Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferaži: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Ce māncau Romānii īn perioada 1990-2004?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Ciorba de legume ca ciorba de legume (măcar aia e hrănitoare), cartofi fierţi (cu ceva ulei dacă nu ai brânză), dar varză călită cu mâncau mulţi   Posted Image
Dacă nu eram săraci în anii '90, poate creştea mai mult media de înălţime în România.

@ ericmario : nu am voie să fiu curios? Coform judecăţii tale şi cei care au postat pe celălalt topic cu mâncare tot pe Lună au trăit în vremurile alea!

@ skandal : bine că nu îmi plac sucurile accidulate, că altfel mă atrăgea porcăria aia   :D   Bani mulţi au făcut unii din aşa ceva   :drac:

Edited by djl, 04 March 2017 - 23:08.


#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existć decāt īn matematicć

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
DJL... zici ca vi de pe alta planeta :)
Daca nu esti casatorit, sigur nu o sa te casatoresti ca nu mai gasesti o mamaie din aia imbracata pana in dinti :)))))))))))))))))))

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 BlueKing-69, on 04 martie 2017 - 22:50, said:

djl, e clar ca cineva acolo sus te iubeste!

Trecand peste stupiditatea temei si peste elucubranta supa la pliculet care prinsese teren, de ce te-ai proptit in 2004? Pot sa edschid eu pentru 2005 - prezent?

nu nu, asta e motiv pt el sa mai deschida un alt topic. nu-i lua placerea asta. urmeaza si topicul cu ce au baut romanii inainte de 90, intre 90 si 2004, apoi din 2005 pana acum. asadar mai are cateva topicuri pe teava.

#22
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Le-o schimbat Basescu si alimentatia romanilor?
Sau a fost tsunami-ul?

#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 vio1971, on 04 martie 2017 - 22:56, said:

mamaliga era baza si leusteanu
Si pestele . Avea mereu peste , era congelat insa de buna calitate si la pret foarte accesibil .

Nu am dus lipsa de nimic, preturi accesibile la fructe si legume . Acu te duci in piete cu portofelul gros daca vrei sa cumperi alimente bune/proaspete

#24
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
@ Dany_Darke : dacă ai fi citit cu atenţie primul post, ai fi văzut că am menţionat şi de băuturi. Alcoolice sau nealcoolice, acestea le bagi la stomac, şi cum nu sunt medicamente, intră la categoria alimente.

@ Sirius_B : prin 2004 a început să se schimbe mai mult prin România. Bine, puteam să pun 2005 sau 2006, dar am ales 2004 că încă mai era puţin precum "pe vremuri"   Posted Image

Pe lângă supa concentrantă ("supa la pliculeţ" cum îi zic unii, deşi e concentrat praf de supă), am fost pasionat de dulciurile post-decembriste ce le vedeam prin reclame sau despre care aflam:
1) De la turci: jeleurile <<Jelibon>> (sau Gembum cum citeam eu  :  ) - parcă mai erau unele pe lângă astea, bomboanele pe băţ <<Topi-Top>> şi bomboanele de ciocolată <<Bonibon>> (ultimele 2 se mai găsesc). Ah, şi celebra gumă <<Turbo>>. Despre primele 2 sau 3 în urma reclamelor am aflat
2) Napolitana "Sultana" (de la reclamă);
3) Cicolata "Africana" (tot de la reclamă mi s-a tras);
4) reclamă era şi la "Heidi";

Suc "Prigat". Cică natural. Şi mai ales neacidulat! Pe urmă a apărut şi "Capy".
Mai era "şampania pentru copii" (chimicale multe).
Toate cele de mai sus se mai găsesc, dar doar "şampania" cred că mai are formulele originale.
Mi s-a făcut o dată greaţă de la "Tanita"   :samui:  Am băut o dată o sticlă din aia de "lichior cu ciocolată" (alte chimicale).   ...    :samui:

Edited by djl, 04 March 2017 - 23:31.


#25
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Baza erau cartofii si inainte de '90 si in anii '90, pentru ca era inca penurie de alimente. Uleiul de floarea soarelui, de exemplu, era o marfa ce inca forma cozi si ca sa nu stau la cozi cumparam ulei de masline la conseva, din ajutorul italian, de 4 ori mai scump. Si pestele, congelat sau la conserva, inca mai exista flota de pescuit oceanic sau depozite de conserve. Calitatea conservelor romanesti era mai buna decat ce gasesti acum.

#26
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Margarina...
Erau încă la modă sifoanele.
Apa plată. Fără "accid"!

Edited by djl, 04 March 2017 - 23:32.


#27
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Spre sfarsitul anilor '90 incepuse sa se gaseasca in magazinele alimentare mezeluri, in special parizer, din carne dezosata mecanic. Erau foarte ieftine si aveau un gust de cauciuc. Erau periculoase pentru sanatate cu risc crescut de cancer. Tot atunci au aparut si margarine "Linco" & Comp.
La inceputul anilor '90 pe langa celebrele "TEC" sau "Fresco" se mai putea bea si "Tropicana" facute din chimicale. Si acestea prezentau un risc mare pentru sanatate.

Edited by KLMN, 04 March 2017 - 23:39.


#28
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
"Tropicana" erau alea la cutie de carton?   :huh:

#29
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Ce se mănâncă și acum! Mâncare tradițională! Credeți că s-a schimbat ceva?

#30
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Calitatea alimentelor s-a schimbat, pentru unii obiceiurile aliementare s-au schimbat.

#31
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Ce mâncau Românii în perioada 1990-2004?

...Scaieti!
(Cu toata stima ce o am pentru @djl... dar un topic mai aiurea ca asta,n-am vazut!)

#32
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Cine isi aduce aminte de pulpele de pui americane congelate de dupa '90?Mi-aduc aminte ca am mancat asa ceva ...si la vremea aia, daca imi aduc aminte mi-au si  placut.Posted Image

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,769
  • Înscris: 14.10.2008
In cazul meu mancarurile traditionale in casa care sunt si acum.

Pe partea de fast fud, in anii '90 pizza la greu, incepand cu 1996, pe litoral vara, aproape in fiecare seara, cea mai buna pizza era la Hotel National.

Shaorma a aparut in Slatina in 2003, desi in 1999 mancasem kebab pe litoral si imi placuse, pana in 2006 toamna nu am incercat shaorma, am incercat-o atunci in studentie si va fi mereu preferinta nr.1 a mea in materie de fast food, sigur ca nu zic nu la o pizza, dar cand aleg eu iau shaorma, cel putin 1-2 pe luna, "autorizat" sau pe furis. Posted Image

#34
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 VladBtz, on 04 martie 2017 - 22:36, said:

Ce mancau ? Cum ce mancau ? Salam cu soia de la Iliescu...
Lua-l-ar Gaia mai repede.

Sete-ti spun adio...eu raman cu ....

Edited by LeopardSurd, 05 March 2017 - 00:14.


#35
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Daca nu exista DJL ar fi trebuit sa inventeze Softpedia unul. Asta daca nu cumva e inventat.
Totusi nu cred asta pentru ca am vazut ca poarta sosete la sandale. Ar fi cerut prea multi bani unul sa pozeze asa, din cauza asta cred ca e totusi real. Dar hei? Ce s-ar face Romania fara DJL-uri? O sa fac un topic pe tema asta....

LE: Am uitat de prietenul Neaceasca.... Fac si pentru el un topic.

LE2: Ca sa raspund si on-topic, sarmale, mici, ciorba si paine. Si catofi prajiti. Ce naiba sa se manance? MAi degraba intrebai daca mancau cu mana sau cu furculita...

Edited by Seteh, 05 March 2017 - 00:24.


#36
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 gump4, on 05 martie 2017 - 00:04, said:

Cine isi aduce aminte de pulpele de pui americane congelate de dupa '90?Mi-aduc aminte ca am mancat asa ceva ...si la vremea aia, daca imi aduc aminte mi-au si  placut.Posted Image

Cea mai scarboasa mancare. Nici acum nu suport pulpele de pui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate