Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Influenta campului magnetic asupra plantelor

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
dadul

dadul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.02.2010
Un salut respectos tuturor. Incep prin a pune niste intrebari cunoscatorilor sau celor ce au practicat anumite metode de magnetoterapie sau terapie cu campuri magnetice sau electromagnetice asupra plantelor.
1. Efectul campului magnetic asupra plantelor, aici vorbesc de magneti neodim puternici pusi sub ghivecele de flori sau in apropierea lor.
2. Aceiasi intrebare dar campul este electromagnetic (50Hz)
3. Udarea plantelor cu apa magnetizata,diferenta dintre apa simpla din fantana si cea magnetizata.
Am citit multe pareri pro si contra pe forumuri straine,romanasi nostri sunt mai retinuti in explicatii, rusii sunt cei mai explicativi in multe domenii, din pacate e mai gru cu limba. Multumiri anticipat.

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 dadul, on 05 martie 2017 - 14:17, said:

3. Udarea plantelor cu apa magnetizata,diferenta dintre apa simpla din fantana si cea magnetizata.
Apa magnetizata este un subiect controversat. Nu exista studii stiintifice sau teorii verificabile care sa arate un efect. Totusi exista un studiu al Hoaxical Institute din Marea Britanie care a pus in evidenta un efect cert si verificabil: efectul de separatie. Separatia fraierilor de banii din buzunar.

#3
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 dadul, on 05 martie 2017 - 14:17, said:

2. Aceiasi intrebare dar campul este electromagnetic (50Hz)
Chiar la mine acasa am constatat efecte certe ale acestor campuri. Le folosesc in special pentru a ameliora starea plantelor de gradina, leguminoasele. Chiar si dupa un singur astfel de tratament capata proprietati organoleptice mult mai rafinate. Totusi, nu folosesc campuri de 50Hz, ci mult mai inalte, de 2,45GHz.

#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
https://www.tpu.ro/j...-ce-trebuie-sa/

#5
dadul

dadul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.02.2010
Campul magnetic ca atare ar putea avea un anume efect asupra plantei, legumei sau ce o fi ea?

#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 dadul, on 05 martie 2017 - 14:17, said:

Am citit multe pareri pro si contra pe forumuri straine,romanasi nostri sunt mai retinuti in explicatii, rusii sunt cei mai explicativi in multe domenii, din pacate e mai gru cu limba. Multumiri anticipat.
Siturile rusesti nu mi se par de incredere. E plin de tepari acolo. Am gasit in schimb pe un sit american despre o substanta numita Dihydrogen Monoxide, pe scurt DHMO. Practic ei spun acolo ca e o substanta nociva si vor sa o interzica. Dar tot la ei am citit ca toti o folosesc, inclusiv in agricultura. Asa ca m-am gandit si eu sa incerc. Rezultatele au fost spectaculoase: spor de crestere de 2-10 ori!! O fi sau nu toxica, nu stiu, dar sigur functioneaza!

#7
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Chiar am ras la dihydrogen monoxide..cum se speria omul de ceva ce nu ii este familar.

Acel experiment a dovedit intr-un fel ca frica se naste din necunoastere.

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 bladhaund, on 05 martie 2017 - 14:32, said:

Chiar la mine acasa am constatat efecte certe ale acestor campuri. Le folosesc in special pentru a ameliora starea plantelor de gradina, leguminoasele. Chiar si dupa un singur astfel de tratament capata proprietati organoleptice mult mai rafinate. Totusi, nu folosesc campuri de 50Hz, ci mult mai inalte, de 2,45GHz.
Asta-i si frecventa de emisie a magnetronului din cuptorul cu microunde . Atentie la modul cum manipulezi acest tip de generator , sa nu cumva sa produci prejudicii in trupul cuiva .

#9
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Eu cred ca fix la cuptorul cu microunde se referea.

#10
dadul

dadul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.02.2010
Daca cineva stie are sau nu are efect campul unor magneti asupra plantelor sau nu, doar asta vreau sa stiu.

#11
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
daca in teoria cuantica este acceptata o relationare universala ....nu cred ca ai sa obtii si un  o modificare masurata vizual,palpabil cu simturile noastre.

#12
dadul

dadul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.02.2010
Am citit multe forum-uri legat de subiectul asta dar nu am discutat personal cu unu din ei, unii erau rusi altii din SUA si eu nu stiu decat romaneste si aia cu greseli in scris.

#13
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Eu sunt un amarat de legumicultor care ma minunez in fiecare zi de plantelele pe care le cultiv. Au trecut deja vreo trei ore de cand le-am facut o ultima inspectie atenta ..multumit de cum se prezinta le-am acoperit cu vreo doua straturi de agril,sa le fie cald la noapte . Acum sunt la 40 km de plante dar ele stiu ca maine in zori le voi da BunaDimineata si voi cauta sa le ofer cele mai bune conditii .Acum ,ma intreb, ce poate face un magnet  ?Ar putea sa ma inlocuiasca?macar pentru o zi?Posted Image

#14
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Al 6 lea simt....

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 florianos, on 05 martie 2017 - 18:37, said:

Eu cred ca fix la cuptorul cu microunde se referea.
Cuptorul cu microunde? Mai degraba s-a referit la wifi care e in 2.4 ghz...dar de ce sa ramai amator cand poti sa mergi pe 5 ghz?

#16
dadul

dadul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 05.02.2010
Prea multe nu am inteles dar mai astept poate cineva a facut o incercare

#17
vmateescu

vmateescu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.05.2016
Nu știu cum e treaba cu cîmpul magnetic dar pot să-ți spun că Luna ar putea avea influență asupra tomatelor. Asta am auzit-o de la un manager de seră în Olanda. Am văzut foarte multe plante care aveau un anumit etaj cu numai 2 roșii în buchet. Am întrebat care e explicația și mi-a spus că a fost lună plină cînd etajul a fost inițiat. M-am mirat foarte tare și m-am arătat neîncrezător în spusele lui. Omul a fost foarte ferm pe poziție. Acum, o fi făcut mișto de mine, n-o fi făcut, eu îți spun ce-am auzit.

#18
ambi

ambi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.04.2017
cat priveste magnetosfera terestra, plantele pot fi "prostite" chiar mai mult decat unii dintre noi ! Posted Image
insa nu vad care ar fi scopul !
ptr cei care nu stiu, plantele cresc in mediu cu gravitatie zero.
mai incurca ele saracele radacina cu tulpina, dar cresc.

Attached Files


Edited by ambi, 08 April 2017 - 20:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate