Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

ce altceva sa invat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#19
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 lightpoint, on 06 martie 2017 - 11:43, said:

C-ul a fost proiectat pentru intefatarea cu hardware-ul.C-ul a fost proiectat de ingineri electronisti si nu informaticieni.C-ul a fost proiectat efectiv ca sa vorbesti cu hardwareul.Bine daca vrei poti s-o faci si in assembly dar inseamna sa fii putin cam masochist.
Intotdeauna cei care vor vedea cum intefateaza C-ul cu hardware-ul vor vedea cu alti ochi acelasi program C pe care l-au vazut inainte de interactiune.
Pe mine ma surprinde ca faci diferenta intre C si celelalte limbaje de programare. Limbajele de programare au in comun 80%. Daca stii C, te descurci si in PHP. Este adevarat ca mai ai unele lucruri de invatat, dar intelegi logica in mare, cand te uiti pe un cod te descurci, stii unde sa cauti documentatia. C are partea asta cu pointerii specific, nu este un limbaj de nivel inalt, ruleaza mai repede, nu ai nevoie de framework-uri. Dar nu poti sa imi spui ca trebuie sa intelegi hardware ca sa faci un soft in C. In C sau in orice alt limbaj conteaza alogoritmul, iar algoritmul nu are legatura cu cunostintele de hardware.

Edited by PlatonX, 06 March 2017 - 11:51.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 unbrutus, on 06 martie 2017 - 11:29, said:

La facultate le studiezi in paralel pt un motiv totusi.
Si eu le-am facut in paralel dar la inceput era o nebuloasa, simteam nevoia de o insiruire intr-un alt mod.

 PlatonX, on 06 martie 2017 - 11:50, said:

Dar nu poti sa imi spui ca trebuie sa intelegi hardware ca sa faci un soft in C.
Depinde si ce scrii acolo, poti sa faci un program de contabilitate si nu prea te lovesti dar poti folosi __asm keyword si discutam de alt subiect.

Edited by neagu_laurentiu, 06 March 2017 - 11:52.


#21
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 neagu_laurentiu, on 06 martie 2017 - 11:49, said:

Un inginer, in functie de ce rol are, lucreaza si cu altii in subordine, deci are nevoie si de pshihologie. La fel si cu vanzarea in mod optim si productia asemenea, deci notiuni din marketing.
Eu merg la facultatea de Inginerie ca sa lucrez ca programator, nu ca inginer in fabrica, nu ca agent de vazari. De ce trebuie sa fac materii care nu au legatura cu programarea ?
De ce nu se face o facultate de programare unde sa inveti ce este specific pt programare. De ce trebuie sa faci ceva foarte general, si cand ajungi la interviu sa iti spuna ca trebuie sa stii alte lucruri, 90% dintre ce ai facut la facultate nu au legatura cu ceea ce se cere la interviu.

Edited by PlatonX, 06 March 2017 - 11:55.


#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Tu ai incurcat Calculatoare cu Informatica.

#23
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 neagu_laurentiu, on 06 martie 2017 - 11:56, said:

Tu ai incurcat Calculatoare cu Informatica.
Si la Informatica se fac materii care nu au legatura cu programarea.

 neagu_laurentiu, on 06 martie 2017 - 11:54, said:

Depinde si ce scrii acolo, poti sa faci un program de contabilitate si nu prea te lovesti dar poti folosi __asm keyword si discutam de alt subiect.
Mergand pe aceeasi logica, trebuie sa stii de toate pana la urma ca sa intelegi si ce programezi acolo. Daca eu ajung sa lucrez ca programator intr-o fabrica de cablaje de masini evident ca trebuie sa inteleg structura cablajelor, ar fi bine sa fac si cateva desene in AutoCad ca sa inteleg cat mai bine ce fac designerii pt ca pt ei fac tot felul de tool-uri.
Dar daca merg la o fabrica ce se ocupa cu altceva, trebuie sa inteleg mecanismul din spate ca sa stiu ce sa programez.
Daca vreau sa fac un program de contabilitate trebuie sa inteleg putin si contabilitate ca sa stiu ce sa programez.

Noi vorbim aici de programare in sine, nu de faptul ca trebuie sa stii ce sa programezi. Evident ca este mult mai usor daca intelegi logica din spate pt ceea ce programezi, dar pt ca sunt n domenii de activitate, tu ca programator trebuie sa stii programare, logica din spate ti se explica acolo.

Edited by PlatonX, 06 March 2017 - 12:08.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Dar una-i "software engineering" si alta "computer engineering", chit ca au si zone comune.
Apoi invatamant superior nu inseamna maistru cu basca.

 PlatonX, on 06 martie 2017 - 12:00, said:

tu ca programator trebuie sa stii programare, logica din spate ti se explica acolo
Avem si aici ierarhii, programatorul e cel care "bate cu ciocanul" dupa specificatiile altora si la care faci tu referire. Dar urcand, avem si arhitecti, care stiu atat programare cat si domeniul specific, care da de lucru la primii. Facultatea, instrumentul si ce mai vrei nu se limiteaza la o particularitate, tu te axezi pe ce doresti din poveste si aprofundezi.

Edited by neagu_laurentiu, 06 March 2017 - 12:12.


#25
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 neagu_laurentiu, on 06 martie 2017 - 12:02, said:

Dar una-i "software engineering" si alta "computer engineering", chit ca au si zone comune.
Apoi invatamant superior nu inseamna maistru cu basca.

Invatamant superior inseamna ca te pregatesti pt o meserie. Si programarea este o meserie. Este inacceptabil ca sa fie nevoie sa inveti lucruri pe care nu le vei folosi niciodata la nimic, si sa nu ai timp sa faci proiecte care sa iti dezvolte abilitatile de programare.
Un programator trebuie sa fie creativ, nu sa invete lucruri pe care stie sigur ca nu le foloseste la nimic. Si devii creativ lucrand pe proiecte practice, proiecte care folosesc la ceva, nu invatand cultura generala. Asta se face in scoala generala.

Edited by PlatonX, 06 March 2017 - 12:11.


#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 PlatonX, on 06 martie 2017 - 12:11, said:

Invatamant superior inseamna ca te pregatesti pt o meserie.
Nu pentru o meserie, ci studiezi un domeniu (e mai larga notiunea si include mai multe). Iar studiul poate fi si de placere, sa nu practici niciodata, de asta nu avem egal intre absolventi si locurile de munca. Apoi tu cu acele cunostinte, si nu numai, iti cauti ceva specific de munca.

Edited by neagu_laurentiu, 06 March 2017 - 12:14.


#27
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 PlatonX, on 06 martie 2017 - 11:50, said:

Pe mine ma surprinde ca faci diferenta intre C si celelalte limbaje de programare.
Da, asa am fost fara sa vreau educat.Eu cand ma gandesc la hardware automat ma gandesc la C , pointeri, adrese, registre, stari finite deterministic si vice-versa.
Majoritatea sistemelor de operare sunt scrise in C deoarece comunica foarte eficient si repede cu hardware-ul caci el ca limbaj a fost modelat dupa comportamentul hardware-ului.
Chestia asta se observa in artimetica pointerilor in C.

Quote

Daca stii C, te descurci si in PHP. Este adevarat ca mai ai unele lucruri de invatat, dar intelegi logica in mare, cand te uiti pe un cod te descurci, stii unde sa cauti documentatia. C are partea asta cu pointerii specific, nu este
Pai aici este confuzia.A stii este diferit de a cunoaste.

Quote

Dar nu poti sa imi spui ca trebuie sa intelegi hardware ca sa faci un soft in C.
Sa zicem asa: pentru a stii C nu este nevoie a  stii hardware, pentru a cunoaste C este nevoie sa cunosti hardware.

 PlatonX, on 06 martie 2017 - 11:55, said:

Eu merg la facultatea de Inginerie ca sa lucrez ca programator,
NU. tu mergi la facultatea de inginerie ca sa devi INGINER (care implica si programator dar nu se rezuma doar la programare).Jobul tau este sa creezi sisteme.Orice in lumea ingineriei este un sistem de sisteme, de sisteme,etc
Si uite asa a luat  a luat nastere DESIGN PATTERNS.

Din cauza aceasta  corporatiile fac diferenta intre programator si inginer de software.Pentru ingineria de software este obligatoriu sa prezinti angajatorului si foaia matricola ca sa vada angajatorul evolutia dumitale in facultate la materiile care implica inginerie efectiva:
Teoria Semnalelor, Teoria Sistemelor, ASDCN, Sisteme de Operare, Sistem cu reglare automate, Automate programabil, Programarea in C , Sisteme de operare, etc, etc precum si discipline specifice specializari dumitale.

Si asta ca sa vada cum ai interactionat tu cu aceste discipline ca sa stie la ce sa se astepte de la tine si ce proiecte ai putea sa abordezi  in companie, ca sa-ti dea de lucru.
PS: Inginer in Sisteme de calcul: Inginer software si hardware: adica poti sa concepi si sa creezi programe dar si sa concepi si creezi hardware.

Edited by lightpoint, 06 March 2017 - 12:25.


#28
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008


 neagu_laurentiu, on 06 martie 2017 - 11:49, said:

Un inginer, in functie de ce rol are, lucreaza si cu altii in subordine, deci are nevoie si de pshihologie.
M-ai spart. :))




#29
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 neagu_laurentiu, on 06 martie 2017 - 12:13, said:

Nu pentru o meserie, ci studiezi un domeniu (e mai larga notiunea si include mai multe). Iar studiul poate fi si de placere, sa nu practici niciodata, de asta nu avem egal intre absolventi si locurile de munca. Apoi tu cu acele cunostinte, si nu numai, iti cauti ceva specific de munca.
Pai de placere pot sa caut pe internet documentatie, sa platesc cursurile pe care le vreau si sa dezvolt proiecte singur acasa. Si cu acele proiecte merg la interviul de angajare. De exemplu pot sa fac un soft care face ceva practic: faci o fotografie la o pagina si softul traduce automat in alta limba. Pt asta nu am nevoie de toate cursurile de la facultate. De ce nu m-ar angaja pe mine care am facut asta si ar angaja pe un absolvent care nu are un portofoliu de proiecte, dar a absolvit facultatea pt ca a memorat mare parte din cursuri, fara sa inteleaga logica din spate ? Pt ca este imposibil sa ai timp sa intelegi logic tot ce se preda la facultate: si la programare si la matematica, fizica, chimie, Teoria Sistemelor. Fizic nu ai timp sa intelegi asa multa informatie intr-un timp atat de scurt.
Si atunci fie memorezi informatia, fie intelegi logic o parte din materii si pt cealalta te multumesti cu 5.

Edited by PlatonX, 06 March 2017 - 12:25.


#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 misu183, on 06 martie 2017 - 12:22, said:

M-ai spart. Posted Image)
Mai scriu si cu picioarele, e adevarat.

 PlatonX, on 06 martie 2017 - 12:23, said:

Pt asta nu am nevoie de toate cursurile de la facultate.
De asta nici nu te conditioneaza unii angajatori relativ la diploma.

 PlatonX, on 06 martie 2017 - 12:23, said:

Si atunci fie memorezi informatia, fie intelegi logic o parte din materii si pt cealalta te multumesti cu 5.
N-a spus nimeni ca trebuie sa iei 10 la toate. Fiecare, din facultate, se axeaza spre o zona pe care o va aprofunda extrascolar si o va practica ulterior. Dar facultatea iti ofera din fiecare. Am avut destui colegi care se chinuiau sa ia note maxime la toate, eu cu sfantul 5 pe la unele care nu ma interesau si note mari la cele dragi, iar in final eu m-am angajat si respectivii ori au ajuns prin invatamant ca nu stiau in mod logic ceva ori s-au reprofilat.

Edited by neagu_laurentiu, 06 March 2017 - 12:32.


#31
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 neagu_laurentiu, on 06 martie 2017 - 12:28, said:

N-a spus nimeni ca trebuie sa iei 10 la toate. Fiecare, din facultate, se axeaza spre o zona pe care o va aprofunda extrascolar si o va practica ulterior. Dar facultatea iti ofera din fiecare. Am avut destui colegi care se chinuiau sa ia note maxime, eu cu sfantul 5 pe la unele care nu ma interesau si note mari la cele dragi, iar in final eu m-am angajat si respectivii ori au ajuns prin invatamant ca nu stiau in mod logic ceva ori s-au reprofilat.
Si atunci ce sens are sa te chinui pt un 5 la chimie/psihologie/marketing, cand in timpul acesta poti sa lucrezi la proiectele tale de programare ?

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Las' ca acel 5 nu era mare chin.
Apoi traim intr-o societate in care birocratia, formalismul si alte asemenea n-au disparut. Am vrut o hartie, a trebuit sa urmez o cale (am si invatat din acest proces destule).

Nici angajatorul nu vrea un calaret singuratic, de cele mai multe ori. Vrea sa vada ca urmezi o conduita, ca te integrezi intr-un grup, ca rezisti la stres, ca nu-l lasi balta cand dai de greu, ca rezolvi si ce nu-ti place etc.

Edited by neagu_laurentiu, 06 March 2017 - 12:37.


#33
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 neagu_laurentiu, on 06 martie 2017 - 12:34, said:

Las' ca acel 5 nu era mare chin.
Apoi traim intr-o societate in care birocratia, formalismul si alte asemenea n-au disparut. Am vrut o hartie, a trebuit sa urmez o cale (am si invatat din acest proces destule).

Asta inseamna ca tu ai facut ceva ce ai stiut ca este o formalitate. Adica, ai invatat pt niste materii care ai stiut ca sunt puse aolo de forma. Ma intreb ce sens are sa fi de acord ca este normal sa faci ceva, doar de forma (in cazul acesta un 5 la chimie/psihologie/marketing) ?

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
E o combinata pana la urma. Mi-am ales un segment pe care l-am aprofundat. Altii si-au ales altul. Sunt de acord ca facultatea sa-ti prezinte din toate cate ceva (avansat n-are timp) si fiecare sa aleaga o cale. Cum fiecare decide daca pentru ce va lucra o viata isi va asuma ca n-are nevoie de hartia aia sau poate ca are.

Ar fi mult prea multe specializari inguste (cu aprofundare) asa cum vrei tu. Iar in productie schimbi macazul de multe ori si ce faci, o noua specializare? Faci una generala, te invata sa inveti, si drum bun si cale batuta, stii sa citesti pe urma manualul tehnic (baza o ai formata).

Edited by neagu_laurentiu, 06 March 2017 - 12:56.


#35
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 neagu_laurentiu, on 06 martie 2017 - 12:46, said:

E o combinata pana la urma. Mi-am ales un segment pe care l-am aprofundat. Altii si-au ales altul. Sunt de acord ca facultatea sa-ti prezinte din toate cate ceva (avansat n-are timp) si fiecare sa aleaga o cale. Cum fiecare decide daca pentru ce va lucra o viata isi va asuma ca n-are nevoie de hartia aia sau poate ca are.
Problema mea este ca ceea ce iti prezinta facultatea nu are legatura cu nici o cale in proportie de 90%. Adica, e prezentat prea abstract si prea anacronic si ajungi in situatia in care tutorialele de pe YouTube explica mai bine decat profesorul de la facultate.
Daca vrei sa urmezi o cale cu singuranta nu te bazezi pe ce faci la facultate. Facultatea este 90% pt diploma.
Daca vrei sa vezi concret asta, cauta pe site-urile de recrutari cerintele angajatorilor pt meseriile care au legatura cu facultatea si incearca sa pui cerintele lor intr-o parte si cursurile de la facultate in care gasesti acele cerinte si orele de laborator/practica unde ai avut ocazia sa dezvolti abilitatile cerute de angajatori in cealalta parte. Dar, lasa la o parte ceea ce ai facut tu pe cont propriu. Strict bazat pe facultate.
Eu cred ca facultatea nu este buna cum este acuma. E prea generala si prea abstracta. Ar trebui sa fie bazata pe o specializare mult mai ingusta si sa se faca exact materiile care au legatura cu acea specializare. In felul acesta, facultatea te va pregati, nu tutorialele de pe YouTube sau site-uri precum stackoverflow.

Edited by PlatonX, 06 March 2017 - 12:59.


#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Am inceput cu Pascal acum multi ani. Am scris si aplicatii la o firma pe vremea aia cu el. Am invatat plecand de la cursurile de programare din facultate (nu exista liceu de mate-info ca acum ci mate-fizica asa nu pun liceul, in cazul meu, la socoteala). Si spun ca si azi, acele cursuri, le folosesc. Nu intocmai. Dar acolo am invatat concepte pe care le aplic si azi. Nu conteaza ca in alta tehnologie, instrumentul e unealta doar. Dar baza lor e actuala. Sigur ca am acumulat in decurs si altele. Dar 90% de atunci le folosesc zilnic. Cu transpunerea de rigoare la vremurile de acum.

Edited by neagu_laurentiu, 06 March 2017 - 13:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate