Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Un kit complet de supraveghere?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Salut, sunt total pe langa cand vine vorba de asa ceva iar eu am vrut sa am un asemenea kit/sistem de mai mult timp doar ca nu am considerat acest lucru o necesitate dar din pacate acum chiar s-a intrecut limita cand dupa o spargere data in blocul unde locuiesc acum cateva zile, cineva a incercat sa-mi sparga locuinta in timp ce eram acasa iar cand a auzit ca ma apropii de usa probabil a fugit.

Locuiesc intr-o garsoniera, unde as vrea sa monitorizez in principal holul unde este intrarea dar si sufrageria daca se poate. Cum am mai spus sunt total pe langa asa ca nu stiu exact ce fel de sistem m-ar avantaja mai mult, tot ce pot sa spun este ca:

0. Buget: 800 de lei cel mult 1000. Am deja un laptop si o conexiune de internet la Wi-fi pe care o impart cu vecina deci nu am acces la router.

1. Mi-as dori sa fie cat mai ieftin cu putinta si sa fie decent, posibil cu vedere nocturna pentru ca pe hol nu e lumina. [viata de student] Daca cineva e binevoitor sa posteze niste link-uri pentru ceva kit-uri plus un NAS sau ceva eventual mai ieftin decat un NAS [gen un HDD portabil de 1tb conectat la laptop, nu stiu..]

2. Mi-as dori sa am si un senzor si sa primesc o notificare pe telefon cand detecteaza miscare sau sa aiba camerele o asemenea functie dar ma gandesc ca ar fi si mult mai scumpe si ar necesita sa am si obligatoriu un Nas care sa mearga non-stop si dupa cum am mai scris cel mai ieftin NAS pe care l-am vazut era vreo 700 de lei.

3. Cat mai putine camere, cel mult 3 ca sa filmeze holul si sufrageria din doua unghiuri eventual.

4. De preferat un kit/sistem complet ca sa-mi fie mai usor dar banuiesc ca daca ma ajunge mai ieftin sa le iau separat nu e o problema.

5. Vreau sa evit firele pe cat posibil la camere, pentru ca mi se pare o problema enorma sa ai metri intregi de fire care pot fi taiate fara probleme si care duc eventual la DVR/NAS care in schimb ar putea fi ascuns.

DACA tot ce am scris mai sus e mult mai scump decat 1000 de lei as prefera in schimb un sistem de alarma care sa "urle" cand nu este introdus un cod in centrala sau ceva de genul in speranta ca poate se sperie hotul si sa aiba o optiune de SIM sau eventual sa se poata conecta la WI-FI si sa-mi transmita pe telefon o notificare cand cineva nu a introdus codul si s-a detectat miscare.


Scuze pentru textul extrem de lung, nu am vrut sa omit vreun detaliu si multumesc pentru ajutor! :D

#2
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006
Dacă ai avut tentativa de spargere orienteaza-te spre un sistem antiefractie. Camerele sunt ok dar nu în cazul acesta. Găsești pe net site-uri care vând kituri de alarma (inclusiv wireless). De preferat ar fi să apelezi la un instalator autorizat.

#3
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Pentru buget foarte redus poti sa iei asta la care conectezi prin fir un PIR. Are si camera posibilitatea de a-i seta zone pentru detectia de miscare.
Poti seta sa-ti trimita e-mail in caz de alarmare. De asemenea o poti lega la o sirena. Are inregistrare pe SD, comunicatie duplex (microfon si difuzor incorporate). E robotizata, o poti misca din aplicatia de pe mobil sau PC. Daca gasesti locul potrivit, poti acoperi si holul, si camera. Se conecteaza wifi.
Eu am cumparat camera asta acum aproape doi ani pentru monitorizare bebe si sunt foarte multumit.

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postravaell, on 05 martie 2017 - 23:32, said:


Am deja un laptop si o conexiune de internet la Wi-fi pe care o impart cu vecina deci nu am acces la router.


N-ai bani de internet, da vrei sistem de supraveghere de 1000 de lei... Esti sigur??

#5
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View Postmariovrs, on 06 martie 2017 - 06:42, said:

N-ai bani de internet, da vrei sistem de supraveghere de 1000 de lei... Esti sigur??

Platesc si eu la vecina jumatate care e tot studenta. Nu vad ce legatura are asta si consider ca e o replica rautacioasa. Am inteles, e gresit sa platesti 30 de lei pe luna in loc de 60 pe internet, si e ok sa fim off-topic. Am echipament audio care costa foarte mult, EXTREM de mult. [monitoare de studio, claviaturi, interfete de sunet etc] si probabil cineva a primit vreun pont ceva... sunt pur si simplu speriat ca atunci cand nu o sa fiu acasa o sa ma trezesc cu tot echipamentul furat dar si munca pe care am depus-o cu ele pentru atatia ani.

Am mai facut niste cautari pe spy-shop care nu stiu daca este de incredere ca n-am mai comandat vreodata de la ei si am vazut sisteme antiefractie cu 400-600 de lei. E vreo firma mai buna ca alta gen Cerber, Smanos sau Paradox. E ceva ce ar trebui sa stiu inainte sa cumpar un kit din asta? [acumulatoare, cabluri in plus, etc] De asemenea daca sunt alte site-uri mai ok decat spy-shop rog sa-mi spuneti, m-ar ajuta foarte mult :D Mersi!

#6
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006
Daca iei ceva wireless nu mai ai nevoie de cablare. Va trebui in schimb sa verifici bateriile si sa faci un test la sistem macar saptamanal ca sa fii sigur de functionare.
Orice alt tip de sistem necesita montaj si cablari suplimentare. Bineinteles ca nici un sistem nu este infailibil si mereu ai nevoie si de masuri suplimentare.
In locul tau as incepe cu masuri mecanice:  o usa de intrare adecvata cu incuietori aferente, eventual ceva gratii rulante in spatele usii etc. pe care le poti suplimenta cu metodele electronice.
Poate suna aiurea dar daca ai valori ar merge si o asigurare. Sau cauta o firma de paza din zona ta care iti poate oferi gratuit sistemul antiefractie contra unui abonament lunar deoarece pe langa monitorizare ei iti pot oferi si interventie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate