Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Amenda Transurb Galati

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Nefarian

Nefarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.11.2015
Salut!

Am primit asta seara  amenda pe Transurb Galati, pe traseul 11, dar eu am abonament. Nu-l aveam la mine in momentul controlului, dar nu aveam nici bilet. Pot anula amenda de 100 de lei?

#2
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Da, faci plangere contraventionala la instanta.
Depui copie xerox dupa abonament la dosar, iar la primul termen de judecata prezinti abonamentul in fata judecatorului.
O sa-ti dea inlocuire cu avertisment.
Plangerea e 20 lei.
Gasesti pe net modele de plangeri contraventionale.

#3
Nefarian

Nefarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.11.2015

 lex2010, on 06 martie 2017 - 21:57, said:

Da, faci plangere contraventionala la instanta.
Depui copie xerox dupa abonament la dosar, iar la primul termen de judecata prezinti abonamentul in fata judecatorului.
O sa-ti dea inlocuire cu avertisment.
Plangerea e 20 lei.
Gasesti pe net modele de plangeri contraventionale.
La mine pe chestia aia e subliniat 'Avertisment', nu amenda, dar tot am de dat 100 de lei. E acelasi lucru? M-am uitat acum mai bine.

#4
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Daca abonamentul este nominal ai putea anula amenda, desi stiu ca in alte orase acest lucru era problematic. Ei pe site vad ca zic ca ai obligatia sa prezinti titlul de calatorie utilizat in mijlocul de transport pe traseul respectiv. Ei zic ca aceste sancitiuni sunt reglementate prin Hotararea Consiliului Local cu nr 313/18.12.2008, la o simpla cautare pe google nu am reusit sa dau de ea, poate sapi tu mai mult si vezi mai detaliat ce se specifica acolo. Daca abonamentul nu este nominal nu ai nicio sansa sa anulezi amenda, practic nu vei putea dovedi ca abonamentul este al tau.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Nefarian, on 06 martie 2017 - 22:00, said:

La mine pe chestia aia e subliniat 'Avertisment', nu amenda, dar tot am de dat 100 de lei. E acelasi lucru? M-am uitat acum mai bine.
De ce nu pui aici o poza dupa acea "hartie" ?

Edited by pasilla, 06 March 2017 - 22:08.


#6
Nefarian

Nefarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.11.2015

 pasilla, on 06 martie 2017 - 22:07, said:

De ce nu pui aici o poza dupa acea "hartie" ?
http://imgur.com/a/bVipz

Daca ajuta

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Nefarian, on 06 martie 2017 - 22:14, said:

De fapt, e taiat "Avertisment", dar s-a transcris rau.

#8
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 Nefarian, on 06 martie 2017 - 21:53, said:

Salut!

Am primit asta seara  amenda pe Transurb Galati, pe traseul 11, dar eu am abonament. Nu-l aveam la mine in momentul controlului, dar nu aveam nici bilet. Pot anula amenda de 100 de lei?
Asa pot sa ma urc in 102 sau cea mai controlata line a RATB si sa le explic frumos controlorilor ca am abonament dar defapt nu il am la mine. Ce naiba, crezi ca sunt chiar atat de "prosti" sa creada minciuna. Atat timp cat te-au prins fara abonament, este vina ta ca te-ai urcat in mijlocul de transport in comun fara a te afla in posesia unui titlu de calatorie valabil. Mie asa mi se pare corect. Si eu am luat tot asa o amenda, dar ma duceam sa iau abonament. Eram in 232 pe la Metalurgiei si ma ia controlu'. Eu le explicam frumos ca ma duc la capat la 313 sa iau abonament, si char imi luasem, dar tot mi-au dat amenda. De atunci ma asigur mereu ca am abonament urban general la reducere 50% frumos si "le dau peste nas controlorilor ca nu au cum sa imi dea amenda" Posted Image

Edited by Al3xandru35, 06 March 2017 - 22:21.


#9
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Nu este subliniat ci este taiat cuvantul "avertisment". Pe original cred ca se vede bine :)
Deci: contestatie la judecatorie si poate ai noroc si obtii inlocuirea amenzii cu avertismentul, mai ales ca zici ca detii abonament valabil dar nu il aveai la tine la acel moment.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Fantasio, on 06 martie 2017 - 22:21, said:

Nu este subliniat ci este taiat cuvantul "avertisment". Pe original cred ca se vede bine Posted Image
Deci: contestatie la judecatorie si poate ai noroc si obtii inlocuirea amenzii cu avertismentul, mai ales ca zici ca detii abonament valabil dar nu il aveai la tine la acel moment.

Tre sa aibe norocul de vreun judecator idiot, care sa puna botul la asa ceva. De cand uitatul abonamentului acasa, transforma amenda in avertisment? Nu s-ar umple Romania de smecheri in acest caz?

#11
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Dintotdeauna in tarile cu apa calda. Am patit si eu sa schimb geaca si sa uit portofelul in cealalta, mi-au dat amenda 60€ si mi-au spus sa ma duc cu amenda si cu abonamentul in gara centrala, unde e sediul central pt relatii cu clientii. Acolo mi-au anulat amenda frumos si am platit doar 5€ taxa de prelucrare (taxa de ametit).
Daca ai abonament nominal platit, mi se pare normal sa ti se anuleze amenda in momentul in care faci dovada existentei acelui abonament. Platesti o taxa modica pt ca i-ai pus totusi pe oamenii aia la treaba (amendare apoi anulare amenda) si asta a fost tot. Data viitoare casti ochii cand pleci din casa. De ce sa platesti amenda pt un serviciu pt care ai achitat deja un abonament?

#12
Nefarian

Nefarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.11.2015

 Al3xandru35, on 06 martie 2017 - 22:18, said:

Asa pot sa ma urc in 102 sau cea mai controlata line a RATB si sa le explic frumos controlorilor ca am abonament dar defapt nu il am la mine. Ce naiba, crezi ca sunt chiar atat de "prosti" sa creada minciuna. Atat timp cat te-au prins fara abonament, este vina ta ca te-ai urcat in mijlocul de transport in comun fara a te afla in posesia unui titlu de calatorie valabil. Mie asa mi se pare corect. Si eu am luat tot asa o amenda, dar ma duceam sa iau abonament. Eram in 232 pe la Metalurgiei si ma ia controlu'. Eu le explicam frumos ca ma duc la capat la 313 sa iau abonament, si char imi luasem, dar tot mi-au dat amenda. De atunci ma asigur mereu ca am abonament urban general la reducere 50% frumos si "le dau peste nas controlorilor ca nu au cum sa imi dea amenda" Posted Image
Asa este, dar eu chiar am abonament pe traseul pe care am luat amenda. Si doar am intrebat, pana la urma. Daca trebuie sa o platesc, o voi plati.

#13
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 rosix, on 06 martie 2017 - 22:25, said:


De cand uitatul abonamentului acasa, transforma amenda in avertisment? Nu s-ar umple Romania de smecheri in acest caz?
Pai tu pui un cetățean cu abonament valabil pe aceeași treapta cu ala fără abonament..
Ca se umple România de smecheri...nu înțeleg, cumpara toată lumea abonamente și le lasă acasă?

#14
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 rosix, on 06 martie 2017 - 22:25, said:

Nu s-ar umple Romania de smecheri in acest caz?
Din moment ce pe abonament e trecuta data eliberarii si numele titularului, cum ar face-o?
Explica!

Edited by baliosss, 06 March 2017 - 22:53.


#15
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 rosix, on 06 martie 2017 - 22:25, said:

Tre sa aibe norocul de vreun judecator idiot, care sa puna botul la asa ceva. De cand uitatul abonamentului acasa, transforma amenda in avertisment? Nu s-ar umple Romania de smecheri in acest caz?
In mod normal si corect, peste tot pe planeta un judecator corect ar anula amenda daca detii un abonament nominal incheiat anterior datei sanctiunii si valabil la data primirii sanctiunii pe traseul respectiv. Deci judecatorul ar fi idiot daca ar face opusul a ce spui tu ca trebuie sa faca.
Apropo de normalitate, cat facem pariu ca martorul e trecut la vrajeala, de aceea nici nu are completate datele la el :D

#16
Nefarian

Nefarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.11.2015

 rumlegok, on 06 martie 2017 - 22:56, said:

In mod normal si corect, peste tot pe planeta un judecator corect ar anula amenda daca detii un abonament nominal incheiat anterior datei sanctiunii si valabil la data primirii sanctiunii pe traseul respectiv. Deci judecatorul ar fi idiot daca ar face opusul a ce spui tu ca trebuie sa faca.
Apropo de normalitate, cat facem pariu ca martorul e trecut la vrajeala, de aceea nici nu are completate datele la el Posted Image
Martorul era al doilea controlor.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Uite ce zice pe site-ul ratb (presupun ca legea e valabila in toata tara, in aceeasi forma):
Bonul fiscal nu reprezinta titlu de calatorie. Verificarea titlului de calatorie de catre agentii constatatori R.A.T.B. se face doar prin intermediul cardului de transport. Functionalitatile echipamentelor de control nu permit verificarea informatiilor cu privire la titlurile achizitionate de calatori in functie de alte criterii, de aceea calatorii care nu au in posesie cardul de transport sunt sanctionati contraventional.
Impotriva procesului - verbal de constatare a contravenţiei, întocmit pentru abateri de la regulile de călătorie în mijloacele de transport în comun, se poate formula contestaţie în termen de 15 zile de la data comunicării acestuia.
plângerile formulate împotriva proceselor verbale de constatare a contravenţiilor întocmite de agenţii constatatori R.A.T.B. se vor depune la judecătoria în a cărei circumscripţie a fost săvârşită contravenţia.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
mie mi se pare logic si normal sa ti se anuleze amenda in momentul in care faci dovada posesiei unui abonament valabil pe acel traseu.
practic, platind abonament, ai platit in avans niste servicii de care urma sa beneficiezi pe perioada valabilitatii abonamentului.
oricui i se poate intampla sa-si schimbe haina, geanta, sau sa-si uite portofelul acasa/la birou, acestea fiind si obiectele in care majoritatea calatorilor isi tin abonamentele. a avea abonament si a-l uita acasa nu mi se pare o "infractiune" egala cu cea a calatorilor fraudulosi, care mai si deranjeaza calatorii sau fac mizerie in autobuz/tramvai sau deterioreaza/vandalizeaza mijloacele de transport in comun.
cea mai simpla si mai eleganta solutie ar fi sa existe o aplicatie pe smartphone, cu care sa poti face dovada existentei/platii unui abonament pentru transportul in comun.
sau controlorii sa poata verifica intr-o baza de date existenta acelui abonament, pe baza CNP-ului titularului sau a seriei de legitimatie pentru abonament.
in ploiesti, ca sa-ti poti cumpara abonament pentru transportul in comun, trebuie sa-ti faci mai intai o legitimatie (la sediul firmei de transport), cu nume, data nasterii, poza tip buletin, legitimatia avand si o serie. aceeasi serie este trecuta pe formularul abonamentului, ba mai nou acum casierele trec pe verso ziua si ora eliberarii documentului, apoi semneaza, pesemne au fost ceva cazuri de falsificare/masluire abonamente si si-au luat astfel de masuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate