Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lucrarea de licenta - discutii, sfaturi, descrieri

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
M-am inspirat dintr-un alt topic ce ulterior cred ca a fost inchis. Cum a fost pentru voi lucrarea de licenta? Care a fost tema? Cat de usor/greu vi s-a parut? V-a placut subiectul ales? Cat de amplu v-ati documentat? Ce nota ati luat? Care au fost cele mai mari obstacole?

Ar fi frumos ca fiecare care doreste sa participe, sa specifice si in ce domeniu a fost facuta licenta. As fi vrut sa incep eu, dar mai am un pic de mancat pana ajung acolo.

As vrea sa discutam strict de licenta, fara master, doctorat.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
scuze de offtopic, dar asta cred ca e rampa de lansare pt alte topicuri marca djl, scoala romaneasca inainte de 90 si dupa 90, cati au facut facultatea la vremea respectiva, mediul social-politic, cultural si financiar al vremurilor, domenii de calificare, locuri de munca dupa facultate, medii de informare, etc. mai are djl vreo 10 topicuri de extras din acest topic al tau.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Apai.. raul este deja facut Posted Image Daca se ajunge la concluzia ca ar fi bine sa fie sters/inchis, asa sa fie. Da' pe langa a fi fantana de idei pentru colegu' djl, cred ca ar putea fi un topic productiv.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ontopic - greu este pt cine nu se pregateste, ori pt cine nu stie ce "a scris" in acea lucrare.

in cazul meu, obstacolul cel mai mare a fost un profesor idiot, care era in comisie de la o alta facultate, nici macar nu era de profil, dar care punea interbari stupide si din cauza caruia toti care am intrat la acea comisie, am avut cele mai proaste note la licenta din acel an.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Hai cu intrebari mai concrete, ce ai intrebat e aproape pura subiectivitate.

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Pai obiectiv, cum? Ideea este ca fiecare sa vorbeasca despre propria experienta. Am avut in cap ceva de genul:

"Am studiat la facultatea X, specializarea Y, am avut ca tema de proiect Z. Mi-a luat N timp sa termin, mi-a placut / nu mi-a placut sa lucrez la licenta, cel mai greu mi-a fost sa .... Daca cineva vrea sa lucreze pe o tema asemanatoare, l-as sfatui sa ...." etc.

Edited by Ann0nyym0us, 05 March 2017 - 16:03.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu cum a fost la altii - eu m-am strofocat un pic pentru lucrare. La acea vreme, prin 1998, inca se mai facea scoala, pe bune, in facultati.
Am avut o supriza:  cei din comisie ori au citit lucrarea si le-a placut cum a fost creionata, ori i-a durut undeva si nici nu s-au uitat.. .Au pus si ei 2-3 intrebari simple, de complezenta si au dat nota maxima.
Recunosc insa, nu m-a incalzit cu absolut nimic nici nota de la examenul de licenta, nici nota de la lucrare... nimic. Ulterior, cand mi-am gasit de munca a contat cu totul altceva... a trebuit sa ma reinventez sa ma adaptez la ce se cere.

Da.. am uitat sa spun in ce domeniu - marketing (cand am facut eu, abia se traducea de prin carti din strainatate, ca sa se integreze in cursuri romanesti)

Edited by rosix, 05 March 2017 - 16:15.


#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
In ce domeniu ai dat licenta?

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mo , este ca la examenul de permis auto. Exista o logica anume care trebuie respectata. Nu seamana cu logica din viata de zi cu zi. Daca prin facultate iti faci singur referatele nu va fi asa greu . Problema consta in faptul ca orice referat  v-ar da de facut , voi intrati pe net , copiati unul,  faceti niste modificari si il prezentati ca pe o opera personala. Va dati seama ca profesorii aia cunosc toate referatele de pe net pentru simplul motiv ca toti colegii tai vor avea exact aceeasi idee Posted Image . Este important cum iti alegi tema . Nu te grabeste nimeni . Deasemenea, conteaza profesorul indrumator . Cauta unul tanar dar care este in curs de doctorat . Sunt si profesori indrumatori care fac asta pentru ca ii obliga fisa postului dar habar nu au cu ce se mananca . Un astfel de profesor poate sa te lase fara lucrare de licenta . Tema nu ti-o alegi tu din stele. Vei primi o lista de teme care au legatura cu profilul facultatii si de acolo iti alegi. Nu cauta studii de caz . Sunt greu de facut si profesorul indrumator nu are acces la date concrete . Practic este important sa cauti o tema la care exista multa , multa bibliografie . Cauta pe net si listeaza cateva lucrari de licenta ca sa vezi cum sunt structurate . Cauta ceva cat mai teoretic , ceva cu spectru larg de aplicabilitate .
Facutul este una ...sustinutul este diferit . Eu am sustinut doua lucrari de licenta in viata mea si am luat 10 la ambele . Dar sunt mai "alfa" de genul meu. Cand am intrat in in sala am facut-o ca si cum urma sa le predau la niste mocofani o idee revolutionara pe care nimeni altcineva nu o cunostea . Nu i-am lasat sa vorbeasca deloc. Mi-au dat 10 ca sa termin si sa imi inchida gura Posted Image . Facusem cate o sinteza de 2-3 pagini la fiecare lucrare si in momentul in care am inceput sa vorbesc , nu i-am lasat sa puna intrebari.
Modelul :
- lucrarea se numeste ......
- am ales tema pentru ca ....in cazul meu avusesem legatura directa cu domeniile
- legatura consta in faptul ca am avut experienta practica bla-bla-bla ...aici i-am rupt pentru ca intradevar eu stiam despre ce vorbesc iar ei puteau doar sa asculte
- am conceput-o in urmatoarea stuctura ......
- cuprinde capitolele ....bla-bla-bla
- noutatea consta in bla-bla-bla
- in primul capitol am impartit abordarea in atatea sub-capitole care contin ( in mare ....bla-bla-bla )
- in al doilea ( la fel ca la primul )
- si tot asa ....
- finalul apoteotic sugereaza o lista de masuri pentru imbunatatirea ....bla-bla-bla

Ideea este sa ai povestea pregatita . In felul acesta nu pot pune intrebari decat legat de ce ai in discutie in momentul in care ei intreaba . Daca faci pauze mari le vin idei . Te intreaba din capitolele precedente ...sau din ultimul ...daca esti mai emotiv te incurca. Pentru un profesor este usor sa te incurce daca doreste asta . La mine a fost halimai. Eram 4 insi intrati la comisie  si colegii nu-si mai citeau propriile lucrari , urmareau patosul cu care dadeam crosee profesorilor . Doi dintre membri erau decanul ASE Bucuresti si un senator, sef al comisei de pregatire a armonizari legislatei comerciale pentru aderarea la UE ...ceva de genul.  Cand i-am simtit  ca se inmoaie ( deja vorbeam de unul singur, ca la fiecare intrebare pusa le raspundeam ca si cum ar fi rusine sa puna asemenea intrebari ) ...am accelerat . Mi-au facut semn sa ma opresc si cand am facut-o , s-a auzit un suspinat Posted Image dinspre catedra .
Smecheria este sa nu-i lasi sa vorbeasca prea mult. Daca ei lovesc ( intreaba ) si tu te aperi ( raspunzi )  , este chestiune de timp  sa te incurce . De cate or intrebau ceva , din raspuns ii si deviam spre urmatoarea parte a proiectului pe care eu doream sa o expun .
A fost ca si cum am furat o ciocolata de la niste copii .

Edited by JurasikMan, 05 March 2017 - 17:21.


#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ce conteaza in ce domeniu si ce tema am avut noi la licenta?
Conteaza ce facultate faci tu. Modul de intocmire a licentei, cerinte, pretentii, mentalitati, etc, etc, difera de la domeniu la domeniu, de la o facultate la alta.

Edited by Friskey, 05 March 2017 - 16:54.


#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Pai nu intreb pentru mine, personal. Eu am in cap o idee destul de detaliata despre cum si ce o sa fac. Dar nu strica sa discutam, sa impartasim experienta. Unele lucruri sunt universale, trec bariera specializarii.

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Poti intreba ce doresti, doar ca raspunsuri la intrebari de genul nu ajuta in mod real pe nimeni

 Ann0nyym0us, on 05 martie 2017 - 16:01, said:

Mi-a luat N timp sa termin

Daca mi-a luat o luna sau sase, poti trage vreo concluzie din asta?

 Ann0nyym0us, on 05 martie 2017 - 16:01, said:

, mi-a placut / nu mi-a placut sa lucrez la licenta

Mi-a placut. Iti va place si tie?

 Ann0nyym0us, on 05 martie 2017 - 16:01, said:

Daca cineva vrea sa lucreze pe o tema asemanatoare, l-as sfatui sa ...." etc.

Aici pot aparea discutii interesante, dar e mai indicat ca X sa zica exact ca vrea sa faca o licenta pe tema cutare, decat sa scrie fiecare romane ca poate poate s-o gasi cineva cu o tema similara (oricum observi ca majoritate de aici nu citeste ce s-a mai scris si deschide direct topic nou cand are ceva de intrebat)


 Ann0nyym0us, on 05 martie 2017 - 16:01, said:

, cel mai greu mi-a fost sa ....

Aici pot relata ce poate fi de folos la modul general: foarte multi se pun sa numere bibliografia de mana si apoi se plang sau abandoneaza cand au de inserat o carte noua pe la mijlocul listei iar multe numere se decaleaza. Pana si Wordul are un sistem de automat de numarat intrarile din bibliografie. Daca nu se stie/doreste alege un sistem de redactare mai serios gen LaTeX (nu-i pentru oricine, mai ales in domenii non-tehnice), macar sa se foloseasca Wordul la adevarata putere. Acelasi lucru poate fi zis si despre numararea automata a capitolelor sau a figurilor/tabelelor (unii inca apasa tasta SPACE de cateva ori pentru a centra un titlu).

Edited by dani.user, 05 March 2017 - 18:49.


#13
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
am terminat stiinte economice, cu lucrare de licenta pe comportamentul consumatorului
m-am dus la profesoara de comportamentul consumatorului care mi-a zis sa ma gandesc la o tema si i-am dat "consumatorul roman si achizitionarea de electronice din mediul online"
munca mea propriu zisa a fost efectuarea, rapsandirea si apoi analiza si interpretarea unui chestionar, restul paginilor le-am umplut cu tot felul de povesti despre tematica gasite pe internet
toata povestea a durat cam de prin mijlocul lui frebruaire pana pe la sfarsit de mai daca nu ma insel
am luat 9.60 (lucrarea cat si facultatea au fost facute in engleza)

Edited by on64, 05 March 2017 - 18:59.


#14
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 JurasikMan, on 05 martie 2017 - 16:52, said:

. Nu i-am lasat sa vorbeasca deloc.
Probabil pt ca erau destul de plictisiti sau nu-i interesa efectiv ce vorbesti.

Quote

Mi-au dat 10 ca sa termin si sa imi inchida gura Posted Image . Facusem cate o sinteza de 2-3 pagini la fiecare lucrare si in momentul in care am inceput sa vorbesc , nu i-am lasat sa puna intrebari.
Stai linistit ca erau intersati te opreau imediat si daca te faceai ca nu observi , zburai instant in februarie.
"Nu i-ai lasat sa puna intrebari.." =)) Puishor inseamna  ca nu-i interesa subiectul si erau arhi-mega plictisiti

Quote

Ideea este sa ai povestea pregatita .
Mike Tyson a spus-o mai bine: Everybody has a plan until they get hit =))

Quote

In felul acesta nu pot pune intrebari decat legat de ce ai in discutie in momentul in care ei intreaba .
Si ? Sa stii ca daca un profesor din comisie vrea sa te incurce, te incurca.

Quote

Pentru un profesor este usor sa te incurce daca doreste asta . La mine a fost halimai. Eram 4 insi intrati la comisie  si colegii nu-si mai citeau propriile lucrari , urmareau patosul cu care dadeam crosee profesorilor .
Te-au lasat in pace, se uitau si ei la stand-up comedy.Puishor daca un profesor ar fi vrut iti dadea o perversa ca pe targul Ocna de te julai in foile tale si prezentare =))

Quote

Doi dintre membri erau decanul ASE Bucuresti si un senator,
Cea mai mare plictiseala este sa fii decan la comisieii.Adica tu tre sa stai sa-i asculti pe altul care alte chestii legat de acelasi lucruri, in loc sa  intampini oameni seriosi care il cauta cu diferite...probleme sa zicem =))

PS: la universitatiile care se respecta, dupa proba de oral unde vorbesti tu ce vrei pe acolo, exista sectiunea separata unde fiecare profesor din comisie este obligat sa-ti puna doua intrebari :una din teorie din totii anii si alta din proba practica din lucrare.
Bye, bye

Edited by lightpoint, 05 March 2017 - 19:09.


#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Incerc sa-mi dau seama ...esti un profesor frustrat ...sau un student care a picat la sustinerea licentei . Orice ai fi ..ma doare-n ..licenta , de frustrarile tale ....Bye, Bye ! Posted Image

Edited by JurasikMan, 06 March 2017 - 14:01.


#16
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 JurasikMan, on 06 martie 2017 - 14:00, said:

Incerc sa-mi dau seama ...esti un profesor frustrat ...sau un student care a picat la sustinerea licentei .
Nici una, nici alta .Insa  daca tu nimerai tipul de comisie pe care l-am avut eu si incercai sa faci  pe "smecherul" erai pus la punct imediat.
Sunt doua optiuni: fie  in fatza comisiei erai gugustiuc si vorbeai repede de frica, un text invatat pe dinafara acolo si  aici te dai mare cocos.
Fie erai mare cocos in fatza unei comisii care se plictisese de atata elefanti.  Posted Image

Ca pe la jumataea catalogului, se instaleaza asa o plictiseala de nu te vezi. Si devine obositor rau de tot sa mai urmaresti ce spune subiectul, in timp
ce rasfoiesti si lucrarea sa si fara sa vrei ceilalti profesori incep sa vorbeasca intre ei despre chestii d-ale lor. Pur si simplu poti sa spui ce vrei ca oricum
pe ei nu-i ma intereseaza din moment ce nota ti-au hotarat-o inainte cand s-au uitat pe mediile de peste an. :D

Edited by lightpoint, 06 March 2017 - 14:25.


#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Tu ai inteles prost ce am explicat eu aici. Exista mai multe feluri de studenti. Unii merg si cersesc notele si trecerea examenelor. Eu mi le-am luat . Intelegi asta ? Nici un profesor nu "mi-a dat " un examen. Mi le-am luat eu pe toate. Am avut si restante . Nu multe , dar am avut .  Nici la astea nu m-au picat profesorii. Daca am intrat in examen si am  constatat ca sunt pe langa subiect , m-am ridicat si am predat hartia goala . Nu am avut timp sa invat ...sau nu am putut sa acopar materia ...sau pur si simplu nu am reusit sa inteleg o parte a materiei . Eu nu am fost un milog nici in viata si nici in facultati . Si nu am copiat . Intelegi ideea ? Nu de smecher nu am copiat. Nu am facut-o pentru daca eram prins ...eram ridicol . Adica , abia atunci eram un papitoi de doi bani ...daca ma consideram vreun ciumeg si eram prins ca fac o cacarie banala pe care o fac toti labagii din prezent. In zilele noastre este absolut normal ca un plod handicapat de tata cu bani sa vina cu Bugatti la cursuri si sa se milogeasca ca o curva ieftina de vreun profesor ca sa il treaca . Eu nu am facut asta niciodata . Nu mi-a fost usor . Orgoliul asta l-am platit cu nopti suplimentare pierdute invatand , in loc sa iau examenele dand din coada sau facand frumos la vreun coleg care a studiat mai mult . Dar tu esti , probabil , o generate mai tanara . Voi nu prea stiti ce inseamna consecventa , tinuta . Aveti impresia ca puteti fi smecheri pe holuri si prostituate la cursuri ...si ca asta nu se vede. Am un "Breaking News" pentru tine ...se vede. Daca esti prostituata la cursuri , nu convingi pe nimeni nici in afara lor . Dar pot sa te pacalesti pe tine ca esti smecher .
Eu la licente nu am fost smecher. Am fost pregatit . Am stiut cine va fi in comisie , am stiut cum abordeaza sustinerea , am stiut ce intrebari imi va pune inainte sa mi le puna . Lucrarea o cunosteam atat de bine incat  o puteam sustine si dupa o betie. Pentru asta am facut munca de cercetare . Am stiut si faptul ca persoanele care erau inaintea mea urmau sa clacheze. Imi erau colegi  , ii cunosteam , erau emotivi .
Daca iti acorzi destul timp si tratezi problema cu inteligenta , poti sustine fara nici un risc orice lucrare de licenta in fata oricui . Daca iti faci scenarii realiste , daca urmaresti profesori la cursuri , daca esti atent la ce le place , ce ii face sa zambeasca , daca inveti sa eviti ce ii enerveaza ...sunt doar niste oameni care pot fi  manipulati cu usurinta. Din doua glume potrivite esti alesul lor , mai ales cand sustii licenta dupa una care a plans 70 % din timpul alocat examinarii . Acum spune-mi tu , tinere , cat din ceea ce descriu eu aici ai facut tu cand ai sustinut licenta ? Cat de serios ai tratat evenimentul ? Ei fi invatat pe ultima suta de metri o lucrare facuta probabil de altcineva si ajunsa la tine cu 10 zile inante de sustinere , ei fi avut niste medii anuale subunitare , probabil ca profesor din facultatea unde ai studiat nu te prea cunosteau de la cursuri ....si ti-a luat-o la examinare. Asa se intampla cand faci facultatea trims de parinti  . Eu am studiat vreo doua zile si parfumul cu care m-am dat la examen. Tinuta , gesturile , asortarea , culorile hainelor , inclusiv manchiura .
Cand faci ceva in viata , fa ca lumea . Sunteti o generatie de superficiali care aveti impresia ca vi se cuvine totul . Este ingrozitor ca oameni de acest gen ajung sa ne opereze , sa ne faca legi , sa ne educe copiii, sa ne repare masinile .
Cand mergeti la intervuri sunteti transpirati si in talpi. Mergeti imbracati nepotrivit , cu CV-uri umflate , cu pretentii ( asta chiar inainte sa confirmati ceva abilitati profesionale ) , incercati sa pareti smecheri , sa pacaliti, dar nu sunteti interesati nici de produsele firmei , nici de pasiunile factorului de decizie ...de nimic .
La primul interviu la care am fost stiam si planul de servis al masinii aluia care urma sa ma tina de poveste. Pentru ca aveam nevoie sa trec de el  ca sa ajung la " inima"  patronului care era pasionat de niste sporturi care mie imi erau foarte cunoscute .
Tu cum te-a prezentat la primul tau interviu ? Ce stiai despre persoana cu care urma sa ai contact ?
Sunteti superficiali , mo , multe prea superficiali.
Nimic de pe fata pamantului nu este imposibil daca tratezi problema cu grija , daca ii acorzi timpul necesar , daca iti faci un plan , daca analizezi toate lucrurile care pot merge prost si daca gasesti si solutii la ele .
O licenta este un mizilic . Este ca un parizer pe langa un muschi de vita Stroganoff . Adevaratele provocari vin dupa ce iti iei licenta , cand vei avea lucruri practice de rezolvat si timpul va fi limitat.

Edited by JurasikMan, 06 March 2017 - 23:47.


#18
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 JurasikMan, on 06 martie 2017 - 23:42, said:

Tu ai inteles prost ce am explicat eu aici. Exista mai multe feluri de studenti. Unii merg si cersesc notele si trecerea examenelor. Eu mi le-am luat . Intelegi asta ? Nici un profesor nu "mi-a dat " un examen.
Tu n-ai inteles un lucru elementar.Si ala care ia 5 dar si ala care ia 10 sunt la mila profesorului.Poti sa stii de 10, daca proful nu vrea sa-ti dea 10, nu-ti da.

Quote

Sunteti superficiali , mo , multe prea superficiali.
Hai sa vedem:

Quote

Daca am intrat in examen si am  constatat ca sunt pe langa subiect , m-am ridicat si am predat hartia goala
Sa intrii la examen nestiind nimic insemana fie sa mergi la noroc chior(hazard) fie sa constati pe ultima suta de metrii ca ai gresit examenul.In ambele cazuri este o dovada de superficialitate paroxistica.

Quote

Am avut si restante . Nu multe , dar am avut .
Nu as vrea sa fiu mai catolic decat papa, dar tu insa ma obligi: sa ai restante este o dovada de superficialitate.

Quote

Nu am avut timp sa invat ...sau nu am putut sa acopar materia ...sau pur si simplu nu am reusit sa inteleg o parte a materiei .
Sa nu ai timp pt a invata la examene in conditiile in care principala ta ocupatie ca student ar fi sa-ti asiguri acest timp , inseamna superficialitate

Quote

Am fost pregatit . Am stiut cine va fi in comisie , am stiut cum abordeaza sustinerea , am stiut ce intrebari imi va pune inainte sa mi le puna .
Este bine sa ai incredere in sine , insa o incredere prea mare in acest sine, inseamna de fapt o superficialitate a modului de a te raporta la realitate.Sentimentul (nejustificat) de a te crede mai destept decat ceilalti
iti ofera o imagine distorsionata a realitatii cat si a sinelui.Este ca o stare de betie , de pe caruia va incepe caderea.Adica depresie.

Quote

Lucrarea o cunosteam atat de bine incat  o puteam sustine si dupa o betie. Pentru asta am facut munca de cercetare . Am stiut si faptul ca persoanele care erau inaintea mea urmau sa clacheze. Imi erau colegi  , ii cunosteam , erau emotivi .
Adica chestii de genul asta.Mai aveai putin si deveneai un zeu , insa n-ai avut bilet sa prinzi tramvaiul spre orasul zeilor. Posted Image)

Quote

Daca iti acorzi destul timp si tratezi problema cu inteligenta , poti sustine fara nici un risc orice lucrare de licenta in fata oricui
Poti sustine lucrarea de licenta in fata oricarui este dispus sa te asculte si are amabilitatea de a-ti da nota de trecere la licenta.

Quote

daca esti atent la ce le place , ce ii face sa zambeasca , daca inveti sa eviti ce ii enerveaza ...sunt doar niste oameni care pot fi  manipulati cu usurinta. Din doua glume potrivite esti alesul lor , mai ales cand sustii licenta dupa una care a plans 70 % din timpul alocat examinarii
Chestia asta se cheama social engineering.Si o practica cei care sunt superficiali pentru a compensa cu lipsa de cunostiinte.La adevaratii specialisti in domeniul, acest social engineering (sau pupincurism) este sanctionat drastic inclusiv la locul de munca.

Quote

Eu am studiat vreo doua zile si parfumul cu care m-am dat la examen. Tinuta , gesturile , asortarea , culorile hainelor , inclusiv manchiura .
Cand faci ceva in viata , fa ca lumea . Sunteti o generatie de superficiali care aveti impresia ca vi se cuvine totul
Nu stiu cum este generatia mea si nu-mi permit astfel de judecati de valoare,E bine ca in viata sa ai simtul masurii.

Quote

.
La primul interviu la care am fost stiam si planul de servis al masinii aluia care urma sa ma tina de poveste. Pentru ca aveam nevoie sa trec de el  ca sa ajung la " inima"  patronului care era pasionat de niste sporturi care mie imi erau foarte cunoscute .
Tu cum te-a prezentat la primul tau interviu ? Ce stiai despre persoana cu care urma sa ai contact ?
Pai a fost asa.Eu m-am angajat din facultate.Stii atunci cand esti la facultate, mai te duci pe la sesiuni de comunicari stiintifice.Acolo vin si angajatorii.Eu am avut mai multe propuneri de la mai multi angajatori.A trebuit sa stau
zile bine sa aleg la cine doresc sa ma duc, ca toate ofertele erau tentante la inceput.

Quote

O licenta este un mizilic . Este ca un parizer pe langa un muschi de vita Stroganoff .
Nu este nenea.In special daca stai doi ani s-o pregatesti.Insa o licenta poate fi un mizilic /pastrama sau ce vrei tu daca esti superficial nenea .

Quote

Adevaratele provocari vin dupa ce iti iei licenta , cand vei avea lucruri practice de rezolvat si timpul va fi limitat.
Sfatul meu este sa revii cu picioarele pe pamant de urgenta de pe piedestalul ala pe care ti l-ai construit.Altfel vei intalni pe cineva caruia n-o sa-i placa pupincurismul sau acest social engineering pe care il practici si
care isi va da seama de intentiile.In acel moment fie te va arunca, fie te va folosi si apoi te va arunca.Si in acel moment vei avea caderea aia de care spuneam la inceput.

Take care si daca nu poti,  intotdeauna poti apela la serviciile specializate ale unei clinici in psihologie/psihiatrie atat timp cand inca boala este in stadiu incipient .  Posted Image

Edited by lightpoint, 07 March 2017 - 06:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate