Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Grozavesti Residence [agentie: CityLand; constructor: Royal Holding]

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017
Salut,

Creez acest topic in calitate de viitor proprietar in Grozavesti Residence (str. Economu Cezarescu nr 61A) cu scopul de a aduna parerile tuturor celor interesati sa cumpere aici si celor care au facut-o deja.
Nu am gasit un loc mai bun de a aduna oamenii in cauza.

Apartamentele sunt vandute prin intermediu City Land, iar constructorul este Royal Holding.

Am creat si un grup de Facebook pentru o comunicare mai usoara (id grup 1284283264998509)

Multumesc!

Edited by optimoose, 06 March 2017 - 20:40.


#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Sau e doar reclama? Zi-ne si noua ce te-a determinat sa cumperi acolo si nu in alta parte, cu ce ai mai comparat, ce alte optiuni ai luat in calcul.

#3
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017
@unbrutus: nu este niciun fel de reclama. Pur si simplu vreau sa imi stiu viitorii vecini si sa ne putem organiza undeva (pana o sa ne intalnim in incinta).
Am decis sa cumpar acolo pentru zona in primul rand si apoi pentru faptul ca e nou si are bucataria separata de living cu toate ca din cauza formelor apartamentului o sa fie putin mai greu de amenajat.
Celelalte optiuni ar fi fost Novum si Cotroceni Politehnica Residence. M-am decis la asta pentru ca fata de Novum e ceva mai ieftin si termenul la Novum e sfarsitul anului, iar fata de Cotroceni Politehnica Residence pentru ca acolo cu finisaje ajungeam la aproape 80.000 de euro si pentru ca ar fi trebuit sa indur in fiecare zi traficul de pe Vasile Milea sau Botanica.

#4
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Sa inteleg ca asta este o groapa? Deci inca nu s-a construit nimic? Cladirea exista doar pe hartie?

#5
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017

 _NeXUS-, on 06 martie 2017 - 21:21, said:

Sa inteleg ca asta este o groapa? Deci inca nu s-a construit nimic? Cladirea exista doar pe hartie?
La criteriile pentru care am ales aici am spus ca am preferat fata de Novum pentru ca acolo mai dureaza pana e gata.
Aici e aproape gata si vreau sa apuc fonduri de la Prima Casa. Nu as mai fi vrut sa pierd si trenul de anul asta.

#6
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Tinand cont ca inca nu ai cumparat si ca nu esti dezvoltator, cel putin asa te recomanzi, de ce nu cumperi ceva deja construit? Asta in loc de ceva la stadiul de proiect.

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 optimoose, on 06 martie 2017 - 21:15, said:

@unbrutus: nu este niciun fel de reclama. Pur si simplu vreau sa imi stiu viitorii vecini si sa ne putem organiza undeva (pana o sa ne intalnim in incinta).
Am decis sa cumpar acolo pentru zona in primul rand si apoi pentru faptul ca e nou si are bucataria separata de living cu toate ca din cauza formelor apartamentului o sa fie putin mai greu de amenajat.
Celelalte optiuni ar fi fost Novum si Cotroceni Politehnica Residence. M-am decis la asta pentru ca fata de Novum e ceva mai ieftin si termenul la Novum e sfarsitul anului, iar fata de Cotroceni Politehnica Residence pentru ca acolo cu finisaje ajungeam la aproape 80.000 de euro si pentru ca ar fi trebuit sa indur in fiecare zi traficul de pe Vasile Milea sau Botanica.
Dar erai langa gradina botanica.
Era interesant daca precizai la fiecare pretul, dar si suprafetele. Preturile fara suprafete nu inseamna nimic, pt ca unul aparent mai ieftin e de fapt mai scump daca e mult mai inghesuit.

Si suprafetele trebuie precizate cu atentie, pt ca sint de obicei date f pervers, ba utile ba construite etc

Cum e cu locurile de parcare?

#8
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
La pozele pe care le au pe site-ul lor nu prezinta prea multa incredere. Fierul folosit la structura este deja ruginit inainte de a se turna betonul. Sincer nu stiu de ce au pus astfel de poze pe site. Practic isi fac singuri reclama negativa.  In plus forma pare destul de ciudata. Eu am mai trecut prin zona si s-a ingramadit destul de rau acolo langa Poli. Sunt curios daca au si loc de parcare pentru fiecare apartament, avand in vedere ca spatiul e inghesuit.

#9
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017

 unbrutus, on 06 martie 2017 - 22:14, said:

Dar erai langa gradina botanica.
Era interesant daca precizai la fiecare pretul, dar si suprafetele. Preturile fara suprafete nu inseamna nimic, pt ca unul aparent mai ieftin e de fapt mai scump daca e mult mai inghesuit.
Si suprafetele trebuie precizate cu atentie, pt ca sint de obicei date f pervers, ba utile ba construite etc
Cum e cu locurile de parcare?
De la splai pana sus la Botanica seara poti face si 20 de minute. Vasile Milea la fel. Razoare la fel (cel putin momentan - pana cand va fi gata magnifica magistrala de metrou). Eu nu sunt dispus sa fac 40-50 de minute la fiecare drum pana la Unirii/Victoriei in loc de 15-20. Da - ma raportez la traficul actual pentru ca nu stiu cum va fi peste 5-10 ani.
Am cautat in principal zona si sa fie in buget. Daca imi doream spatiu mare luam la periferie. Faptul ca ies sau nu mai bine la eur/mp la celelalte nu prea ma incalzea pentru ca deja depaseam bugetul.
Din ce am inteles, locurile de parcare sunt 100 lei/luna - ceea ce mi se pare mai acceptabil fata de 7-10.000 de euro pe viata - pe care ii dai dintr-o data.

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Te inteleg, eu te incurajez sa dai mai multe detalii doar ca sa tinem topicul in viata si sa incurajezi si pe altii sa iti devina vecini.
Altfel, in acest moment, strict cumparatori, dupa cum vezi ca nu prea sint.

Eu de ex sint interesat dar am putin timp sa caut informatii. Daca tu tot ai studiat si comparat ofertele, in spiritul forumului, de a impartasi si celorlalti, informatia care circula poate ajuta si pe altii.

Pe mine cu siguranta m-ar ajuta, nu stiu cati or fi ca mine, dar cred ca toti trecem prin asta, ca si tine tre sa luam o decizie comparand 2-3 oferte din zona...

Ajutorul unuia care a trecut deja prin asta e nepretuit. Stiu ca pot intra pe site la fiecare si sa vad una alta, dar tu sigur ai si alte info, care nu apar pe siteurile lor.

#11
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017

 unbrutus, on 06 martie 2017 - 23:14, said:

...
Altfel, in acest moment, strict cumparatori, dupa cum vezi ca nu prea sint.
...

Lucru foarte ciudat pentru ca pe site majoritatea par vandute. Unde sunt toti oamenii astia?
Nu au net sau nu ii intereseaza sa caute despre imobil?

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 optimoose, on 07 martie 2017 - 16:29, said:


Lucru foarte ciudat pentru ca pe site majoritatea par vandute. Unde sunt toti oamenii astia?
Nu au net sau nu ii intereseaza sa caute despre imobil?
Vad ca eviti sa raspunzi la oricare din intrebarile mele, ok, respect decizia.

Daca eu as fi dezvoltator, as spune tot timpul ca sint toate vandute dar mai avem unu ca s-a razgandit cineva.
Marketing de baza, creezi urgenta.

#13
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

 unbrutus, on 07 martie 2017 - 22:49, said:

Vad ca eviti sa raspunzi la oricare din intrebarile mele, ok, respect decizia.

Daca eu as fi dezvoltator, as spune tot timpul ca sint toate vandute dar mai avem unu ca s-a razgandit cineva.
Marketing de baza, creezi urgenta.
Poate tocmai de asta nu esti dezvoltator si nici nu lucrezi in marketing odata ce consideri ca e marketing de baza:)E o prostie o astfel de strategie si chiar nu cred ca vreun dezvoltator sau orice om sanatos la cap care vrea sa vanda ceva ar aplica-o.

#14
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017
Are si unbrutus un punct de vedere valid, insa strategia asta cu urgenta merge pana in punctul in care un potential cumparator e interesat doar de unul din apartamentele marcate ca "vandute".
Ce face atunci vanzatorul pentru ca in cazul in care apartamentul e marcat fake "vandut" - ramane cu el nevandut?

#15
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017

 unbrutus, on 06 martie 2017 - 23:14, said:

Te inteleg, eu te incurajez sa dai mai multe detalii doar ca sa tinem topicul in viata si sa incurajezi si pe altii sa iti devina vecini.
...
Ajutorul unuia care a trecut deja prin asta e nepretuit. Stiu ca pot intra pe site la fiecare si sa vad una alta, dar tu sigur ai si alte info, care nu apar pe siteurile lor.

Si ca sa urmez sfatul lui brutus, in continuare voi expune informatiile si impresiile pe care le-am adunat eu despre acest proiect.
Terenul de 665mp a fost cumparat de la familia X..... pt aprox. 330.000EUR. Familia X..... l-a dobandit la randul ei prin restituire prin 2008-2009. Dupa cum se vede si in anuntul de vanzare al terenului de aici, forma terenului este exact forma imobilului construit acum (una ciudata de altfel, dar pentru a maximiza profitul este de inteles ca au vrut sa acopere toata suprafata).
Proprietarii actuali fiind doua familii, care de altfel reprezinta Royal Holding (o reuniune de firme mai mici - de usi de garaje, constructii, mobila pana la securitate - sub conducerea lui Z.... Y..... - daca nu am voie sa dau nume pe forum o sa il sterg).

Planul initial era de d+p+4 respectiv d+p+2+m, insa cel de 4 etaje a fost construit cu 5 (si ar fi si o discutie sa se faca si 6) - speram ca structura sa fi fost prevazuta pentru cele doua etaje extra si sa fie toate autorizatiile in regula.
Aceasta firma mai are in portofoliu Vacaresti Delta View, Mariuca si Astronomul Mogosoaia - despre acestea nu stiu mare lucru si nu am prea gasit impresii.
Da - forma blocului este foarte urata, insa aspectul nu ma deranjeaza atat timp cat nu afecteaza constructia.
In momentul de fata apartamentele sunt nefinisate, urmand ca dupa semnarea antecontractului sa inceapa si partea aceasta. Bugetul alocat de dezvoltator este de 30ron/mp parchet si 40ron/mp gresie si faianta, iar pentru sanitarele din baie 1000ron si toate sunt la alegere. In afara de asta apartamentele vin cu centrala, usi, prize calorifere si geamuri.
Dezvoltatorul avand si firma de mobila, mi s-a spus ca vor fi si preturi preferentiale in caz de mobila pe comanda (si sunt convins ca va fi nevoie pe comanda, data fiind forma interioarelor).

Acum, ca sa imi justific eu decizia de a cumpara aici, voi face o lista de pro si contra argumente pe care le-am luat in calcul.
Pro: zona, decomandat (fara bucatarie in living), pretul in buget (max 70.000), view bun - pentru orientarea est-sud pe care am ales-o eu, e aproape gata - sunt grabit sa prind Prima Casa
Contra: forma, fara geam la baie (insa putine din astea noi au), suprafata utila (cam 45mp) cu balcon de 16-17mp, dezvoltator de care nu am auzit pana acum si fara un portofoliu prea bogat

Edited by terratec, 13 June 2017 - 16:45.


#16
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017

 optimoose, on 08 martie 2017 - 12:06, said:

Planul initial era de d+p+4 respectiv d+p+2+m, insa cel de 4 etaje a fost construit cu 5 (si ar fi si o discutie sa se faca si 6) - speram ca structura sa fi fost prevazuta pentru cele doua etaje extra si sa fie toate autorizatiile in regula.

update: am gasit pe site-ul primariei s6 autorizatia de constructie si pentru etajul 5.

#17
HaariSeldon

HaariSeldon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.12.2013
Parca aici am vazut un dormitor de 8mp2 si am ramas uimit. Pacat de compartimentare, ca preturile erau ok

#18
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017
Attached File  Plan-etaj-1-1.jpg   614.94K   111 downloads
Din pacate, da. Compartimentarea si suprafetele nu sunt fericite, insa eu am ales zona in detrimentul confortului.

Edited by optimoose, 13 March 2017 - 13:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate