Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

Tablou electric, trifazic sau dublu monofazic?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
Chryss81

Chryss81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2015
Va rog sa ma ajutati sa inteleg si eu acest tablou electric, unii spun ca e trifazic, altii spun ca e dublu fazat ( adica dublu monofazat) . Ceea ce eu am descoperit pe acest santier e ca sunt 2 faze negru si maro verde-galben,pamantarea are scopul de nul si gri,nul e pamantare. Si pentru moment sunt legate 2 prize pe direct la maro,gri si verde galben. As dori sa pun diferentiatoarele dinjunctorii dar nu sunt inca lamurit cu ” trifazic sau dublu monofacic..... in tablou intra 4 fire de 6mm negru,maro,gri si verde galben.
Nu sunt electrician, doar cunosc detaliile minimale despre electricitate...
Multumesc anticipat  pentru ajutor.

Attached Files

  • Attached File  poze.zip   4.99MB   157 downloads


#2
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
E trifazic ! Alea 4 fire care intra sunt  3faze+ 1 null ! Lasa un meserias(electrician) sa se ocupe ca el cunoaste "detaliile minimale despre electricitate..." , tu nu le cunosti si ar fi mare bai sa dai foc santierului sau sa moara cineva !

#3
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
La inceputuri a foste trifazat acum nu se stie ce mai este. Posibil sa fie intrerupta o faza pana in tablou, de aceea sa banuiesti ca griul este nul si este alimentare bifazata.

Cauta un electrician sa faca curat acolo.

Dupa contoarele alea cred ca nu este in Romania.........

Verifica cu un voltmetru ce tensiune ai intre firele groase care vin . Ia doua cate doua, R cu S, R cu T, S cu T.

Edited by autom2, 05 March 2017 - 07:25.


#4
alincar

alincar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 03.03.2013
Din ce se vede in fotografii , ai un intrerupator automat tripolar in partea de jos si catre trei seturi de echipamente identice ( intrerupator automat P-N, inca ceva bipolar - nu se vede bine codul echipamentului si cate doua cleme marcate F si N ). Asa ca poate fi ce vrei tu - trifazat sau bifazat sau monofazat ... Depinde de ce sistem de tensiuni intra in el . Masoara cu un voltmetru tensiunea la partea de sus a intrerupatorului tripolar - intre borne si fata de prima clema din dreapta acestuia . Daca intre borne masori trei valori 380 - 400 Vca si fata de clema masori trei valori 220 - 240 Vca inseamna ca in tablou intra sistem trifazat de tensiune. Daca este asa, poti marca pe intrari si apoi pe traseul fiecarui conductor fazele R, S, T in ordinea aceasta , pentru o mai buna urmarire a circuitului in tablou .
Daca masori intre borne doua valori de 380 - 400 Vca si o valoare zero iar fata de clema masori trei valori 220 - 240 Vca inseamna ca in tablou intra numai doua faze - ma indoiesc de acest lucru ..

#5
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Chestiile alea ciudate (inca ceva monopolari) sunt contori de energie monofazati pe sina omega

Edited by autom2, 05 March 2017 - 08:04.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Chryss81, on 05 martie 2017 - 03:50, said:

Va rog sa ma ajutati sa inteleg si eu acest tablou electric, unii spun ca e trifazic, altii spun ca e dublu fazat ( adica dublu monofazat) . Ceea ce eu am descoperit pe acest santier e ca sunt 2 faze negru si maro verde-galben,pamantarea are scopul de nul si gri,nul e pamantare.Nu sunt electrician, doar cunosc detaliile minimale despre electricitate...
Multumesc anticipat  pentru ajutor.

Lasa un electrician sa se ocupe si, intre timp, invata limba romana, respectiv sa te exprimi clar si cu bun simtz pentru aia care incearca sa citeasca ce scrii.
E posibil sa ai o faza intrerupta, din cele 3 faze, trebuie verificate sigurantele sau traseul de cabluri...

Edited by rosix, 05 March 2017 - 08:28.


#7
Chryss81

Chryss81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2015
1 sunt verificate cu becu ce am spus despre fire.
2 e locatie in cluj
3 ( rosix ) nu cei destepti au nevoie de ajutor si nu toti sunt romani in romania!
4 Negru si maro sunt verificate cu creionul de control si au tensiune.

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Vazi ca pe gri trebuia sa ai a treia faza.
Aclo ai un dizjunctor tripolar in care trebuie sa ai cele 3 faze din care pleaca fiecare faza in cate un dizjunctor monofazic bipolar si apoi printr-un minicontor pe sina din.Nulul este firul galben verde care intra in clema de langa dizjunctorul tripolar.De acolo se ramifica pe mai multe fire albastre care duc in sigurantele bipolare.
Din sigueantele monofazice bipolare pleca in contori si apoi in instalatie prin intermediul clemelor de trecere.
E simplu ca bunaziua.
Trebuie sa verifici in amonte unde e intrerupta faza de pe firul gri.

Edited by geo123, 05 March 2017 - 10:50.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Verifica tensiunile intre firele "groase":negru,gri si maro.Trebuie sa ai 400 de volti pentru fiecare masuratoare.De curiozitate,masoara si tensiunea intre firele "groase" si conductorul verde-galben.Aici fiecare masuratoare trebuie sa-ti arate 230 de volti.
Conductorul colorat in galben-verde se foloseste drept nul de protectie,nu pentru nul de lucru.In situatia data este posibil ca acel conductor sa fie folosit pe post de nul de lucru.
Daca este asa,iti trebui si pamantarea,adica protectia efectiva.
Eu zic sa consulti un electrician.
Protectia diferentiala nu va functiona daca nul de lucru si nulul de protectie sunt unul si acelasi conductor.Sau mai bine zis,va decupla incontinuu circuitul.

#10
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Nu mai verifica ,,cu becul,, tensiunea. Risti sa ti e sparga in fata daca il alimentezi la 380 (400) V!

#11
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Negru, maro, gri sunt culori de faza in tablouri generale.
Izoliru ala e pus sa nu sara siguranta ? :D

Edited by anygel, 05 March 2017 - 13:52.


#12
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Sa nu cupleze cineva siguranta.Probabil ca firele sunt lasate libere la celalat capat.

Este versiunea noua la placuta ,,Nu inchide , se lucreaza,, care se punea inaintevreme.

Attached Files



#13
Chryss81

Chryss81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2015
Multumesc pentru fiecare dintre cei care au dorit sa ajute cu un sfat constructiv.
Am verificat cu un volmetru tabloul principal si era in felul urmator, de la stanga la dreapta: 235v - 150v - 239v . ( 3 apartamente )
Iar in casa 235, maro faza - gri pamantarea si verde galben nul = 235v pe retea... Asa  a facut  ” Dorel meseriasul ”

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 Chryss81, on 16 martie 2017 - 22:50, said:

Am verificat cu un volmetru tabloul principal si era in felul urmator, de la stanga la dreapta: 235v - 150v - 239v . ( 3 apartamente )
Iar in casa 235, maro faza - gri pamantarea si verde galben nul = 235v pe retea... Asa  a facut  ” Dorel meseriasul ”

Esti sigur de aceea masuratoare?

#15
Chryss81

Chryss81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2015
100% verificata de un electrician profesionist.
Cum se inchide un topic ca am rezolvat problema in cauza.

#16
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
E alimentare trifazica doar ca pentru nulul de lucru s-a folosit o culoare neindicata : galben-verde care este rezervat in mod normal nulului de protectie .
Motiv pentru care cel care a cablat tabloul a lipit pe conductorul galben-verde o eticheta pe care a marcat "N" ca sa avertiveze ca este totusi vorba de nul de lucru , nu de protectie .


PS: ce-i cu banda aia izolatoare lipita peste disjunctoare ?  ca sa blocheze clapeta ridicata sau pentru a cenzura ceva scris sub ea ?

Edited by Niuu, 17 March 2017 - 19:14.


#17
Chryss81

Chryss81

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2015
N-am idee de ce este banda lipita fiind cele 2 apartamente nelocuite si cel locuit fara banda....
Asa a spus si electricianul despre nulul de lucru si despre nulul de protectie, doar ce nu am inteles la el e ca a spus ca nulul de lucru si cu nulul de protectie se intalnesc pe undeva pe stalp.... dar de trifazat nu a mai spus doar ca e monofazat si de plictiseala a mai tras un fir in plus....

Edited by Chryss81, 17 March 2017 - 19:45.


#18
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 Chryss81, on 17 martie 2017 - 19:00, said:

100% verificata de un electrician profesionist.
Cum se inchide un topic ca am rezolvat problema in cauza.
OK. Se inchide .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate