Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Floarea miresii perena.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Salutare!
Cu multi ani in urma ,in curtea bunicilor , exista o zona in gradina, in care erau cativa  rizomi de floarea miresii perena . Facea niste flori mici albe cu tente usor liliachii cu pedunculi lungi si firavi cu ramificatii fine ce le faceau sa trepideze la cea mai mica adiere de vant  , cred ca si de aia batranii il gratulau cu pseudonimul de "tremurici".  Acum e disparut  din gradina .
Am deschis acest subiec in ideea ca exista vreun coleg de forum ce cultiva asa ceva in ideea ca.mi va dezvalui cateva particularitati de cultivare. Totodata as dori si cateva seminte sau rizomi,binenteles contra cost.  Am incercat cu seminte de la diferite firme luate din supermarchet , dar fara sorti de izbanda chiar daca pe plicuri erau poze cand cu flori simple cand cu ele batute toate s.au  dovedit a fi din floarea miresii anuala ....Multumesc.


#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
https://plant-shop.r...-1-bulb-km.html

#3
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Multumesc   dar nu au pe stoc am verificat deja si astfel  am ajuns sa apelez la colegii de forum.

#4
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016
Eu am cumparat de la Agrosem dar nu stiu daca sunt perene. Voi afla anul viitor ca am vre-o 100 de rasaduri pregatite.

Attached Files


Edited by demm, 11 March 2017 - 10:52.


#5
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Puteti verifica f usor .  Atunci cand scoateti sa transplantati , pt ca aia perena trebuie pusa f rar gen 1m intre randuri si 0,5 in cuiburi, cea anuala are radacina trasanta , pe cand  cea perena ara rasacina pivotanta f bine dezvoltata cca 20 cm .

#6
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016
Am scos un rasad din tavita (45 alveole) dar radacinile sunt subtiri si putin vizibile inca.

Rasadurile au cam 5 cm inaltime deci poate sunt prea mici pentru a-mi da seama.

Oricum nu inteleg de ce nu scrie clar pe plic daca este perena sau macar la ce distanta se planteaza

#7
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016
Peste putin timp rasadurile de Gypsophila vor fi plantate in camp si inca nu stiu sigur daca sunt perene sau anuale.

Dupa radacini nu pot sa-mi dau seama deoarece nu am cu ce sa compar, plus ca alveolele tavitelor sunt rotunde iar radacinile cresc "rotund" cum au si ele loc.

Din ce am gasit pe net, Gypsophila Paniculata (ca si asta pe care o am eu) ar fi perena dar nu stiu daca este adevarat sau nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate