervenise la momentul la care au facut executarea. Altfel nu obtineau executarea.
Ba da obtineau executarea.
Daca nu contesti executarea ca sa-ti ceri dreptul de prescriptie ea nu intervine din oficiu.
Ti-o spun eu care am 5 dosare castigate cu credite cu buletinul.
Am castigat si cu Provident (doua dosare), suma 6000 lei (onoraiul executorului era de 2100 lei)
BCR - KRUK, 48.000 lei (onoraiul executorului era de 5000 lei)
BRD - EOS, 46.000lei (onoraiul executorului era de 3500 lei)
MILIARDUL
Am scapat de toate prin prescriptie ultima datorie a avut termenul final pe 20.02 2017. gata cu toti.

 rumlegok, on 07 martie 2017 - 08:36, said:

Deci slabe sanse sa scape... poate doar daca are noroc de in judecator generos Posted Image
PS: atat de mare a fost teapa data de ea incat s-a trecut la executare? Ce a fost in mintea ei sa nu mai plateasca daca era datoria foarte mare, credea ca scapa?
De obicei mai scapi la sume mici, cateva sute/mii de lei, dar la sume de zeci de mii de lei/euro nu prea ai sanse sa scapi fara interventii Posted Image Iar daca s-a ajuns la executare e clar ca a avut datorie foarte mare.
Cumva creditul a fost luat pentru a cumpara apartamentul executat? Era pusa ipoteca?
Atunci sa priveasca partea buna, a stat fara sa plateasca chirie/rata intr-un apartament timp de 8 ani... afacere foarte buna.
Iti place sa bati campii.

Edited by notrust, 07 March 2017 - 08:45.


#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

 notrust, on 07 martie 2017 - 08:40, said:


Ti-o spun eu care am 5 dosare castigate cu credite cu buletinul.
Am castigat si cu Provident (doua dosare), suma 6000 lei (onoraiul executorului era de 2100 lei)
BCR - KRUK, 48.000 lei (onoraiul executorului era de 5000 lei)
BRD - EOS, 46.000lei (onoraiul executorului era de 3500 lei)


adica tu ai luat banul si pe urma ai asteptat ca datoria sa se prescrie?

#8
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
De parca nu ai mai auzit de cazuri... depinde de noroc, unii mai norocosi scapa, altii nu... e o loterie.
Unii din asta traiesc, tepe date bancilor, ifn, etc... cand esti sarac si nici proprietati nu ai, faci orice.

#9
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Sunt niste aspecte aici care nu sunt intelese pe deplin de catre non-juristi.

Nu se prescrie creanta in sine, ci dreptul creditorului la actiune (adica creanta inca exista, debitorul poate sa faca o plata valabila in contul ei, daca vrea, insa creditorul nu mai poate urmari creanta). Daca s-ar prescrie creanta, inseamna ca dupa termenul de prescriptie debitorul nu mai poate plati nici de buna-voie, pentru ca ar fi o plata nedatorata, ceea ce este gresit - debitorul poate sa plateasca in continuare, numai ca sunt paralizate mijloacele creditorului de a-si valorifica creanta (actionare in judecata, executare silita etc.).

Mai departe - nu conteaza daca creanta era prescrisa la momentul la care a fost cesionata de banca catre firma Y. Dupa cum am spus mai sus, creanta, chiar si prescrisa, era inca in fiinta.

Problema se pune ce s-a intamplat la momentul la care Y a demarat executarea silita. Din momentul in care prietena ta a primit somatia (sau de cand a aflat de executarea silita, din orice surse) avea 15 zile sa formuleze contestatie. Numai pe calea unei astfel de contestatii putea sa invoce prescriptia creantei urmarite silit. Daca contestatia e facuta in termen, ai sanse bune de castig.

Din pacate, lumea nu prea actioneaza in alea 15 zile. Primesc somatie, zic "lasa frate, ca mai am". Vine evaluatorul, "lasa frate, ca mai e pana ma executa astia". Vine publicatia de vanzare, "hopa, se ingroasa... hai sa facem contestatie". Si e deja tardiva contestatia la acel moment.

Deci cam astea sunt sansele voastre. Daca ati actionat repede dupa demararea executarii silite in 2016, sunt sanse (daca intr-adevar creanta era prescrisa - ceea ce am dubii, din moment ce firma Y nu ar fi trebuit sa cumpere creanta de la banca in conditiile in care nu mai putea sa o recupereze). Daca ati actionat abia cu ocazia organizarii licitatiei, atunci e tardiva treaba si sansele sunt minime.


PS: nu exista recunoasterea dreptului dupa implinirea prescriptiei. Chiar daca survine un caz de intrerupere a prescriptiei, chiar recunoasterea datoriei, daca e facuta dupa implinirea termenului de prescriptie nu produce niciun efect.

#10
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 conu71, on 07 martie 2017 - 09:36, said:

adica tu ai luat banul si pe urma ai asteptat ca datoria sa se prescrie?
DA.
Cand am primit somatia de la BEJ (Birou Executor Judecatoresc), am contestat executarea in termen de 15 zile de la primire si am invocat prescriptia.

 rumlegok, on 07 martie 2017 - 09:44, said:

Unii din asta traiesc, tepe date bancilor, ifn, etc... cand esti sarac si nici proprietati nu ai, faci orice.
Nu am fost sarac prietene, ai mei si-au deschis firma in 1991, si am acum doua firme, am Ford Focus 2, Mercedes S 320 CDI w221, Chevrolet Kalos, am avut leasing la o KIA, am apartamentul parintesc si casa noua.
Insa eu personal sunt persoana fara venit in mod oficial.
Asta e m-am jucat cu legile.
Cand am primit somatia de executare in alea 15 zile am actionat sa invoc prescriptia, asta e legea, daca nu se grabesc sa te execute in 3 ani de la ultima plata, dupaia daca esti atent, e tarziu pentru ei ca sa te mai execute.

Edited by notrust, 07 March 2017 - 10:17.


#11
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 tchoara, on 07 martie 2017 - 09:46, said:

Sunt niste aspecte aici care nu sunt intelese pe deplin de catre non-juristi.

Nu se prescrie creanta in sine, ci dreptul creditorului la actiune (adica creanta inca exista, debitorul poate sa faca o plata valabila in contul ei, daca vrea, insa creditorul nu mai poate urmari creanta). Daca s-ar prescrie creanta, inseamna ca dupa termenul de prescriptie debitorul nu mai poate plati nici de buna-voie, pentru ca ar fi o plata nedatorata, ceea ce este gresit - debitorul poate sa plateasca in continuare, numai ca sunt paralizate mijloacele creditorului de a-si valorifica creanta (actionare in judecata, executare silita etc.).

Mai departe - nu conteaza daca creanta era prescrisa la momentul la care a fost cesionata de banca catre firma Y. Dupa cum am spus mai sus, creanta, chiar si prescrisa, era inca in fiinta.

da, cred ca am inteles finetea.

 tchoara, on 07 martie 2017 - 09:46, said:

Problema se pune ce s-a intamplat la momentul la care Y a demarat executarea silita. Din momentul in care prietena ta a primit somatia (sau de cand a aflat de executarea silita, din orice surse) avea 15 zile sa formuleze contestatie. Numai pe calea unei astfel de contestatii putea sa invoce prescriptia creantei urmarite silit. Daca contestatia e facuta in termen, ai sanse bune de castig.

Da, a actionat in termenul legal, atunci cand s-a demarat executarea silita. Totusi nu a contestat in 2014 actiunea firmei Y de retinere din salariu.

 tchoara, on 07 martie 2017 - 09:46, said:

...daca intr-adevar creanta era prescrisa - ceea ce am dubii, din moment ce firma Y nu ar fi trebuit sa cumpere creanta de la banca in conditiile in care nu mai putea sa o recupereze...
Stim destul de sigur ca, creanta era prescirsa. Nu aveti idee cate firme de recuperari blufeaza si capitalizeaza incapacitatea rauplatnicilor de a se apara. Cumpararea creantelor cu termenul de prescriptie implinit este la ordinea zilei.
Ca o paranteza, pentru rautaciosii care au comentat mai sus, le doresc sa nu treaca prin ce a trecut prietena mea in momentul in care nu a mai putut sa-si plateasca ratele.

 tchoara, on 07 martie 2017 - 09:46, said:

PS: nu exista recunoasterea dreptului dupa implinirea prescriptiei. Chiar daca survine un caz de intrerupere a prescriptiei, chiar recunoasterea datoriei, daca e facuta dupa implinirea termenului de prescriptie nu produce niciun efect.

Art. 2506: Efectele prescripţiei împlinite
(4) Recunoaşterea dreptului, făcută printr-un act scris, precum şi constituirea de garanţii în folosul titularului dreptului a cărui acţiune este prescriptibilă sunt valabile, chiar dacă cel care le-a făcut nu ştia că termenul de prescripţie era împlinit. În aceste cazuri sunt aplicabile regulile de la renunţarea la prescripţie.

Cel putin in acest caz se poate renunta la prescriptia implinita.  Nu este cazul la noi.  In schimb am gasit asta aici:

Quote

13. Natură juridică. Obiectul renunţării. Posibilitatea renunţării
la prescripţie, respecti v la așa-numita „prescripţie câști gată”, adică la
însuși dreptul de a invoca prescripţia exti ncti vă, este reglementată
de noul Cod civil similar vechii reglementări din art. 1838-1840 C. civ.
1864. Suplimentar, art. 2507 NCC statuează în sensul că renunţarea
poate privi fi e prescripţia împlinită, fi e numai benefi ciul termenului
scurs, însă ele nu se confundă, chiar dacă produc aceleași efecte –
înce perea unei prescripţii de același fel. Aceasta întrucât renunţarea
la prescripţia împlinită presupune renunţarea la dreptul de a invoca
prescripţia, care poate fi opus și de alte persoane interesate (art. 2514
NCC), în ti mp ce renunţarea la benefi ciul termenului scurs presupune
aplicarea regulilor de la întreruperea prescripţiei prin recunoașterea
dreptului[1].
[1] M. Nicolae, Tratat…, p. 1160.
I. COMENTARII 23
Ca natură juridică, renunţarea la prescripţia exti ncti vă împlinită este
un act juridic unilateral, consensual, neutru, pur și simplu (neafectat de
modalităţi), abdicati v (constând în sti ngerea, prin renunţare, a dreptului
de a invoca prescripţia)[1].
Renunţarea la prescripţia exti ncti vă poate interveni numai după ce
aceasta a început să curgă. Prin urmare, atât ti mp cât ea nu a început să
curgă, nu poate avea loc renunţarea. O asemenea renunţare ar consti -
tui declararea ca imprescripti bilă a unei acţiuni care, potrivit legii, este
prescripti bilă, ceea ce ar contraveni reglementării legale a prescripţiei.
Ca atare, renunţarea la prescripţie presupune renunţarea la un drept
câști gat deja.
După începerea curgerii prescripţiei, renunţarea la prescripţie
poate interveni oricând, între momentul începerii curgerii și momentul
împlinirii ei (când se renunţă la benefi ciul termenului scurs; este vorba
de prescripţii începute, dar neîmplinite) sau chiar după împlinirea
termenului, când deja prescripţia s-a împlinit.
14. Felurile renunţării. Renunţarea la prescripţie poate avea loc
expres sau tacit, potrivit dispoziţiilor art. 2508 alin. (1) NCC.
Renunţarea este expresă atunci când cel interesat să invoce
prescrip ţia declară verbal sau în scris că înţelege să renunţe la benefi -
ciul prescripţiei, fără a avea relevanţă dacă acesta se obligă sau nu să
execu te în fi nal obligaţia care îi revine.
Renunţarea este tacită atunci când ea rezultă din manifestări neechivoce.
Totodată, renunţarea tacită trebuie să fi e neîndoielnică, în
sensul că nu trebuie să existe nici cel mai mic dubiu în privinţa voinţei
celui în favoarea căruia curge prescripţia.
Voinţa de a renunţa trebuie să fi e liber exprimată, să fi e făcută
cu intenţia de a renunţa la prescripţia dobândită și să provină de la o
persoană cu deplină capacitate de exerciţiu.
Renunţarea tacită trebuie să rezulte dintr-un fapt ce presupune delăsarea
dreptului câști gat, cum ar fi plata totală sau parţială a datoriei,
a dobânzilor sau a penalităţilor, propunerea încheierii unei tranzacţii,
consti tuirea de garanţii reale în benefi ciul creditorului, nein vo carea
prescripţiei în faţa instanţei de judecată.
Tot astf el, plata de către debitor a unei părţi din datoria prescrisă
înseamnă renunţare la prescripţie și pentru restul datoriei, afară de
cazul când el declară că recunoaște datoria numai la ceea ce a plăti t.
[1] M. Nicolae, Tratat…, p. 682.
24 DISPOZIȚII GENERALE REFERITOARE LA PRESCRIPȚIA EXTINCTIVĂ
Când debitorul plătește dobânzile sau ratele unei datorii sau rente
sti nse prin prescripţie, înseamnă că renunţă la prescripţie pentru capital
sau rentă[1].

Din ceea ce inteleg eu, legiuitorul a vrut ca, prin faptul ca a acceptat plata catre firma y, in loc sa invoce prescrierea, a renuntat la prescriere. Asta inteleg eu.

Edited by Bumble Bee, 07 March 2017 - 11:09.


#12
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Bumble Bee, on 07 martie 2017 - 11:04, said:

Din ceea ce inteleg eu, legiuitorul a vrut ca, prin faptul ca a acceptat plata catre firma y, in loc sa invoce prescrierea, a renuntat la prescriere. Asta inteleg eu.
Asa stiu si eu de la avocat, daca faci o plata catre firmele care au preluat creanta se intampla asta:
1. Ii recunosti de creditori, desi nu e prea important, conteaza intr-o mica masura.
2. In momentul in care faci plata catre ei, nu te vor astepta 3 ani ca sa-ti achiti datoria, la 6 luni de la ultima plata catre ei, vor apela la un executor.
3. Daca ai facut plata catre ei ai anulat dreptul de 3 ani de prescriere, pentru ca dreptul de prescpritie intervine in momentul in care se implinesc 3 ani de la ultima plata.
Adica ai un credit luat in martie 2008 si n-ai mai platit de atunci nimic, pai in martie 2011 datoria este prescrisa.
Insa prescriptia nu intervine de la sine in Romania.
Te trezesti dupa 10 ani cu un dosar de executare facut de un executor si incuvintat de o instanta, pe care-l poti contesta in 15 zile lucratoare de la primirea somatiei, dupaia devine tardiva cererea prescriptiei.

Iti pun din nou sentinta definitiva:
Ora estimata: 08:30
Complet: C7 - civil

Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Respinge excepţia netimbrării şi excepţia de tardivitate a contestaţiei invocată de intimata Secapital S.a.R.L. Admite excepţia invocată de contestator şi constată prescris dreptul de a cerere executarea silită în temeiul titlului executor contractul de credit 20081xxxxx/06.08.2008. Admite contestaţia la executare. Anulează actele de executare întocmite de executorul judecătoresc în dosarul de executare nr. 2xxx/2016 al Biroului Executorului Judecătoresc xx xx Adrian. Obligă intimata la 121 lei cheltuieli judiciare către contestator. Menţine în sarcina statului ajutorul public acordat contestatorului sub forma scutirii de la plata taxei de timbru, prin încheierea pronunţată în dosarul nr.5xx/xx/2016/a1. Cu drept de apel în termen de 10 de zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Judecătoria xxxx. Pronunţată în şedinţă publică azi, 20 februarie 2017.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 20.02.2017"

Edited by notrust, 07 March 2017 - 11:29.


#13
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 notrust, on 07 martie 2017 - 11:34, said:

Te trezesti dupa 10 ani cu un dosar de executare facut de un executor si incuvintat de o instanta, pe care-l poti contesta in 15 zile lucratoare de la primirea somatiei, dupaia devine tardiva cererea prescriptiei.

Am inteles, insa eu intreb la obiect. Faptul ca a acceptat retinerile salariale se cheama ca a recunoscut dreptul si a pierdut dreptul la invocarea prescriptiei?

#14
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Bumble Bee, on 07 martie 2017 - 11:46, said:


Am inteles, insa eu intreb la obiect. Faptul ca a acceptat retinerile salariale se cheama ca a recunoscut dreptul si a pierdut dreptul la invocarea prescriptiei?
Aia nu-i putea face retinire fara un executor si o aprobare de la instanta.
Deci trebuia contestata masura cand a primit instiintarea de poprire, sau daca n-a primit trebuia sa faca demersuri pentru a bloca poprirea.
Aici mai trebuiesc urmarite alte aspecte:
1. Cand i s-a facut poprirea ? Adica cat trecuse de la neplata creditului.
2. Cand i-a fost executat bunul au trecut alti 3 ani de la ultima poprire ?
3. Dupa poprire in momentul in care n-au mai avut ce sa-i retina din salariu au si demarat actiunea de de vanzare a bunului ?

Mai clar poti cere presciptia in momentul in care trec 3 ani de la ultima plata, dar trebuie sa si contesti executarea silita in 15 zile lucratoare de la instintare.

#15
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Destul de sigur ca poprirea s-a efectuat dupa implinirea termenului de prescriere. Insa prin faptul ca nu a actionat in timpul necesar, si aici incerc sa inteleg:
- si-a pierdut dreptul la a mai invoca prescrierea termenului?
a contestat masura executorie de vanzare a apartamentului, dar oare mai are castig ce cauza atata timp cat nu a invocat prescriptia atunci cand i s-a retinut prima suma?

#16
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pentru problema ta instantele aplica doua masuri:
1. respinge contestatia pe motiv de tardivitate, pe principiul ce-ai asteptat pana acum.
2. accepta judecarea cauzei, dar nu si prescriptia, mai clar ii da posibilitatea avocatului, sa atace contractele de credit, si problemele din ele; comisioane de risc, clauze abuzive, cat s-a platit din credit, cat s-a luat, cat era de dat inapoi, cat i s-a oprit din salariu, mai mult de atat nu prea mai poti face, si tine de judecator.

Edited by notrust, 07 March 2017 - 20:22.


#17
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Ok, multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate