Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Pisica la curte

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017
Nu am avut niciodata pisica sau caine, dar ne-am mutat la casa si as vrea sa iau/adopt o pisica.

Vreau sa-mi asum toate responsabilitatile cresterii unui animalut  insa nu vreau sa stea in casa.

De accea as dori sugestii de la cei care stau la casa si au pisica care nu are acces in casa..

Unde doarme? Pot sa-i fac un culcus/casuta pe terasa?

Se poate invata sa-si faca nevoile intr-un loc nu in toata curtea? (am avut experiente cu pisicile vecinilor)

Ce face cand nu esti acasa? Mi-e frica sa nu plece sa i se intample ceva..(cat e pui..mai ales).

Ce varsta e mai potrivita? Motanel sau pisicuta?

Orice sugestie e binevenita...

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Fa-i un culcus moale si acoperit undeva ferit de vant si ploaie, da-i hrana regulat, in rest nu mai ai treaba. Cat e mica o sa se joaca cu tot felul de chestii, perdele, carpe, cabluri/fire care atarna. Pune-i undeva in curte un loc cu nisip si probabil din instinct acolo isi va face treburile, pisica de-obicei si le acopera singura.

Daca e fata, ai toate sansele sa se multiplice anii urmatori, si-asa o sa ai mai multe mâțe dintr-o data, cam asta ar fi diferenta majora dintre motan si mâță. :)

Hai, ca nu-i prima mâță care traieste in curtea omului. Nu te stresa...

Edited by Phobos, 05 March 2017 - 11:12.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Cat ii faorte mic, gen primele cateva luni, iti recomand sa-l tii in casa.

Pana isi formeaza si instinctul de casa si nici nu ti-l mananca nimeni

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 Lex404, on 05 martie 2017 - 11:12, said:

Cat ii faorte mic, gen primele cateva luni, iti recomand sa-l tii in casa.

Da, asa.

#5
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Poți să-i faci mama culcușului,căsuță specială,adăpost sau cum vrei tu.
Pisica doarme unde vrea.

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 ct13mey, on 05 martie 2017 - 11:13, said:

Poți să-i faci mama culcușului,căsuță specială,adăpost sau cum vrei tu.
Pisica doarme unde vrea.

Asa e, dar de-obicei vrea acolo unde-i moale si bine, deci probabil ca se obisnuieste cu casuta.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Vezi ca e diferenta intre motani si femele...dpdv al confortului tau, desigur!

Edited by arab, 05 March 2017 - 11:18.


#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ai mei,au trecut prin asta si pot spune  ca initial pisoii micuti au fost tinuti inchisi intr-un tarc ce avea deasupra plasa.Erau eliberati numai ziua cand batranii erau acasa si in preajma lor,pt a nu pleca la vecini.In cateva luni s-au obisnuit cu locatia,mai ales ca primeau bunatati la fiecare masa(lapte de la vaca).Chiar daca ziua colindau toate imprejurimile,la ora de masa erau prezenti.
Tin minte ca aveau un cotoi ,care disparea cu zilele(dupa fete) si venea acasa sa se refaca,cu blana plina de rani si nu mai pleca cateva saptamani...
Le: chiar daca aveau culcus unde credeau ai mei ca este bine,pisicile preferau sa ''vegheze'' prin zonele unde mai circulau soricei.Asa se ajunsese ca toate(4 bucati) sa doarma intr-un cos din nuiele,plin cu fan,ce se gasea asezat pe o polita la 1m inaltime...

Edited by gcom61, 05 March 2017 - 11:20.


#9
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Si eu am 4 pisici, si stau tot la tara. Totusi cand seara sunt temperaturi mici (sa zicem 5-6 grade, sau mai putin) le iau in casa. Iarna au stat mai mult in casa. Cand e mai cald (cum ea acum de exemplu) le las tot timpul pe afara. Au mai multe culcusuri amenajate: unul in garajul masinii, unul intr-o magazie si unul in podul casei. In garaj, magazie si pod au acces non stop.
Insa, cum la noi sunt frecvent ierni geroase cu temperaturi de sub minus 10 grade ...
Parerea mea e ca nici o pisica nu va rezista la o temperatura de sub 0 grade. Sau va rezista, dar se va imbolnavi. Stiu multi vor spune: cum traiesc matele maidaneze? Acelea traiesc, dar ma indoiesc ca sunt perfect sanatoase. Deci parerea mea e ca la frig sa le bagi in casa la caldura, sau macar intr-o incapere unde sa fie minim 7-8 grade.

Edited by XL700VA, 05 March 2017 - 11:20.


#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 XL700VA, on 05 martie 2017 - 11:20, said:

Parerea mea e ca nici o pisica nu va rezista la o temperatura de sub 0 grade. Sau va rezista, dar se va imbolnavi.

Hai sa fim seriosi, nu rezista daca o tii intr-o curte betonata din care nu are cum pleca, dar pisica isi cauta singura locuri ferite, in poduri, etc.

Pisica e poate singurul animal domestic care se descurca singura daca n-o mai ingrijesti, hranesti, etc.

#11
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017
Vara trecuta vecinii aveau 4 pisici: mama cu doi pui, un motan. Veneau mult la noi in curte, nu avem caine, e liniste, le mai si hraneam recunosc.
Mama cu puii a venit prima data cu puii la noi la inceputul lui august (nu stiu ce varsta aveau, atunci incepusera sa se catere pe garduri). Unul din cei doi pui a disparut dupa cateva saptamani.(nu l-au dat vecinii, am intrebat)
De celalalt pui m-am atasat destul de mult si el de mine. A disparut si el de pe o zi pe alta pe la inceput de noiembrie.
Apoi in decembrie a disparut si pisica mama si apoi motanul.in ianuarie. Nu stiu unde dormeau ce conditii aveau la vecini..nu cred ca intrau in casa..
De aceea am tot felul de retineri de genul, sa nu plece, sa nu I se intample ceva etc..

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Pisici dispar tot timpul, se mai bat, le mai prind cainii, le loveste masina, etc. Ideea este ca si daca ai o pisica, e o aberatie sa incerci s-o ti acasa cu forta, ea oricum pleaca la plimbare. Pisica nu-i ca un caine, ea sare gardurile, urce pe acoperisuri, etc, deci n-o poti tine acasa fortat decat inchisa.

Totul e s-o faci sa simta ca la tine e casa ei, si vine inapoi oricum, iar daca nu mai vine inseamna ca i s-a intamplat ceva si eh, asta e, n-ai avut noroc. Insa nu cu toate se intampla asa.

Trebuie totusi s-o lasi sa-si traiasca si ea viata in libertate.

Edited by Phobos, 05 March 2017 - 11:49.


#13
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 dita70, on 05 martie 2017 - 10:54, said:

Nu am avut niciodata pisica sau caine, dar ne-am mutat la casa si as vrea sa iau/adopt o pisica.
De ce vrei sa adopti o pisica?

#14
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu trebuie sa o ti inchisa in casa. Stiu, pentru pisica e un chin sa o ti in casa. Am o piusica care a fost sterilizata. O saptamana am tinut-o inchisa in casa. Si non stop statea la fereastra si se uita afara. Cum deschideam usa, trebuia sa fiu atent, ca o zbughea afara. Nu suferea sa stea in casa, voia libertate. Dar am tinut-o pentru ca trebuia sa se vindece.
Deci pisica trebuie sa aiba libertate sa alerge sa se catere prin pomi ...
Dar repet nu la temperaturi joase. La minus 5 grade sau mai jos ... eu zic ca nu are ce cauta pe afara.

Edited by XL700VA, 05 March 2017 - 11:54.


#15
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Chin sa stea in casa :lol:? Sa le zici asta si pisicilor mele. Le dai afara, stau si plang la usa. Daca vad ca nu le deschizi, te trezesti cu ele ca intra pe geamul din baie. le gasesti dormind in cosul cu rufe :P.

#16
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Ia-ti un caine.

Ala nu pleaca hai-hui.

Si, la nevoie, prinde si soareci :P

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Rezista si afara.Un culcus cu fan si gata. Crezi ca la tara tine cineva matele in casa? Toate animalele stau afara si nu patesc nimic. Numai la oras trebuie tinute in casa.
Fa-i un culcus, chiar o cusca mica, ca la un catel, in care sa bagi fan. Nu de alta dar la oras nu ai fan in podul surii sa doarma pisica iarna.

#18
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017

 lucifer76, on 05 martie 2017 - 11:51, said:

De ce vrei sa adopti o pisica?

Buna intrebare. Acum un as probabil ca nu m-as fi gandit la asta, mai mult cred ca as fi spus ca nu-mi plac pisicile. Mi-am schimbat parerea de cand cu pisicile din vecini, cum spuneam mai sus.
M-am atasat cel mai mult de motanel care sarea si statea la mine in brate, cand veneam de la servici, aparea alergand cine stie de unde, s-a creeat o relatie speciala intre noi si am suferit mult cand a disparut.
Acum sunt sigura ca pisicile au caractere diferite.. de aceea am si retineri.. mai ales ca vreau sa-i fie bine la noi dar si noi sa ne bucuram de el(ea).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate