Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Școala de politie

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 rumlegok, on 06 martie 2017 - 23:14, said:

E clara treaba, a facut in acte in fals sa suga bani de la stat.
Pentru cei ce nu stiu, astmul bronsic este unul din cele mai frecvente diagnostice puse de medici pentru copii in schimbul spagilor pentru ca parintii sa se incadreze la indemnizatii de la stat. Pentru asa ceva se da grad de handicap si se incaseaza bani de la stat.
Asta e, le-au placut cand incasau ilegal banii, acum sa traga de diagnostic in fisa toata viata.
Va dati seama cam ce politist iese dintr-un individ care de mic copil a fost invatat sa fenteze legea ca sa suga bani de la stat...
"Siguranta si incredere"

#20
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Apropo de politisti, azi s-a dus sindicatul politistilor sa ceara dublarea salariilor, ca se simt discriminati ca au ajuns sa aiba salarii mai mici decat medicii Posted Image
Individul ala abonat la Antena3 si Romania TV, Dumitru Coarna, seful Sindicatului National al Politistilor si al Personalului Contractual, ameninta cu greve daca nu se dubleaza salariile si sporurile, ca nu e corect ca medicii sa castige mai mult ca politistii, ca doar ei sunt "oamenii legii"

Edited by rumlegok, 06 March 2017 - 23:38.


#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 RazvanQR, on 06 martie 2017 - 22:02, said:

Salut, întreb pentru un coleg de clasa a 12-a: Dacă are astm bronșic se poate duce la Școala de politie din Câmpina?
Nu va fi primit, astmul bronșic e pe lista  bolilor din cauza cărora candidații sunt declarați inapți - poz. 13.

 rumlegok, on 06 martie 2017 - 23:37, said:

Individul ala abonat la Antena3 si Romania TV, Dumitru Coarna, seful Sindicatului National al Politistilor si al Personalului Contractual, ameninta cu greve daca nu se dubleaza salariile si sporurile, ca nu e corect ca medicii sa castige mai mult ca politistii, ca doar ei sunt "oamenii legii"
Așa a zis, că nu e corect ca medicii să câștige mai mult ca politiștii?! A dreak pielea lui... dă un link, dacă ai auzit tu asta cu siguranță o să-l găsești citat pe undeva.

 rumlegok, on 06 martie 2017 - 22:41, said:

Cred ca teoretic te respinge daca apari in fisa cu boala. Practic dai spaga si se trece cu vederea aproape orice.
De intrat se intra, dar cu PCR mai mult, daca mai raman locuri disponibile dupa ce ocupa cei cu PCR, se mai baga si cativa oameni cinstiti si normali, daca nu, se da cu eject.
E concurenta la dat spaga la intrare pentru ca sunt salariile uriase, multi tarani facand chiar imprumuturi sa unga sistemul sa isi faca odrasla politist, ca din salariul pe un an isi recupereaza investitia.
Deaceea calitatea politistilor e scazuta, majoritatea prostuti si din mediul rural, pentru ca au pompat bani sa prinda locul, ca in privat mai departe de muncitor in fabrica pe salariu minim sau caraus/santierist cu carca rupta (si cu salariu un pic mai mare decat minim) nu ajungeau. Asa fac un sacrificiu si ung sistemul, si ajung ca cel putin primul an sa munceasca practic gratis, sa recupereze banii cu care s-a uns sistemul.
Cum le spui dumneata, bibicule, să tot stai s-asculți. Vrei să fii popular pe forum sau de ce ai ales să generalizezi în felul ăsta?

Edited by althea, 07 March 2017 - 11:21.


#22
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Uite aici un exemplu, dupa minutul 2 se simt discriminati ca cei angajati de Ministerul Sanatatii sunt platiti mai bine decat cei din MAI de cand s-a facut reforma salariala in MS :D

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Compară cu salariile medicilor? Eu asta te-am întrebat.

#24
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu, cu a paznicilor de la BGS, ca se stie ca angajatii de la Ministerul Sanatatii sunt de fapt paznicii de la BGS.
Si-a dat seama la timp ca ar fi bine sa nu foloseaca ca exemplu un medic, asa ca a ales o tinta mai usoara, un angajat pe ambulanta.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 rumlegok, on 07 martie 2017 - 11:38, said:

Si-a dat seama la timp ca ar fi bine sa nu foloseaca ca exemplu un medic, asa ca a ales o tinta mai usoara, un angajat pe ambulanta.
Vezi că scrii ... nu spun ce? Nu mai fă afirmații aiurea, ca să fii luat în serios pe forum nu ajunge să dai în polițiști, trebuie să fii atent și la argumente.

Edited by althea, 07 March 2017 - 12:48.


#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 turbocompresor, on 06 martie 2017 - 22:24, said:

n-o sa poti intra la politie nici macar daca-ti gaseste un cos unde nu trebe. Asculta-ma ca si eu am vrut la politie, da in Cluj nu in campina


Povesteste asta in alta parte ca aici nu te crede nimeni. Posted Image

#27
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

 TruculMagic, on 07 martie 2017 - 12:08, said:



Povesteste asta in alta parte ca aici nu te crede nimeni. Posted Image
))) Faca ce-or vrea, eu stiu ce-am patit, am si dovezi, da nu-mi dau numele aiurea pe internet. Oricum, am ajuns la drept, deci cred ca ceva mai bine

#28
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Deci pe scurt: daca are trecut astm in fisa medicala nu se poate inscrie la scoala de politie...Am inteles, multumesc mult de tot.

#29
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
De ce nu se poate înțelege logica anumitor reguli ?

Este tipic pentru mentalitatea românească : ” Dacă este lege/regulă, atunci trebuie încălcată ! ” , dar de multe ori realizezi mai târziu că de fapt te-ai ars singur.

Cazul de față este un exemplu bun că problema nu este cum să ocolești legea respectivă, ci logica pentru care vrei să o ocolești.

Având în vedere că știi ce înseamnă astmul bronșic, cum îți pui problema : ce vrei tu de la meseria de polițist sau ce poți tu să dai meseriei de polițist ?

Pentru că meseria de polițist necesită un corp și o minte într-o stare excelentă, faptul că mulți ajung să se distrugă pe parcurs este o altă treabă, dar și ei își beau propria otravă, poți să fii sigur de acest lucru.
Cum crezi că te simți când ești polițist bolnav, supraponderal și lent în mișcări și îți dai seama că nu mai poți avea performanța necesară pentru o misiune importantă ?
Din acest motiv sunt atât de mulți polițiști frustrați și nervoși. La fel cum va ajunge și prietenul tău sau oricine care intră într-o meserie și își dă seama că nu este capabil nici dpdv fizic, nici dpdv intelectual să ofere nivelul necesar.

Există o altă problemă cu care am auzit de la mulți polițiști că merg la ei oamenii : ” De ce nu pot să devin polițist dacă am 1,50 m ? ”
Și trebuie explicat fiecăruia că atunci când te duci într-o zonă periculoasă, este un avantaj psihologic să ai o anumită înfățișare, iar statura de 1,50 m nu este una dintre ele.

Așa că, Răzvan : mai multă autocritică. Gândește-te nu doar la ce vrei tu, ci și la ce implică ceea ce vrei tu. Este ușor să vezi greșeala în alții, dar este dureros s-o vezi în tine. Și da, unele dorințe te pot trimite pe căi greșite, pentru că implică împlinirea anumitor lucruri pe care tu nu le poți împlini.

Edited by Surgeoniac, 18 March 2017 - 19:24.


#30
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
E pe naiba, ca si cum ar conta ce inaltime ai daca nu lucrezi ca agent de teren.
E discriminare pe baza de inaltime si atata tot.
La fel de bine ai putea pune restrictie de inaltime si la facultati de finante/banci/drept, sau mastere in management... ca daca nu esti inalt nu ai prestanta...

Aia cu inaltimea are un rost pe la trupe de interventii, dar in alte parti nu.

Edited by rumlegok, 18 March 2017 - 19:45.


#31
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

 rumlegok, on 18 martie 2017 - 19:45, said:

E pe naiba, ca si cum ar conta ce inaltime ai daca nu lucrezi ca agent de teren.
E discriminare pe baza de inaltime si atata tot.
La fel de bine ai putea pune restrictie de inaltime si la facultati de finante/banci/drept, sau mastere in management... ca daca nu esti inalt nu ai prestanta...

Finanțe, management și bănci, unde stai majoritatea timpului pe scaun, ce legătură are cu meseria de polițist ? În plus, ți se pare că oamenii cu care ai de-a face seamănă ? Poate dacă faci management la traficanții de droguri sau arme, în rest nu compara clienții cu care ai de-a face în domeniul relativ liniștit al finanțelor cu domeniul unui polițist.

Nu este nicio discriminare. Vrei să ajungi polițist, sunt anumite standarde. Meseria nu este pentru tine, ci tu trebuie să fii pentru ea !

Ce ai zis în legătură cu trupele de intervenție este o prostie, când ești polițist te poate trimite pe teren oricând, și eu am vorbit cu mai mulți polițiști care au avut probleme din cauza colegilor care au trecut pe șpagă controlul de înălțime, iar când au ajuns cu ei pe teren, a constituit o problemă acest lucru. Ca să nu mai vorbim de faptul că nu este corect față de ceilalți ca tu să abuzezi de limitele tale și să primești doar muncă corespunzătoare calităților tale și mai ales lipsei lor , în timp ce alții să fie gata mereu să facă orice ceea ce tu nu ești în stare ( de ex. să mergi pe teren ).

Edited by Surgeoniac, 18 March 2017 - 20:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate