Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Investitie agricultura 100.000€

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postmariovrs, on 05 martie 2017 - 20:34, said:

Ce dracu ai lucrat ma, de 100.000 pana la 25 de ani...

Daca ai fost atat de capabil sa faci banii aia asa repede, fa tot aia in continuare. Sau vrei sa fii patron de vaci in RO?

ce a lucrat? orice!
acolo e salariul in euro ori dolari, la noi e in lei. 3000 euro lunar sau 3000 lei lunar, e alegerea ta ce doresti!

#20
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostWannaBeFarmer, on 05 martie 2017 - 20:04, said:

Buna tuturor,

In primul rand as dori sa precizez ca sunt nou pe forum. Am 25 de ani, sunt din Jud. Bihor, Oradea. Dispun de suma de 100.000€ si ma intrebam daca in ziua de azi merita sa investesti in agricultura. Precizez faptul ca am posibilitatea sa investesc in Jud. Bihor zona Tinca. Am citit pe forumuri tot felul de pareri, ba ca merita ba ca nu merita sa investesti in acest domeniu. As aprecia daca as primi cateva pareri de la voi(cei care activati in domeniu), daca intr-adevar merita sau nu sa investesti in acest domeniu, si daca da, intr-o ferma zootehnica sau exclusiv pe cultivarea pamantului. M-am gandit sa investesc in agricultura pentru ca sunt pasionat de acest domeniu, si asta as face cu dragoste si dedicatie.

Multumesc anticipat pentru pareri !

Singura sansa este sa gasesti un partener, care deja face asta, si se si pricepe la asta !
Sau ma rog, este o cale mai usoara, nu singura neaparat.
Probabil aici nu vei gasi o solutie clara, este prea vast domeniul, in plus iti trebuie cunostinte solide de anteprenoriat in general. Mai bine zis experienta in anteprenoriat, cunostintele invatate din carti nu se pupa cu realitatea aproape niciodata.

Asadar, cauta colaboratori, cauta asociati, cauta oameni seriosi care sunt dispusi sa faca treaba. Care sunt dispusi sa-ti impartaseasca experienta lor pentru binele vostru comun, pentru dezvoltare comuna, pentru mai bine.
Nu o va face nimeni gratis, insa unii vor incerca poate sa castige numai ei.
De tine depinde selectia lor, si putin de noroc !

Bafta !

p.s. Imi pare rau ca suntem departe rau ! :)

#21
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Nu vreau sa fiu carcotas dar fereste-te de asocieri in Romania.



#22
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

View PostWannaBeFarmer, on 05 martie 2017 - 20:04, said:

Buna tuturor,

In primul rand as dori sa precizez ca sunt nou pe forum. Am 25 de ani, sunt din Jud. Bihor, Oradea. Dispun de suma de 100.000€ si ma intrebam daca in ziua de azi merita sa investesti in agricultura. Precizez faptul ca am posibilitatea sa investesc in Jud. Bihor zona Tinca. Am citit pe forumuri tot felul de pareri, ba ca merita ba ca nu merita sa investesti in acest domeniu. As aprecia daca as primi cateva pareri de la voi(cei care activati in domeniu), daca intr-adevar merita sau nu sa investesti in acest domeniu, si daca da, intr-o ferma zootehnica sau exclusiv pe cultivarea pamantului. M-am gandit sa investesc in agricultura pentru ca sunt pasionat de acest domeniu, si asta as face cu dragoste si dedicatie.

Multumesc anticipat pentru pareri !

Suna dubios ce voi spune, insa cred ca nu are sens. Cumpara 2 sau daca poti 3 ap in Oradea ( in oras, zone din care sa poti merge pe jos in centru, nu ap noi si nu la periferie ) si da-le in chirie. Vei fi de 5x mai castigat decat sa investesti in agricultura fara experienta anterioara. Cred ca ai 90% sanse sa-i pierzi sau cel putin nu vei atinge o rata a rentabilitatii care sa merite.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsavantu, on 08 martie 2017 - 18:47, said:


Suna dubios ce voi spune, insa cred ca nu are sens. Cumpara 2 sau daca poti 3 ap in Oradea ( in oras, zone din care sa poti merge pe jos in centru, nu ap noi si nu la periferie ) si da-le in chirie. Vei fi de 5x mai castigat decat sa investesti in agricultura fara experienta anterioara. Cred ca ai 90% sanse sa-i pierzi sau cel putin nu vei atinge o rata a rentabilitatii care sa merite.

Pasiunea nu cunoaste riscurile financiare, personal daca as avea aceasta suma cash, m-as risca la o afacere agricola desi nu este domeniul meu de activitate si experienta mea este aproape de 0, sunt lucruri care te implinesc in viata si daca agricultura este unul din aceste lucruri si ai banii de ce sa nu o faci ? Viata oricum este prea scurta, cand sa facem lucrurile acestea cand avem 50 de ani si nu mai avem putere fizica ?

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca ajungi sa cauti aprobari pe forum la ce vrei sa faci ma indoiesc sincer ca ai castigat banii aia prin munca ( poate ma insel dar cine a dobandit suma asta stie exact ce si cum va investi precum si un plan bine pus la punct ) ; nu cred ca vrei te iei dupa ce spune un necunoscut pe forum si sa fi in situatia sa arunci efectiv banii pe fereastra daca nu merge afacerea .
Daca ai patalama de zootehnist in prima faza angajeaza-te undeva in domeniu si dupa ce intelegi " itele " mersului poti sa-ti deschizi propria afacere .

#25
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

View PostGradinarulUrban, on 10 martie 2017 - 12:09, said:


Pasiunea nu cunoaste riscurile financiare, personal daca as avea aceasta suma cash, m-as risca la o afacere agricola desi nu este domeniul meu de activitate si experienta mea este aproape de 0, sunt lucruri care te implinesc in viata si daca agricultura este unul din aceste lucruri si ai banii de ce sa nu o faci ? Viata oricum este prea scurta, cand sa facem lucrurile acestea cand avem 50 de ani si nu mai avem putere fizica ?

Viata o fi prea scurta, dar pare mult mai lunga si nefericita cand o traiesti in saracie si mizerie din cauza unor decizii proaste. Daca ai hobby, fa'ti un solar de 50mp. Dar nu arunca 100,000 de euroe pe geam.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate