Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Ce māncau Romānii īn perioada 1990-2004?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004

View PostSeteh, on 05 martie 2017 - 00:20, said:

Daca nu exista DJL ar fi trebuit sa inventeze Softpedia unul. Asta daca nu cumva e inventat.
Totusi nu cred asta pentru ca am vazut ca poarta sosete la sandale. Ar fi cerut prea multi bani unul sa pozeze asa, din cauza asta cred ca e totusi real. Dar hei? Ce s-ar face Romania fara DJL-uri? O sa fac un topic pe tema asta....

LE: Am uitat de prietenul Neaceasca.... Fac si pentru el un topic.

S-ar încurca în cocalari, asta ar face  Posted Image

Edited by djl, 05 March 2017 - 00:21.


#38
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Mămăli' cu brân'cu la!

Mâncam ce mănânc și acum:
Mici!Posted Image
Sarmale,șuncă,maț,caltaboș,piftie,tobă,coastă la borcan în untură,pui,ficăței de pui prăjiți și scoși în usturoi,pește prăjit și scos în usturoi,cacao cu lapte,cartofi prăjiți cu ouă cu salată sau de primăvară,sau de vară(roșii,castraveți și ceapă),miel de paște,brânză de capră cu roșii(românești),salată de boeuf,măsline adevărate (nu păstrate în apă chioară ca acum).
Plus multe altele.
De beut:Coca,pepsi(din alea bune),de fructe,sifoane cu capsulă,etc.
La alcoolice nu știu.

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,807
  • Înscris: 14.10.2008
Eu fiind pofticios de mic, cand mama se enerva in anii '90 la intrebarea ce mancam azi, raspundea deseori cu mierte fierte-c*e prajite. Posted Image

#40
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos de prăjeli, prima dată când am mâncat shaworma/kepab nu mi-a plăcut pentru că avea cartofi mari care nu erau prăjiţi bine (mie îmi plac ăia mai crocanţi). Se întâmpla în vara lui 1997, la Costineşti. "Taraba" era pe una din străduţele ce dă din cea principală înspre plajă.
În anii '90 a ajuns cineva la vagonul restuarant?   :huh:

#41
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
djl, tu traiesti numai cu nostalgii la perfuzie? Nu e prea sanatos... la fel ca si cartofii aia "crocanti".
Uite, iti mai dau idei de topice: pune-ti ceasul sa sune peste 27 de ani sa mai faci un topic "Ce mancau in fata guvernului aia de-au iesit la proteste in februarie 2017".

#42
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
E dreptul meu să trăiesc din ce vreau, atât timp cât nu fac rău altora.
Ah, tot în 1997 cred că am mâncat pentru prima dată ciorbă de burtă. Într-o excursie auto prin ţară care a urmat după vacanţa la Costineşti (bucuria mea, am fost cu trenul; acelaşi tren şi la ducere şi la întoarcere: Rapidul "Callatis"; maşina tatălui meu rămăse blocată la ţară, în PH din cauza inundaţiilor). Cred că a fost prin Jud. Sibiu, la un restaurant de la marginea şoselei, restaurant care avea şi un frigider <<Fram>> din ăla clasic. Am mâncat afară, la terasă. Din acel an am o poză (nescanată încă) făcută la un restaurant cu aspect rustic, unde lihniţi de foame am aşteptat pizza.
Cu un an mai devreme? cred am primit îngheţată gratis. Veniseră (de la am uitat ce firmă) cu duba frigorifică şi ne dăduseră aşa ceva... am luat 2 cornete. Bucurie mare pentru copii de atunci, nu ca acuma cu n-am smartfăun, mor. Ţin minte că am fost apostrofat că de ce am mâncat de dulce în post (era Postul Paştelui, că era destul de cald pe afară şi soare), da' nu mai ţin minte dacă am uitat sau am făcut-o intenţionat. Sora vitregă prin alianţă (cu ea + cineva am fost când am mâncat shaworma la Costineşti) a primit şi ea.
Mergând şi mai devreme:
1) Prin 1994 cred că am cumpărat ultima oară îngheţată la vafă produsă de Întrep. de produse lactate Bucureşti (adică la defuncta Fabrică "Mioriţa" din Cart. Militari, prima victimă a nebunei imobiliare). De la un chioşc ce se afla în dreptul clădirii de pe Bd. Ferdinand I nr. 99 (unde funcţiona pe atunci "Alex Com");
2) Mai devreme, în 1993 am mâncat pentru prima oară îngheţată la corent, dar din aia pusă cu cupa. Apa în care clăteau cupa părea a avea detergent în ea şi mi-am zis "ce fac, ne otrăvesc". Se întâmplat tot la mare, dar la Venus. Serveau 2 tanti.

Şi că mai devreme am băgat o cutie de lapte la frigider: consumam lactate "Brenac". Sau Breac, cum zicea o rudă.  :)

#43
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
In anii 90 mancam chestii gatite in casa, cum mananc si acum. Cea mai nasoala perioada a fost in studentie (1996-2000), cand imi punea mama n-spe borcane cu mancare, fierte in bain Marie. Cand era cald afarta nu tineau mai mult de 2 zile, dar iarna tineau si 4-5 zile, pana venea vinerea si ma intorceam acasa. Tin minte ca atunci mancam multa mancare de conopida, de atunci nu prea am mai facut, dar imi place si azi.

Pe vremea aia nu prea imi permiteam sa merg la restaurant. Era sarbatoare cand mergeam. Ma duceam mai ales la o pizzerie in Sinaia unde lucra o matusa. In rest foarte rar. Acum ies aproape saptamanal la resstaurant sau pizzerie (cu fast food-urile nu prea le am, recurg la ele doar daca sunt pe fugga).

Prin '96-97 aparusera iaurturile cu fructe Fruttis fabricate prin Germania. Apoi au aparut si Danone facute in Ungaria, dar alea erau mult mai proaste. In rest, ce s-a mai zis. Nu cred ca as mai vrea sa mananc acum dulciurile care incepusera sa se gaseasca.

#44
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postdjl, on 05 martie 2017 - 01:26, said:

cred am primit îngheţată gratis. Veniseră (de la am uitat ce firmă) cu duba frigorifică şi ne dăduseră aşa ceva... am luat 2 cornete. Bucurie mare pentru copii de atunci, nu ca acuma cu n-am smartfăun, mor.

Cam greu sa-si fi dorit smartphone-uri pe vremea aia, isi doreau si ei ce era noutate/in voga. Posted Image Asa cum si tu ai cumparat anumite produse abia aparute atunci, asa cumpara si cei de acum ce e mai de actualitate.

View Postdjl, on 04 martie 2017 - 23:22, said:

Pe lângă supa concentrantă ("supa la pliculeţ" cum îi zic unii, deşi e concentrat praf de supă), am fost pasionat de dulciurile post-decembriste ce le vedeam prin reclame sau despre care aflam:
Adaug si Nesquik si inca o cioco praf, Cola Cao (?), gume in forma de tigara, nuga si tabletele acelea albe de glucoza, jeleuri glazurate in forma si cu aroma de banana, Chipicao, alune glazurate cu miere/paprika. Si acum mai cumpar din cand in cand pufuleti/pufarine/eugenii.

Edited by Arianna-D, 05 March 2017 - 03:48.


#45
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postdjl, on 04 martie 2017 - 23:22, said:

@ Dany_Darke : dacă ai fi citit cu atenţie primul post, ai fi văzut că am menţionat şi de băuturi. Alcoolice sau nealcoolice, acestea le bagi la stomac, şi cum nu sunt medicamente, intră la categoria alimente.

@ Sirius_B : prin 2004 a început să se schimbe mai mult prin România. Bine, puteam să pun 2005 sau 2006, dar am ales 2004 că încă mai era puţin precum "pe vremuri"   Posted Image

Pe lângă supa concentrantă ("supa la pliculeţ" cum îi zic unii, deşi e concentrat praf de supă), am fost pasionat de dulciurile post-decembriste ce le vedeam prin reclame sau despre care aflam:
1) De la turci: jeleurile <<Jelibon>> (sau Gembum cum citeam eu  :  ) - parcă mai erau unele pe lângă astea, bomboanele pe băţ <<Topi-Top>> şi bomboanele de ciocolată <<Bonibon>> (ultimele 2 se mai găsesc). Ah, şi celebra gumă <<Turbo>>. Despre primele 2 sau 3 în urma reclamelor am aflat
2) Napolitana "Sultana" (de la reclamă);
3) Cicolata "Africana" (tot de la reclamă mi s-a tras);
4) reclamă era şi la "Heidi";

Suc "Prigat". Cică natural. Şi mai ales neacidulat! Pe urmă a apărut şi "Capy".
Mai era "şampania pentru copii" (chimicale multe).
Toate cele de mai sus se mai găsesc, dar doar "şampania" cred că mai are formulele originale.
Mi s-a făcut o dată greaţă de la "Tanita"   Posted Image  Am băut o dată o sticlă din aia de "lichior cu ciocolată" (alte chimicale).   ... Posted Image
mi-aduc aminte de toate astea. tone intregi de chimicale...ma rog din alea proaste ca sunt si chimicale bune.

View PostASCENDED, on 05 martie 2017 - 00:33, said:

Mămăli' cu brân'cu la!

Mâncam ce mănânc și acum:
Mici!Posted Image
Sarmale,șuncă,maț,caltaboș,piftie,tobă,coastă la borcan în untură,pui,ficăței de pui prăjiți și scoși în usturoi,pește prăjit și scos în usturoi,cacao cu lapte,cartofi prăjiți cu ouă cu salată sau de primăvară,sau de vară(roșii,castraveți și ceapă),miel de paște,brânză de capră cu roșii(românești),salată de boeuf,măsline adevărate (nu păstrate în apă chioară ca acum).
Plus multe altele.
De beut:Coca,pepsi(din alea bune),de fructe,sifoane cu capsulă,etc.
La alcoolice nu știu.
cam astea numai ca eu mai sclifosit faceam nazuri la unele. alteori mancam. a si da cartofii prajiti niciodata cu altceva in farfurie!

View Postpufonel, on 05 martie 2017 - 01:56, said:

In anii 90 mancam chestii gatite in casa, cum mananc si acum. Cea mai nasoala perioada a fost in studentie (1996-2000), cand imi punea mama n-spe borcane cu mancare, fierte in bain Marie. Cand era cald afarta nu tineau mai mult de 2 zile, dar iarna tineau si 4-5 zile, pana venea vinerea si ma intorceam acasa. Tin minte ca atunci mancam multa mancare de conopida, de atunci nu prea am mai facut, dar imi place si azi.

Pe vremea aia nu prea imi permiteam sa merg la restaurant. Era sarbatoare cand mergeam. Ma duceam mai ales la o pizzerie in Sinaia unde lucra o matusa. In rest foarte rar. Acum ies aproape saptamanal la resstaurant sau pizzerie (cu fast food-urile nu prea le am, recurg la ele doar daca sunt pe fugga).

Prin '96-97 aparusera iaurturile cu fructe Fruttis fabricate prin Germania. Apoi au aparut si Danone facute in Ungaria, dar alea erau mult mai proaste. In rest, ce s-a mai zis. Nu cred ca as mai vrea sa mananc acum dulciurile care incepusera sa se gaseasca.
eu la facut mancare sunt praf si am fost praf. de aia prin facultate la bucuresti mancam numai la restaurant sau la caminul facultatii de drept. ieftina si destul de buna. mai ales aia de la cantina la facutatea de drept. se vedea ca era ceva mai natural nu cu chimicale.

cam 10 lei (100 mii pe atunci) o farfurie mare la restaurant cu portie cat sa ma satur. si inca pe atat. nu era chiar scump. uneori mai intra si un pahar de suc. facand un calcul acum ma apropii tot pe acolo cu consumul de mancare pe zi, poate chiar mai mult. daca ma gandesc ca daca ma apuc sa imbunatatesc meniul si sa mai bag inca ceva sa fie complet trec mult  de suma asta de 100 mii. cel putin 150-180.
si la bucuresti cu 100 mii luam o masa de dupa amiaza cat sa ma satur pe o zi. dimineata bagam ceva frugal asa. seara mai putin.
comparand si cresterea preturilor de atunci pana acum. cam tot pe acolo ajung. si gandind ca aici preturile poate o mai iau razna fata de bucuresti unde ai n alternative....pot zice ca ieseam bine.

#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarć ŗi īmi place aŗa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Depinde de romani. Eu mancam si inainte de 89, si intre 90 si 2004 la cam tot ce mananc acum. Mamaliga cu tocanita de pui crescut in curte, friptura, carnati, ciolane, chiftele, snitele etc din porc rescut la tara, morcovi , pastarnaci, ardei, ceapa etc din gradina (astea e drept ca le mancam pana prin 2010 din gradina parintilor, iar din 2010 din gradina mea) cartofi si orez din comert.
  Branza, si urda de la stana, lapte de la vaca, asta e nasol, ca se altereaza in 3-4zile. Ala sanatos din comert rezista 3 luni. Asta e, eu mananc mai nesanatos.
  Pana prin 2012 mancam paine din comert, din 2012 am trecut pe paine de casa facuta la masina de paine.

  Mezeluri gen salam, sunca, parizer, etc, din comert o data la 2 luni. Fac muschi file si salam de casa, la fel si cremvusti.

  Ca idee gnerala, aia mai necajiti mananca mai sanatos decat aia instariti. Motivul e ca nu isi permit mancare nesanatoasa si atunci isi produc singuri prin gospodarie. Eu am ramas cu sechele de cand o duceam rau, si imi produc singur cat pot de mult.

Edited by PoeOvidiu, 05 March 2017 - 08:23.


#47
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdjl, on 04 martie 2017 - 22:29, said:

Dacă tot există subiectul cu ce mâncau Românii înainte de 1989 (de fapt înainte de 1990)... cred că merită să existe şi unul cu ce mâncau după 1989.

Dupa 1989 a continuat FOAMEA in Romania, respectiv au inceput sa se gaseasca produse ceva mai diversificate dar banii erau extrem de putini, inflatia era maxima (chiar si cu 3 cifre, ca in Africa, a fost la un moment dat) si bugetul era mult mai restrans, decat este in prezent.  Nu erau niciun fel de hipermarketuri, supermarketuri, doar magazine infiintate de privati.  Preparatele din carne erau mai putin diverse dar ceva mai calitative decat sunt in prezent - fiind produse de vechea industrie alimentara ramasa din timpul lu Ceasca - nu intrasera in Romania marile branduri alimentare artizane de alimente contrafacute la nivel global.
Imi amintesc ca am facut facultatea prin 1993 si in studentie se mancau cartofi prajiti cu oua, la greu, mancare la borcan primita de pe acasa... in general lumea se descurca greu.  Imi amintesc ca bugetul romanilor disponibil pentru a cumpara carne si produse din carne s-a redus treptat - preturile la aceste produse au crescut treptat - ajungand la nivelurile nesimtzite de azi. Practic, in primii ani, iti mai puteai permite sa cumperi carne, salam, etc... apoi, odata cu anii 1990-1994 preturile au crescut gradual si nejustiifcat de mult la aceste produse, instalandu-se FOAMEA generalizata din punct de vedere calitativ si sortimental (care a ramas pana in ziua de azi).

Practic, astazi am ajuns sa ne alimentam relativ indestulator dar nu si sanatos, calitativ dpdv alimentar, nutritional. Respectiv romanul nu-si poate permite, din cat castiga sa cumpere produse autentice (ex: carne macra de porc sau de vitel), cumparand, in schimb, tot felul de facaturi si amestecuri care umplu stomacul dar nu si hranesc.  Ca un om sa se hraneasca cum trebuie, carnea trebuie sa fie carne, fructul sa fie fruct, laptele sa fie lapte, etc... deci cat mai putine contrafaceri, lucru care nu se intampla in prezent - industria alimentara moderna - o adevarata uzina de contrafaceri, ne hraneste cu surogate, la greu.

Edited by rosix, 05 March 2017 - 08:38.


#48
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdjl, on 05 martie 2017 - 01:26, said:

E dreptul meu să trăiesc din ce vreau, atât timp cât nu fac rău altora.
Ah, tot în 1997 cred că am mâncat pentru prima dată ciorbă de burtă. Într-o excursie auto prin ţară care a urmat după vacanţa la Costineşti (bucuria mea, am fost cu trenul; acelaşi tren şi la ducere şi la întoarcere: Rapidul "Callatis"; maşina tatălui meu rămăse blocată la ţară, în PH din cauza inundaţiilor). Cred că a fost prin Jud. Sibiu, la un restaurant de la marginea şoselei, restaurant care avea şi un frigider <<Fram>> din ăla clasic. Am mâncat afară, la terasă. Din acel an am o poză (nescanată încă) făcută la un restaurant cu aspect rustic, unde lihniţi de foame am aşteptat pizza.
Cu un an mai devreme? cred am primit îngheţată gratis. Veniseră (de la am uitat ce firmă) cu duba frigorifică şi ne dăduseră aşa ceva... am luat 2 cornete. Bucurie mare pentru copii de atunci, nu ca acuma cu n-am smartfăun, mor. Ţin minte că am fost apostrofat că de ce am mâncat de dulce în post (era Postul Paştelui, că era destul de cald pe afară şi soare), da' nu mai ţin minte dacă am uitat sau am făcut-o intenţionat. Sora vitregă prin alianţă (cu ea + cineva am fost când am mâncat shaworma la Costineşti) a primit şi ea.
Mergând şi mai devreme:
1) Prin 1994 cred că am cumpărat ultima oară îngheţată la vafă produsă de Întrep. de produse lactate Bucureşti (adică la defuncta Fabrică "Mioriţa" din Cart. Militari, prima victimă a nebunei imobiliare). De la un chioşc ce se afla în dreptul clădirii de pe Bd. Ferdinand I nr. 99 (unde funcţiona pe atunci "Alex Com");
2) Mai devreme, în 1993 am mâncat pentru prima oară îngheţată la corent, dar din aia pusă cu cupa. Apa în care clăteau cupa părea a avea detergent în ea şi mi-am zis "ce fac, ne otrăvesc". Se întâmplat tot la mare, dar la Venus. Serveau 2 tanti.

Şi că mai devreme am băgat o cutie de lapte la frigider: consumam lactate "Brenac". Sau Breac, cum zicea o rudă.  

- a aparut, desigur, si trenul (nu specifici daca erau bouvagoane cum le zici tu sau altele). Asteptam cu nerabdare laserdiscurile;
- celebra locatie "la tara, in Prahova";
- "smartfaun, breac"... de ce tu si rudele tale pociti ingrozitor cuvinte de uz curent?
- o reintalnim pe tot celebra sora vitrega , traiasca familia ei ... "+ cineva";
- denumiri de intreprinderi si adrese...
- anonimele "doua tanti". Traiasca si familiile dumnealor, desigur;
- inghetata la corent, oricum, cred ca fost cea mai hot inghetata ever, zguduitor de buna Posted Image
- ca tot am vazut pe geam ca iesit soarele (asta cand am fost sa bag ceva in frigider... nu spui ce Posted Image ).

Bine, degeaba rad, ca nici eu nu-s normal daca am citit toata treaba de sus si am mai facut si analiza pe text.

__
PS:
Oricum, cat mai tine delirul pe aici, djl, nu mai bate campii (cu toata consideratia ti-o spun) cu pasiunea ta pentru supa concentrata la plic. Aia nu-i mancare. Decat cel muuuuult daca mergi in expeditii pe munte sau, intr-un scenariu postapocaliptic, cand nu ai cu ce sa te hranesti si supravietuirea ta depinde de a manca asa ceva.

Edited by BlueKing-69, 05 March 2017 - 08:48.


#49
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
mancare, obtinuta din curtea proprie in majoritate. traiasca parintii si bunicii si matusile!!!

#50
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
in mare parte ce mancam si acum, doar ca produsele erau majoritatea locale iar acum sunt nationale/internationale, nu prea mai gasesti locale sau nu mai au timp oamenii de rand sa isi faca cumparaturile in nspe mii de locuri, preferand sa cumpere totul dintr-un supermarket

Edited by on64, 05 March 2017 - 10:13.


#51
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Gunoaie

#52
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Coleg BlueKing-69 :
1) Nu ştii că eu mai am erori de tehnoredactare. Am vrut să scriu cornet, da' a ieşit ce a ieşit   Posted Image ;
2) Stiu că ştiu că se scrie smartphone, dar eu pun pronunţia cuvântului, care este smartfăun - o pun în bătaie de joc, că le urăsc;
3) Dacă ţin să menţionez cine producea produsul şi de unde l-am cumpărat, şi adresa producătorului (poate unii au uitat unde era fabrica);
4) E vina mea că m-am simţi bine în Prahova?   Posted Image  ;
5) Supa concentrată nu o fi mâncare, da' mie îmi plăcea la nebunie! În ultimii ani însă am mâncat doar de câteva ori aşa ceva; în anii '90 mâncam mai des, dar nu zilnic... poate o dată pe săptămână (la fel şi la începutul anilor '000);
6) La ducere nu ştiu ce a avut trenul (sigur erau compartimentate), dar la întoarcere cred că a avut vagoane din serioa 80 (vagoane "DWA"). Vagon restaurant nu cred că mai avea.
În anii '90 îmi tot doream să merg la vagonul restaurant, dar nu am ajuns   Posted Image

@ Arianna-D  : "Neaquick" beam şi eu. Mi se făcea de către tatăl meu observaţie că de ce pun zahăr - eu mănânc mai dulce, asta e problema. Dar acum când îmi fac cacao cu lapte (nu beau cafea - prea amară!) nu mai îmi pun atâta zahăr. Ah, cacaoa nu e "Nesquick".
Gumă în formă de ţigări am mestecat şi eu.
Quick-Cola cred că exista şi înainte de 1990. Apăruse şi concentratul de cola şi în sfârşit puteam bea şi eu cola, că aveam la dispoziţie cola neacidulată.   Posted Image

Edited by djl, 05 March 2017 - 10:42.


#53
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

View Postdjl, on 04 martie 2017 - 22:29, said:

Dacă tot există subiectul cu ce mâncau Românii înainte de 1989 (de fapt înainte de 1990)... cred că merită să existe şi unul cu ce mâncau după 1989. Deci ce mâncau afară de răbdări prăjite (în anii '80 din cauza lipsurilor de pe piaţă, în anii '90 din cauza lipsei de bani).
Pizza se mai găsea şi în perioada comunistă, dar după 1989 a luat-o în sus la vânzări. Au apărut fast-foodurile şi shawormeriile, dar din fercirie nu au dispărut patiseriile. Un alt produs care a prins teren: supa la pliculeţ (exista şi în perioada comunsită!). Pe urmă ar mai fi diversitate marea de băuturi (răcoritoare şi alcoolice) - pe mine m-a bucurat apariţia sucurilor fără Bioxid (Dioxid) de Carbon. Ah, să nu uităm de celebrele dozatoare "TEC". Sau de îngheţată... aveai mult mai multe îngheţate la dispoziţie după apariţia mărcilor străine pe la noi   Posted Image


Depinde. Pe timpul verii sau pe timpul iernii?

#54
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
În ambele anotimpuri.

La mine în familie se mai consuma şi margarină "Linco"   :)
Un mic deliciu personal: crema făcută din lapte praf   :greedy:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate